Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 407

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statistical surveys
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
1
Content available remote On Limit Distribution of Horvitz-Thompson Statistic Under the Rejective Sampling
100%
Rozważany jest problem wnioskowania o wartości przeciętnej w populacji skończonej i ustalonej na podstawie próby, do której są losowane elementy populacji z prawdopodobieństwami proporcjonalnymi do wartości cechy dodatkowej. Losowanie zwrotne próby o zadanej z góry liczebności jest powtarzane tak długo, aż uzyskamy taką, w której elementy populacji nie powtarzają się. Hajek wykazał, że statystyka Horvitza-Thompsona dla obserwacji zmiennej w tak losowanej próbie ma granicznie rozkład normalny m.in. pod warunkami, że rozmiary próby i populacji wzrastają w sposób nieograniczony oraz wariancja statystyki Horvitza-Thompsona jest znana. Treść niniejszej pracy jest nieznacznym uogólnieniem tej własności granicznej rozkładu prawdopodobieństwa statystyki Horvitza-Thompsona na przypadek, gdy jej wariancja jest oceniania za pomocą znanego estymatora Yatesa i Grundy'ego. (oryginalny abstrakt)
Szersze wykorzystanie hierarchicznych modeli bayerowskich pozwala na uzyskanie dokładnych oszacowań zachowań respondenta bez konieczności uwzględniania wielu scenariuszy. Z drugiej strony trudne jest oszacowanie przed przeprowadzeniem badania liczby atrybutów i liczby ich poziomów dla danej liczebności próby z uwzględnieniem kosztów zmian. W opracowaniu prezentowane jest podejście bazujące na przetwarzaniu wsadowym danych symulowanych o pewnych charakterystykach. Głównym celem jest poszukiwanie optymalnej kombinacji liczebności próby i liczby zadań na respondenta, która pozwala na uzyskanie zadanej dokładności i optymalnej wartości kosztów, ale także badanie wrażliwości proponowanej rekomendacji ze względu na zmiany wartości ustalonych parametrów. (oryginalny abstrakt)
3
100%
Rozważny jest model dla danych przekrojowo-czasowych uwzględniający dwa składniki losowe spełniające odpowiednio założenia przestrzennego modelu autoregresyjnego oraz modelu autoregresyjnego w czasie. W pracy rozważane są dwa predyktory wartości globalnej w domenie. Pierwszy z nich jest empirycznym najlepszym liniowym nieobciążonym predyktorem wyprowadzonym przy założeniu wspomnianego modelu. Drugi jest najlepszym liniowym nieobciążonym predyktorem przy założeniu modelu mieszanego, w którym elementy składników losowych są niezależne. Analiza została wsparta badaniami symulacyjnymi. (oryginalny abstrakt)
Omówiono zagadnienie spisów ludności na ziemiach polskich w aspekcie historycznym. Wyróżniono spisy kościelne (I poł. XVIII w.), spis 1789r., okres 1795-1918 z podziałem na Księstwo Warszawskie, Królestwo Polskie, Galicję, ziemie pod panowaniem pruskim.
