Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statistical indicators
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Mierniki asymetrii i skośności
100%
Mierniki asymetrii i skośności, które proponuje się w dalszej części pracy służą do badania tych dwóch cech rozkładów liczebności w szeregach statystycznych.(fragment tekstu)
Rozwój regionu jest kategorią mierzalną, którą jednak trudno wyrazić za pomocą jakiegoś jednego uniwersalnego miernika. Złożony charakter zjawisk społeczno-gospodarczych, występujących w procesach rozwoju poszczególnych regionów, wymaga wykorzystania różnych mierników - symptomów tego zjawiska. Mierniki te powinny odzwierciedlać wszystkie istotne cechy tego zjawiska pozwalając na dokonywanie kwantytatywnych ocen badanych regionów. Dobór tych mierników przesądza o rezultatach prowadzonych ocen. Kluczowe znaczenie w badaniach rozwoju w układach regionalnych, obok doboru odpowiedniego zestawu mierników, ma również wybór metody oceny lego rozwoju. Z problematyką tą korespondują ściśle określone wymogi odnoszące się do zakresu informacji statystycznych gromadzonych w ramach statystyki regionalnej. Statystyka ta dostarczać powinna, oprócz tradycyjnych ogólnie dostępnych informacji, również informacje o niektórych nowych zjawiskach i procesach związanych z transformacją systemu gospodarczego w Polsce. Informacje te powinny pozwalać na ocenę osiągniętego poziomu gospodarczego i społecznego poszczególnych regionów (ujęcie statystyczne), jak też ocenę dynamiki rozwoju badanych jednostek terytorialnych (ujęcie dynamiczne). (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest szczegółowe omówienie najważniejszych elementów trzeciego, najbardziej rozbudowanego etapu badania efektywności procedur porządkowania liniowego. Wszystkie operacje numeryczne wchodzące w skład tego etapu zostały oprogramowane w postaci specjalnego programu obliczeniowego w języku FORTRAN, dzięki czemu badania efektywności procedur porządkowania liniowego są w ogóle możliwe do zrealizowania. Wyniki tych badań (jak również informacje o dwóch początkowych etapach) z uwagi na ich obszerność zaprezentujemy w oddzielnym opracowaniu.(fragment tekstu)
Teoria wnioskowania statystycznego jasno określa korzyści związane z dużą liczebnością próby badawczej. Wraz ze wzrostem wielkości próby maleje ilość błędów ocen szacowanych parametrów populacji (zwiększa się precyzja estymacji), a także rosną wartości mocy testów wykorzystywanych do weryfikacji hipotez statystycznych. Współczesne możliwości łatwego dotarcia do dużych prób badawczych (np. paneli internetowych), a także korzystania z coraz bardziej zaawansowanego i przyjaznego dla użytkownika oprogramowania statystycznego sprzyjają niedostrzeganiu zagrożeń dla wnioskowania statystycznego, jakie wiążą się z dużymi liczebnie próbami. Część badaczy ulega iluzji, że duża próba jest w stanie zniwelować i rozproszyć nie tylko błąd losowy, charakterystyczny dla każdej techniki losowania próby, lecz także błędy nielosowe. Znaczenie dużej liczebności próby jest ponadto jednym z ważnych aspektów toczącej się od kilkunastu lat dyskusji na temat istotności statystycznej (p-value) oraz problemów z jej rozstrzyganiem i interpretowaniem. Celem opracowania jest wskazanie i omówienie konsekwencji dostrzegania w dużych próbach statystycznych jedynie szans, a pomijanie wyzwań i zagrożeń wynikających z ich stosowania. W artykule pokazano, że duża liczebność próby, której doboru dokonano za pomocą techniki nieprobabilistycznej, nie może stanowić alternatywy dla wyboru losowego. W szczególności dotyczy to internetowych paneli wolontariuszy deklarujących chęć udziału w badaniu. Wskazano ponadto na znaczenie komponentu nielosowego w błędzie próbkowania, który nie jest malejącą funkcją liczebności próby. W odniesieniu zaś do współczesnych problemów weryfikacji hipotez nakreślono i zilustrowano przykładem naukowy i etyczny wymiar podążania za istotnością statystyczną z wykorzystaniem dużych liczebnie prób lub wielokrotnego próbkowania. (abstrakt oryginalny)
