Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 397

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State social policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
W okresie transformacji od gospodarki kierowanej do rynkowej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej coraz pilniejsza staje się konieczność dostosowania polityki społecznej oraz reorganizacja systemu opieki społecznej. Wymaga to kompromisu pomiędzy solidarnością społeczną a indywidualną samoodpowiedzialnością.
Artykuł omawia 11 funkcji wewnętrznych i 5 funkcji międzynarodowych polityki społecznej.
Rozprawa o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce, zagrożeniach wynikających z uwarunkowań demograficznych, kondycji finansowej FUS itp. System ten należąc do tzw. repartycyjnego powoduje, że nawet wydzielenie funduszu ubezpieczeniowego z ogólnego budżetu nie oznacza zerwania związku pomiędzy nim a budżetem. Za funkcjonowanie tak skonstruowanej struktury bierze odpowiedzialność państwo, podobnie jak w większości krajów UE.
Na początku lat 90. w Niemczech nasiliły się dyskusje poświęcone ocenie polityki społecznej realizowanej w gospodarce niemieckiej. Świadczenia na rzecz pracownika, za które płaci przedsiębiorstwo, podnoszą koszty pracy, co osłabia konkurencyjność wyrobów niemieckich na rynku światowym i grozi powstaniem recesji. Omówiono rodzaje świadczeń, organizację, istotę i cele systemu świadczeń społecznych w Niemczech.
W Polsce żyje około tysiąca osób z przeszczepionym sercem; w 2010 r. dokonano 79 przeszczepów tego narządu. Przebyty zabieg niejednokrotnie wiąże się z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej rodziny biorcy. Głównym celem pracy jest ocena sytuacji materialnej osób, które przebyły zabieg transplantacji serca. Celem szczegółowym zaś - oszacowanie odsetka osób aktywnych zawodowo i pobierających świadczenia rentowe, emerytalne i inne. Dane uzyskano z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety, którą zrealizowano w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Respondentami byli pacjenci zgłaszający się na badania kontrolne do Poradni Transplantacyjnej. Otrzymane wyniki zestawiono z kosztami procedur transplantacyjnych ponoszonych przez publicznego płatnika oraz danymi GUS.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istotnych różnic między liberalnym a socjaldemokratycznym modelem polityki społecznej. Będą ukazane nie tylko w czysto teoretycznym ujęciu, ale przede wszystkim z punktu widzenia dobra obywateli. Jak powiedział Karl Popper: "Polityka społeczna jest hipotezą, która powinna być przetestowana przez rzeczywistość i skorygowana w świetle doświadczenia". Dlatego ważniejsza od koncepcji teoretycznych jest ich realizacja w społecznej rzeczywistości państw, mająca istotny wpływ na życie każdego człowieka. (fragment tekstu)
8
Content available remote Dokąd zmierza polityka społeczna w Polsce?
80%
Na początku 2011 r. minęło nieco ponad 20 lat od rozpoczęcia procesu transformacji ustrojowej w Polsce. Jest to dobra okazja do zastanowienia się nad tym, co w ciągu tych dwudziestu lat stało się z polską polityką społeczną i czy można już mówić o ukształtowaniu się wyraźnego kierunku jej ewolucji. W tym opracowaniu chciałbym spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, czy wiadomo już ku jakiemu modelowi zmierza polityka społeczna w naszym kraju. Czy będzie to model, wzorowany na którymś z funkcjonujących w rozwiniętych krajach gospodarki rynkowej, czy też będzie on specyficzny dla byłych krajów socjalistycznych, a może jedynie dla Polski? (fragment tekstu)
Przedstawiono zasięg ubóstwa w Polsce. Omówiono nierówności i inne uwarunkowania ubóstwa oraz rolę edukacji i aktywizacji gospodarczej w walce z ubóstwem.
Celem opracowania jest wskazanie, że poglądy na temat czym jest polityka społeczna charakteryzują się, z poznawczego punktu widzenia, znacznym podobieństwem.
Państwo zrezygnowało z pobierania od przedsiębiorstw mających status zakładu pracy chronionej podatku dochodowego oraz pozostawiło do dyspozycji pracodawców nadwyżkę w podatku VAT. Został również stworzony system obciążenia dużych przedsiębiorstw składkami finansowymi na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji i Osób Niepełnosprawnych w przypadkach nie utworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Istniejący system zachęca pracodawców do zatrudniania takich osób.
Artykuł ma na celu przybliżenie grup poglądów: rynkowo-liberalnych, egalitarystyczno-redystrybucyjnych i opartych na teorii umowy społecznej, dotyczących przeciwdziałania ubóstwu i na ich tle wysunięcie propozycji dla polityki społecznej państwa wobec problemu ubóstwa w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na przeciwdziałanie ubóstwu w duchu teorii umowy społecznej i jej zasady pomocniczości.
W artykule przedstawiono zasady funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej. Autorzy zaprezentowali jak powinien wyglądać wniosek o nadanie statusu Centrum, jakie powinny być standardy usług stosowanych wobec uczestników Centrum, a także jak powinien wyglądać monitoring przebiegu działalności Centrum.
Celem artykułu jest zaproponowanie rozwiązania, które przywróciłoby równowagę instytucjonalną na rynku pracy. Rozwiązania te są oparte na doświadczeniach państw Unii Europejskiej.
Krytyczne uwagi do opracowywanych przez CUP "Założeń polityki społeczno-gospodarczej w 1997 r."
Uchwalona przez Sejm 1.12.1994 r. ustawa o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych zmieniła dotychczasowy system tych zasiłków, wprowadzony jeszcze dekretem z 28.10.1947 r. Autor komentuje nowy system zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych i tryb postępowania w sprawie ich przyznawania i wypłaty.
Przedstawiono ideę państwa dobrobytu (welfare state) - inaczej państwa opiekuńczego. Zaprezentowano deklarowane cele w odniesieniu do staniu rzeczywistego. Omówiono negatywne konsekwencje polityki podatkowej państwa opiekuńczego oraz pozaekonomiczne następstwa państwa dobrobytu. Przeanalizowano problem – czy Polska jest państwem opiekuńczym i czy to jest właściwa droga rozwoju społeczno-gospodarczego dla Polski?
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.