Parametryczny model AFT (Accelerated Failure Time) jest stosowany w celu odniesienia różnych demograficznych i socjoekonomicznych cech bezrobotnych w Republice Czeskiej do czasu między początkiem i końcem okresu pozostawania bez pracy. Zmiany mediany czasu w okresie 2000- -2004 są sprawdzane przez sklejane wygładzanie i podejście regresyjne do dekompozycji sezonowej. Badanie jest oparte na danych z Badania Ekonomicznej Aktywności Ludności organizowanego przez Czeski Urząd Statystyczny. (abstrakt oryginalny)
Przy powtarzaniu badania reprezentacyjnego powstaje pytanie, czy można wykorzystać informacje otrzymane w okresach poprzednich w celu zwiększenia efektywności estymacji dla okresu bieżącego. W pracy uogólniono wcześniejsze wyniki na dowolną liczbę okresów badania. Podano estymator wartości globalnej badanej cechy dla okresu bieżącego wykorzystujący informacje z okresów poprzednich oraz wprowadzono rekurencyjny wzór na wariancję tego estymatora. Pokazano, że ten estymator jest lepszy od klasycznego, który informacji z okresów poprzednich nie wykorzystuje. Zastosowano rotację jednostek na pierwszym stopniu, przy czym rozważania przeprowadzono dla dwustopniowego schematu losowania próby, w którym jednostki na pierwszym stopniu losowane są z prawdopodobieństwami proporcjonalnymi do wartości pewnej cechy dodatkowej. (fragment tekstu)
7
Content available remote External Factors Influencing Fablabs' Performance
80%
The main contribution of this research project is to provide statistical evidence on some of the external factors that are perceived to have significant impact on the performance of Fablabs. The success of any Fablab requires sound understanding of the external factors that affect its performance. By surveying the sample of 140 Fablabs around the world we could identify four categories of external factors considered to be relevant for the performance of Fablabs, namely - customers/beneficiaries, access to finance, competitive business environment, and volunteers/workers. The original contribution of this research work comes from the lack of detailed knowledge on Fablabs' performance and previous contradictory findings concerning Fablabs' functioning in developed and developing market economies around the world. (original abstract)
W wielu badaniach statystycznych mamy do czynienia z pewną wiedzą a priori, którą mo-deluje się wybierając rozkład a priori na przestrzeni nieznanych parametrów lub rodzinę roz-kładów a priori. Przy rozważaniu rodziny rozkładów a priori związanej z niepewnością co do informacji a priori otrzymujemy również rodzinę decyzji bayesowskich. Celem jest natomiast wybór jednej reguły "optymalnej" (odpornej). W pracy badane są trzy modele ważne w zastosowaniach ubezpieczeniowych, służące do opisu liczby roszczeń (model dwumianowy, ujemny dwumianowy i Poissona). Rozważane są dwie funkcje straty i różne naturalne rodziny rozkładów a priori. Wyznacza się oscylację estymatorów bayesowskich oraz konstruuje estymatory o r-minimaksowej utracie a posteriori jako estymatory optymalne i odporne. (abstrakt oryginalny)
Przy okazji nadchodzących spisów - Powszechnego Spisu Rolnego w2010 r., a potem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 r.) -. przedstawiono nowy model ich postępowania oraz podstawy prawne. Prace metodologiczne związane z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii oraz wykorzystaniem rejestrów administracyjnych do spisów są bardzo trudne i pracochłonne. Omówiono organizację przetwarzania danych z uwzględnieniem ochrony danych oraz niektóre przypadki map cyfrowych stosowanych w spisach.
W badaniach statystycznych braki odpowiedzi stanowią jedno z głównych źródeł błędów nielosowych. W literaturze przedmiotu wskazuje się na dwie grupy metod statystycznych, których zastosowanie przyczynia się do eliminacji negatywnego wpływu braków odpowiedzi na proces estymacji nieznanych parametrów w populacji generalnej: imputacja i kalibracja. Szczególną rolę odgrywa tutaj kalibracja, która polega na skorygo-waniu wag wynikających ze schematu losowania próby, tak aby odtworzone zostały warto-ści globalne wszystkich zmiennych pomocniczych. Głównym celem artykułu jest przedsta-wienie analizy składowych głównych jako metody doboru zmiennych pomocniczych w po-dejściu kalibracyjnym w badaniach statystycznych z brakami odpowiedzi. W artykule skon-centrowano uwagę na pokazaniu teoretycznych powiązań między podejściem kalibracyjnym a analizą składowych głównych z uwzględnieniem faktu, że w badaniu występować mogą braki odpowiedzi. W tym celu opisana zostanie konstrukcja odpowiednich wag kalibracyj-nych wykorzystujących metodę składowych głównych(abstrakt oryginalny)