Infrastrukturę społeczną tworzą urządzenia, które są podstawą przekazu usług socjalnych, oświatowych i kulturalnych. Niniejszy rozdział poświęcono infrastrukturze społecznej obejmującej następujące obszary: ochrony zdrowia, edukacji, kultury wraz z turystyką i rekreacją, z wyraźnym rozróżnieniem na wskaźniki dostępu i wykorzystania. Zgodnie z definicją infrastruktury, przez to pojęcie rozumie przede wszystkim to, co tutaj nazywamy wskaźnikami dostępu, czyli różnego rodzaju (najczęściej materialne) zasoby infrastruktury (np. liczbę bibliotek, kin i/lub miejsc w nich, muzeów, szpitali i/lub łóżek w szpitalach, hoteli i/lub miejsc noclegowych). Ich przeliczenie na mieszkańca regionu przyjęto jako miarę dostępu do tych zasobów. W celu stworzenia mierników wykorzystania infrastruktury wyselekcjonowano zmienne, które w przeliczeniu na mieszkańca świadczą o poziomie "eksploatacji" danego zasobu infrastruktury (liczba czytelników, widzów w kinach, odwiedzających muzea, pacjentów W szpitalach, korzystających z noclegów itp.) (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki analizy wskaźnikowej dla firm funkcjonujących w Szczecinie w latach 1990-2014. Analiza wskaźnikowa to część analizy żywotności firm (Markowicz, 2012). Obejmuje ona różnorodne mierniki i wskaźniki: struktury, dynamiki i natężenia firm.(abstrakt oryginalny)
Celem badań, na podstawie których powstał niniejszy artykuł, było opracowanie propozycji wskaźników statystycznych służących pomiarowi wpływu dziedzictwa na rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Na potrzeby badań sformułowano na- stępujące pytanie badawcze: Jakie wskaźniki statystyczne mogą służyć pomiarowi wpływu dziedzictwa na rozwój społeczno-gospodarczy Polski w zakresie polityki ochrony zabytków, obszaru społecznego, obszaru gospodarczego oraz środowiska? Badania przeprowadzono metodą analizy danych zastanych. Zrealizowane badania umożliwiły zaproponowanie zestawu wskaźników statycznych, które mogłyby zostać wykorzystane do pomiaru wpływu dziedzictwa kulturowego na rozwój społeczno- -gospodarczy Polski w czterech obszarach: polityki ochrony zabytków, obszaru społecznego, obszaru gospodarczego oraz środowiska. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie tradycyjnych wskaźników dotyczących pomiaru płynności finansowej, które informują o zależnościach zachodzących pomiędzy majątkiem trwałym spółki, a finansującą je częścią przedsiębiorstwa - pasywami. Podkreślono również ich zalety i wskazano na ograniczenia w ich stosowaniu. Istnieje wiele miar, służących do określenia tych wartości, uwzględniające mierniki statyczne oraz dynamiczne. Wskaźniki statyczne bazujące na danych bilansowych uwzględniają sytuację przedsiębiorstwa na dany moment, gdzie wskaźniki dynamiczne określane są przy użyciu danych prognostycznych, służących do określenia przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Aby jednak prawidłowo zinterpretować otrzymane wyniki, konieczna jest także znajomość branży, w której się obracamy oraz sytuacji jednostki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Rolnictwo w Unii Europejskiej jest traktowane w szczególny sposób. Odmienny sposób funkcjonowania polskiego rolnictwa w porównaniu z rolnictwem unijnym powodował i ciągle - woduje, że polskie rolnictwo wymaga proces dostosowawczych do standardów europejskich. W artykule przedstawiono różne koncepcje miar zbudowanych dostępnych danych statycznych, których celem jest próba oceny stopnia innowacyjności polskiego przemysłu spożywczego w okresie przed- i poakcesyjnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono działalność międzynarodową w sprawie wskaźników statystycznych opisujących jakość zatrudnienia. Zagadnienia te były przedmiotem seminarium zorganizowanego przez Komisję Gospodarczą (EKG), ONZ, Eurostat, Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) i Urząd Statystyczny Kanady na przełomie października i listopada 2011 r. w Genewie odbyło się seminarium poświęcone wskaźnikom jakości zatrudnienia, zorganizowane przez Europejską Komisję Gospodarczą (EKG), ONZ, Eurostat, Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) i Urząd Statystyczny Kanady. W wyniku konsultacji przeprowadzonych na seminarium opracowano zestawienie proponowanych tematów i wskaźników służących ocenie jakości zatrudnienia.
