Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 865

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 44 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Starzenie się społeczeństw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 44 next fast forward last
Zasadniczym celem opracowania jest analiza zróżnicowania dynamiki procesu starzenia się populacji Unii Europejskiej w perspektywie 2050 roku. Ujęcie przestrzenne z jednej strony pozwoli dostrzec nierówności w strukturze ludności według wieku poszczególnych krajów , z drugiej zaś przeprowadzić klasyfikację państw ze względu na badane zjawisko z wykorzystaniem metod wielowymiarowej analizy porównawczej.(fragment tekstu)
Obserwowany od początku lat 90. w Polsce spadek dzietności oraz wzrost przeciętnego dalszego trwania życia rodzi pytanie, na ile procesy te są ze sobą powiązane oraz czy ich przebieg jest podobny w ujęciu przestrzennym. Celem artykułu jest analiza powiązań między dynamiką zmian współczynnika dzietności teoretycznej względem odsetka osób w wieku 60-64, 65-69, 70-74, 75-79 i 80 lat i więcej, która prowadzona jest odrębnie dla każdego województwa. W rozważaniach wykorzystano liniową regresję wieloraką. Stwierdzono, że z czasem dynamika zmian dzietności współwystępuje z tempem zmian odsetka osób w grupach wieku 65-69, 70-74, 75-79 lat. W większości województw odnotowaliśmy podobną tendencję, ale w środkowo-zachodniej części Polski była ona znacznie silniejsza aniżeli w części centralnej i północno-zachodniej.(abstrakt oryginalny)
Proces starzenia ludności niesie za sobą wiele zadań, których realizacją jest obciążone całe społeczeństwo i państwo. Są to zadania związane ze wzrostem deficytu systemu emerytur, podniesieniem kosztów wynikających z opieki zdrowotnej oraz opieki nad osobami starszymi. W konsekwencji środki, które mogłyby zostać przesunięte na zwiększenie nakładów na badania i rozwój, rozwój przedsiębiorstw, nowych sektorów gospodarki, mogą spowodować spowolnienie wzrostu gospodarczego. Konsekwencją gospodarczą spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym, a tym samym zwiększenia osób starszych jest redukcja wolnych zasobów pracy, które mogłyby zostać wykorzystane przez przedsiębiorstwo w celu zwiększenia rozmiarów wartości produkcji, co w przypadku Polski (państwa o niskim poziomie wzrostu gospodarczego) ma kluczowe znaczenie. Kryzys demograficzny doprowadził do obniżenia tempa wzrostu gospodarczego, a wydłużenie wieku emerytalnego oraz zwiększenie aktywności zawodowej osób w wieku 65+ nie będzie w stanie zlikwidować negatywnego wpływu na rozwój polskiej gospodarki. Starzenie się społeczeństwa to najważniejszy i najtrudniejszy problem o charakterze społeczno-ekonomicznym współczesnej Polski, będący konsekwencją nieodpowiedniej realizacji i zaniechań w polityce ludnościowej. Zwiększenie liczby osób starszych w strukturze ludności oznacza wzrost obciążenia ekonomicznego państwa. W ramach zmieniającej się sytuacji demograficznej obowiązkiem państwa jest sprostanie wyzwaniom, jakie stoją przed społeczeństwem, a są związane ze zmianami demograficznymi. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest przedstawienie tendencji zmian demograficznych w Polsce oraz wzrostu wydatków budżetu państwa polskiego na świadczenia emerytalne i rentowe, a także znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie działania państwa polskiego mogą przyczynić się do ograniczania negatywnych konsekwencji starzenia się społeczeństwa oraz w jaki sposób rozwiązania systemowe mogą sprzyjać kondycji finansowej zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. W pierwszej części artykułu przedstawione zostało zjawisko starzenia się społeczeństwa i jego przyczyny, prognozy dotyczące zmniejszania się liczby ludności w Polsce oraz zmiany liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym, produkcyjnym i poprodukcyjnym. W drugiej części artykułu zwrócono uwagę na problem wzrostu wydatków państwa na świadczenia emerytalne i rentowe, natomiast trzecia część opisuje działania państwa mające na celu łagodzenie skutków zjawiska starzenia się społeczeństwa. (fragment tekstu)
