Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standaryzacja procesu kształcenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Problemy kształcenia na kierunku turystyka i rekreacja
100%
Zgodnie z dobrymi praktykami oraz przepisami obowiązującego prawa uczelnie mają obowiązek formułowania sylwetek absolwenta, które powinny charakteryzować m.in. cel kształcenia danego programu studiów. W artykule wskazano na problemy związane z formułowaniem celów kształcenia, które powinny odpowiadać zapotrzebowaniu rynku pracy oraz wymogom stawianym przez Krajowe Ramy Kwalifikacyjne.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Funkcjonowanie trójszczeblowego systemu edukacji na poziomie wyższym w Polsce
75%
W niniejszym opracowaniu przedstawiono uwarunkowania oraz historyczny proces wdrożenia modelu studiów trójstopniowych w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W szczególności wskazano na związek tego procesu z wdrożeniem krajowych ram kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego jako etapu zamykającego wdrożenie procesu bolońskiego w Polsce.(fragment tekstu)
W artykule przyjęto założenie, że obecny poziom rozwoju humanitarnego społeczeństwa pozostaje daleko w tyle za wysokim poziomem jego rozwoju technologicznego. Opóźnienie to jest źródłem niezwykle trudnych wyzwań i problemów, z którymi ludzkość już wcześniej musiała się zmierzyć i których intensywność i poziom złożoności wciąż wzrasta. Autorki artykułu proponują uwzględnienie w analizach systemu edukacji, w tym szkolnictwa wyższego, jako czynnika kształtującego zbiór wartości wyznawanych przez jednostkę. Celem artykułu jest zbadanie sposobu postrzegania przez uczniów stopnia ukierunkowania istniejących standardów edukacyjnych na kształtowanie i rozwój wartości osobowościowych. Dodatkową intencją autora jest sformułowanie propozycji realizacji systematycznego podejścia do kształtowania standardów edukacyjnych jako czynnika, który może przyczynić się do poprawy istniejącego zespołu wartości osobowościowych. Aby osiągnąć to zamierzenie, zastosowano metodologię obejmującą: badania desk research, analizy porównawcze, dedukcję i indukcję; badanie ankietowe; analizę wariancyjną, dyskryminacyjną, czynnikową i morfologiczną. Respondenci zostali podzieleni na grupy według kryterium "obecności grup wartości", tj. "sprzężenia grup wartości ze zmiennymi analizowanymi w badaniu". Wyniki analiz wskazują na niski poziom wartości moralnych i etycznych wśród studentów, którzy stanowią tę część społeczeństwa, która jest uznawana za najbardziej aktywną i postępową. Dokonano również analizy miejsca i znaczenia edukacji w makrootoczeniu kraju. Opracowano szereg działań mających na celu rozwiązanie problemu podnoszenia poziomu wartości u wszystkich uczestników procesu edukacyjnego w celu zmniejszenia dystansu pomiędzy tempem rozwoju technicznego i technologicznego a tempem rozwoju humanitarnego społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Kapitał ludzki jest istotnym czynnikiem determinującym procesy społeczno-gospodarcze zarówno w skali lokalnej, regionalnej, jak i globalnej. Wykształcone, mobilne kadry zawodowe są gwarantem sukcesu niemal w każdej dziedzinie życia społeczno-gospodarczego, również w ochronie środowiska. W tym kontekście w artykule podjęto kwestie uwarunkowań, międzynarodowych i krajowych oraz dylematów związanych z kształceniem kadr w zakresie ochrony środowiska. Przykład uczelni wyższych regionu łódzkiego jest próbą identyfikacji potencjału przyszłych pracowników tego sektora. (abstrakt oryginalny)
Autorka artykułu stara się odpowiedzieć na pytanie: czy możliwy jest jakiś postęp w kwestiach poziomów, kierunków i standardów wyższych studiów ekonomicznych satysfakcjonujący wszystkie zainteresowane strony, czyli uczelnie, studentów, pracodawców i organizatorów edukacji?
W artykule przedstawiono rozwój polskiego rynku e-learningu. Powstają niszowi liderzy, tworzą się sojusze firm technologicznych, szkoleniowych i dostawców treści, pojawiają się prestiżowe wdrożenia w największych polskich firmach. Największym problemem jest fakt, że jakości większości kursów nie weryfikują żadne normy (wyjątkiem są szkolenia dotyczące zagadnień informatycznych).
W artykule przedstawiono efektywność szkoleń przy zastosowaniu e-learningu. E-learning lub e-nauczanie polega na jednoczesnej nauce praktycznie nieograniczonej liczby osób za pośrednictwem kursu przygotowanego w formie strony internetowej. Jedną z jego największych zalet jest to, że kładzie ono nacisk na ucznia, a nie nauczyciela. To uczniowie decydują, kiedy i gdzie chcą się uczyć, a także w jakim tempie będą realizowali materiał. Na końcu artykułu znajduje się słowniczek podstawowych pojęć związanych z tym zagadnieniem.
