Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statistical classification
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Klasyfikacja spektralna a skale pomiaru zmiennych
100%
W artykule zaproponowano modyfikację metody klasyfikacji spektralnej (zob. Ng, Jordan i Weiss [2002]) umożliwiającą jej zastosowanie w klasyfikacji danych nominalnych, porządkowych, przedziałowych oraz ilorazowych. W tym celu w procedurze tej metody przy wyznaczaniu macierzy podobieństwa (affinity matrix) zastosowano funkcję Aik = exp(-σ ・ dik) (σ - parametr skali) z miarami odległości dik właściwymi dla danych mierzonych na rożnych skalach pomiaru. Takie podejście umożliwia ponadto pośrednie wzmocnienie skali pomiaru zmiennych dla danych niemetrycznych. Zaproponowana metoda klasyfikacji spektralnej może być z powodzeniem stosowana we wszystkich zagadnieniach klasyfikacyjnych, w tym dotyczących pomiaru, analizy i wizualizacji preferencji. (abstrakt oryginalny)
Ocena danej działalności na tle innych klas, grup czy działów wchodzących w skład większej jednostki klasyfikacyjnej dostarcza wielu ważnych informacji. Pozwala na wstępną ocenę możliwości rozwojowych danej działalności; bankom umożliwia na przykład określenie relatywnego ryzyka niespłacenia kredytów przez przedsiębiorstwa znajdujące się w danej klasie, grupie czy dziale; inwestorom zaś daje dodatkowe argumenty za lub przeciw inwestowaniu.W referacie zostaną przedstawione wyniki badań dotyczących oceny kondycji różnych rodzajów działalności gospodarczej w Polsce. Badania przeprowadzono na danych statystycznych zgromadzonych według Europejskiej Klasyfikacji Działalności i objęto nimi 21 działów sekcji D, tj. działalności produkcyjnej. (fragment tekstu)
Za innowację w szerokim rozumieniu należy uważać każdą zmianę jakościową w sferze techniki i technologii produkcji, organizacji pracy, zarządzania, marketingu itp., która przyczyni się do modernizacji istniejącego bądź wprowadzenia nowego produktu albo nowej usługi na rynek. Działalność innowacyjna, komplementarna przede wszystkim dla branż gospodarki o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, wiąże się z wydatkowaniem znacznych środków pieniężnych na: zakup wiedzy ze źródeł zewnętrznych, zakup oprogramowania, prowadzenie prac badawczych i rozwojowych itp. Zasadniczym celem opracowania jest weryfikacja hipotezy badawczej, zgodnie z którą udział wartości niematerialnych i prawnych w aktywach trwałych przedsiębiorstwa różnicuje się ze względu na poziom stosowanej techniki. Badaniom empirycznym poddano przemysłowe spółki kapitałowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2005-2012. W badaniach wykorzystano klasyfikację sektorów przemysłu z punktu widzenia stopnia innowacyjności technologicznej, która została stworzona przez Eurostat w ramach Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej (NACE). (abstrakt oryginalny)
Dane dotyczące nakładów inwestycyjnych ponoszonych na ochronę środowiska w Polsce prezentuje się zgodnie z Polską Klasyfikacją Statystyczną Dotyczącą Działalności i Urządzeń Związanych z Ochroną Środowiska, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 marca 1999 r.. Klasyfikację tę opracowano na podstawie Międzynarodowej Standardowej Statystycznej Klasyfikacji EKG/ONZ Dotyczącej Działalności i Urządzeń Związanych z Ochroną Środowiska i Europejskiego Systemu Zbierania Informacji Ekonomicznej dotyczącej Ochrony Środowiska (SERIEE). System SERIEE funkcjonuje jako pomost pomiędzy danymi fizycznymi i ekonomicznymi w zakresie środowiska. Centralnym punktem tego systemu są działania gospodarcze i transakcje, które mają na celu ograniczenie i zapobieganie negatywnemu wpływowi na środowisko lub monitorowanie i przywrócenie wartości środowisku oraz ograniczenie wykorzystania jego zasobów. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest analiza terytorialnego zróżnicowania umieralności z przyczyn zgonów uznawanych jako nieznane i niedokładnie określone na poziomie powiatów, a w szczególności pokazanie, iż zróżnicowanie to ma charakter trwały (w czasie) oraz że istnieje tendencja do powstawania (i utrzymywania się w czasie) terytorialnych skupisk regionów o podobnej skali orzecznictwa przyczyn NN. Dokonano jej na poziomie powiatów na podstawie statystyki I Morana, która służy weryfikacji hipotezy dotyczącej istnienia terytorialnych skupisk regionów o podobnym natężeniu danego zjawiska, w tym przypadku skali orzekania zgonów z przyczyn NN. Wzorce przestrzenne dla lat 2006-2010 zostały skontrastowane z sytuacją w latach 1991-1995 oraz pogłębioną analizą wzorca terytorialnego dotyczącego zmian pomiędzy tymi dwoma okresami. W dalszej części omawiane są możliwe przyczyny wysokiej i niejednorodnej terytorialnie rejestracji zgonów z przyczyn nieznanych i niedokładnie określonych oraz możliwe środki zaradcze. (fragment tekstu)