W obszarze zainteresowań autorek znalazła się przede wszystkim ocena subiektywnej jakości życia "starszych" (w wieku 50+) mieszkańców Łodzi, odnosząca się do indywidualnych kryteriów wartościowania (ocena całego życia, zadowolenia z poszczególnych jego dziedzin itp.). Jako cel pracy postawiono ocenę subiektywnej jakości życia starszych mieszkańców Łodzi. Weryfikowana jest przy tym następująca hipoteza badawcza: starszym mieszkańcom Łodzi żyje się gorzej niż młodszym. Analiza przeprowadzona została na podstawie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych w 2010 r. na próbie 497 mieszkańców Łodzi. Badanie wykazało istotne różnice między oceną jakości życia starszego (50+) i młodszego pokolenia łodzian.(abstrakt oryginalny)
6
80%
Wstępna wersja opracowania powstała w ramach badań statutowych Instytutu Statystyki i Demografii Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (KAE/ S15/23/15), pt. Monitorowanie polityki senioralnej (recenzent prof. dr hab. P. Błędowski). Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób można oceniać efekty działań, które składają się na politykę senioralną w Polsce. W artykule pokazano sposób przedstawiania polityki senioralnej w dokumentach rządowych oraz zaprezentowano jej ocenę za pomocą wskaźników wykorzystywanych w międzynarodowych porównaniach. Wskazanie tradycyjnego podejścia do takiej oceny zostało zilustrowane na przykładzie Polski, zarówno na poziomie krajowym, jak i w ujęciu regionalnym. Tradycyjne sposoby oceny zostały ponadto rozszerzone o nowe ujęcie - znane w analizie polityk publicznych od dawna, ale niestosowane w analizach polityki senioralnej w Polsce - czyli tzw. analizę stanów kontrfaktycznych. Celem artykułu jest wskazanie możliwości i zapoczątkowanie systematycznych - tego typu - analiz dla całościowej oceny efektów działań dotyczących osób starszych. Podjęto próbę analizy kontrfaktycznej na podstawie danych Diagnozy Społecznej (2015), której wyniki zostały przedstawione i skomentowane w artykule. W Polsce konieczny jest stały monitoring efektów oddziaływania polityki senioralnej nie tylko za pomocą wskaźników (znanych i modyfikowanych czy nowych w zależności od powiązania z celami polityk). Potrzebna jest także ewaluacja działań za pomocą zaawansowanych metod analitycznych (m.in. z wykorzystaniem analizy stanów kontrfaktycznych). (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Środowisko terapeutyczne nowe podejście do projektowania domu seniora
80%
Postęp cywilizacyjny i rozwój medycyny jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dekad, sprawiły, że średnia długość życia w większości społeczeństw wysokorozwiniętych uległa zdecydowanemu wydłużeniu. Z danych statystycznych wynika, że średnia długość życia w latach 1955-1995 wzrosła z 47 do 65 lat. Efekt ten jest szczególnie widoczny w krajach zamożnych i wysoko rozwiniętych. W związku z tym, w wielu krajach Europy Zachodniej obserwuje się zjawisko starzenia się społeczeństwa i związany z tym narastający problem osób starszych i samotnych, którym podeszły wiek uniemożliwia samodzielną egzystencję. Wiąże się to w dużej mierze ze zmianami w mentalności społecznej prowadzącymi do zaniku tradycyjnego modelu dużych rodzin wielopokoleniowych, w których osoby starsze, opiekujące się licznymi dziećmi, pełniły istotną rolę wychowawczą, zapewniającą im jednocześnie poczucie utylitarności. Kolejnym aspektem wpływającym na izolację osób starszych ze społeczeństwa są zmiany w strukturze społecznozawodowej, które sprawiają, że ich rodziny nie są w stanie pogodzić obowiązków zawodowych z opieką nad starszymi ludźmi. Należy jednak pamiętać, że problem starzenia się społeczeństwa dotyczy nie tylko krajów Europy Zachodniej lecz również Polski. