Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standard mieszkaniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Uprzemysłowienie budownictwa mieszkaniowego i mierzenie jego poziomu
100%
Sytuacja w gospodarce mieszkaniowej w okresie powojennym była szczególnie trudna. Główną przyczyną tych trudności były zniszczenia wojenne, ale jednocześnie źródła wielu problemów należało szukać w okresie międzywojennym, a nawet w czasach zaborów. Nakreślone w okresie odbudowy ze zniszczeń wojennych i budowy nowej Polski zadania gospodarki mieszkaniowej zostały zrealizowane, jednak ich część jest nadal aktualna. Należy tu wymienić potrzebę rozbudowy zasobów mieszkaniowych oraz dalsze podniesienie standardu mieszkań. (fragment tekstu)
2
Content available remote Zmiany warunków mieszkaniowych na obszarach wiejskich w Polsce w latach 2002-2014
100%
Celem pracy było określenie prawidłowości w zakresie dynamiki cech opisujących warunki mieszkaniowe na obszarach wiejskich w porównaniu z terytorium Polski. Badanie zostało przeprowadzone z uwzględnieniem cech opisujących istniejący zasób mieszkaniowy, budynki i mieszkania oddane do użytkowania i wyposażenie mieszkań w infrastrukturę techniczną. Empiryczna część badań została opisana z wykorzystaniem danych pochodzących z publikacji Obszary wiejskie w Polsce w 2014 r., opracowanej przez GUS. Zakres czasowy badań dotyczył lat 2002-2014. Wszystkie cechy objęte badaniem wykazywały pożądane tendencje, co potwierdza, iż warunki mieszkaniowe ludności obszarów wiejskich ulegały poprawie. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaproponowano dwa mierniki podobieństwa zbioru obiektów w czasie. Konstrukcja pierwszego z nich zakłada, że wartości cech syntetycznych mierzone są na skali ilorazowej lub przedziałowej. Za pomocą tego miernika mierzy się zmiany w czasie wartości porównywanych cech syntetycznych, a więc mierzy się oddalenie międzyokresowe obiektów. Wykorzystując drugi miernik zakłada się, że wartości cech syntetycznych mierzone są na skali porządkowej. Współczynnik ten pozwala mierzyć stopień przemieszczenia w hierarchii obiektów wraz z upływem czasu.
4
100%
Człowiek spędza średnio około 80% swego życia w mieszkaniu. Dobre warunki mieszkaniowe mają również kluczowe znaczenie dla atrakcyjności danego miasta, jego aglomeracji i komfortu życia ich mieszkańców. W poniższym tekście autorki skupiły się na dwóch podstawowych zagadnieniach - po pierwsze, jak prezentują się warunki mieszkaniowe w małych miastach w Polsce - za jeden z celów postawiono analizę zmian warunków mieszkaniowych w małych miastach Polski w latach 2004-2010. Za małe miasta przyjęto ośrodki zamieszkane przez mniej niż 10 tys. mieszkańców (posiadające prawa miejskie oraz odpowiednią liczbę ludności zarówno w 2004, jak i w 2010 roku). W analizach zmian warunków mieszkaniowych w małych miastach Polski wykorzystano cechy odnoszące się do wielkości mieszkań, ich wyposażenia w poszczególne instalacje techniczno-sanitarne, jak również do ich zaludnienia. W efekcie przeprowadzonych analiz statystycznych wyodrębniono 5 grup miast, różniących się stopniem wyposażenia w infrastrukturę oraz dynamiką ich zmian. Drugim postawionym w artykule celem jest charakterystyka warunków mieszkaniowych w skali wewnątrzmiejskiej, dokonana na