Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 199

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standaryzacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Od wielu lat podejmowane są przez różne organizacje inicjatywy mające na celu doprowadzenie do ujednolicenia intermodalnych jednostek ładunkowych w Europie, jednak, jak dotychczas, nie zakończyły się one sukcesem. Głównie chodzi o szeroko wykorzystywane w przewozach szynowo-drogowych w Europie nadwozia wymienne (swap bodies) - samochodowe skrzynie ładunkowe bez podwozia, które można przewozić na naczepie (przyczepie) samochodowej bądź na wagonie kolejowym. Występuje wiele rodzajów nadwozi wymiennych. W praktyce wykorzystywane są nadwozia wymienne o zróżnicowanej długości - od 6,25 m do 13,6 m. Najpopularniejsze mają długość 7,45 m i 13,2 m i są dostosowane przede wszystkim do wymiarów środków transportu drogowego. Szerokość wszystkich typów nadwozi jest jednakowa i wynosi 2,5 m. Charakterystyczną cechą konstrukcji nadwozi jest to, że za pomocą kilku nieskomplikowanych czynności można zmieniać ich wysokość w granicach od 2670 mm do 2720 mm, zależnie od skrajni ładunkowej, jaka obowiązuje na danym szlaku kolejowym. Należy dodać, że nadwozia wymienne różnią się wymiarami od kontenerów ISO. Kwestia standaryzacji jednostek ładunkowych została zasygnalizowana w Białej Księdze Komisji Wspólnot Europejskich, dotyczącej europejskiej polityki transportowej do 2010 r., w której przewiduje się m.in. rozwój żeglugi bliskiego zasięgu. Jak wynika z zapisów Księgi, jednym z warunków rozwoju tej żeglugi jest harmonizacja i standaryzacja intermodalnych jednostek ładunkowych (ILU - Intermodal Loading Unit). (fragment tekstu)
Uczestnicy łańcucha dostaw jednogłośnie podkreślają, że standaryzacja jest naturalną konsekwencją ciągłego usprawniania procesów transportowo-logistycznych. Rozbieżność stosowanych rozwiązań w obszarze identyfikacji czy komunikacji, w znaczny sposób ogranicza wszelkie działania optymalizacyjne w tym zakresie. Wykorzystując standardowe rozwiązania, uczestnicy łańcucha dostaw, w tym firmy z sektora TSL, mogą w łatwy sposób ujednolicić informacje, zautomatyzować ich odbiór oraz w pełni zintegrować się ze swoimi kontrahentami. (fragment tekstu)
W 2015 roku Centralna Komisja Żeglugi na Renie powołała na sesji plenarnej europejski komitet ds. sporządzania wspólnych standardów w dziedzinie żeglugi śródlądowej (Comite Europćen pour l'Elaboration de Standards dans le Domaine de Navigation Interieure - CESNI). Misją nowego tworu jest przygotowywanie i wdrażanie szerokiego spektrum standardów technicznych w żegludze śródlądowej, a także ujednolicanie obecnych wymogów we wszystkich państwach Unii Europejskiej. 26 listopada 2015 roku CESNI przyjęła pierwszą rezolucję-Europejska norma ustanawiającej wymagania techniczne dla statków żeglugi śródlądowej (ES-TRIN). Dokument ten przyjmuje w ujednoliconej formie wymagania dyrektywy 2006/87 /UE (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 roku ustanawiająca wymagania techniczne dla statków żeglugi śródlądowej i uchylająca dyrektywę Rady 82/714/EWG). Obecnie rezolucja ES-TRIN nie jest sama z siebie obowiązująca, do czasu, aż będzie miała odniesienie do przepisów prawnych państw UE. Dyrektywa techniczna dopuszcza stosowanie nowoczesnych materiałów w konstrukcjach statków śródlądowych, które stanowią doskonałą alternatywę dla dotychczasowej technologii. Materiały takie jak FRP wpływają na odciążenie konstrukcji, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych statku, zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz w wielu przypadkach wpływa na poprawę bezpieczeństwa podczas wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych. (abstrakt autora)