Opracowana w ramach "Operacji 2007" Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2007) została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) ( Dz.U. 251, poz.1885). PKD 2007 została opracowana na podstawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE (Statistical Classification of Economic Activities in the European Community - Statystyczna Klasyfikacja Działalności Gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej), dzięki temu może być wykorzystywana do sporządzania porównań międzynarodowych oraz światowych. W artykule podjęto próbę wyjaśnienia istoty działań podejmowanych na poszczególnych etapach skomplikowanego wdrażania PKD 2007, problemów związanych z zachodzącymi zmianami oraz konsekwencji wynikających z przyjęcia zaktualizowanej klasyfikacji.
Celem artykułu jest przedstawienie istniejących klasyfikacji statystycznych i aktualnego stanu ich harmonizacji. Szczegółowo przedstawiono działania zmierzające do zharmonizowania klasyfikacji statystycznych funkcjonujących w ONZ (ISIC/CPC), Unii (NACE/CPA) i krajach Ameryki Północnej (NACIS) nazwane "Operacją-2007" ("Rewizją-2007").
W artykule przedstawione zostały strategie zarządzania kapitałem obrotowym realizowane przez przedsiębiorstwa sklasyfikowane w dziale 15.61 EKD, których przedmiotem działalności jest wytwarzanie produktów przemiału zbóż. W badaniu brane były pod uwagę przedsiębiorstwa, które nieprzerwanie w latach 1999-2004 prowadziły działalność gospodarczą. Identyfikacja strategii została dodatkowo rozszerzona o analizę wybranych wskaźników finansowych. Po przeprowadzeniu analizy okazało się, że najpopularniejszą strategią była strategia K-A, którą w zależności od roku wybrało średnio od 41% do 71% przedsiębiorstw. Jednakże, pomimo takiej popularności, sytuacja finansowa kształtowała się znacznie korzystniej w strategiach A-K i K-K, które były zdecydowanie rzadziej wybierane przez przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Cel artykułu - Scharakteryzowanie wybranych elementów problematyki klasyfikacji statystycznej towarów i usług i jej konsekwencji dla opodatkowania VAT produktów spożywczych. Metodologia badania - Studia literatury przedmiotu, orzecznictwa oraz analiza przepisów prawa. Wynik - Wskazano konsekwencje podatkowe uzależnienia wyboru stawki VAT na produkty spożywcze od klasyfikacji statystycznej. Oryginalność/Wartość - W artykule zaprezentowano wartości poznawcze w zakresie problemów polskich podatników związanych z rozliczaniem podatku VAT od produktów spożywczych.(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono analizę wybranych zagadnień importu i eksportu roślin ozdobnych na obszarze Unii Europejskiej w 2003 i 2006 roku. Pojęcie importu i eksportu roślin ozdobnych na obszarze Unii Europejskiej obejmuje wewnętrzny import pomiędzy 15 krajami (2003) i 25 krajami (2006) będącymi członkami tej struktury. Badaniami objęto import i eksport roślin ozdobnych, zgodnie z ujęciem statystycznym przyjmując siedem grup produktów kwiaciarskich. Są to rośliny doniczkowe, kwiaty cięte świeże, kwiaty cięte preparowane, rośliny szkółkarskie, cebule i bulwy kwiatowe, zieleń cięta świeża i preparowana oraz sadzonki. Analizowano poziom i dynamikę zmian importu i eksportu roślin ozdobnych na obszarze Unii Europejskiej w ujęciu wartościowym oraz strukturę geograficzną wewnętrznego handlu na obszarze Wspólnoty. (abstrakt oryginalny)
Autorzy w opracowaniu zwracają uwagę na konieczność ogólnosektorowego (krajowego i globalnego) patrzenia na procesy zachodzące w poszczególnych branżach (sektorach). Gwałtowność zmian strukturalnych w tym np. intensyfikacja procesów konsolidacji wielu gałęzi wskazuje, że np. posiadanie przez jakiś region znacznego zasobu przedsiębiorstw (duża ilość podmiotów gospodarczych) nie koniecznie musi być powodem do zadowolenia ze strony władz regionalnych. Sprawą, na którą chcą zwrócić szczególną uwagę jest problem rozmiarów przedsiębiorstw.