przykładzie Uniejowa, małego miasta zlokalizowanego w województwie łódzkim oraz poznanie opinii mieszkańców tego ośrodka na temat oceny ich warunków mieszkaniowych. Uniejów postrzegany w ostatnich latach jako "miasto sukcesu" może bowiem stanowić punkt odniesienia dla innych miast pod kątem analizowanych parametrów. Analiza zagadnienia pozwala na uzyskanie odpowiedzi, w jakim stopniu sukces ekonomiczny miasta przekłada się na postrzeganie warunków mieszkaniowych jego mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono efekty ilościowe i jakościowe polskiego budownictwa mieszkaniowego w latach 1991-2011. Skupiono uwagę na zróżnicowaniu standardów i środowiska mieszkaniowego, widocznych w zabudowie wielorodzinnej różnych inwestorów: deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego i gmin oraz w zabudowie jednorodzinnej, sytuowanej na obrzeżach miast.(abstrakt oryginalny)
Instytut Rozwoju Miast w 2007 r. po raz pierwszy przeprowadził badanie ankietowe wśród studentów na temat "Młodzi na rynku mieszkaniowym". Badanie przeprowadzono w 11 uczelniach, w 9 miastach, a po raz drugi w roku 2011 także w 11 uczelniach i 9 miastach. Wyniki badań z 2007 i 2011 r. wskazują na zmiany w preferencjach dotyczących lokalizacji - wzrosła popularność zamieszkiwania poza miastem, spadła natomiast popularność mieszkania w dużych miastach poza centrum. Wyniki badań z roku 2007 i 2011 wskazują, że droga do mieszkania młodych, wykształconych ludzi staje się coraz trudniejsza ze względu na wysokie bezrobocie (brak zdolności kredytowej), brak finansowej samodzielności (oczekiwanie na pomoc rodziców) oraz niepewne wsparcie ze strony rządu (preferencyjny kredyt, budowa mieszkań na wynajem) ze względu na spowolnienie gospodarcze i trudności budżetowe państwa.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Waloryzacja i typologia przestrzenna budownictwa komunalnego w Łodzi
100%
Artykuł ten przedstawia wyniki kompleksowej oceny poziomu warunków mieszkaniowych i typologii przestrzennej budownictwa komunalnego w Łodzi w podziale miasta na rejony obsługi komunalnych zasobów mieszkaniowych. (abstrakt oryginalny)
Transformacja i związane z nią przekształcenia społeczne (np. wzrost aspiracji w zakresie zamieszkiwania) i ekonomiczne (m. in. urynkowienie dużej części zasobów spółdzielczych i komunalnych) sprawiły, że w ostatnim dwudziestoleciu lawinowo wzrósł popyt na domy i mieszkania, a w odpowiedzi nastąpił gwałtowny przyrost nowych siedlisk wznoszonych przez deweloperów. Wspomniane procesy znajdują swoje odzwierciedlenie w przebiegu i w jakości procesu urbanizacji. Polityka mieszkaniowa państwa w Polsce ma ograniczony zakres, a najważniejszym podmiotem po stronie podażowej rynku mieszkaniowego jest inwestor prywatny - deweloper, realizujący w przeważającej większości małe i średnie zespoły mieszkaniowe, które wpisywane są w istniejącą tkankę miejską, bądź lokowane na terenach otwartych. Opracowanie zawiera próbę empirycznego przedstawienia wpływu uczestników fazy projektowej procesu inwestycyjnego na decyzje o cechach środowiska mieszkaniowego. Obejmuje także ocenę stopnia wykorzystania wiedzy o preferencjach konsumentów w procesie konstruowania wytycznych do projektowania. (abstrakt oryginalny)
