Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Głównym celem prezentowanych rozważań jest zidentyfikowanie i scharakteryzowanie najistotniejszych narzędzi stosowanych przez rządy w celu kontrolowania funkcjonowania współczesnych państw. Zakres badawczy obejmuje dane i informacje dotyczące wskaźników o charakterze makroekonomicznym analizowanych w badanym kraju, źródła danych tworzą ogólnodostępne dane statystyczne, a metodykę badawczą stanowi krytyczna analiza literatury przedmiotu. W prezentowanym opracowaniu przeprowadzono analizę case study Egiptu, na przykładzie którego wskazano, jakie narzędzia i instrumenty mogą zostać zastosowane przez decydentów w celu osiągnięcia założonych celów gospodarczych i społecznych.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote The Polish Government Delegation. The Main Part of the Polish Underground State
75%
Tekst jest próbą podsumowania dorobku organizacyjnego, a także różnorodnej aktywności cywilnej struktury Polskiego Państwa Podziemnego z okresu 1939-1945. Konspiracyjna administracja rządowa, która wyjątkowo skutecznie funkcjonowała w warunkach okupacji, stanowiła - obok podziemnej siły zbrojnej Armii Krajowej - o sile i wyjątkowości polskiego podziemia w skali całej walczącej Europy. Dokonania tajnej administracji rządowej (Delegatury Rządu na Kraj), zarówno na szczeblu centralnym jak i terenowym skupiały się na pracy propagandowej, informacyjnej, wywiadowczej, edukacyjnej, samopomocowej, ochronie ludności cywilnej, ale również na planowaniu niezbędnych po wojnie reform i zmian strukturalnych o charakterze społecznym i gospodarczym. W artykule omówiono proces formowania krajowej delegatury rządowej na szczeblu centralnym pod kierownictwem kolejnych pełnomocników rządu. Przedstawiono również strukturę tajnej agendy rządu emigracyjnego ukazując jej departamenty i wydzielone komórki. W podobnym zakresie zaprezentowano siatkę terenową, to jest delegatury okręgowe (wojewódzkie). Ponadto zasygnalizowano problematykę współpracy pomiędzy konspiracją cywilną, a najważniejszym elementem wojennego państwa podziemnego, to jest konspiracją wojskową - Armią Krajową. Tekst kończy odniesienie do akcji "Burza" z lata 1944 r. oraz rozwiązania polskiego podziemia militarnego i cywilnego w pierwszym półroczu 1945 r. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Evropejjskijj vektor integracii: opyt Polshi dlja Ukrainy
75%
W artykule zostały przeanalizowane różny aspekty instytucji politycznych i procesów, które odgrywają ważną rolę w geopolitycznym rozwoju nowoczesnej Ukrainy. Udowadnia się w nim, że stopniowe i efektywne wdrażanie standardów europejskich ( jak pokazuje doświadczenie Polski) może stać się skutecznym mechanizmem dalszego ciągłego rozwoju i modernizacji naszego kraju, nową strategią reformowania kluczowych kierunków polityki państwowej w celu podniesienia poziomu życia i realizacji naszego najważniejszego marzenia: zdobycia równoprawnego członkowstwa w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Na skutek napływu imigrantów powstają nowe obszary działania państwa. W artykule przedstawiono modele polityki nowoczesnego państwa wobec imigrantów. Problematykę ukazano na tle praktyki krajów Unii Europejskiej. Zaproponowano w nim katalog instrumentów usprawniających zarządzanie sferą imigracji. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Celem artykułu jest ocena innowacyjności gospodarki polskiej i przedstawienie jej pozycji w tym zakresie na tle wybranych krajów Unii Europejskiej i świata. W artykule przedstawiono tezę, iż konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki jest niska i istnieje konieczność jej zdynamizowania. W artykule wykorzystano syntetyczne wskaźniki innowacyjności zamieszczone w literaturze przedmiotu. Uważa się, że tylko nowoczesna infrastruktura zarządzania może zapewnić realizację polityki innowacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zatytułowany "Zarządzanie państwami dysfunkcyjnymi w aspekcie współczesnych zagrożeń związanych z nielegalną imigracją" ma na celu określenie, czym są tak zwane państwa dysfunkcyjne, wskazując na specyficzne cechy i problemy związane z procesem zarządzania nimi. Jest to tym ważniejsze, że - według autora - państwa dysfunkcyjne są początkiem współczesnych problemów w Europie i na świecie, dotyczących na przykład terroryzmu lub nielegalnej imigracji. Druga część artykułu wskazuje na kluczowe zagrożenia dla państw demokratycznych spowodowane nielegalną imigracją, wynikające m.in. z niewłaściwego zarządzania (braku zarządzania) państwami dysfunkcyjnymi.(abstrakt oryginalny)
