Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State aid
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza porównawcza zagadnienia wsparcia publicznego w Unii Europejskiej i Stanach zjednoczonych. Podczas gdy w Unii Europejskiej wypracowano w tym względzie rozbudowany zespół norm o charakterze kompleksowego systemu, w przypadku Stanów Zjednoczonych, jak się prima facie wydaje, nie można mówić o rozwiązaniach systemowych. Nie oznacza to jednak, iż brak jest jakichkolwiek ram prawnych w dziedzinie regulacji wsparcia publicznego na poziomie stanowym i lokalnym. Artykuł skupia się zatem na wypracowanej w amerykańskim orzecznictwie doktrynie Dormant Commerce Clause, jako potencjalnym punkcie oparcia dla ram prawnych w zakresie subsydiów i innych środków wspierających przedsiębiorstwa. Punkt odniesienia dla prowadzonej analizy stanowią jednak rozwiązania unijne - zapatrywania judykatury i doktryny amerykańskiej przedstawiane są na tle wypracowanych w Unii Europejskiej poglądów w zakresie poszczególnych elementów konstrukcyjnych pomocy państwa. Jak się wydaje zróżnicowany stopień złożoności i kompleksowości regulacji wsparcia publicznego w ramach obu analizowanych porządków prawnych jest wynikiem dostosowania do poziomu rozwoju danego rynku. Jednocześnie jednak zróżnicowany stopień regulacji nie pozostaje bez wpływu na pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw amerykańskich i europejskich - system prawny w USA, poprzez słabszą kontrolę wsparcia publicznego, wydaje się potencjalnie wzmacnia pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw amerykańskich na rynku globalnym.(abstrakt oryginalny)
Istniejące badania dotyczące związku między subwencjami rządowymi a wynikami finansowymi przedsiębiorstw często wykorzystują średnie podejście oparte na analizie regresji i koncentrują się głównie na krajach rozwiniętych. Aby wypełnić tę lukę, badanie to po raz pierwszy bierze pod uwagę wpływ działań wspierających rząd na opłacalność MŚP produkcyjnych w kraju rozwijającym się, jakim jest Wietnam. Wykorzystując niezbilansowany panel danych, obejmujący okres 2009-2015, wykazano, że rządowe wsparcie finansowe ma niewielki wpływ na rentowność jeśli zastosuje się zwykłą metodę najmniejszych kwadratów (OLS). Jednak metoda regresji kwantylowej z efektami stałymi pokazuje, że wsparcie finansowe ma negatywny wpływ na rentowność w przypadku firm o niskich zyskach, ale wpływa pozytywnie w przypadku firm o wysokim percentylu rentowności. Wyniki przeprowadzonych badań sugerują również, że decydenci powinni skupić się na wspieraniu start-upów, a nie nieefektywnych firm niezarejestrowanych. (abstrakt oryginalny)
Stosowanie kryterium selektywności stanowiącego jedną z przesłanek występowania pomocy państwa w prawie Unii Europejskiej jest uznawane za powodujące najwięcej problemów w praktyce, gdyż jeżeli badany środek jest kierowany do szerszej grupy niż konkretnie wskazani adresaci, konieczne jest wyznaczenie punktu odniesienia, normalnych warunków, na tle których można dokonać oceny, czy niektóre podmioty są traktowane korzystniej. Celem niniejszego artykułu jest analiza istniejącego orzecznictwa europejskiego i praktyki decyzyjnej Komisji Europejskiej dotyczącego interpretacji kryterium selektywności, ze szczególnym uwzględnieniem ewolucji podejścia zauważalnego w najnowszym dorobku, i na tej podstawie weryfikacja hipotezy, że standard interpretacyjny stosowany do oceny środków niepodatkowych jest koncepcyjnie nieadekwatny, a zauważalny kierunek zmian nie daje szans na naprawę istniejących mankamentów. Na tej podstawie autor formułuje postulat dotyczący modyfikacji interpretacji w celu uzyskania większej przejrzystości i zmniejszenia arbitralności w postępowaniach z zakresu pomocy państwa.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Finansowanie zakupu podręczników szkolnych w wybranych państwach
100%
W opracowaniu przedstawiono problematykę finansowania zakupu podręczników szkolnych w wybranych państwach europejskich. W artykule zaprezentowano podstawowe definicje i pojęcia z obszaru tytułowego zagadnienia. Przedstawiono syntetyczną informację na temat źródeł finansowania oraz mechanizmów udostępniania podręczników uczniom w szkolnictwie obowiązkowym w systemach szkolnych następujących państw: Polska, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy. (abstrakt oryginalny)
Omówiono obecne priorytety Wspólnoty Europejskiej w zakresie pomocy publicznej.
