Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State ecological policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Głównym problemem działań rekultywacyjnych jest wysoki koszt oczyszczenia gruntów na terenach poprzemysłowych. (...) W niniejszym artykule omówiono możliwości finansowania rekultywacji terenów zdegradowanych ze środków własnych gminy, strukturalnych funduszy unijnych, a także z krajowych funduszy ekologicznych NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Katowicach w latach 2003-2008 w województwie śląskim. Jako metodę badawczą wykorzystano analizę sprawozdań finansowych z działalności NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Katowicach. (fragment tekstu)
Autorka omówiła relacje zachodzące pomiędzy polityką Związku Gmin Karkonoskich (ZGK), a zasadą zrównoważonego rozwoju. Zasada ta, jest podstawowym paradygmatem rozwoju w koncepcji rozwoju państwa w sferze ochrony środowiska, w sferze gospodarczej i społeczne oraz w sferze kształtowania ładu polityczno-instytucjonalnego. Ponad to, autorka przedstawiła zadania Projektu Związku Gmin Karkonoskich, przyczyniających się do realizacji celów polityki ekologicznej UE, tj. ochrony zdrowia ludzkiego oraz oszczędnego i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.
5
Content available remote Dynamika rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce
75%
Dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce obserwujemy od roku 2004. Wprowadzono wówczas dotacje do ekologicznej produkcji rolnej dla gospodarstw posiadających certyfikat zgodności i będących w trakcie przestawiania. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie dynamiki wzrostu liczby i powierzchni gospodarstw ekologicznych oraz liczby przetwórni ekologicznych w Polsce w latach 2004-2010 oraz wyznaczenie prognoz na trzy kolejne lata. Do wyznaczenia prognoz badanego zjawiska wykorzystano metodę ekstrapolacji modeli tendencji rozwojowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest rozpoznanie i przeanalizowanie wyników badań prowadzonych od wielu lat w ramach projektów badawczych OECD w odniesieniu do subsydiów oddziałujących na środowisko. Wyniki tych badań i obserwacji stanowią interesujące uzupełnieni, punkt wyjścia lub element porównań w badaniach prowadzonych w zakresie tej tematyki w Polsce. W artykule omówiono powiązania pomiędzy działaniami wspierającymi a ich skutkami dla środowiska, a następnie przedstawiono usystematyzowane podejście do badania subsydiów w kraju, mogących oddziaływać na środowisko. (…) W końcowej części artykułu skupiono się na czynnikach, które wpływają na opóźnianie decyzji o reformie subsydiów, w tym subsydiów mogących negatywnie oddziaływać na środowisko. (fragment tekstu)
W skutecznej realizacji polityki ekologicznej znacząca rola przypada edukacji ekologicznej. Głównym jej celem będzie zmiana postaw społeczeństwa wobec środowiska oraz podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej. Edukacja ekologiczna powinna być realizowana nie tylko przez zinstytucjonalizowane jednostki i programy, ale także przez wszystkich, którym leży na sercu dobro człowieka i otaczającej go przyrody.
Celem artykułu jest pokazanie ekologicznego wymiaru tych niedoskonałości, zwłaszcza występowania efektów zewnętrznych, oraz krótkie przedstawienie działań państwa, które poprzez politykę ekologiczną i polityki makroekonomiczne może uzupełniać i korygować działania mechanizmu rynkowego w obszarze racjonalnego gospodarowania zasobami przyrodniczymi i ochrony środowiska.(fragment artykułu)
Ochrona bioróżnorodności jest jednym ze szczegółowych celów Polityki Ekologicznej Państwa (PEP) 2030 w systemie zarządzania rozwojem kraju. Jest istotnie powiązana z troską o czyste środowisko i dostępność wody, co ma między innymi znaczenie w zasięgu występowania roślin oraz wpływa na ich kondycję. Obecnie coraz częściej występujące deficyty wody oraz poszerzanie powierzchni miast powodują konieczność większego wprowadzania do ekosystemów roślin o zwiększonej odporności na stres wodny, mających dodatkowo walory ozdobne, a przede wszystkim cennych dla organizmów pożytecznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza "gorące problemy ekologiczne" jakimi są: emisje z samochodów oraz palenisk domowych, odpady komunalne i przemysłowe, sprostanie wymaganiom Unii Europejskiej w zakresie ochrony wód.