The paper aims to investigate factors connected with the residential satisfaction of the adolescents and to compare them with the factors influencing residential satisfaction among adults. The primary research was conducted in secondary schools in the Bialystok Functional Area. The data was analyzed using descriptive statistics and a multinomial logistic regression model. The results show that living standards are a crucial issue in residential satisfaction. Living in an owner-occupied dwelling and having one's own room reduced the likelihood of being dissatisfied with housing. (original abstract)
10
Content available remote Zasoby mieszkaniowe Łodzi: rozwój, struktura przedmiotowa i przestrzenna
100%
W artykule przedstawiono rozwój oraz strukturę przedmiotową i przestrzenną zasobów mieszkaniowych Łodzi, z uwzględnieniem kompleksowej oceny i typologii standardu mieszkaniowego jednostek urbanistycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza stanu mieszkalnictwa polskiego w latach 1995- -2011, zmian jakie na nim zaszły oraz wyposażenia mieszkań w urządzenia techniczno-sanitarne. (fragment tekstu)
Termin "standard mieszkaniowy" używa się zwykle przy precyzowaniu ilościowych i jakościowych kryteriów przydatnych do oceny aktualnych i przyszłych warunków mieszkaniowych, pojęcie to przybiera najczęściej trojakie znaczenie. W postulatywno-normatywnym znaczeniu standard mieszkaniowy określa poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w zakresie powierzchni, wyposażenia i wykończenia mieszkań na danym etapie społecznego, ekonomicznego i technicznego rozwoju. Formułuje się go zazwyczaj za pomocą nielicznych wskaźników, a których najistotniejsze znaczenie mają: przeciętna liczba izb w mieszkaniu, przeciętna liczba osób na izbę, przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania, przeciętna powierzchnia użytkowa na osobę oraz przeciętna liczba gospodarstw domowych na 100 mieszkań. Tak pojęty standard mieszkaniowy może mieć charakter normy kierunkowej (określać poziom pożądany) lub normy obowiązującej. Wyrażony za pomocą wielkości średnich, może mieć zastosowanie w pracach planistycznych. Wyróżnia się przy tym standard mieszkaniowy minimalny i maksymalny. Standard minimalny ma na celu oznaczenie minimum biologicznych i użytkowych warunków dla mieszkańców. W tym znaczeniu standard mieszkaniowy może stanowić kryteria wycofywania z użytkowania zasobów o charakterze substandardowym. Maksymalny standard mieszkaniowy wyznacza górną granicę, której nie powinno się w zasadzie przekraczać, aby nie dopuścić do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych jednostek na poziomie popytu wirtualnego. Poziom minimalnego, a zwłaszcza maksymalnego standardu mieszkaniowego zależy w dużej mierze od ekonomicznej sytuacji kraju. Standard mieszkaniowy może być zróżnicowany pod względem czasowym i przestrzennym. Zależy on również od istniejących różnic regionalnych, osobliwości grup społeczno-zawodowych, podziału środowiskowego itp. (fragment tekstu)
Autor zdefiniował i wyznaczył syntetyczny wskaźnik standardu mieszkaniowego. Podstawowym celem opracowania było zbadanie roli tego standardu w procesie dzietności ludności miejskiej i udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy standard mieszkaniowy jest dla dzietności czynnikiem determinującym, czy też tylko współzależnym.