Podsumowując treść zawartą w podanych twierdzeniach stwierdzamy, że każde z nich przedstawia pewien specyficzny typ macierzy korelacji R, takiej że odpowiadający jej model ma własność koincydencji.(fragment tekstu)
12
Content available remote The Usefulness of Past Data in Sampling Design for Exit Poll Surveys
80%
Głównym zadaniem exit poll jest predykcja wyniku wyborczego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Nie mniej ważnym celem badania jest oszacowanie rozkładów głosów w różnych przekrojach społeczno-demograficznych. Kluczową kwestią dla jakości tych oszacowań jest wybór odpowiedniej próby obwodów głosowania. W artykule poddane zostały analizie alternatywne do losowania prostego metody doboru próby obwodów. Główny nacisk położono na wykorzystanie powszechnie dostępnych baz danych ze szczegółowymi wynikami przeszłych wyborów. Za pomocą eksperymentów symulacyjnych oceniono efektywność techniki powiązania wyboru nowej próby z przeszłymi wynikami (tied sample procedure) oraz wskazano optymalne dla niej parametry, a także zaproponowano pewną modyfikację procedury. Najlepsze wyniki uzyskano dla losowania warstwowego z zastosowaniem elementów procedury tied sample. Wskazano również możliwość redukcji kosztów badania bez straty na efektywności poprzez odpowiedni dobór wyłącznie dużych obwodów. (oryginalny abstrakt)
W ramach badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej prowadzone są badania przedsiębiorstw, m.in. w zakresie przychodów i kosztów, wyników działalności gospodarczej, składników aktywów obrotowych, źródeł finansowania majątku, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, czy też nakładów na budowę, ulepszenie i zakup środków trwałych oraz nabycie wartości niematerialnych i prawnych, oceny potencjalnej zdolności kredytowej. W artykule zestawiono i poddano analizie szeregi czasowe wybranych relacji ekonomicznych i wskaźników struktury podmiotów gospodarczych z województwa zachodniopomorskiego o liczbie pracujących powyżej 49 osób.(abstrakt oryginalny)
Zastosowanie macierzy korelacji współczynników Pearsona dla modeli zmiennych ukrytych z kategorialnymi zmiennymi obserwowalnymi może doprowadzić do mylnych wniosków. Stosując korelacje Pearsona, otrzymano wartości parametrów strukturalnych znacznie różniące się od tych otrzymanych przy zastosowaniu korelacji polichorycznej. Ponadto w przypadku zastosowania korelacji Pearsona można wywnioskować, iż nie ma podstaw do nieprzyjęcia poprawności założeń modelu. Natomiast przy zastosowaniu poprawnej korelacji dla tego modelu, czyli korelacji polichorycznej, hipotezę o dobroci dopasowania modelu należy odrzucić, a tym samym należałoby model zweryfikować. (fragment tekstu)
W artykule dokonano porównania i oceny stateczności trzech struktur lekkich sześciokołowych platform lądowych. Analizowane struktury różnią się od siebie: rodzajem układu skrętu, rozmieszczeniem elementów podstawowych oraz przestrzeni ładunkowej. Dwie ze struktur charakteryzują się przegubowym a trzecia burtowym układem skrętu. Dodatkowo w przeprowadzonych analizach uwzględniono wpływ ładunku na stateczność każdej ze struktur. Badania symulacyjne wykonano wykorzystując oprogramowanie do modelowania układów wieloczłonowych MSC. Adams. W artykule opisano również założenia upraszczające oraz parametry podstawowe stosowane podczas budowy modeli numerycznych opracowanych struktur platformy. Ponadto, w artykule zawarto przyjętą metodologię przeprowadzania badań symulacyjnych wraz z kryterium oceny stateczności. Otrzymane wyniki badań przedstawiono poprzez charakterystyki radarowe. Na podstawie wykonanych analiz zdefiniowano strukturę lekkiej sześciokołowej platformy lądowej cechującej się najkorzystniejszym polem stateczności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi omówienie pierwszego, po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., Powszechnego Spisu Ludności z 30 września 1921 r. Autor krótko scharakteryzował spisy ludności na ziemiach polskich przeprowadzone do 1918 r. Następnie opisał trudne warunki w jakich odbywał się spis w 1921 r., bowiem granice państwa nie były jeszcze ostatecznie ustalone. Ponadto organizatorzy spisu musieli włożyć wiele wysiłku w skompletowanie rachmistrzów. Omówiono też organizację spisu, w tym podstawy prawne, jego popularyzację oraz tematykę (demograficzną, spis budynków, mieszkań, gospodarstw rolnych i zwierząt domowych). W końcowej części opracowania Autor przedstawił publikacje, w których zawarto wyniki spisów.