W artykule przedstawiono znaczenie standaryzacji usług realizowanych przez urzędy pracy w zakresie organizacji szkoleń. Taka standaryzacja ma zapewnić zwiększenie jakości usług edukacji ustawicznej.
The presented research work relates to the category of quality in higher education. This article aims to present the determinants of the quality of education in the context of international standards. The background of the considerations is the Bologna Declaration and the European Higher Education Area. The results of the research carried out with the use of the nominal group method and the data analysis carried out based on the SERVQUAL model for education revealed groups of quality determinants that are not included in the standards of internal quality assurance. It has been found that the principle of autonomy of universities in the European Higher Education Area is a sufficient basis to include the determinants of the quality of education identified by internal stakeholders of a given university in the internal quality of education assurance system. (original abstract)
Obowiązujące "Prawo o szkolnictwie wyższym" deklaruje dostosowanie modelu kształcenia akademickiego do Deklaracji Bolońskiej. Jednym z celów tej deklaracji jest powstanie Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Osiągnięcie wyznaczonego celu wydaje się niemożliwie bez unifikacji systemu kształcenia. Pojawia się pytanie, jaki sposób standaryzacji systemu edukacji może być zastosowany i zaakceptowany, szczególnie na poziomie szkolnictwa wyższego? Celem opracowania jest prezentacja założeń Deklaracji Bolońskiej w kontekście procesów unifikacyjnych, przeprowadzenie analizy standaryzacji kierunku gospodarka przestrzenna na polskich uczelniach oraz próba określenia, czy są to procesy unifikacji, czy raczej harmonizacji. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest przedstawienie propozycji nowych standardów kształcenia studentów na kierunku logistyka i zainicjowania dyskusji nad ich implementacją do systemu kształcenia. Materiał składa się z trzech punktów. W pierwszym przywołano stan prawny w badanym obszarze wiedzy i stanowi on teorię problemu. Drugi odnosi się do współczesnych uwarunkowań wskazujących na zapotrzebowanie rynku pracy na menedżerów logistyki. Natomiast trzeci punkt ma charakter postulatywny, gdzie wyłuszczono propozycję w zakresie przedmiotowych treści kształcenia. Przywołana propozycja stanowić może przyczynek do szerszej dyskusji wśród dydaktyków i praktyków logistyki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł powstał z intencją zasygnalizowania potrzeby odwrócenia niepokojących trendów zachodzących w procesie regulowania systemu szkolnictwa wyższego. W ostatnim czasie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym przeszła gruntowne nowelizacje, które w związku ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego w zakresie odpłatności za studia stacjonarne na uczelniach publicznych, doprowadziły do wielu niejasności zarówno wśród Uczelni jak również studentów. W świetle przeprowadzonych analiz, zaprezentowanych w poniższym artykule, przedstawiona jest teza o potrzebie przywrócenia założeń dotyczących minimalnej puli dodatkowych, bezpłatnych punktów ECTS, przyznawanych poza minimum wyznaczonym w realizowanym programie studiów. Sugerowana zmiana niezbędna jest do zaspokojenia potrzeb uelastyczniania realizowanego procesu kształcenia oraz pozytywnego rozwiązania sytuacji problemowych związanych z tym procesem a wynikających z ogólnych regulacji dotyczących systemu szkolnictwa wyższego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych założeń związanych z opracowaniem projektu studiów dwustopniowych na kierunku Informatyka i ekonometria, który uwzględnia obecne standardy nauczania (sformułowane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18.04.2002 r.) w zakresie liczby godzin oraz listy przedmiotów ogólnych, podstawowych i kierunkowych. (fragment tekstu)
Od roku akademickiego 2007/2008 na wszystkich kierunkach, w zakresie których prowadzone jest kształcenie na studiach ekonomicznych obowiązują nowe standardy nauczania. W ramach przedmiotów podstawowych jakimi w grupie przedmiotów ilościowych są między innymi matematyka i statystyka określają one zakres umiejętności oraz minimalną liczbę godzin na zrealizowanie programu. W zakresie treści standardy nie zmniejszyły programu w stosunku do lat poprzednich natomiast czas realizacji uległ istotnemu ograniczeniu. Na przykład na kierunku finanse i rachunkowość, który zastąpił kierunek finanse i bankowość na przestrzeni kilku lat liczba godzin matematyki zmniejszyła się ze stu dwudziestu do trzydziestu. W standardach podawana jest oczywiście minimalna liczba, jednak ze względu na ograniczenie ogólnej liczby godzin w trakcie studiów w praktyce pozostaje ona na takim samym poziomie lub zostaje nieznacznie zwiększona.