Efforts of Slovakia to achieve integration into NATO structures bring about a series of changes, that are reflected in all spheres of state management. Protection of citizen and state property is, under influence of western structures, being adapted to new standards with a view to create appropriate conditions for integration of Slovakia to NATO. One of such measures is the protection of state strategic objects. Selected security agencies that ensure the protection of such objects are examined in accordance with Slovak law No. 100/1996 and must meet strict criteria for selection of employees, their reliability and high level of professional training. Management of such services requires complex concept of management and high level of professionalism. The article discusses such system of management on an imaginary object. (original abstract)
Część dragą rozważań otwiera analiza aktualnego systemu polskiej cywilnej służby publicznej. Obecny jej kształt jest odległy od chlubnej tradycji służby cywilnej II Rzeczypospolitej, jak i od współcześnie obowiązujących standardów europejskich oraz w niewielkim stopniu sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu obecnego systemu rządzenia. Zdaniem autora, obecną służbę publiczną charakteryzuje nie spójność rozwiązań modelowych oraz nie w pełni demokratyczny oraz niezbyt sprawny system zarządzania zasobami ludzkimi administracji. Wskazane są także pozytywne elementy nowego systemu wąsko pojętej służby cywilnej oraz perspektywy jego dalszej modernizacji i usprawniania. Końcowa część rozważań zawiera wskazania dotyczące zmian, jakie w tym systemie należałoby wprowadzić, żeby przekształcić polską służbę cywilną w bardziej sprawny instrument rządzenia Państwem. Proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim ram prawnych funkcjonowania cywilnej służby publicznej, sytemu naboru do służby cywilnej i jej struktur, systemu szkolenia, doskonalenia i statusu specjalistów administracji i zarządzania publicznego oraz unowocześnienia metod i procesów zarządzania zasobami ludzkimi administracji. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań artykułu są związki zachodzące pomiędzy sprawnością rządzenia państwem z jednej strony a jakością zasobów ludzkich publicznej służby cywilnej oraz ramami prawnymi, organizacją i metodami zarządzania nią z drugiej. Rozważania rozpoczyna teoretyczna analiza tych związków. Kryteriami sprawności instytucji publicznych są zdaniem autora przede wszystkim ich skuteczność i wydajność w realizowaniu prawem powierzonych misji, roli i polityki określającej strategie i programy ich działania. Równie ważną rolę w ocenie sprawności instytucji publicznych powinny odgrywać ich ekonomiczność i korzystność oraz jakość działania w oczach społeczności, której służą. Pomimo wielkiego zróżnicowania ram prawnych oraz modeli zarządzania, służba publiczna we wszystkich rozwiniętych krajach europejskich posiada wspólny cel, jakim jest zapewnienie sprawnej realizacji funkcji rządzenia państwem oraz jednakowe podstawowe zasady organizacji i funkcjonowania, umożliwiające ich zrealizowanie. W oparciu o wspólny system wartości nowoczesnej, liberalnej demokracji wykształciły się w tej dziedzinie wspólne standardy europejskie, stanowiące nieformalne acquis communautaire tworzone w oparciu o orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W dalszej części rozważań analizowany jest historyczny rozwój polskiej służby cywilnej i jej sprawność w kontekście kolejnych przemian ustrojowych. (fragment tekstu)