Na gruncie przepisów dotyczących VAT wiążąca informacja stawkowa jest nową instytucją prawną, odrębną w stosunku do indywidulanych interpretacji prawa podatkowego z uwagi na formę prawną w  postaci decyzji administracyjnej, której wydanie jest poprzedzone przeprowadzeniem przez właściwy organ postępowania podatkowego, w tym w szczególności postępowania dowodowego. Wiążąca informacja stawkowa, pomimo że nie jest wydawana przez organy statystyczne, dokonuje klasyfikacji danego towaru lub usługi według Nomenklatury scalonej (CN), Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) lub Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) i zawiera również wskazanie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla danego towaru albo usługi. Wiążąca informacja stawkowa ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną dla podatnika, który ją uzyska, z uwagi na jej moc wiążącą w stosunku do organów podatkowych. Jednak może zapewnić również większą niż możliwa dotychczas, na podstawie informacji statystycznych, pewność w zakresie stosowania właściwej stawki VAT w odniesieniu do czynności, których przedmiotem są towary lub usługi objęte wiążącą informacją stawkową. (abstrakt oryginalny)
Autor w oparciu o Europejską Klasyfikację Działalności podejmuje próbę charakterystyki sektorowej struktury gospodarki Polski jako całości oraz wybranego województwa jeleniogórskiego.
Celem artykułu jest przedstawienie istniejących klasyfikacji na świecie, procesu ich harmonizacji i stopnia dostosowania do nich klasyfikacji polskich. Omówiono klasyfikacje statystyczne gospodarcze, międzynarodowy system powiązań klasyfikacji gospodarczych, klasyfikacje działalności, nomenklatury towarowe, klasyfikacje produktów, rewizje klasyfikacji statystycznych w przyszłości, klasyfikacje statystyczne społeczne, klasyfikacje statystyczne wykorzystywane w systemach rachunków narodowych.
W artykule dokonano próby oceny konkurencyjności gospodarki polskiej przez analizę zmian struktury polskiego eksportu do krajów Unii Europejskiej w latach 1995-2006. Kraje UE w analizowanym okresie absorbowały od 72% do 81% ogółu polskiego eksportu. Analizę tę przeprowadzono oddzielnie dla krajów UE-15 i nowych członków Unii z wyłączeniem Malty i Cypru z uwagi na nieduże, często pomijane w statystykach, wielkości obrotów. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia zmiany w strukturze branżowej bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce w latach 1989-2007. W procesie napływu BIZ na podstawie danych o wielości kapitału zagranicznego oraz ilości spółek z kapitałem zagranicznym wyróżnić można cztery etapy. W kolejnych etapach zaobserwowano zmiany w napływie BIZ do poszczególnych sekcji PKD, z których najbardziej chłonną okazał się przemysł. Wysokiej dynamice przyrostu inwestycji towarzyszyła niska dynamika przyrostu ilości spółek.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.