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego ostatnie dwudziestopięciolecie w Polsce charakteryzowało się zdecydowanym spowolnieniem wzrostu demograficznego oraz istotnymi zmianami w strukturze wiekowej naszego kraju. Konsekwencją wspomnianych zmian jest narastanie przytoczonego wcześniej problemu osób starszych, jednakże w przeciwieństwie do krajów bardziej zamożnych, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania w Polsce często zdarza się, że osoby te nie są objęte wystarczającą opieka socjalną pozwalającą im na korzystanie z domowych wizyt rehabilitacyjnych i różnego rodzaju opieki specjalistycznej. Dlatego też zasadnym wydaje się skoncentrowanie większej ilości środków finansowych na budowę i rozwój Domów Pomocy Społecznej (DPS), mogących stanowić miejsce zamieszkania i wypoczynku osamotnionych starszych osób. (fragment tekstu)
8
Content available remote Edukacja seniorów - zasadność i metodyka treningów pamięci
80%
Starzejące się społeczeństwa wymagają obecnie wielowymiarowej uwagi i zaangażowania ze strony chociażby polityki społecznej, medycyny czy branży usługowej. Jednak bardzo ważnym aspektem profilaktyki i działań na rzecz seniorów staje się przede wszystkim nauka. Z jednej strony poprzez badania może pokazywać statystyki, kierunki zadań i szukać rozwiązań, z drugiej zaś włączać się w te działania poprzez edukację samych seniorów jak i osób pracujących z nimi. Niniejszy artykuł będzie zawierał treści empiryczne z badania efektywności treningów pamięci oraz wskazówki metodyczne zawierające doświadczenie wieloletniej pracy praktycznej autorki z osobami starszymi. (fragment tekstu)
9
Content available remote Społeczeństwo starzejące się jako wyzwanie dla ekonomii
80%
Polska, obok wielu europejskich krajów wysoko rozwiniętych, boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa. O starzeniu się społeczeństwa można mówić w sytuacji, kiedy wraz ze wzrostem odsetka osób starszych (w wieku 60/65 lat i więcej1), maleje odsetek osób młodych. Według prognoz Polska jest krajem, w którym przyrost udziału osób w wieku senioralnym będzie postępował najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jedną z wielu konsekwencji takiej sytuacji jest narastający problem zabezpieczenia społecznego obywateli. Wraz z wydłużającym się średnim wiekiem życia ludności, wydłuża się okres pobierania emerytur. Malejąca ilość osób młodych skutkuje zmniejszającą się ilością środków wpływających do budżetu państwa, przeznaczanych na wypłatę bieżących świadczeń obecnym emerytom. Brak gruntownych zmian i regulacji w tym zakresie może doprowadzić do wzrostu podatków oraz poważnych trudności w systemie zabezpieczeń społecznych, co może przełożyć się na pogorszenie sytuacji gospodarczej całego kraju. Na początku artykułu zostanie przedstawiona sytuacja demograficzna Polski oraz teoretyczne aspekty starzenia się społeczeństw wraz z konsekwencjami tego zjawiska. Następnie zostaną zaprezentowane cztery obszary, na których, według autorki, należy się skupić w poszukiwaniu skutecznych i efektywnych rozwiązań. Proponowane obszary to: ochrona zdrowia, edukacja przez całe życie, sytuacja na rynku pracy oraz polityka prorodzinna. Do przeprowadzonych analiz zostały wykorzystane dane zastane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny oraz studia literaturowe. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę oceny stanu gospodarki z punktu widzenia starzejącego się społeczeństwa. Celem artykułu jest analiza dostosowań struktury gospodarki na poziomie Dolnego Śląska w obszarze srebrnej i białej gospodarki do potrzeb osób starszych. Do analizy przyjęto wiek 65+. Dolny Śląsk jest drugim, po lubuskim, regionem, który w ostatnich latach starzeje się najszybciej w kraju. Wykorzystano metody: opisową, porównawczą, analizy, syntezy.(abstrakt oryginalny)