Przedstawiono następujące zagadnienia międzynarodowej standaryzacji nazw marek: wymogi odnoszące się do nazewnictwa markowego, ryzyko międzynarodowej standaryzacji nazw marek, przeprowadzenie międzynarodowej standaryzacji nazw markowych
5
Content available remote Współczesna polska norma ortoepiczna. Wokalizm
100%
polu zainteresowań pozostawiam ortoepię oraz ortofonię. Terminy oznaczają rodzaj poprawności, zgodności z normą. Ortoepia (gr. orthos 'poprawny', épos 'słowo', 'mowa') to normy wymowy obowiązujące w konkretnym języku. Dział językoznawstwa badający normatywną wymowę literacką. Ortoepią nazywa się poprawność językową, zgodność z normami językowymi (szeroko pojętymi), a więc ortofonię i ortografię włącznie. Kiedyś słowniki poprawnej polszczyzny nazywały się słownikami ortoepicznymi (np.pierwsze wydania słownika Stanisława Szobera1). Wiktor Jassem2 ortoepią także nazywał poprawne odczytywanie tekstu na głos. W skład ortoepii wchodzą ortofonia i ortografia. Ortofonia to zgodność z normą foniczną, tzn. wymawianiową. Ortofonia (gr. orthos 'prawidłowy', phone 'głos') to poprawna wymowa danego języka naturalnego. W języku polskim ortofonia dotyczy na przykład odpowiedniego akcentowania, czy wymowy wyrazów obcego pochodzenia. Ortografia to zgodność z normą graficzną, czyli zasadami pisania (o ile "normę graficzną" można by rozumieć bardzo szeroko, w praktyce są to tylko reguły stawiania liter oraz innych znaków graficznych i przestankowych, reguły samego pisania liter pozostawia się kaligrafii i typografii).(fragment tekstu)
6
100%
W artykule zaprezentowano podejście procesowe w organizacji międzynarodowej, która w ramach przejmowanych nowych spółek wdraża standardy korporacyjne oparte na podejściu procesowym wykorzystującym narzędzie informatyczne integrujące procesy, technologię i zachowania ludzi.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano oceny wiarygodności badania densytometrycznego do określenia wysokości wad spoiny. Dokonano pomiarów gęstości optycznej obrazów i przeprowadzono niezbędne obliczenia wynikające z obowiązującej normy. Wykazano dużą niejednoznaczność wyników i obliczeń. Na podstawie analizy, z uwagi na dużą rozbieżność wyników, wykazano również konieczność pewnej standaryzacji postępowania w badaniach radiograficznych, a w szczególności densytometrycznych. (abstrakt oryginalny)
Społeczna odpowiedzialności biznesu jest ostatnio jednym z istotniejszych i najczęściej poruszanych problemów współczesnego świata. Dobrowolność stosowania CSR spowodowała, iż wiele przedsiębiorstw zmieniło taktykę swojego zarządzania i relacje z otoczeniem. Dla zapewnienia przejrzystej realizacji społecznej odpowiedzialności na różnych poziomach funkcjonowania przedsiębiorstw podjęto starania odnośnie do normalizacji i niezależnej oceny działań w tym zakresie. Przedsiębiorstwa, chcąc sprostać oczekiwaniom interesariuszy, wdrażają standardy CSR oraz poddają się audytowi społecznemu. Obecnie istnieje szereg różnorodnych narzędzi pozwalających na zweryfikowanie społecznych, środowiskowych oraz etycznych aspektów funkcjonowania biznesu(abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono rozważania nad zakresem standaryzacji funkcji przedsiębiorstwa stosującego systemowe podejście do różnych aspektów zarządzania. Autor podkreśla, iż zakres standaryzacji rośnie, ponieważ coraz więcej aspektów zarządzania jest obejmowanych tym procesem. W publikacji wskazano także na fakt, iż wzrost zainteresowania przedsiębiorstw standaryzacją działań organizacji zorientowanych na zarządzanie zmiennością procesów, wynika z możliwych do uzyskania znacznych korzyści finansowych.(abstrakt oryginalny)
