Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statystyka bezrobocia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autorzy poświęcili szczególną uwagę kształtowaniu się zjawiska bezrobocia wśród kobiet w takich miastach jak, Warszawa i Poznań będących ważnymi ośrodkami przemysłowymi, kulturalnymi i naukowymi. Autorzy prześledzili, w jaki sposób kształtowała się w tych miastach liczba bezrobotnych kobiet w latach 1994-2002 oraz jak przedstawiała się struktura pozostających bez pracy pań według wybranych cech demograficznych oraz społeczno-zawodowych.
Artykuł dotyczący łódzkiego rynku pracy, został zawężony do podstawowych informacji o stanie i strukturze bezrobocia od stycznia do czerwca 2003 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W omawianym przypadku łódzki rynek pracy objął działania Powiatowych Urzędów Pracy nr 1 i nr 2 w Łodzi. Jako materiał źródłowy wykorzystano sprawozdania o rynku pracy sporządzane przez wspomniane urzędy.
The article presents the application of taxonomic methods to the spatial variations in Polish unemployment in the years 1994 -1996, exposing the level of that phenomenon in the voivodeship of Łódź against the national background. Unemployment is approached in two different ways: in terms of its stock and, separately, in terms of the flows that determine the stock. In line with this concept of research, the results of classifications of 4 types of voivodeships are presented in terms of the level of unemployment. In addition, a factual and statistical evaluation is made of the results of alternative approaches to the phenomenon, that is of the flow analysis and the analysis of unemployment stock by time and space. (original abstract)
4
100%
Niniejsze opracowanie ma na celu identyfikację i porównanie rozmiarów, struktury i zmian bezrobocia w Łodzi i innych, dużych miastach Polski, których liczba mieszkańców jest porównywalna z liczbą mieszkańców Łodzi. Miastami tymi są Kraków, Poznań i Wrocław. Analizą objęty został okres od roku 2004, tj. okres od roku akcesji Polski do Unii Europejskich (niekiedy analizą objęto także rok 2003), do roku 2009. (fragment tekstu)
The aim of the paper is to determine the impact of demand and supply factors on changes in unemployment rates in the countries of Central and Eastern Europe in 2004-2013. In other words, the paper focuses on the decomposition of changes in unemployment rates in the countries studied. The analyses conducted indicate that the importance of employment rates and professional activity rates for the formation of the unemployment rates in the countries of Central and Eastern Europe in the period analysed was correlated with the state of the economy. In the times of prosperity, i.e. in 2004-2008, the strong decline in unemployment rates in all the countries was mainly due to an increase in employment rates. On the other hand, in the years 2008-2010 (the period of the global crisis) a strong rise in unemployment rates in all the countries was the result of a sharp fall in employment rates.(original abstract)
Ostatni europejski kryzys zadłużeniowy, jakże często odmieniany we wszystkich przypadkach w mediach i pracach naukowych, zamierzałem przedstawić w dwóch odsłonach. Po pierwsze jako bolesne doświadczenie wielu państw, polegające na wyraźnym wyhamowaniu gospodarczym, pogorszeniu konkurencyjności oraz skokowym wzroście bezrobocia (rekordowo wysokie bezrobocie w Unii Europejskiej, najwyższe od 1995 r., czyli od daty, kiedy Eurostat zaczął publikować raporty z rynku pracy). Z drugiej zaś strony dążyłem do odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, czy podjęte działania antykryzysowe i stabilizacyjne w latach 2010-2013 to panaceum czy początek nowego kryzysu. Tu nie chciałbym rozpocząć nowego tematu, ale niestety odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana niż się wydaje, bo z pewnością wiele z tych opisanych, a wprowadzanych przez europejskie władze działań będzie skutkowało redukcją zadłużenia i ograniczeniem deficytów lokalnych, to niestety, konsekwencje tych inicjatyw najbardziej dotkliwe są, i w najbliższym czasie będą, dla samych obywateli. To oni tracą pracę - dziś w 27 krajach Unii Europejskiej jest już 26,5 mln osób bez pracy, w tym ok. 6 mln osób do 25. roku życia. Dlatego też uważam, że poszczególne rządy państw starego kontynentu nie powinny przestawać na - w dużym stopniu - wprowadzaniu tylko fiskalnych działań