Schyłkowy okres życia seniorów często wymaga pomocy osób trzecich. Pol - ska norma kulturowa zadanie związała z funkcjonowaniem rodziny. Przez 150 lat od połowy XIX w. rodzinnych opiekunów postrzegano w kategorii osób winnych zaniedbań w stosunku do seniorów w rodzinach. Po tym czasie opisywane są ich trudności związane z podjętymi zobowiązaniami. Dostrzeżony przełom w upodmiotowieniu opiekunów w analizach naukowych wynikał z realizacji w latach 2003-2005 grantu EUROFAMCARE oraz z upowszechnienia jego wyników dotyczących obszaru polskiego(abstrakt oryginalny)
Zarys treści: W opracowaniu postawione zostały dwa cele badawcze: analiza natężenia procesów depopulacyjnych w makroregionie centralnym w drugiej dekadzie XXI w. (w szczególności: identyfikacja gmin charakteryzujących się corocznym ubytkiem populacji oraz wskazanie czynników (typów) depopulacji na tych obszarach), a także analiza zaawansowania tych jednostek administracyjnych pod względem procesu demograficznego starzenia się. W badaniu wykorzystano wskaźniki natężenia i struktury. Dokonano też klasyfikacji gmin według typów przyrostu i ubytku populacji, której podstawę stanowiła koncepcja własna nawiązująca do metody Webba (1963). W opracowaniu użyto danych GUS dla województw i gmin makroregionu centralnego w latach 2011-2020(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Who's Afraid of Population Decline? a Critical Examination of its Consequences
80%
Prawie wszystkie kraje Europy Środkowej i Wschodniej stają wobec problemu zmniejszenia się liczby ich ludności. Również całkowita populacja świata może się zmniejszać przed końcem obecnego stulecia. Stanowi to zaniedbany temat w demografii, a jego analizy i konsekwencje są przysłaniane przez problem starzenia się populacji. W artykule pokazano, że zmniejszenie liczby ludności jest zjawiskiem odmiennym. Proces zmniejszania się i jego wynik w formie mniej liczebnej populacji mają różne konsekwencje. Umiarkowane tempo spadku może być możliwe do kontrolowania i odczuwalne w sposób nieznaczny. Mniejsza liczba ludności może być nieistotna dla większości aspektów sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej, a korzystna pod względem środowiska i zrównoważonego rozwoju. W przyszłości dostosowanie się do tego może okazać się nieuniknione. (abstrakt oryginalny)
Obserwowana w ostatnich latach zmiana struktury wieku ludności Polski, a szczególnie województwa opolskiego wykazuje systematyczny wzrost udziału osób starszych przy jednoczesnym spadku udziału ludności w najmłodszych grupach wiekowych, co skutkuje starzeniem się społeczeństwa. Wraz z przekształceniem struktury wieku następują zmiany w strukturze potrzeb ludności. Stąd też na poziomie lokalnym (powiatów i gmin) polityka społeczna w dużej mierze zdeterminowana jest przez przemiany demograficzne, jakie zachodzą na danym obszarze. Szczebel lokalny najbardziej jest predystynowany do zaspokojenia potrzeb w sposób uwzględniający lokalną specyfikę, znajomość struktury potrzeb i możliwości ich zaspokojenia. Porównanie struktur wieku w roku 1999 i 2015 w gminach województwa opolskiego pokazuje zaawansowanie procesu starzenia się ludności i jego zróżnicowany przestrzennie przebieg. W tym kontekście aktualne i ważne jest podejmowanie działań stanowiących część lokalnej polityki społecznej, które zabezpieczą potrzeby powiększającej się grupy najstarszych mieszkańców gmin. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Starzenie się społeczeństwa a rynek pracy w Polsce : wybrane aspekty
80%
Celem artykułu jest analiza możliwych konsekwencji procesu starzenia się społeczeństwa dla rynku pracy w Polsce z uwzględnieniem zwiększającego się odsetka i liczby osób starszych w społeczeństwie, w tym w szczególności osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania. można postawić tezę, że wpływa to na rynek pracy zarówno od strony podażowej (kurczące się i starzejące zasoby pracy), jak i popytowej (m. in. rosnący popyt na zawody związane ze wspomaganiem osób starszych w codziennym funkcjonowaniu) (fragment tekstu)