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Doświadczenie i intuicja w badaniach statystycznych
80%
Celem artykułu jest zaprezentowanie i przedyskutowanie najważniejszych problemów dotyczących potrzeby wykorzystania dodatkowej poza próbą statystyczną informacji w badaniach niewyczerpujących. Szczególny nacisk położono na doświadczenie i intuicję badacza, które mogą przyczynić się do wzrostu precyzji i efektywności wnioskowania o badanej zbiorowości. Ilustracją propozycji autora są przykłady wybranych badań opinii społecznej. (abstrakt oryginalny)
Badania statystyczne dotyczące działalności gospodarczej często sprawiają wiele kłopotów związanych z danymi. Problemy pojawiają się w odniesieniu do zmiennych. Rozkłady podmiotów według analizowanych cech charakteryzują: bardzo silna asymetria prawostronna, ogromne zróżnicowanie i silna koncentracja. Poza tym w przypadku wielu jednostek badana zmienna przybiera wartości zerowe bądź wartości skrajne. Problem zmiennych w statystyce gospodarczej dotyczy nie tylko Polski. Świadczą o tym publikacje, w których prezentowane są wyniki badań dotyczących szacunków parametrów dla podmiotów gospodarczych. Rozwiązanie polegające na usunięciu wartości skrajnych nie zawsze dostarcza wiarygodnych szacunków. Dlatego też nieodzowne w takiej sytuacji wydaje się wprowadzenie do estymacji pewnych modyfikacji opartych np. na modelu Cham- bersa. W modelu tym zaproponowano nowe podejście do estymacji pośredniej typu GREG - ze szczególnym uwzględnieniem wag przypisywanych poszczególnym obserwacjom. (fragment tekstu)
The subject of the article are family budgets in 1970 in the District of Kielce. At the beginning factors influencing significantly the size and structure of individual consumption in the households have been discussed. The role of the woman not employed professionally but performing a number of chores at home has been stressed. Then, after characterizing some criteria of grouping the households an analysis of the family budgets has been made. The starting-point of this analysis are contained in the Statistical Yearbook of Kielce region for the year 1971. The analysis shows that families of the lowest income consist of many persons white families of the highest income are small. The living standard is closely connected with the professional activity of the members of the family. It be seen that with the increase of the number of persons in the family the average number of persons dependent on the working members of the family also increases. Earned income is the main position of the family budgets. Its basic source are earnings of the head of the family. The per cent participation in the earnings of the head of the family varies, however, among particular living standard groups. In principle the higher the living standard the lower the participation of the head of the family in the overall income from work. Expenditures in the family budgets are characterized by relatively high sums spent on food (about 50% of the overall average expenditures). The analysis of particular living standard groups fully varifies the correctness of Engel's law because the increase of income is always accompanied by the decrease of sums spent on foodstuff. On the whole, one can state that, as far as family budgets are concerned, certain regularities which occur in the District of Kielce are characteristic of the whole country. (original abstract)
W artykule przedstawiono podstawowe kierunki badań statystycznych w programie na rok 2002 oraz omówiono prace ściśle powiązane z tematyką programową, prowadzone w ramach systemu statystycznego, wykonywane w różnych okresach, przeważnie jako zadania wieloletnie bądź stałe.
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.