Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 146

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sprawozdawczość w przedsiębiorstwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wraz z pojawieniem się nowych trendów w sprawozdawczości przedsiębiorstw, a zwłaszcza sprawozdania zintegrowanego i strategicznego, udział narracyjnej części raportów nieustannie rośnie. Według danych Deloitte, obecnie odpowiada ona za ponad 60% objętości rocznego raportu spółki w Wielkiej Brytanii. Celem artykułu jest ukazanie roli, jaką odgrywa narracja, a zwłaszcza opowiadanie historii (ang. storytelling), w sprawozdaniu zintegrowanym. Artykuł składa się z dwóch głównych części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej na bazie studiów literaturowych przeprowadzono pogłębione rozważania na temat pojęć "narracja" i "storytelling" w kontekście sprawozdawczości przedsiębiorstw. W części praktycznej wnikliwej analizie poddano sposób prowadzenia narracji w duńskiej firmie farmaceutycznej Novo Nordisk, uznanym liderze raportowania zintegrowanego. Zdaniem autorki niewątpliwym wyzwaniem dla badaczy w najbliższej przyszłości powinno być pogłębienie wiedzy na temat narracyjnych wyborów w ramach sprawozdawczości korporacyjnej oraz ich konsekwencji w bogatym, złożonym środowisku informacyjnym.(abstrakt oryginalny)
Celami artykułu są analiza i ocena zakresu oraz jakości sprawozdawczości środowiskowej według wytycznych GRI w raportach CSR wybranego podmiotu z lat 2006-2016. W celu analizy zakresu sprawozdawczości porównano wskaźniki środowiskowe zawarte w poszczególnych raportach przedsiębiorstwa z wykazem wskaźników zawartym w odpowiednich wytycznych GRI. Jakość wskaźników oceniano za pomocą skali oceny i przy założeniu, że najbardziej wartościowe dla odbiorców raportu są informacje ilościowe dotyczące roku bieżącego i przynajmniej jednego roku z lat poprzednich, a najmniej wartościowe - informacje wyłącznie opisowe. Zakres ujawnianych informacji środowiskowych przez przedsiębiorstwo jest obszerny. Jakość tych informacji nie jest zadowalająca. Tylko 42,3% stanowią wskaźniki zawierające informacje ilościowe pozwalające na ocenę postępu w zakresie ochrony środowiska, 29,0% - wskaźniki z wyłącznie opisową charakterystyką, a 28,7% - wskaźniki z danymi ilościowymi tylko dla jednego roku(abstrakt oryginalny)
Brak jednolitych wytycznych dotyczących sposobu obliczania mierników ESG prowadzi do braku transparentności oraz problemów z porównywaniem ich na przestrzeni czasu oraz pomiędzy różnymi podmiotami. Można zauważyć, że pomocne we wdrażaniu raportowania ESG będą systemy zarządzania środowiskowego, a w szczególności wymagania EMAS. Celem artykułu jest liza możliwości wykorzystania raportowania środowiskowego wymaganego w ramach rozporządzenia 2018/2026 w zakresie raportowania ESG oraz wskazanie możliwości wykorzystania dotychczasowych rozwiązań w celu zapewnienia porównywalności wyników pomiędzy poszczególnymi obszarami dotyczącymi wpływu na środowisko oraz organizacjami. W niniejszej publikacji przedstawiono najnowsze wytyczne w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju, poddano ocenie możliwość wykorzystania dotychczasowej sprawozdawczości stosowanej w ramach EMAS do raportowania wskaźników środowiskowych oraz zaprezentowano obecne podejście wybranych koncernów motoryzacyjnych do raportowania ESG. Artykuł przyczynia się do wykorzystania istniejących systemów raportowania, aby nie nakładać nadmiernego obciążenia administracyjnego na przedsiębiorstwa i maksymalnie wykorzystać efekt synergii(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano najważniejsze wyniki badań ankietowych dotyczących nowo powstałego standardu rachunkowości. W badaniu uczestniczyli przedsiębiorcy, pracownicy pionu finansowo-księgowego oraz przedstawiciele instytucji finansowych. Ocenili oni z własnego punktu widzenia Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, opublikowany w lipcu 2009 r. przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, inspirowany postępującym procesem globalizacji oraz internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw, w tym także małych i średnich.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zweryfikowanie następującej tezy badawczej - roczne sprawozdanie z działalności jednostki w roku obrotowym - to efekt analizy ekonomicznej i ujawniania polityki bilansowej. Dla zweryfikowania tej tezy zastosowano procedurę diagnostyczną, jako metodę badawczą.