antykryzysowych, a powinni położyć nacisk na odchudzenie wydatków związanych z administracjami rządowymi i samorządowymi, zmniejszyć obciążenia podatkowe, co poprawi konkurencyjność względem innych regionów świata i przede wszystkim ograniczyć bezrobocie - bo to właśnie ten problem może eskalować do miana kolejnego europejskiego kryzysu - kryzysu socjalnego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu dotychczasowego stażu pracy bezrobotnych na czas oczekiwania na pracę z uwzględnieniem ich płci i wieku. Ze względu na specyfikę badanego zjawiska, a szczególnie na występowanie danych cenzurowanych, do zbadania siły ich wpływu na czas do podjęcia pracy wykorzystano metody analizy przeżycia. Badaniem objęto 16.267 osób zarejestrowanych jako bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie i wyrejestrowane w 2008 r. z różnych przyczyn. Pracę znalazło 42,3% badanych. Badając całą grupę łącznie można stwierdzić, że szybciej znajdowały prace osoby o niższym stażu pracy. Sytuacja ta zmienia się, gdy analizie poddawana jest zbiorowość podzielona na podgrupy według wieku i płci. (fragment tekstu)
Przedstawiona w niniejszym artykule analiza danych dotyczących bezrobocia w woj. szczecińskim na tle danych z Polski wykazała, że wzrost stopy bezrobocia zapoczątkowany w 1990 r. został zahamowany w 1994 r.; w 1996 r. odnotowano nawet jej spadek. Za niepokojące zjawisko należy uznać rosnącą liczbę bezrobotnych przypadającą na jedną ofertę pracy. Szczególnie niekorzystną sytuację odnotowano w osadach wiejskich będących skupiskami ludzi, którzy pracowali w PGR-ach przed ich likwidacją. Mieszkańcy wsi, najczęściej słabo wykształceni, nie potrafili i bardzo często nadal nie potrafią odnaleźć się w nowych realiach gospodarczych, tym samym poszerzając rzeszę bezrobotnych. Część z nich przenosi się do miast, gdzie zdecydowanie łatwiej uzyskać zatrudnienie. (fragment tekstu)
Proces społeczno-ekonomicznej transformacji w Polsce generuje dużo zmian zarówno o lokalnym, jak i ogólnokrajowym charakterze. W tej sytuacji rola łódzkiego rynku pracy ulega ewolucji. Artykuł dotyczy analizy wybranych aspektów bezrobocia w gospodarce łódzkiej. Omówiono m.in. różnorodne zagadnienia związane ze stanem i strukturą bezrobocia w województwie łódzkim, wybrane problemy grup rynku pracy, napływ i odpływ z bezrobocia. W opracowaniu wykorzystano dane statystyczne i informacje Urzędu Statystycznego w Łodzi oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także GUS. Dane były pomocne dla analizy łódzkiego rynku pracy. Należy zauważyć także, iż różne dociekania odnośnie rynku pracy woj. łódzkiego są sprawą otwartą. Stąd wydaje się, iż, celowe jest kontynuowanie badań z tego zakresu. (abstrakt oryginalny)
Statystyka jest nauką mającą ogromne zastosowanie, zarówno w życiu społecznym, jak i ekonomicznym, jednak nie często dysponujemy pełnymi informacjami zbiorowości generalnej, zachodzi więc potrzeba stosowania metod wnioskowania statystycznego. Koszty prowadzenia badań statystycznych są na ogół wysokie, stąd statystyka małych obszarów wychodzi naprzeciw potrzebom, co więcej, dynamiczne zmiany, w tym terytorialne, zachodzące w świecie uniemożliwiają prowadzenie ciągłych badań statystycznych. Artykuł zawiera propozycje stosowania metod statystyki małych obszarów w porównaniach międzynarodowych na przykładzie badania sfery ubóstwa i bezrobocia w ujęciu regionalnym ze szczególnym uwzględnieniem badań mikrospisów prowadzonych w USA i w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono dane statystyczne w układzie województw, ilustrujące nierówności w rozwoju infrastruktury technicznej tworzącej warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Przedstawiono analizę przekładania się realizowanej polityki na nastroje społeczne i czynniki ekonomiczne, decydujące o poziomie rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów i regionów. Dokonano analizy wskaźnika bezrobocia, wartości PKB i dynamiki jego wzrostu.
12
84%
Na początku artykułu przedstawiono problem bezrobocia w Krakowie na przestrzeni wieków. Następnie omówiono zmiany w wielkości i strukturze bezrobocia oraz ukazano liczbę bezrobotnych według: wieku, czasu pozostawania bez pracy oraz poziomu wykształcenia. Na koniec zaprezentowano programy aktywne mające na celu zmniejszenie bezrobocia: prace interwencyjne, roboty publiczne, przekwalifikowanie i przyuczenie do zawodu, pożyczki, refundacja wynagrodzeń absolwentów.