Polska rachunkowość - teoria, przepisy, praktyka - pozostaje pod znaczącym wpływem rozwiązań międzynarodowych, zarówno zawartych w dyrektywach i rozporządzeniach UE, jak i - zwłaszcza - Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Dotyczy to nie tylko rozwiązań merytorycznych (co i kiedy wprowadzać do ksiąg, w jakiej wartości wyceniać aktywa, pasywa, przychody czy koszty, jak je wykazywać w rocznym sprawozdaniu finansowym), ale i słownictwa stosowanego do opisu tych rozwiązań. Jednoznaczne określenie właściwych pojęć jest ważne zarówno dla poprawności tłumaczenia tekstów prawnych z języka angielskiego na polski, jak i doboru słów stosowanych w polskich przepisach i literaturze przedmiotu. Zachęcamy do udziału w dyskusji, która ma w tym pomóc. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę przedstawienia nowego podejścia do standaryzacji pracy oraz udowodnienia, że współcześnie rozumiana standaryzacja jest potrzebna i korzystna w każdej organizacji, nie tylko w wąskim aspekcie technicznym, ale także w aspekcie szeroko rozumianego zarządzania wszystkimi zasobami firmy. Wymaga to zrozumienia jej istoty, form, źródeł oraz ewolucji, jakiej podlegała, a także warunków, które należy spełnić, aby dawała pożądane efekty we współczesnych przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
W obliczu globalizacji przestrzeni gospodarczej, społecznej i kulturowej coraz większego znaczenia nabiera idea standaryzacji w edukacji. Dotychczasowy rozwój edukacji służył głównie społeczności lokalnej. Obecnie powinien dążyć do kształtowania światowego społeczeństwa.(fragment tekstu)
13
Content available remote Standardization Centre of Excellence in Support of NATO Interoperability
75%
W artykule przedstawiono koncepcję utworzenia Natowskiego Centrum Doskonalenia w dziedzinie normalizacji (standaryzacji). W ramach koncepcji zaproponowano misję, rolę, główne cele i zadania nowo tworzonego organu. Dalsza część artykułu poświęcona jest perspektywicznej strukturze, lokalizacji oraz podstawowym informacjom z zakresu formalnej akredytacji nowo powstałego centrum. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przechowywaniem danych jest zbiorem zasad i praktyk odnoszących się do fizycznych i logicznych składników systemu przechowywania danych, służących zapewnieniu zasobów pamięciowych w ilości i jakości adekwatnej do potrzeb użytkowników systemu. Logiczne składniki systemu przechowywania danych, które cechują w dużym stopniu zuniformizowane parametry (pojemność, organizacja systemu plików itp.), stanowią jednak tylko pewną abstrakcyjną nadbudowę nad składnikami fizycznymi, na których faktycznie przechowywane są dane, stworzoną dla ułatwienia korzystania z zasobów systemu i zarządzania nim. Różnorodność fizycznych składników systemu przechowywania danych rodzi rozmaite problemy z ich bezkonfliktowym współdziałaniem, a zarządzanie systemem składającym się z dużej liczby elementów, z których każdy wymaga indywidualnego podejścia, staje się niezwykle żmudne.(fragment tekstu)
Komunikacja marketingowa na rynku instytucjonalnym pomimo swojej istotności wciąż pozostaje swoistą terra incognita na mapie wiedzy z zakresu marketingu business-to-business. W artykule autorzy przedstawiają koncepcję efektów relacyjnych powstających w efekcie dopasowania komunikacyjnego sprzedawcy i kupca. Opierając się na teorii zaufania-zaangażowania proponują opis charakterystyki wpływu dopasowania na wymiary relacji i, dalej, na efekty biznesowe wynikające z dostosowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie problemu bezpieczeństwa zabawek dla dzieci do lat 14. Pracę oparto na studiach literatury dotyczących zarządzania jakością, normalizacji oraz informacjach ujętych w stosownych dokumentach Parlamentu Europejskiego i opisanych w artykułach umieszczonych na stronach internetowych.