Omówiono wytyczne Komisji w zakresie stosowania pomocy państwa dla kinematografii, poruszono kwestię ochrony europejskiego dziedzictwa audiowizualnego i jego wykorzystywanie, oraz kwestie podatkowe.
Przedmiotem artykułu jest analiza zagadnień dotyczących mechanizmów mocowych w kontekście pomocy państwa. Na przykładzie wybranych państw członkowskich w artykule omówiono przesłanki występowania pomocy państwa, o której mowa w art. 107 ust. 1 TFUE, w odniesieniu do mechanizmów mocowych. Ponadto, w artykule zostało przeanalizowane istotne dla przedmiotowego kontekstu orzeczenie Altmark oraz zostały wskazane i omówione kluczowe dokumenty Komisji Europejskiej, mające szczególny walor dla kształtowania się mechanizmów mocowych, w sposób zgodny z polityką energetyczną Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obecne uwarunkowania udzielania pomocy państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego w oparciu o obowiązujące Rozporządzenie Rady (WE) 1407/2002 oraz szczegółowo omówiono stosowane kategorie pomocy, z uwzględnieniem ich wielkości, w odniesieniu do poszczególnych krajów będących producentami węgla w UE. Ponadto, wymienione zostały najważniejsze problemy związane ze stosowaniem niniejszego rozporządzenia. W artykule omówiono również propozycje 3 alternatywnych opcji przedstawione przez Komisje Europejską dotyczące pomocy państwa dla sektora górnictwa po 2010 r., tj.: przedłużenia istniejącego rozporządzenia węglowego, utrzymania jedynie pomocy na inwestycje początkowe i pomocy na pokrycie kosztów nadzwyczajnych, wreszcie zaniechania działań, czyli wygaszenia obowiązującego rozporządzenia węglowego i stosowanie od 2011 r. ogólnych zasad udzielania pomocy państwa w sektorze górnictwa węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
Wirus, który zaatakował świat, zaskoczył wszystkich i na poziomie globalnym, i lokalnym. Z dnia na dzień z nową rzeczywistością muszą sobie radzić także pracodawcy, których działalność biznesowa w wielu przypadkach została gwałtownie osłabiona. (fragment tekstu)
Restrukturyzacja przemysłu stalowego Wspólnoty Europejskiej, rozpoczęta w końcu lat 70-ych jest w dalszym ciągu kontynuowana. Jej zasadniczym celem jest poprawa konkurencyjności produkcji i ograniczenie mocy produkcyjnych wspólnotowego przemysłu. Poniżej omówimy zasady subsydiowania przemysłu stalowego w Unii Europejskiej oraz podstawowe założenia i środki realizacji aktualnego planu jego restrukturyzacji. Skuteczna realizacja tego planu może mieć dla polskiego przemysłu istotne znaczenie, albowiem z licznych wypowiedzi przedstawicieli Komisji Europejskiej i Komitetu Doradczego Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS) można wywnioskować, że fiasko zamierzonej restrukturyzacji może oznaczać konieczność ograniczenia importu z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. (fragment tekstu)
Rządy zawsze ingerują w obszar gospodarki swoich państw. Skala takiej interwencji jest zróżnicowana pod względem zakresu. Obecnie, jednym z najważniejszych instrumentów rządowej ingerencji w gospodarkę jest zapewnienie pomocy państwowej. Pomoc taka stawia beneficjentów w uprzywilejowanej pozycji, co podnosi wagę monitorowania przyznawanych środków pomocowych oraz wprowadza ograniczenia w kwestii zakresu i kwot. Szczególnym typem pomocy państwowej jest pomoc de minimis, której udziela się bardzo często ze względu na jej niską wartość jednostkową. W wyniku tego, całkowita wartość takiej pomocy, a co za tym idzie - jej wpływ - mogą być bardzo wysokie. Nasuwają się istotne pytania czy i jak ten typ wsparcia wpływa na wdrożenie koncepcji zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Mechanizmy rozwoju parków przemysłowych na Ukrainie
75%
