Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stimulus package
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Kryzys finansowy, który ujawnił się latem 2007 r., a na jesieni 2008 r. spowodował wielką panikę na rynkach finansowych (po upadku banku Lehman Brothers), stworzył ryzyko załamania się sytemu finansowego w wielu krajach. Przyczyny pojawienia się tego wielkiego zagrożenia są wielorakie i poddane zostały już wielu analizom. W analizach prezentowanych przez różne oficjalne instytucje, zaangażowane w kształtowanie polityki pieniężnej lub budżetowej, na ogół umniejsza się ich rolę w doprowadzeniu do kryzysu, a wskazuje na liczne niezależne od nich przyczyny. W nieodległym czasie po podjęciu interwencji w ramach pakietów ratunkowych dotyczących sektora finansowego w większości krajów rozwiniętych rozpoczęło się wprowadzanie w życie tzw. pakietów fiskalnych, czy też inaczej stymulacyjnych. Głównym celem tych działań stało się ograniczenie głębokości recesji, a następnie stworzenie warunków do ożywienia gospodarczego. W efekcie w wielu krajach rządy, a także banki centralne, prowadziły intensywne starania, by zapobiec totalnemu załamaniu rynku finansowego oraz zmniejszyć skalę kryzysu gospodarczego i pobudzić wzrost gospodarczy. Działania odejmowane w obu tych obszarach były i są ze sobą silnie powiązane i uzależnione, tak że trudno na ogół oddzielić od siebie ich efekty, a zatem trudno też ocenić ich skuteczność. Kluczowe znaczenie dla gospodarki światowej miały i mają działania podjęte w Stanach Zjednoczonych, zarówno ze względu na wagę tego kraju w gospodarce światowej, jak i fakt, że to właśnie tu było źródło kryzysu i stąd rozprzestrzenił się on na cały świat.
2
Content available remote Globalne konsekwencje kryzysu finansowego w Grecji
84%
Kraje członkowskie nie są w stanie same sprostać wszystkim problemom występującym w gospodarce światowej. Aby przezwyciężyć pojawiające się przeszkody konieczna jest pogłębiona integracja. Przykładem jest tu Unia Europejska, która proces integracji rozpoczęła od strefy wolnego handlu, a zakończyła na unii gospodarczo-walutowej, która zostanie odpowiednio dopracowana i zmodyfikowana. Stawiając czoła licznym wyzwaniom oraz pojawiającym się kryzysom musi mieć do dyspozycji skuteczne oraz spójne narzędzia, dostosowane do wymogów funkcjonowania Unii, jak również do ciągłych zmian występujących we współczesnym świecie. Gdy pojawił się kryzys w strefie euro Unia wprowadzała liczne pakiety ratunkowe umożliwiające wyjście z kryzysu. W 2010 r. wszedł w życie pakiet działań stabilizacyjnych oferujący pomoc krajom członkowskim UE, które miały ciężką sytuację finansową. Celem UE było i nadal jest utrzymanie stabilności finansowej w czasie, gdy cały świat tonie w gigantycznych długach. (fragment tekstu)
3
Content available remote Pakiety ratunkowe jako formy wsparcia gospodarki na przykładzie Niemiec
84%
W artykule przedstawiono wsparcie udzielane przez rząd Niemiec sektorowi bankowemu, jak również przedsięwzięcia z zakresu polityki fiskalnej ujęte w formie pakietu ratunkowego. Przy konstruowaniu tego pakietu kierowano się zasadą trzech "T": timely, temporary, targeted, by zapewnić maksymalną efektywność środków publicznych przeznaczonych na wsparcie gospodarki.(fragment tekstu)
Lata 2008-2009 są dla Niemiec okresem wyjątkowym. W 2009 r. Niemcy będą świętować dwudziestolecie przełomu w 1989 r., otwierającego drogę do zjednoczenia kraju w 1990 r., oraz 60. rocznicę utworzenia w 1949 r. Republiki Federalnej Niemiec ze stolicą w Bonn. W tym samym roku będą się odbywać także wybory do parlamentów krajów związkowych (landów), w maju zostanie wybrany nowy prezydent Niemiec, a we wrześniu odbędą się wybory parlamentarne do nowego Bundestagu. Równocześnie w Niemczech zaostrza się kryzys gospodarczy, utrzymuje się ciągle bardzo trudna sytuacja na rynku pracy, a kraj staje się coraz bardziej zadłużony. Jest to bezpośrednią konsekwencją nie tylko ostatniego kryzysu na światowych rynkach finansowych, ale także efektem stopniowo postępującej erozji powojennego modelu państwa i społeczeństwa niemieckiego. (fragment tekstu)
