Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standardization of work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Kwestie ergonomii stanowią elementarne zagadnienia w każdym środowisku pracy. Celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie badań oraz zaproponowanie zmian usprawniających pracę operatora w zakresie działań ergonomii ukierunkowanych na usprawnienie techniki i środowiska pracy. Badaniem objęte zostało półautomatyczne stanowisko pracy operatora pracującego w branży motoryzacyjnej. Do analizy ergonomii pracy operatora wykorzystano metodę służącą do normowania czasu pracy - Methods Time Measurement (MTM). W rezultacie przeprowadzonych analiz ustalono, że prawidłowe zastosowanie metodologii MTM pozwala na równoległe wykonanie analizy ergonomicznej pracy operatora i jednocześnie - pomiaru czasu pracy. Ponadto za kluczowe uznano także popularyzację wiedzy i osiągnięć ergonomii w badanym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie związków między ergonomią a organizacją pracy. Ponieważ zależności między tymi dwiema dziedzinami kształtowania pracy jest bardzo wiele, skoncentrowano się tylko na wybranych aspektach, a mianowicie na analizie antropometrycznej i organizatorskiej oraz na ergonomicznym kształtowaniu stanowiska pracy i ruchów pracownika na przykładzie metody ruchów elementarnych MTM. (abstrakt oryginalny)
Jednym z trudniejszych zadań organizatorskich jest ustalanie norm czasu czynności i procesów oraz etatyzacji w administracji. Dotychczas opierano się na wykorzystaniu klasycznych technik sumarycznych lub analityczno-badawczych. Autor proponuje wykorzystanie metody analityczno-obliczeniowej MTM BS (Methoden-Zeit-Messung-Burodatensysteme) tj. metody czasów i ruchów elementarnych systemu biurowego opracowanej w Niemczech w wersji podstawowej i różnych jej mutacjach. Autor omówił jej wersję podstawową oraz trzy mutacje, pozwalające na obliczanie wielkości niezbędnego zatrudnienia na stanowiskach umysłowych w sferze zarządu przedsiębiorstw.
Normy pracy określają czas niezbędny do wykonania określonej pracy przez pracownika posiadającego odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ponadto stanowią wzorzec wymaganej pracochłonności oraz wydajności pracy. Ustala się je biorąc pod uwagę osiągnięty poziom organizacji i techniki pracy. Wraz z trwałą zmianą warunków organizacyjno-technicznych owe normy wymagają odpowiedniej zmiany. Stosowane są w różnej postaci, w zależności od ich przeznaczenia. Najczęściej stosuje się je pod postacią normy czasu, wyników oraz obsady. Normy pracy ustala się na podstawie badań bezpośrednich lub przy pomocy normatywów czasu. Pod tym pojęciem rozumie się wielkości czasu ustalane na wykonanie powtarzalnych wydzielonych elementów pracy, uznanych za niezbędne w danych warunkach organizacyjno-technicznych. Normy pracy znajdują bardzo szerokie zastosowanie na różnych odcinkach działalności przedsiębiorstwa. Najczęściej wykorzystuje się je przy badaniu i projektowaniu metod pracy, ustalaniu technologii produkcji, planowaniu produkcji, organizowaniu stanowisk roboczych, ustalaniu potrzebnego zatrudnienia, określaniu pracochłonności produkcji, kontrolowaniu przebiegu produkcji, ustalaniu kosztów własnych oraz regulowaniu wynagrodzeń pracowników. (fragment tekstu)
5
Content available remote Wdrażanie standaryzacji pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych
84%
Standardy funkcjonują w bardzo wielu dziedzinach, między innymi w organizacji pracy, gdzie za standardowy uważa się zestaw uzgodnionych metod pracy, które skutecznie łączą ludzi, materiały i maszyny w celu zapewnienia jakości, wydajności, bezpieczeństwa i porównywalności. (...) Korzyści wynikające ze stosowania standaryzacji pracy możemy podzielić na wymierne - dające się łatwo zmierzyć i wyrazić wartościowo oraz niewymierne - czyli takie, których ocena za pomocą prostych wskaźników jest trudna, a czasami wręcz niemożliwa. (...) Standaryzacja pracy stanowi nie tylko doskonałe narzędzie diagnostyczne do usprawniania procesu produkcyjnego, ale jest także elementem, który minimalizuje utratę wiedzy "ukrytej". Dodatkowo pozwala na stworzenie i zachowanie know-how firmy, które w obecnych czasach często świadczy o konkurencyjności przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono pojęcie i formułę fizjologicznej normy pracy. Omówiono charakterystykę czynników środowiskowych i ich związków synergicznych. Oceniono wpływ warunków środowiskowych na poziom sprawności organizmu pracującego. Na koniec dokonano próby oceny współzależności czynników środowiskowych w zakładach przemysłu ceramiki budowlanej.
