Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standardy wartości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule poruszony został problem standardów wartości stosowanych w wycenie przedsiębiorstw. Standard wartości określa rodzaj wartości poszukiwanej w procesie wyceny, odpowiadając przy tym na pytanie: "wartość dla kogo?" W artykule zostały przedstawione koncepcje czterech podstawowych standardów wartości: godziwej wartości rynkowej, wartości sprawiedliwej, wartości inwestycyjnej oraz wartości fundamentalnej (nieodłącznej).(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto próbę zdefiniowania wartości godziwej jako standardu wartości, stosowanego w wycenach sporządzanych na potrzeby przymusowego wykupu akcji. W pierwszej części artykułu przedstawiono standardy wartości stosowane w wycenie przedsiębiorstw. W drugiej części skupiono się na zaprezentowaniu definicji wartości godziwej, przyjętych w międzynarodowych standardach stosowanych w rachunkowości i wycenie przedsiębiorstw. W trzeciej części przedstawiono specyfikę przymusowego wykupu akcji oraz obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne. Podsumowanie prowadzonych rozważań stanowi próba zdefiniowania wartości godziwej jako standardu wartości, stosowanego w sytuacji przymusowego wykupu akcji. (abstrakt oryginalny)
Wycena przedsiębiorstw w Polsce zaczęła się na dobre wraz ze zmianą systemu społeczno-politycznego w 1990 roku i wprowadzeniem reguł gospodarki rynkowej. Rozpoczęta wówczas prywatyzacja zakładała sprzedaż lub wydzierżawienie prywatnym inwestorom występujących we wszystkich dziedzinach przedsiębiorstw państwowych. Transakcje prywatyzacyjne były poprzedzone wyceną tych podmiotów w celu ustalenia ceny sprzedaży. Po przejściu kilku fal prywatyzacji wycena przedsiębiorstw zaczęła odgrywać coraz większą rolę w odniesieniu do podmiotów prywatnych. Chodzi o transakcje kupna i sprzedaży firm oraz określonych pakietów ich akcji (udziałów), podnoszenie kapitału, fuzje i przejęcia, podziały firm i inne sytuacje, w których wycena jest wskazana, a niekiedy prawnie wymagana. (fragment tekstu)
Standard wartości można określić jako definicję rodzaju poszukiwanej wartości. Standard wartości definiuje strony rzeczywistej lub hipotetycznej transakcji dotyczącej wycenianych aktywów, wydzielonych zakładów czy całych przedsiębiorstw. Przez określenie standardu wartości udziela się odpowiedzi na pytanie: wartość dla kogo? W praktyce wyceny krajów rozwiniętych najczęściej stosowane są następujące standardy wartości: 1) godziwa (sprawiedliwa) wartość rynkowa, 2) wartość sprawiedliwa, 3) wartość inwestycji, 4) wartość nieodłączna (fundamentalna). Standard wartości, bezpośrednio lub przez prawo precedensowe, często determinuje wybór metod wyceny i określa czynniki niezbędne do uwzględnienia. Opracowanie definiuje i porównuje godziwą (sprawiedliwą) wartość rynkową i wartość sprawiedliwą jako dwa kluczowe standardy wartości stosowane w wycenie przedsiębiorstw. W wielu przypadkach użytkownicy wycen przedsiębiorstw nie zwracają uwagi na to, że godziwa (sprawiedliwa) wartość rynkowa może być bardzo różna od wartości sprawiedliwej. (abstrakt oryginalny)
W branży public relations pracują głównie osoby legitymujące się wyższym wykształceniem, aczkolwiek rodzaj ukończonych studiów i sposób przygotowania do zawodu odgrywa ważną rolę w realizacji określonych celów w pracy zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru etyczności działań praktyka PR. Cel: Wyselekcjonowanie zmiennych dotyczących nauki zawodu w branży public relations i analiza ich wpływu na poziom utożsamiania profesjonalizmu z etycznością w zawodzie PR-owca, wraz ze wskazaniem możliwych przyczyn nieprzestrzegania standardów etycznych w branży. Metody badań: Badania ilościowe za pomocą techniki telefonicznego wywiadu ankietowego (CATI) wśród osób zatrudnionych w branży public relations (próba 500 specjalistów PR) oraz analiza desk research z uwzględnieniem wyników kilku projektów badawczych dotyczących profesjonalnego wykonywaniu obowiązków PR-owca. Wyniki i wnioski: Średnio co trzecia osoba zatrudniona w branży public relations ma ukończone studia wyższe, które nie były powiązane z tą specjalnością, czyli nie dostarczyły wiedzy potrzebnej do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Natomiast poglądy zgodne z etyką zawodową najsilniej akcentują osoby, które miały dłuższy kontakt z systemem edukacji w zakresie public relations, tzn. ukończyły studia wyższe oraz podyplomowe związane z PR. Prawdziwość przekazywanych informacji jest kluczowym standardem, który biorą pod uwagę badani podczas wykonywania swojej pracy. Wartość poznawcza: Zaprezentowane wyniki uwzględniają niestandardowe podejście do analizy poziomu wykształcenia przedstawicieli branży PR, co pozwala na pełniejsze poznanie i charakterystykę ścieżek, jakie musieli przebyć PR-owcy do zawodu, wraz z rozróżnieniem wartości etycznych, którymi kierują się poszczególne grupy. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 19
463-488
W USA wycena przedsiębiorstw rozwinęła się do tego stopnia, że standardy wyceny przedsiębiorstw zostały nie tylko opracowane, ale i w pełnym zakresie wdrożone do praktyki, czego dowodzi szerokie odwoływanie się do nich przez sądy, urzędy skarbowe, prawników, pośredników, doradców, właścicieli, wierzycieli i innych uczestników obrotu gospodarczego. Początki standardów wyceny w USA sięgają 1950 roku i były naturalną odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez praktykę. To, że standardy wyceny najpierw pojawiły się właśnie w USA nie może dziwić, był i nadal jest to bowiem największy rynek świata, na którym dokonuje się najwięcej transakcji kupna-sprzedaży firm i ich części. W USA znaczenie rynków kapitałowych w gospodarce jest zdecydowanie większe niż np.w Europie czy Azji W istocie wszystkie wyceny mogą być przedmiotem krytycznej oceny i często są kontestowane. Podmiotem kontestującym może być urząd skarbowy, strony transakcji, krewni stron transakcji, inni akcjonariusze i udziałowcy, wierzyciele itp. (fragment tekstu)
7
Content available remote Propozycja nowego standardu wartości uwzględniającego koszty zewnętrzne
67%
W artykule zwrócono uwagę na problem internalizacji kosztów zewnętrznych, który możemy obserwować od wielu lat i który najprawdopodobniej przybierze na sile w przyszłości. W związku z tym istniejące standardy wartości wydają się niewystarczające do opisywania rzeczywistości. Dziś bowiem, wyceniając przedsięwzięcie biznesowe (przedsiębiorstwo) na podstawie standardów wyceny, nie można ocenić, czy przedsięwzięcie to spełnia warunek efektywności Kaldora-Hicksa czy też Pareto. W tym kontekście z punktu widzenia wyceny przedsiębiorstw nowy standard wartości uwzględniający koszty zewnętrzne, jakie generuje przedsiębiorstwo, może wnieść nową perspektywę w wycenie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.