Parki przemysłowe są jednymi z najbardziej popularnych typów rozwiązań organizacyjnych, stworzonych zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Z doświadczenia wynika, że stają się one bardzo istotnym czynnikiem przyciągającym inwestorów do regionów przez napływ zaawansowanych technologii, co jednocześnie pozwala na tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie dochodów.(abstrakt oryginalny)
The paper analyses the developments in the EU state aid policy as a result of the COVID-19 pandemic breakout. The general framework for state aid in the EU was presented. Based on a case study analy - sis of selected airlines that benefited from state aid following the COVID-19 crisis, changes in the European Commission approach were identified. In general, investigation of arrangements between the state aid cases is a complex (and thus often lengthy) process. The outbreak of the COVID-19 pandemic was a challenge for EU member states and the European Commission as well due to the unexpected, turbulent, and very profound nature of the crisis. It made it necessary to look for new or revised policies for state aid to respond quickly and keep airlines afloat in times when the flow of revenue was practically stopped. One of the key issues that needed to be addressed was inflexibility and lengthiness of state aid approval processes. To this end, additional guidelines were introduced to make the state aid policy of the EU more flexible. This way member states could respond to the ongoing developments in a more targeted and objective-oriented approach, which possibly made state aid more efficient. It should be stressed that it could have been achieved without changes to pre-existing legislation and by adjusting executive guidelines instead.(original abstract)
Dofinansowanie pracodawcom zatrudniających osoby niepełnosprawne kosztów ich wynagrodzeń jest podstawowym narzędziem aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych zarówno na otwartym, jak i chronionym rynku pracy. Na początku ubiegłej dekady system wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych uległ daleko idącym zmianom. Zwolnienia z podatku VAT dla zakładów pracy chronionej zastąpiono dotacją budżetową, która miała utrzymać realne wsparcie dla zatrudniania osób niepełnosprawnych. Kolejne zmiany prawne zrównywały prawa, pracodawców działających na rynkach chronionym i otwartym, do wsparcia finansowego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zatrudniania osób niepełnosprawnych. System wsparcia coraz bardziej preferuje zatrudnianie osób o najwyższym stopniu niepełnosprawności. Poniższy tekst poświęcony jest ocenie programu dofinansowania do zatrudniania osób niepełnosprawnych w ostatnich latach i propozycjom w tym zakresie na 2014 r. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zasada pomocniczości jako gwarancja realizacji świadczeń alimentacyjnych
75%
Artykuł został poświęcony analizie bardzo rozległej kwestii, tj. zasady pomocniczości. Problematyka tematu sprowadza się do wielu obszarów interdyscyplinarnych z zakresu prawa administracyjnego, konstytucyjnego oraz cywilnego. W dotychczasowej literaturze jest niewiele publikacji z zakresu interdyscyplinarnego ujęcia tematu w kontekście świadczeń alimentacyjnych oraz ich roli zarówno w ramach prawa administracyjnego, jak i cywilnego. Artykuł również podejmuje próbę doprecyzowania samego terminu zasady pomocniczości w kontekście prób unifikacji nomenklatury prawnej, tj. zasady pomocniczości oraz zasady subsydiarności, które w wielu przypadkach błędnie uznawane są za tę samą zasadę prawa rangi konstytucyjnej, co może prowadzić do wielu błędnych wniosków. (abstrakt oryginalny)
Omówiono prawo Wspólnoty Europejskiej w zakresie pomocy państwa dla rolnictwa, procedury autoryzacji instrumentów pomocy oraz wybrane programy i instrmenty stosowane w państwach członkowskich. W konkluzji przedstawiono obecny stan negocjacji w zakresie pomocy państwa dla rolnictwa.