Po wykonaniu zadania przewozowego można porównać czas wykonania zadania z czasem wyznaczonym na podstawie norm pracy. Porównując wykonanie procesu przewozowego z planem określonym w harmonogramie można ustalić, kiedy oraz z jakich przyczyn wystąpiły odchylenia. Montowanie urządzeń kontrolnych w pojazdach samochodowych (tachografów) pozwala na dokładną ewidencję przebiegu pojazdu oraz czasu jazdy i przerw w pracy, co ułatwia kontrolę przebiegu pracy. Jeżeli rzeczywisty czas wykonania zadania przewozowego jest dłuższy od czasu planowanego, a nie zachodziły okoliczności, które to usprawiedliwiają z przepisami prawa pracy można zgodnie skorygować czas pracy kierowcy do poziomu określonego normą pracy. Skorygowany czas pracy będzie podstawą ustalenia wynagrodzenia kierowcy. Mobilizuje to kierowcę do przestrzegania harmonogramu pracy oraz uzyskiwania planowanej wydajności. Doświadczenia z praktyki transportowej potwierdzają że powszechne i umiejętne wykorzystywanie funkcji organizacyjnej i kontrolnej norm pracy przy wykonywaniu samochodowych procesów przewozowych przyczynia się do wzrostu wydajności pracy oraz poprawy terminowości przewozów. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie analizy zasad rachunkowości sumeryjskiej z punktu widzenia pewnych teoretycznych przesłanek, do których dochodzi się obecnie w teorii rachunkowości. Autor przedstawił niektóre cechy scentralizowanej gospodarki sumeryjskiej, scharakteryzował rachunkowość w tej gospodarce, a w szczególności tworzenie się i rozwój systemu rachunkowości, pozycję księgowych, a także dokonał próby interpretacji zasad rachunkowości.
Intensyfikacja pracy, obok wzrostu jej siły produkcyjnej, jest istotnym czynnikiem zwiększenia wydajności pracy. Poziom intensywności pracy w danych warunkach obiektywnych zależy od możliwości i woli wykonawców, stąd też perspektywy wzrostu wydajności pracy poprzez samą tylko jej intensyfikację są ograniczone. Tym niemniej w istniejącej aktualnie sytuacji niepełnego wykorzystania potencjału kwalifikacyjnego pracowników oraz występowania znacznych strat czasu pracy rezerwy wydajności pracy tkwiące w niedostatecznej jej intensywności są godne uwagi. W podjętej próbie określenia wpływu indywidualnego potencjału roboczego na intensywność pracy w przemyśle uwzględniono takie cechy osobowe wykonawców, jak wiek, staż pracy, wykształcenie, zaszeregowanie osobiste. Badania przeprowadzono na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego, obejmując nimi robotników reprezentujących typowe dla tego przemysłu zawody tokarza i ślusarza, zatrudnionych w systemie akordu indywidualnego. Jako miernik intensywności pracy przyjęto wskaźniki wykonania technicznie uzasadnionych norm pracy. W charakterze podstawowego narzędzia badawczego zastosowano współczynniki korelacji całkowitej i cząstkowej. Przeprowadzona analiza wykazała, że poziom intensywności pracy w badanych grupach zawodowych określają w istotny sposób wiek i staż pracy, a częściowo także różnica między stopniem trudności wykonywanych robót i formalnymi kwalifikacjami robotników, wyrażonymi grupą zaszeregowania osobistego. W przeciwieństwie do tych czynników, wpływ wykształcenia na intensywność pracy okazuje się nieistotny. Wyniki badań pozwalają wnosić ponadto, iż zróżnicowanie poziomu intensywności pracy w obu analizowanych grupach zawodowych uzależnione jest w większym stopniu od stosunku do pracy i woli pracy ze strony robotników, aniżeli od ich potencjału roboczego. Wpływ ten jednak, w miarę przechodzenia na wyższy stopień rozwoju techniki, maleje na rzecz potencjału kwalifikacyjnego wykonawców. (abstrakt oryginalny)
Metoda REFA/Burkhardta powstała w 1980 r. jako synteza dwóch niemieckich metod normowania pracy administracyjnej, tj. metody REFA budującej strukturę czasu pracy i metody C.Burkhardta obliczającej normy obsady. Celem tej metody jest ustalenie niezbędnej liczby pracowników administracyjnych, przy założeniu równomiernego obciążenia pracą, oraz zachowaniu wymaganego poziomu pracy. W artykule przedstawiono szczegółowo tę metodę.
Ryzyko zawodowe to ryzyko, które ponosi pracownik w związku z wykonywaną pracą i jest konsekwencją występowania zagrożeń w środowisku pracy. Określa ono prawdopodobieństwo pojawienia się zagrożeń i ciężkości ich następstw. Zgodnie z PN-N-18002:2011 ocena ryzyka zawodowego opiera się na systematycznym badaniu wszelkich aspektów pracy, podejmowanych w celu zidentyfikowania prawdopodobnych przyczyn urazów lub uszkodzenia ciała oraz ustalenia możliwości uniknięcia lub ograniczenia szkody. W razie braku takiej możliwości - określenia środków zapobiegawczych. Dlatego konieczny jest sprawny nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentacji, gdyż prawidłowo i systematycznie prowadzony proces oceny ryzyka zawodowego realizuje wymagania stawiane pracodawcy przez Kodeks pracy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przedstawienie nowych założeń polityki płacowej przedsiębiorstw i ich konsekwencji dla efektywności funkcjonowania podmiotów gospodarczych w warunkach gospodarki rynkowej. Proces przemian ustrojowych w istotnym stopniu wpłynął na dokonujące się zmiany w celach, metodach i instrumentach polityki płac przedsiębiorstw. Nabiera znaczenia problematyka oceny samej pracy oraz wykorzystanie wyników tej oceny w polityce płac. Podstawą konstruowania systemów wynagrodzeń staje się wartościowanie pracy. Zmienia się także rola normowania pracy. Pozytywną tendencję obserwuje się w dziedzinie wykorzystania dla celów wynagrodzenia za pracę rezultatów oceny pracy zbiorowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.