The Business Register and Employment Survey (BRES) will replace and integrate two existing ONS surveys: the Annual Business Inquiry, used to produce annual employment estimates, and the Business Register Survey, used to maintain the ONS's business register, the IDBR. In this chapter author outlines the methodological changes, describes new sample design and presents the evolution plan developed to access each of the changes. The statistical issues that will arise in the evaluation are also discussed.
W artykule poddano analizie procedury rachunkowe dotyczące odroczonego podatku dochodowego, które stanowią istotny obszar normatywny współczesnych standardów rachunkowości. Stosowane zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych standardach rozwiązania są oparte na podobnych założeniach, tymczasem poza zakresem tych regulacji pozostaje duża ilość alternatywnych algorytmów wypracowanych przez teorię rachunkowości. W artykule analizie poddano koncepcję alokacji pełnej i częściowej, metodę zobowiązań oraz odraczania. Rozważono także zasadność stosowania podejścia bilansowego i wynikowego. Wskazano, które koncepcje, zdaniem autora, wydają się spójne z obowiązującymi standardami i teorią rachunkowości, a które wymagałyby ponownego rozważenia, szczególnie w kontekście osiągania celów informacyjnych stawianych standardom rachunkowości. (abstrakt autora)
Autorzy podejmują problem dostępności, porównywalności i wiarygodności informacji finansowej jako czynnika alokacji kapitału we współczesnej gospodarce. Tezą główną artykułu jest to, że warunkiem racjonalnych decyzji na rynkach globalnych jest informacja finansowa, będąca produktem systemów rachunkowości w ujęciu międzynarodowym. Brak ujednoliconych zasad pomiaru i wyceny aktywów przedsiębiorstw staje się istotnym czynnikiem przewag informacyjnych w transakcjach rynkowych, co prowadzi do wyodrębnienia się uprzywilejowanej grupy tzw. insiders w stosunku do inwestorów zewnętrznych (tzw. outsiders). Autorzy podają w artykule przykłady odmiennego ujmowania transakcji rynkowych w różnych systemach rachunkowości, co ma istotny wpływ na treść informacji publikowanych w raportach finansowych. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na istotną rolę, jaką odgrywa kontrola wewnętrzna w procesie zarządzania jednostką gospodarczą. Zagadnienie kontroli wewnętrznej omówiono w aspekcie wybranych podmiotów, których sprawozdania finansowe podlegają corocznemu obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.
10
Content available remote Bilans jawny a bilans ukryty współczesnego przedsiębiorstwa
75%
Współczesne przedsiębiorstwo potrzebuje pełnego zestawu informacji o swoich zasobach majątkowych i wewnętrznej wartości firmy. Informacje te pochodzą zarówno z bilansu jawnego, jak i z bilansu ukrytego. Bilans jawny (tradycyjny) prezentuje w ujęciu rzeczowo-finansowym wszystkie składniki majątkowe, które podlegają wycenie bilansowej i mogą być ujawniane w myśl prawa bilansowego. Bilans ukryty stanowi specyficzną część współczesnego sprawozdania przedsiębiorstwa. Obejmuje on te składniki, które nie podlegają prawu bilansowemu, czyli nie są wyceniane i prezentowane w tradycyjnej formie bilansu. Bilans ukryty pozwala określić, np. co wpływa na wewnętrzną wartość firmy. Między bilansem jawnym a bilansem ukrytym istnieją zależności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie problematyki ujmowania w sprawozdawczości przedsiębiorstw aktywów materialnych. W artykule skoncentrowano się na dwóch kwestiach. Pierwsza dotyczy oceny możliwości generowania informacji o aktywach niematerialnych w ramach obowiązującej aktualnie sprawozdawczości przedsiębiorstw, natomiast druga – wskazania kierunków prac nad standaryzacją ujęcia aktywów niematerialnych w sprawozdawczości. (fragment tekstu)
Krótko omówiono zagadnienia dotyczące funkcji ostrzegawczej sprawozdawczości finansowej oraz błędów występujących w sprawozdaniach finansowych.