17
Content available remote Kryzysowa pomoc publiczna dla realnej gospodarki - perspektywa unii europejskiej
75%
Celem opracowania jest analiza tymczasowej pomocy publicznej dla ratowania gospodarki realnej w warunkach kryzysu finansowego i gospodarczego. Analiza ta dotyczy podstaw dopuszczalności takiej pomocy, jej celów, zatwierdzonych przez Komisję szczegółowych form wsparcia oraz zatwierdzonych kwot pomocy i pomocy faktycznie udzielonej, a także możliwości udzielania tej pomocy po upływie okresu ważności komunikatu Komisji w tej sprawie. W opracowaniu poddano weryfikacji dwie tezy badawcze. Zgodnie z tezą pierwszą, od czasu przyjęcia tymczasowych ram prawnych państwa członkowskie intensywnie korzystały z oferowanych przez nie możliwości, co przełożyło się na maksymalne wykorzystanie zatwierdzonych przez Komisję środków pomocy. Stanowiło to bezpośrednią przyczynę wydłużenia okresu obowiązywania tymczasowych ram prawnych. Teza druga mówi natomiast, że pomoc publiczna udzielana na podstawie tymczasowych ram prawnych stanowiła domenę państw tzw. starej piętnastki, przy zdecydowanie mniejszym zainteresowaniu tym instrumentem państw, których akcesja do Unii Europejskiej miała miejsce w pierwszej dekadzie XXI wieku(fragment tekstu)
W artykule przeprowadzono analizę porównawczą pomocy publicznej udzielanej, przedsiębiorcom w Polsce i w Unii Europejskiej. Skoncentrowano się przede wszystkim na pomocy przyznawanej na cele horyzontalne, stanowiącej skuteczny instrument pobudzania konkurencyjności podmiotów gospodarczych. Podjęto próbę oceny najważniejszych zjawisk odnoszących się do rozmiarów pomocy, preferowanych kierunków jej alokacji i stosowanych instrumentów. W oparciu o przegląd warunków (zasad) uzyskiwania pomocy publicznej przeanalizowano wpływ poszczególnych jej instrumentów na konkurencyjność przedsiębiorstw. Sformułowano tezę, że najważniejszą barierą osłabiającą konkurencyjność jest niska innowacyjność. W tej sytuacji projekty finansowego wspierania podmiotów gospodarczych powinny być ukierunkowane na pobudzanie zachowań innowacyjnych. Zaprezentowano również rekomendacje autorów dotyczące kierunków zmian w funkcjonowaniu polskiego systemu pomocy publicznej.
Wizerunek firm polski za granicą to bardzo ważna sprawa. Spośród działań podejmowanych przez państwo przedsiębiorcom najbardziej zależy na tych skierowanych na promowanie konkretnych firm.
Przedstawiono i wyjaśniono algorytmy obliczania Ekwiwalentu Dotacji Brutto (EDB). EDB to kwota pomocy, którą otrzyma beneficjent, gdyby uzyskał pomoc w formie dotacji, bez uwzględniania opodatkowania podatkiem dochodowym.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.