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyzwania i zadania dla narodowych systemów szkolnictwa na światowym rynku kapitału ludzkiego, który wymusza dziś mobilność studentów, wyższy udział i potrzebę standardów oraz porównywalność kwalifikacji. Co więcej, na przykładzie Wielkiej Brytanii, który można odnieść także do innych państw, autor pokazuje, że osiągnięcie minimalnych standardów nie jest już wystarczające dla uniwersytetów, gdyż muszą one mieć standardy coraz wyższe, aby dzięki temu nadal ściągać studentów zagranicznych płacących pełne czesne, od których - jeśli chodzi o środki finansowe - są coraz bardziej zależni. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Efekty kształcenia i kompetencje w programach studiów
63%
Zapoczątkowany w 1999 roku proces budowy europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego (proces boloński) spowodował zmiany w postrzeganiu celów procesu dydaktycznego. Zmiany te wyrażają się w postaci ewolucji podejścia do zasad tworzenia programów studiów. Dotychczas były one ukierunkowane na zdobycie przez studentów określonych zasobów wiedzy, natomiast obecnie powinny uwzględniać ich przydatność do ukształtowania przyszłej pozycji zawodowej absolwentów oraz przyjęcia przez nich postaw obywatelskich w perspektywie uczenia się przez całe życie. Programy studiów powinny mieć zatem na celu realizację określonych efektów kształcenia wyrażonych przez zestaw kompetencji, które będzie posiadać absolwent szkoły wyższej. Współcześnie od szkoły wymaga się bowiem intelektualnego wyposażenia obywateli w kompetencje nie tylko umożliwiające wykonywanie pracy zawodowej, ale również ułatwiające w przyszłości zmianę zawodu. W związku z tym celem niniejszego artykułu jest określenie kierunku zmian planów studiów i programów nauczania. (fragment tekstu)
17
Content available remote Realizacja Procesu Bolońskiego w Polsce a rozwój kapitału społecznego
63%
Celem artykułu jest analiza etapów procesu bolońskiego i jego realizacji w Polsce w kontekście wpływu na rozwój kapitału społecznego. W postępowaniu badawczym wykorzystano dane ze źródeł wtórnych, a mianowicie z krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu, głównie z artykułów, a także z aktualnych aktów prawnych i informacji udostępnianych na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (fragment tekstu)
Proces unifikacji nauczania w uczelniach wyższych może być rozumiany szeroko jako ujednolicanie kształcenia między krajami, następnie między uczelniami wyższymi w poszczególnych krajach, między tokami wykładowymi na danym wydziale uczelni, a także jako ujednolicanie kształcenia w ramach danego kierunku studiów. Unifikacja nauczania w Europie i w Polsce powinna odbywać się w ramach wzajemnych uzgodnień między państwami członkowskimi i środowiskami akademickimi. W artykule przedstawiono przegląd uzgodnień w zakresie ujednolicania nauczania między krajami europejskimi, które to uzgodnienia w efekcie mają doprowadzić do powstania do 2010 r. Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Następnie zaprezentowano wybrane aspekty ujednolicania nauczania przedmiotów ilościowych. Nauczanie przedmiotów ilościowych jest integralną częścią kształcenia na kierunkach ekonomicznych, ponieważ metody ilościowe mają zastosowanie w większości innych przedmiotów nauczanych na tych kierunkach. Przedstawiono także kilka uwag na temat jakości nauczania przedmiotów ilościowych, zwłaszcza statystyki, ekonometrii oraz prognozowania i symulacji z punktu widzenia wieloletniego doświadczenia w nauczaniu tych przedmiotów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie jakie w chwili obecnej (rok akademie 2006/2007) występują rozbieżności w realizacji standardów nauczania na kierunku Ekonomia na wybranych uczelniach publicznych. Wszelkie rozbieżności zakłócają proces unifikacji programów nauczania, dlatego też wskazanie ich skali może przyczynić się do poprawy jakości całego procesu. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego artykułu jest opisanie instytucjonalnych działań wpływających na jakość kształcenia w szkolnictwie wyższym, co jest warunkiem koniecznym (choć niewystarczającym) dla sprostania społecznym oczekiwaniom i misji szkoły wyższej. W materiale zawarto również przegląd istotnych regulacji prawnych w TWE z tego zakresu. Zarówno inicjatywy UE, jak i polskie ustawodawstwo od dłuższego czasu zmierzają do porównywalności standardów kształcenia w szkolnictwie wyższym.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.