Podstawowym rodzajem sprawozdawczości związanej z kontrolą budżetową są raporty kontrolne. Ujęte są w nich zestawienia rzeczowe lub finansowe dotyczące różnic pomiędzy wykonaniem a wyznaczeniem i przeznaczone są dla odbiorców wewnętrznych. Celem sporządzania raportów kontrolnych jest ujawnienie zakłóceń procesów zachodzących w jednostce gospodarczej. Artykuł poświęcony został charakterystyce raportów kontrolnych (cechy, częstotliwość, rodzaj odbiorców, szczegółowość, źródła danych).
14
Content available remote Model biznesu w sprawozdawczości organizacji - przegląd badań
75%
Model biznesu jest niewątpliwie nowym zagadnieniem w badaniach naukowych w rachunkowości, ale obecnie cieszy się on już dużą popularnością i w ostatnich latach przyciąga coraz większą uwagę w odniesieniu zarówno do sprawozdawczości przedsiębiorstw o charakterze finansowym, jak i niefinansowym. "Model biznesowy" został wskazany przez IIRC jako jeden z głównych tematów dla przyszłego ukierunkowania sprawozdawczości organizacji i podstawowy (kluczowy) element treści raportowania zintegrowanego. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie poglądów i opinii na temat ujawniania modelu biznesu (business model disclosure) w sprawozdawczości organizacji - finansowej i niefinansowej. W artykule wykorzystano wyniki studiów literaturowych, przytoczono wyniki badań autorów polskich i zagranicznych, dotyczące aspektów teoretycznych oraz praktycznych związanych z modelem biznesu. Metody badawcze wykorzystane w artykule to studia literatury przedmiotu, analiza regulacji prawnych i analiza treści publikacji korporacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie dostępności banków do informacji finansowych o potencjalnych kredytobiorcach, na podstawie sprawozdań finansowych tych kredytobiorców. Omówiono sprawozdania księgowe oraz sprawozdania GUS-owskie.