13
84%
wpływu niepełnej informacji na estymację krzywej przeżycia metod Kaplana-Meiera. Autorki przeprowadziły analizę czasu pozostawania bez pracy przez osoby bezrobotne, które zostały wyrejestrowane z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie w I kwartale 2007 roku. Zastosowano metody analizy przeżycia, które dopuszczają występowanie danych cenzurowanych. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu wskazuje się, że estymatory klasy SMO (Statystyka Małych Obszarów - SMO) mają przewagę nad estymatorami znanymi z klasycznej metody reprezentacyjnej, gdyż umożliwiają dostarczenie potrzebnych informacji w sytuacji niewielkiej liczebności lub nawet braku obserwacji w próbie dla danego przekroju [Longford 2005]. Uzyskane w ten sposób oszacowania dla niższych poziomów przestrzennych bądź subpopulacji różnią się często po zsumowaniu od szacunków uzyskanych za pomocą metody reprezentacyjnej dla wyższego poziomu, który jest możliwy ze względu na wystarczającą liczebność próby. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z powyżej opisaną niezgodnością jest zastosowanie estymatora typu SPREE [Zhang i Chambers 2004]. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie możliwości, jakie oferuje estymator typu SPREE do oszacowania liczby osób bezrobotnych na poziomie podregionów województwa wielkopolskiego przy wykorzystaniu danych pochodzących z rejestru bezrobotnych oraz Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest próbą oceny infrastruktury statystycznej w Polsce w zakresie bezrobocia, z uwzględnieniem standardów UE i możliwości analizy w ujęciu regionalnym. Autorka prezentuje podstawowe wymagania przedstawione przez Eurostat, odnoszące się do statystyki bezrobocia oraz problem harmonizacji badań w tym zakresie.
W pracy poruszono problematykę bezrobocia i bezrobotnych. Ukazano definicje bezrobocia, klasyfikacje bezrobocia, jego skutki, instrumenty polityki zatrudnienia oraz sposoby przeciwdziałania bezrobociu. Zaprezentowano dane statystyczne dotyczące liczby pracujących w Polsce, liczby ofert pracy, liczby bezrobotnych zarejestrowanych, stopy bezrobocia i liczby absolwentów szkół wyższych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest statystyczna charakterystyka populacji osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, które podczas rejestracji przedstawiły wśród okresów zaliczanych okres(y) pozbawienia wolności. Dane dotyczą 343 310 byłych więźniów, którzy rejestrowali się w powiatowych urzędach pracy w okresie 1990-2017. Wykorzystujemy też dane z roczników więziennictwa, porównując grupę skazanych ujawniających karę w urzędach pracy do całej populacji odbywających karę. Analizujemy też regulacyjne i pozaregulacyjne czynniki, które skłaniają byłych więźniów do rejestracji w urzędach pracy i wykazywania okresu odbywania kary w urzędowych formularzach. Wynikiem analizy jest statystyczny obraz bezrobocia byłych więźniów stworzony na podstawie wyjątkowo dużej próby. (abstrakt oryginalny)
Celem analiz przestrzennych jest znalezienie informacji o przestrzennej zależności regionów oraz interakcjach pomiędzy wartościami badanych zmiennych w różnych lokalizacjach. Analiza przestrzenna danych umożliwia określenie podobieństwa i różnic pomiędzy regionami zarówno w ujęciu ogólnym, jak i indywidualnym. Celem artykułu jest zbadanie zależności pomiędzy jednostkami administracyjnymi ze względu na poziom bezrobocia. W każdej z grup (województwa, powiaty, gminy) przeprowadzono badanie autokorelacji przestrzennej, wykorzystując macierze wag. Do testowania autokorelacji przestrzennej wykorzystano wybrane statystyki globalne i lokalne. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Analiza problemu zjawiska bezrobocia w powiecie zgierskim
84%
Artykuł opisuje czym jest bezrobocie, z czego ono wynika, oraz przedstawia badania ilościowe, które przeprowadził Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu w okresie od stycznia do czerwca 2015 roku. Jak wynika z danych podawanych przez w/w Urząd, bezrobocie w powiecie zgierskim maleje, lecz nie wynika to do końca z ingerencji władz powiatowych, lecz z zaangażowania i poszukiwania pracy przez samych zainteresowanych, którzy bardzo często pracują za minimalną stawkę narzuconą przez pracodawcę. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Analysis of Non-response Causality in Labor Market Surveys
84%
Absencja respondentów w ankietowych badaniach rynku pracy może mieć wpływ na obciążoność estymacji rozkładu czasu poszukiwania pracy przez osoby bezrobotne. Brak kontaktu z ankietowanym może być skutkiem jego zatrudnienia przed przeprowadzeniem badania i jest to tzw. przyczynowy efekt absencji. W nawiązaniu do wyników przedstawionych przez van den Berga i innych (2006) proponowana jest prosta metoda umożliwiająca identyfikację efektu przyczynowego absencji respondentów.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.