W niniejszym artykule zaprezentowano podstawowe informacje na temat wsparcia finansowego sformalizowanych klastrów na Mazowszu w nowym okresie programowania 2007-2013 - w ramach PO Innowacyjna Gospodarka, RPO Województwa Mazowieckiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Główną uwagę skupiono tutaj na analizie koncentracji działalności związanej z agrobiznesem. Omówiono klastry rolnicze.
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ na wzrost dobrobytu społeczeństw mogą wywierać procesy standaryzacyjne zachodzące w gospodarce. Analiza ta jest oparta na przykładzie standaryzacji zachodzącej w sferze usług realizowanych przez urzędy pracy w Polsce. Autor niniejszego artykułu rozpoczyna swoje rozważania od analizy procesów standaryzacyjnych w sektorze prywatnym i publicznym, przechodząc do zaprezentowania systemu urzędów pracy w Polsce oraz ich zadań, aby przeprowadzić analizę ekonomiczną standaryzacji usług rynku pracy w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Reforma służby zdrowia w Polsce zdezaktualizowała stare struktury organizacyjne, powiązania kooperacyjne, służbowe i informacyjne placówek służby zdrowia, co w pierwszym okresie po reformie przyniosło wiele konfliktów i utrudnień w ich funkcjonowaniu. Ale reforma stworzyła też szansę zbudowania od podstaw nowych standardów zarządzania i przeniesienia na polski grunt dobrych, sprawdzonych wzorów zarządzania, stosowanych w krajach rozwiniętych. Stworzenie nowych zasad i standardów zarządzania polskimi organizacjami ochrony zdrowia daje szansę na pogodzenie interesów różnych uczestników tej ważnej dziedziny usług, podniesienia jakości leczenia, upodmiotowienia zarówno pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia, lepszego wykorzystywania wciąż ograniczonych środków, jakie budżet państwa i pacjenci mogą przeznaczyć na leczenie i profilaktykę. (fragment tekstu)
W pierwszej części artykułu określono ramy definicyjne pojęć normalizacja, standaryzacja oraz unifikacja. Na bazie analizy literatury przedmiotu przedstawiono znaczenie standaryzacji w budowaniu przewagi konkurencyjnej łańcuchów dostaw wraz z odniesieniem do wybranych teorii nauk o zarządzaniu. Następnie wyodrębniono trzy obszary funkcjonowania łańcucha dostaw, w których standaryzacja ma znaczący wpływ na osiąganie przewagi konkurencyjnej poprzez umożliwienie koordynacji i integracji partnerów. Obszarami tymi są: zarządzanie, regulacja oraz procesy logistyczne realizowane w ramach łańcucha dostaw. W części empirycznej dokonano weryfikacji zakresu stosowania standardów w łańcuchach dostaw na przykładzie standardów logistycznych (informacji, komunikacji i przemieszczania ładunku). Przedstawiono wyniki badań zrealizowanych na ogólnopolskiej próbie badawczej przedsiębiorstw produkcyjnych. Pozwoliły one na przeprowadzenie analizy stosowania standardów logistycznych w układzie podmiotowym. Uzyskane wyniki wskazują, że czynnikami różnicującymi implementację standardów logistycznych są wielkość przedsiębiorstwa oraz pochodzenie kapitału firmy. Natomiast zasięg geograficzny badanych przedsiębiorstw nie ma wpływu na wdrażanie standardów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.