Zamówienia publiczne w Unii Europejskiej stanowią ważny segment rynku wewnętrznego. Proces dostosowywania się rozwiązań prawnych w zakresie zamówień publicznych trwał krócej lub dłużej w zależności od kraju i stosowanej przez niego polityki. Artykuł zawiera próbę ustalenia, jak liberalizacja i zniesienie preferencji krajowych w zamówieniach publicznych z jednej strony, a specjalizacja produkcji i wymiana handlowa z drugiej, mogą wpływać na politykę zamówień publicznych stosowaną przez dany kraj członkowski. Przy wykorzystaniu wskaźników struktury i natężenia zamówień publicznych, handlu zagranicznego oraz produkcji przemysłowej proponuje się cztery grupy przesłanek dla polityki gospodarczej w zakresie zamówień publicznych. Porównania międzynarodowe dla całej Unii Europejskiej, wybranych krajów członkowskich oraz stowarzyszonych z UE są próbą empirycznego zastosowania zaproponowanych miar w sektorowej analizie zamówień publicznych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Pomiar warunków i preferencji mieszkaniowych emerytów
63%
W artykule przedstawiono wyniki badania warunków i preferencji mieszkaniowych emerytów. Wykorzystano podstawowe mierniki statystyczne, metodę Warda oraz metodę AHP w celu ustalenia hierarchii poziomów. Do oszacowania użyteczności cząstkowych poziomów atrybutów wykorzystano estymację parametrów (użyteczności cząstkowych) klasyczną metodą kwadratów modelu regresji wielorakiej.
The article describes the construction of TMAI. TMAI structure has been presented in two ways. The first one is the classic way of determining TMAI which is proposed in the literature. The second method suggests to construct a TMAI using the artificial neural networks. The latter method in which the neural networks were used to construct a synthetic indicator gave the satisfactory results. (original abstract)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie metodyki miernika ryzyka deflacyjnego oraz ocena, z jego wykorzystaniem, ryzyka deflacyjnego w Polsce w latach 2000-2008. Celem szczegółowym jest odpowiedź na pytanie, na ile obecny kryzys gospodarczy stwarza zagrożenia deflacyjne w Polsce. Opracowanie składa się z dwóch zasadniczych części. W pierwszej, przedstawiono metodykę miernika ryzyka deflacyjnego autorstwa grupy badawczej: M.S. Kumar, T. Baig, J. Decressin, C. Faulkner-MacDonagh, T. Feyzioglu. W drugiej, przeprowadzono ocenę zagrożenia deflacyjnego w Polsce, w szczególności w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego. W tym celu dokonano szacunków MRD dla Polski w latach 2000-2008. (abstrakt oryginalny)
Na danych o budżetach domowych w Polsce z lat 1992-1997 obliczono skale ekwiwalentności (odpowiedniości) otrzymane z Prawie Idealnego Systemu Popytu (Almost Ideal Demand System) sprawdzając wrażliwość wyników na typ zastosowanej metody. Przedstawiono skale quasi-dokładne oraz - alternatywnie - skale oparte niezależności bazy. Sprawdzono trzy formy funkcjonalne skal ekwiwalentności. Wyniki dowodzą silnej wrażliwości na metodę estymacji.
W niniejszym artykule zdefiniowano pojęcie "wskaźnik". Wyjaśniono związki między terminem wskaźnik a indicatum oraz wskaźnik a miernik. Na koniec przedstawiono kryteria doboru wskaźników.
Estymacja AIDS (Almost Ideal Demand System), czyli Prawie Idealnego Systemu Popytu na danych o budżetach domowych w Polsce. Dane z okresu 1985-96 charakteryzują: braki na rynku w okresie początkowym, hiperinflacja w okresie środkowym a także zmiany metodologiczne w sposobie zbierania danych. Szacunki wykorzystano do aproksymacji quasi dokładnych skal odpowiedniości. Przedstawiono także zbiór wskaźników ubóstwa i nierówności w Polsce w latach 1990-97.
Celem artykułu jest zbadanie, jak pewne rozstrzygnięcia metodologiczne wpływają na pomiar nierówności, dobrobytu i ubóstwa. W szczególności przedstawiono wpływ założeń dotyczących statystycznej miary zasobności gospodarstw domowych (dochody lub wydatki), sposobu ważenia obserwacji, wyboru skali ekwiwalentności i poziomu awersji do nierówności.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.