Celem podjętego postępowania badawczego jest weryfikacja hipotezy o tym, że warunki mieszkaniowe są istotną determinantą dzietności w poszczególnych polskich miastach o liczbie ludności 100 tys. i większych w latach 1998-2008. Zmienną zależną jest współczynnik dzietności ogólnej. Zmienną niezależną są warunki mieszkaniowe, które zostały określone poprzez przeciętną liczbę izb w mieszkaniu i przeciętną powierzchnię użytkową 1 mieszkania w m2. Analizą objęto 39 polskich miast liczących 100 tys. i więcej mieszkańców w całym okresie badawczym. Dla zweryfikowania hipotezy posłużono się analizą regresji i korelacji, konstruując modele demometryczne liniowe i nieliniowe dzietności jednej zmiennej. Dokonana analiza potwierdziła występowanie zależności między rozpatrywanymi zmiennymi o charakterze liniowym i nieliniowym dla części badanych miast. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie wyników badan nad standardami mieszkaniowymi, prowadzonych w byłych instytutach resortowych (IKS, IGPiK, IGM), oraz aktualnych przepisów prawnych i po przeanalizowaniu inwestycji mieszkaniowych po roku 1990, autorka sformułowała propozycje klasyfikacji standardu mieszkaniowego i urbanistycznego współczesnej zabudowy wielorodzinnej. Grupując cechy tworzonego środowiska mieszkaniowego w kategoriach: mieszkanie, budynek, najbliższe otoczenie budynku, określono cztery poziomy standardu: niski, średni (powszechny), wyższy i luksusowy, odpowiadające zabudowie wielorodzinnej powstającej w miastach z udziałem różnych inwestorów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania zaspokojenia potrzeb w zakresie mieszkania oraz wyposażenia gospodarstw domowych wysokodochodowych w niektóre dobra trwałego użytkowania. Jego celem podstawowym jest ukazanie sytuacji mieszkaniowej oraz zadowolenia z warunków mieszkaniowych i miejsca zamieszkania, a także konsumpcji dóbr trwałego użytku we wspomnianych gospodarstwach. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest określenie preferencji mieszkaniowych kandydatów na studia oraz studentów pierwszego roku zarządzania Akademii Rolniczej w Szczecinie względem mieszkań (lokali mieszkalnych) wynajmowanych w okresie studiów. Badania przeprowadzono w dwóch terminach: w roku 2008, w czasie rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia (wybrana losowo 100-osobowa grupa kandydatów na studia na kierunek zarządzanie, licząca ponad 90% wszystkich kandydatów na kierunek, a więc reprezentatywna) oraz w październiku tego samego roku, po rekrutacji (grupa studentów pierwszego roku zarządzania Akademii Rolniczej w Szczecinie). W obu przypadkach przedstawiono respondentom anonimową ankietę z pytaniami dotyczącymi między innymi oczekiwań związanych z wysokością czynszu i warunkami lokali, które ankietowani chcieliby wynajmować bądź wynajmują. Przy opracowywaniu pytań skierowanych do studentów założono ich podział na dwie grupy z punktu widzenia: stałego miejsca zamieszkania (Szczecin, mniejsze miasto oraz wieś) oraz obecnego miejsca zamieszkania (ze szczególnym uwzględnieniem podziału na ankietowanych mieszkających w domach studenckich oraz wynajmujących lokal).(fragment tekstu)
W życiu gospodarczym społeczeństwa rynek mieszkaniowy pełni podwójną rolę. Jest to rynek dóbr konsumpcyjnych oraz rynek inwestycyjny. W artykule zamieszczono analizę rynku mieszkaniowego. Przedstawiono badania dotyczące istniejących zasobów mieszkaniowych oraz mieszkań oddawanych do użytku.
19
Content available remote Zmiany w poziomie i jakości życia ludności na obszarach wiejskich w Polsce
84%
Jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej jest wzmocnienie polityki w zakresie obszarów wiejskich w celu poprawy poziomu i jakości życia ludności. Celem niniejszego opracowania było przedstawienie poziomu oraz jakości życia na obszarach wiejskich w Polsce oraz zmian, jakie zaszły w latach 2003-2009. W ocenie wyników wy-korzystano metody statystyczne, obliczono współczynniki zmienności, asymetrii oraz dynamiki. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że od 2003 roku zaszły istotne zmiany w zagospodarowaniu obszarów wiejskich w infrastrukturę techniczną, co znalazło odzwierciedlenie w poprawie warunków mieszkaniowych oraz wzroście satysfakcji z sytuacji mieszkaniowej, a także dochodowej i materialnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stan mieszkalnictwa w Japonii w 2008 roku jak również retrospektywnie (od lat 60-tych). Omówiono budownictwo mieszkaniowe, zasoby i warunki mieszkaniowe, wydatki na mieszkanie.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.