Artykuł zawiera wyniki analizy gospodarstw ekologicznych w rolnictwie indywidualnym na podstawie danych badania strukturalnego przeprowadzonego przez GUS w czerwcu 2005 r. W analizie ograniczono się do podstawowych cech gospodarstw ekologicznych (powierzchnia i użytkowanie gruntów, zasiewy, pogłowie zwierząt gospodarskich, nakłady pracy i źródła utrzymania rodzin użytkujących te gospodarstwa). W analizie porównywano gospodarstwa ekologiczne z ogółem gospodarstw indywidualnych w układzie całego kraju oraz sześciu makroregionów (NUTS 1). Analizę wieńczą konkluzje co do przyszłości rolnictwa ekologicznego oraz dalszych badań tej formy rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie podstawowych zadań w zakresie monitoringu polityki ekologicznej i dostępu do informacji o stanie środowiska. (fragment tekstu)
Opisano instrumenty polityki ekologicznej państwa, stosowanej przez podmioty gospodarcze funkcjonujące w skali mikroekonomicznej. Zawarto systematyzację opłat ekologicznych obowiązujących w Polsce. Wskazano na instrumenty finansowe oraz z zakresu organizacji, zarządzania i marketingu.
14
Content available remote Ekonomiczne skutki wykorzystania surowców wtórnych
75%
W pracy przedstawiono przedsięwzięcia zmierzające do minimalizacji powstawania i gromadzenia odpadów w środowisku. Wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych zapewnia różnego rodzaju efekty gospodarcze: rozszerzenia bazy surowcowej gospodarki narodowej, obniżenie kapitałochłonności i energochłonności w pozyskiwaniu i przetwarzaniu surowców, zmniejszenie zużycia surowców i materiałów oraz kosztów produkcji, m.in. w wyniku wyeliminowania skutków zanieczyszczenia odpadami środowiska naturalnego. (fragment tekstu)
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO zorganizowane w Poznaniu przebiegły pod hasłem "Ochrona środowiska w Unii Europejskiej - korzyści i wyzwania dla Polski". Polska będzie musiała dostosować się do standardów unijnych, co wymaga kosztownych nakładów.
16
Content available remote Ewolucja polskiej polityki ekologicznej w latach 2000-2010
75%
Dostosowywanie się do wymogów unijnych w zakresie ochrony środowiska powoduje ciągłą ewolucję polskiej polityki ekologicznej oraz konieczność oceny jej skuteczności. Z tego względu celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy polska polityka ekologiczna jest skuteczna? Realizacji tego celu służy analiza wybranych wskaźników w latach 2000-2009, która pozwoliła ocenić skuteczność polityki ekologicznej. W zakończeniu przedstawiono cele polskiej polityki ekologicznej na lata 2009-2012 i działania niezbędne do jej usprawnienia i zrealizowania. W artykule wykorzystano odpowiednie dokumenty i dane statystyczne. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiona poniżej synteza opracowania pod tym samym tytułem stanowi wprowadzenie do realizowanego tematu "System ekonomicznych instrumentów oddziaływania państwa na gospodarkę w zakresie ochrony środowiska". Poniższe opracowanie ujmuje tylko część problematyki zawartej w pracy, a mianowicie zarysowuje podstawy polityki ochrony środowiska i problemy decyzyjne występujące w tej polityce, tj. formułowanie celów i optymalizację rozwiązań.
Celem opracowania jest analiza potrzeb inwestycyjnych na Łotwie i w Polsce związanych z implementacją acquis communaitatre w zakresie ochrony środowiska. Najpierw dokonano przeglądu oszacowań nakładów inwestycyjnych w dziedzinie ochrony środowiska Polski i Łotwy na tle pozostałych nowych krajów członkowskich, następnie porównano wybrane charakterystyki w zakresie polityki ekologicznej obu państw do 2006 roku oraz zagadnienia dotyczące finansowania ochrony środowiska ze źródeł zagranicznych. (fragment tekstu)
Pokrótce omówiono rozwiązania przyjęte przez Polskę w wyniku negocjacji członkowskich w zakresie polityki ekologicznej. Poruszono problematykę nakładów związanych z dostosowaniem polityki ekologicznej do przepisów UE, a także przyszłych korzyści dla Polski.
W pierwszym rozdziale przedstawiono politykę ekologiczną Unii Europejskiej. W drugim rozdziale omówiono politykę ekologiczna Polski.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.