Zjawisko tworzenia się rządów mniejszościowych w państwach postkomunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej traktowane było jako sytuacja nadzwyczajna i nietypowa dla systemów parlamentarno-gabinetowych tej części kontynentu. Celem autora artykułu jest wyjaśnienie instytucjonalnych przyczyn formowania się gabinetów rządowych bez poparcia większości parlamentarnej w wybranych państwach Europy Środkowej i Wschodniej przechodzących transformację ustrojową. Autor zakłada zweryfikowanie tezy, że jedną z głównych przyczyn tej sytuacji była niedojrzałość systemu politycznego, w tym szczególnie kształt systemu partyjnego i powiązanego z nim zmieniającego się systemu wyborczego, a także brak doświadczenia wyborczego obywateli poszczególnych państw.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie elementów modelu wielopoziomowego zarządzania możliwych do wdrożenia w etnopolityce wybranych państw Europy Wschodniej. Autorka w pierwszej części tekstu pisze, czym jest zarządzanie wielopoziomowe, następnie rozważa, na ile realne jest wdrożenie modelu zarządzania wielopoziomowego w zarządzaniu etnopolityką w państwach subregionu. W uwagach końcowych dochodzi do wniosku, że istnieją elementy modelu wielopoziomowego zarządzania możliwe do wdrożenia w etnopolityce wybranych państw Europy Wschodniej. (abstrakt autora)
Artykuł jest próbą wykazania, że kryzys finansów publicznych - paradoksalnie - otwiera przed rządzącymi szereg nowych możliwości i nowych szans, które jeszcze bardziej zwiększą ich przewagę nad społeczeństwem i podniosą komfort rządzenia. Kryzys finansów publicznych okazuje się bowiem dobrym pretekstem do (1) dalszego wycofywania się państwa z szeregu zaciągniętych przez nie w przeszłości zobowiązań socjalnych, (2) wycofania się ze stałych zadań i "zarządzania przez projekty", (3) nadmiernej standaryzacji procedur działania instytucji państwowych skutkującej "usztywnieniem reguł" uniemożliwiającym z kolei elastyczne i innowacyjne reagowanie na stare i nowe wyzwania, (4) zdeprecjonowania wiedzy eksperckiej, (5) zakwestionowania prawa obywateli do oceniania i rozliczania władzy "na bieżąco" połączonego z dążeniem do uczynienia tytułem legitymizacyjnym "troski o bezpieczniejszą przyszłość" oraz (6) do ucieczki państwa w politykę uprawnianą w sposób akcyjny.
13
Content available remote Wizyty królów czeskich w późnośredniowiecznym Wrocławiu
75%
Wizyty władców[...]były wydarzeniami wyjątkowymi. Ich wymiar świąteczny czytelny był już tylko dla najbiedniejszych, prostych mieszkańców miasta, dla jego elit politycznych zaś przyjazd króla był traktowany niemal jak jego obowiązek i co za tym idzie, kolejne wizyty władców zaczęły być postrzegane nie jako wyjątkowe święto, ale niemalże jako spodziewany obowiązek politycznego partnera. Tym samym, wizyty władców w późnym średniowieczu, choć niosły za sobą różne skutki dla życia miasta, stały się jego naturalnym elementem, nie jednak ich częstotliwość o tym decydowała, lecz ranga samego Wrocławia.(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje syntezę wiedzy na temat procesu zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej w świetle teorii zarządzania ryzykiem oraz przepisów ustawy o zarządzaniu kryzysowym z dnia 26 kwietnia 2007 r. W artykule zwrócono uwagę na niedoskonałość obecnie przyjętych procedur oraz na fakt ciągłego ich doskonalenia i dostosowywania do panujących warunków politycznych, prawnych, społecznych i gospodarczych. Zaproponowano wykorzystanie koncepcji zarządzania sytuacyjnego oraz zarządzania wiedzą do opracowania nowej metody przewidywania, zapobiegania i reagowania na powstające sytuacje kryzysowe w obrębie infrastruktury krytycznej. Rozważania przedstawione w artykule doprowadziły do zaproponowania koncepcji systemu informatycznego wspierającego zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej poprzez implementację metody zarządzania wiedzą Case Based Reasoning. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Research on investment and innovation activity in Ukraine: trends and problems
63%
In this article, the theoretical identification of concepts and categorical series of state regulation of investment-innovation processes are investigated; the directions of optimization of the state policy of innovation and investment development management in Ukraine are determined; the organizational and legal principles of the state regulation of development of intellectual potential of the population are substantiated; the areas of development and improvement of the national innovation system as an object of state policy are highlighted and assessed.(original abstract)