16
75%
W artykule przedstawiono rozważania na temat sprawozdawczości środowiskowej. Szczególną uwagę zwrócono na światowe trendy prezentowania informacji środowiskowych w sprawozdawczości przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest określenie trendów w ujawnianiu informacji środowiskowych proponowanych przez różne organizacje. Scharakteryzowano istotę sprawozdawczości środowiskowej oraz przedstawiono organizacje zajmujące się opracowywaniem wytycznych ujawniania informacji ekologicznych. Zidentyfikowano również rodzaje informacji środowiskowych, które według ekspertów powinny być ujawniane w raportach jednostek gospodarczych. Zastosowano następujące metody badawcze: studia literaturowe, analizę i wnioskowanie. Rozwój sprawozdawczości środowiskowej i tworzenie wytycznych raportowania przez różne jednostki świadczą o wzroście świadomości ekologicznej interesariuszy zewnętrznych(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gospodarczej w taki sposób, aby minimalizować negatywne skutki oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko naturalne i społeczne staje się jednym z jego kluczowych celów. Wartość firmy nie zależy tylko od jej wyników finansowych, ale też od jej kontaktów z interesariuszami, czyli wszystkimi grupami, na które ma bezpośredni wpływ.. Można, zatem stwierdzić, że społecznie odpowiedzialny biznes to taki, który przynosi zyski, przestrzega prawa, postępuje etycznie i wspiera społeczeństwo. Aby przedsiębiorstwo mogło zostać uznane za odpowiedzialne społecznie inicjatywy podejmowane przez nie powinny mieć charakter dobrowolny. Ponadto konieczny jest ciągły dialog i monitorowanie reakcji interesariuszy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu są identyfikacja oraz analiza obszarów wykorzystania sprawozdania z działalności jako narzędzia nadzoru korporacyjnego realizowanego przez dawców kapitału, członków rad nadzorczych oraz pozostałych interesariuszy. Treści zaprezentowane w niniejszym artykule opracowano w oparciu na studiach literatury krajowej i zagranicznej oraz analizie raportów rocznych spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie. W ramach badania wykorzystano metodę indukcji. W niniejszym artykule dokonano analizy wykorzystania sprawozdania z działalności przez trzy grupy użytkowników: dawców kapitału, rady nadzorcze oraz pozostałych interesariuszy. Sprawozdanie z działalności stanowi podstawę do rozliczenia się zarządu z odpowiedzialności. Dawcom kapitału sprawozdanie z działalności dostarcza informacji na temat wykorzystania przez zarząd powierzonego kapitału. Z kolei dla pozostałych interesariuszy sprawozdanie z działalności jest istotne pod względem m.in. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Szczególnie istotne wydaje się wykorzystanie sprawozdania z działalności przez rady nadzorcze. Biorąc pod uwagę, że w wielu spółkach rady nadzorcze są zaangażowane w formułowanie strategii jednostki, nowego wymiaru nabiera nadzór nad sprawozdaniem z działalności, które w dużej mierze zawiera informacje będące pochodną strategii. Sprawowanie przez rady nadzorcze nadzoru nad sprawozdaniem z działalności ma dwie główne płaszczyzny. Pierwsza polega na kontroli prawidłowości ujawnianych danych w sprawozdaniu z działalności, druga natomiast na kontroli założeń dotyczących przyszłości spółki sformułowanych w sprawozdaniu z działalności. Rozważania prowadzone w niniejszym artykule dotyczą dualistycznego modelu nadzoru obowiązującego m.in. w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia produkcyjne mierniki dokonań, które mogą być wykorzystane w sprawozdawczości zarządczej przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest zaproponowanie zestawu mierników dokonań, które mogą być zastosowane w sprawozdawczości wewnętrznej do oceny produkcyjnych ośrodków odpowiedzialności. Wynikiem przeprowadzonych analiz w przedsiębiorstwach było stwierdzenie, że w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach nie stosuje się sprawozdawczości zarządczej zawierającej właściwe mierniki dokonań związane z ich działalnością. W artykule przedstawiono: wpływ zdolności wytwórczych na pomiar dokonań, klasyfikację mierników dokonań oraz wybrane mierniki dokonań dla procesów produkcyjnych. Efektem badań było opracowanie systemu mierników dokonań dla wybranych małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych. W artykule zastosowano następujące metody badawcze: analiza piśmiennictwa, indukcja, studium przypadku.(abstrakt oryginalny)
Podstawowym czynnikiem decydującym o wynikach i sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa działającego w sferze produkcyjnej jest wielkość zamówień na wytwarzane wyroby czy usługi. W skali makro czynnik ten stanowi podstawę do oceny koniunktury gospodarczej. Dlatego pakiet zamówień powinien być przedmiotem sprawozdawczości statystycznej. Nie negując obowiązujących w tym zakresie rozwiązań uważam, że zagadnienie to nie jest ujmowane we właściwym zakresie w sprawozdawczości, co utrudnia dokonywanie wiarygodnych analiz. Warto zatem problem ten uczynić przedmiotem dyskusji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.