Starzenie się populacji, a szczególnie dynamiczny wzrost liczby osób w "IV wieku", powoduje zwiększenie zapotrzebowania na asystę w codziennej egzystencji. W pierwszej kolejności seniorem opiekuje się współmałżonek, później dzieci i dalsi krewni. Wsparcie w postaci pielęgnacji i opieki nad niesamodzielną osobą starszą świadczą głównie kobiety w wieku 45-64 lata, które są angażowane przez własne dzieci do opieki nad wnukami. Pojawia się problem dzielenia czasu pomiędzy opiekę oraz pracę zawodową. Celem artykułu jest pokazanie potencjału opiekuńczego kobiet w wieku 45-64 lata na podstawie dostępnych badań oraz przedstawienie, jak zaspokajane są potrzeby opiekuńcze przy ograniczonych zasobach czasu.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zmiany w procesach i strukturach ludnościowych w wybranych krajach UE
80%
Celem opracowania jest porównanie zmian w strukturze ludności według wieku oraz zmian w podstawowych procesach demograficznych w wybranych krajach UE. Badaniem objęto kraje nadbałtyckie, tj. Danię, Finlandię, Niemcy i Szwecję wchodzące w skład tzw. starej Unii oraz Estonię, Litwę, Łotwę i Polskę - nowych członków Wspólnoty. W przebiegu procesów demograficznych zwrócono szczególną uwagę na problem nadumieralności mężczyzn oraz zmiany wzorca umieralności i płodności. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest zaakcentowanie istotnego wpływu procesu starzenia się ludności świata na dotychczasowe rozwiązania emerytalne przyjęte w różnych krajach. Zauważenie tego problemu w większości państw doprowadza do reform emerytalnych, które są konieczne, aby zapobiec kryzysowi finansowemu mogącemu się pojawić na skutek niekorzystnych tendencji demograficznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty srebrnej gospodarki, czyli działalności gospodarczej mającej na celu zaspokojenie potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Artykuł opisuje proces starzenia się polskiego społeczeństwa, będący wynikiem spadku płodności i wydłużenia średniej długości życia. Zjawisko starzenia się społeczeństwa może być doskonałą okazją dla biznesu i gospodarki. Artykuł wprowadza koncepcję i główne założenia srebrnej gospodarki. Główną ideą srebrnej gospodarki jest to, że dostarczanie towarów i usług dla rosnącego sektora starszych konsumentów może stymulować wzrost gospodarczy i tworzyć nowe miejsca pracy. Zgodnie z zasadami srebrnej gospodarki, starsi ludzie są postrzegani jako aktywna, produktywna i społecznie użyteczna grupa. W Polsce podejmowanie działań w sferze srebrnej gospodarki może być pozytywnym bodźcem ekonomicznym, który przyczyni się do rozwoju usług i produktów oferowanych osobom starszym, zwłaszcza tym, które pozostają w korzystnej sytuacji finansowej. Kluczowym elementem srebrnej gospodarki jest gerontechnologia. Gerontechnologia to dziedzina interdyscyplinarna łącząca gerontologię i technologię. Gerontechnologia dotyczy dopasowywania środowiska technologicznego do warunków mieszkaniowych, zdrowia, mobilności, komunikacji, wypoczynku i pracy osób starszych.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The Concept of a Smart City in the Context of an Ageing Population
80%
The aim of this paper is to highlight the issues of smart cities in the context of a dynamic increase in the number of the elderly. From the point of view of urban development, the discussion about shaping cities in a way that would guarantee a high standard of living of their inhabitants becomes particularly topical. The proces of urban planning should take into account the expectations of both citizens and investors. Developing a coherent strategy, based on cooperation between various groups of interest, will allow to create a city tailored to the needs of its "users" as well as to involve citizens in city management. From this perspective, it seems that the primary task of a smart city is to emphasize the significance of building social capital. The study focuses on a detailed analysis of the problems faced by the elderly in urban areas, including the issue of transportation. (original abstract)
first rewind previous Strona / 44 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.