Od zarania dziejów ludzkość organizowała się tworząc formę organizacyjną znaną dzisiaj pod nazwą państwo. Czymś, co tworzyło trwałość, siłę społeczno gospodarczą takiej organizacji było sprawne zarządzanie. W każdym państwie zarządzaniem zajmowała się wybrana część ludności, specjalizująca się w tej działalności nazywanej do dzisiaj w Polsce administrowaniem. Ta wybrana do zarządzania (administrowania) część ludności państwa do dziś nosi nazwę administracji publicznej. Nikogo na świecie poza Polską nie dziwi fakt, że administracja publiczna państwem zarządza. To co różni zarządzanie w despotiach od zarządzania w państwach demokratycznych to pochodzenie władzy. W despotiach administracja publiczna, w tym wykonawcza, pochodziła od władcy, który najczęściej mienił się "bogiem". W państwach demokratycznych natomiast władza pochodzi od ludności. Jest i druga różnica - w despotiach administracja publiczna nie miała funkcji planowania, nazwijmy to strategicznego, było ono zastrzeżone dla władcy, stąd plan ten był nazywany często "boskim planem". Administracja centralna i terytorialna miała wykonywać plan władcy i w tym zakresie wykonawczym planować też operacyjnie. W państwie demokratycznym administracja publiczna ma nim sprawnie zarządzać ku pożytkowi ludności.(fragment tekstu)
Celem poniższych rozważań jest próba zbliżenia się do odpowiedzi na pytania: Czego warto było uczyć się od Dalekiego Wschodu w zakresie zarządzania państwem i organizacjami w naszej niedalekiej przeszłości, np. w okresie transformacji rozpoczętej w 1989 r. i w czasie po niej następującym? Czego nadal warto się uczyć?(fragment tekstu)
In this article we use the modified Mauro (2002) theoretical framework to study the empirical relationship between corruption and the rate of economic growth in post-communist countries in the presence of governance quality measures. Our empirical study is based on panel data for 29 countries during the period 1993-2013. Our estimation results unambiguously show that perception is negatively related to the the rate of economic growth. Our method tackles both significant collinearity found in the sample and allows to speak about this conclusion in casuality terms.(original abstract)
Pośród całego uniwersum świata, jaki staje przed człowiekiem gotowy do poznania i wewnętrznej eksploracji znajduje się bardzo wiele wieloaspektowych pojęć i zjawisk, które są niezwykle trud-ne do skutecznego, zwięzłego i powszechnie akceptowalnego zdefiniowania. Rzadko mamy takie szczęście - jak w przypadku prawa - spotkać kilka wzajemnie pokrewnych definicji, z których jedna jest powszechnie akceptowalna i zwięzła a jednocześnie zawierająca wszystkie istotne elementy opisywanego zjawiska. Prawo jest przecież fenomenem wieloaspektowym, niezwykle szerokim, powszechnym i absolutnym, a jednak udało się definicyjny trud uwieńczyć finalnym sukcesem. Sukces ten prawo zawdzięcza swej swoistej jednolitości zjawiskowej. Takim przymiotem nie możemy jednak określić zjawiska administracji, stąd też definicyjny trud nigdy - jak się wydaje - nigdy się nie skończy. Będziemy świadkami ciągłego mnożenia definicji bardziej lub mniej szczegółowych i skupionych na pewnych wyodrębnionych fragmentach opisywanego zjawiska. Administracji nie da się zamknąć w ramy jednej tylko dziedziny wiedzy, nauki, przestrzeni, rzeczywistości. Administrację spotykamy w każdej organizacji skupiającej co najmniej jednego człowieka. (fragment tekstu)
The analysis of the condition of financial support of the state social policy in the economically developed countries and in Ukraine was made. The idea about the influence of the GDP growth rates dynamics on the share of social expenditures of these states was expressed and verified. It was defined that a relatively stable and high level of government social expenditures (nearly 20 percent) is achieved after several medium-term economic cycles, after which the economic system adapts to market relations, and the stabilization of social expenditures occurs. It makes it possible to assert that there is a certain optimum of the level of social expenditures, and the state aims to maintain it after its achievement. This level of expenditures ensures the implementation of the main goals of the state social policy. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.