Doświadczenia związane z funkcjonowaniem w warunkach światowego kryzysu finansowo-gospodarczego przyczyniły się do zmiany podejścia poszczególnych państw członkowskich i Komisji Europejskiej do polityki przemysłowej. Sprawne i efektywne funkcjonowanie przemysłu zostało uznane za niezmiernie istotne dla stabilności ekonomicznej UE, znacznie przekraczające to, co mogłoby wynikać z danych o udziale tego sektora w PKB. W obliczu kryzysu przemysł UE okazał się również o wiele bardziej odporny niż pozostałe sektory. (fragment tekstu)
Tematyka opracowania koncentruje się na ważnym zagadnieniu jakim jest problem zadłużania Grecji, którego zasięg jest ogromny. W pierwszej części autor zapoznaje czytelnika z kolejnymi etapami narastania długu i potęgującym się zaniepokojeniem Unii Europejskiej tym zjawiskiem. Kolejne rozważania dotyczą przyczyn, które doprowadziły kraj na skraj bankructwa. Powodów tego zjawiska jest wiele, a do najważniejszych należą: prowadzenie życia ponad stan, powszechne unikanie płacenia podatków oraz panujący administracyjny gorset zakazów, pozwoleń i korupcji. W tej części zwrócona też została uwaga na brak sprawnie działającej demokracji. Trzecia część ukierunkowana została na poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jakie najbardziej sensowne leki można zastosować dziś, aby wyleczyć grecką chorobę. Omówione zostały zabiegi możliwe do zastosowania w celu ograniczenia deficytu budżetowego, zarówno te w sferze projektów, jak i już realizowane. Przedstawiony został plan oszczędnościowy i prywatyzacyjny. Na zakończenie podjęta została próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: czy i w jaki sposób kraj ten zamierza wyjść z kryzysu? (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG), który realizuje w Polsce zadania z zakresu ratownictwa oraz organizacji i zarządzania nim. Na podstawie dwudziestoletnich doświadczeń utrwaliło się przekonanie, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony ludności w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych i awarii technicznych, tylko zintegrowane rozwiązania są skuteczną formą przeciwdziałania zagrożeniom. Aby zaprezentować funkcjonalność KSRG jako elementu systemu bezpieczeństwa państwa w obszarze ratownictwa i zarządzania ochroną ludności, dokonano ogólnej analizy działania systemu w minionych 20 latach oraz przedstawiono tezę, że ciągły rozwój cywilizacji i wiążące się z tym nowe, zmieniające się zagrożenia, powodują ciągłą potrzebę doskonalenia systemu ratowniczego w Polsce. Podejście do zadań z zakresu zarządzania ochroną ludności musi ewaluować, co ma korzystny wpływ na system ratowniczy, a przyjęte rozwiązania dla ratownictwa są skuteczne oraz powszechnie akceptowane przez polskie społeczeństwo. Zasadnicze stają się również rozważania, jak w obecnej rzeczywistości powiązać działania KSRG z projektowanym w Polsce systemem ochrony ludności. Należy zauważyć, że od kilku lat rozwój KSRG nakierowany jest na ochronę ludności nie tylko w obszarach ratowniczych, więc nie ma logicznego uzasadnienia dla tworzenia i utrzymywania nieaktywnych formacji Obrony Cywilnej, skoro KSRG może wypełniać zadania wyznaczone dla tych formacji. (abstrakt oryginalny)
W sytuacji kryzysu finansów publicznych w Polsce przyszły rząd musi przygotować rozsądny pakiet ratunkowy, akceptowany przez społeczeństwo, a zarazem utrzymujący wiarygodność kraju za granicą. Należy się liczyć z obniżką stóp procentowych, oraz z innymi, radykalnymi działaniami naprawczymi po utworzeniu nowego gabinetu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.