Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stock exchange dealings
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W 2001 r. Brad Barber i Terrance Odean w artykule Boys will be boys: Gender, overconfidence and common stock investment stwierdzili, że płeć odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Według nich mężczyźni dokonują transakcji częściej niż kobiety, przez co w większym stopniu są narażeni na ryzyko popełnienia błędu. W krótkim okresie ich decyzje przynoszą większe zyski niż decyzje kobiet, natomiast w dłuższej perspektywie czasowej wyniki inwestycji dokonywanych przez kobiety są lepsze. W tym opracowaniu zostanie dokonana próba weryfikacji tej hipotezy w warunkach wirtualnej gry giełdowej w Polsce. Podsumowano w nim wyniki eksperymentu przeprowadzanego na grupie uczestników gry giełdowej, odbywającej się w czasie realnym. W trakcie gry podejmowane są przez uczestników takie decyzje, jak w procesie inwestowania na giełdzie, zatem na decyzje poszczególnych uczestników rynku mogą mieć wpływ różne czynniki. Autorzy prac z finansów behawioralnych często podają informacje o wpływie aspektów psychologicznych, emocjonalnych czy np. płci na proces podejmowania decyzji inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie rozwoju GPW w Warszawie w latach 1998-2008. Omówiono funkcje i mierniki działalności giełdy. Pokazano mechanizm funkcjonowania transakcji giełdowych. Przedstawiono rozwój techniczno-organizacyjny GW w Warszawie. Zamieszczono analizę wskaźników rozwoju transakcji giełdowych i GPW a także wybrane wskaźniki rozwoju giełdowego rynku akcji w Polsce w świetle wskaźników Giełdy NYSE.
3
Content available remote Trade Pattern on Warsaw Stock Exchange and Prediction of Number of Trades
100%
The main goal of this paper is to present the method for describing and predicting trade intensity on the Warsaw Stock Exchange. The approach is based on generalized linear models, the variable selection is performed using shrinkage methods such as the Lasso or Ridge regression. The variable under investigation is the number of trades of a particular stock 5-minute interval. The main conclusion is that the number of trades during short intervals is predictable in the sense that the prediction, even based on relatively simple models, is with respect to statistical properties better than the prediction based on the random walk, which is used as a benchmark model. (original abstract)
Uzasadnienie teoretyczne: Od czasu przedstawienia pracy Famy o efektywności rynku naukowcy badają wszelkie anomalie, które zakłócają tę efektywność. Wykorzystanie asymetrii informacji przez insiderów jest właśnie taką anomalią. Powstało sporo prac naukowych, w których opisano wpływ transakcji insiderów na stopy zwrotu. Nasza szeroka i kompleksowa praca uzupełnia literaturę polską w tym zakresie. Cel artykułu: Celem artykułu jest zbadanie wpływu ujawnienia informacji o transakcji insiderów na zmianę ceny akcji. Zbadaliśmy wpływ podania informacji o zmianie posiadania akcji przez prezesa zarządu, członków zarządu, przewodniczącego rady nadzorczej lub członków rady nadzorczej (zwanych w tej pracy łącznie insiderami) na kurs spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Metody badawcze: Badanie przeprowadzone zostało za pomocą metody event studies i analizy statystycznej z wykorzystaniem programowania informatycznego do obliczeń i analizy danych. Analizie poddano okres 10,5 roku: od 1 stycznia 2010 roku do 16 lipca 2020 roku, w którym wzięliśmy pod uwagę komunikaty ESPI podawane przez spółki z głównego rynku GPW. W badanym okresie spółki notowane na GPW wydały ponad 400 tys. komunikatów ESPI, z których kryteria założone do badania spełniały łącznie 743 komunikaty i te wzięliśmy pod uwagę. Główne wnioski: Badania, które zostały opisane w niniejszym artykule, potwierdzają, że opublikowane komunikaty o zmianie stanu posiadania akcji przez insiderów stanowią istotne informacje dla inwestorów inwestujących na GPW i mają znaczący wpływ na kurs akcji - są cenotwórcze.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote On Stock Trading With Stock Price Drift and Market Impact
100%
On Stock Trading With Stock Price Drift and Market Impact The drift in the stock price and the occurring of the transaction costs in the stock market can significantly affect the profitability of the investment in the stock. In the article the model of the market is described with the stock price drift and two sources of the transaction costs: bid-ask spread and market impact. In the considered model, the trading strategy which maximizes the expected amount of money received from selling the shares of the stock of the market participant subject to the constraint of the constant trading velocity is explicitly determined. The numerical example is also included.(original abstract)
Artykuł omawia zasady funkcjonowania izb rozrachunkowych. Jest to oddzielna instytucja giełdy towarowej, która jest odpowiedzialna za rozliczanie transakcji giełdowych, gromadzenie wadiów, regulację dostaw i prowadzenie raportów handlowych.
W artykule zaprezentowano wybrane charakterystyczne własności finansowych szeregów czasowych. Przedstawiono proces GARCH i jego uogólnienia oraz sumaryczne wyniki badań dotyczących postaci warunkowej wariancji dla pojedynczych procesów. Praca zawiera analizę zależności pomiędzy WIG-iem a wybranymi światowymi indeksami giełdowymi.
Artykuł zawiera pełną listę istniejących w Polsce giełd towarowych, omawia strukturę przedmiotową instytucji giełdowych, podstawy prawne i techniki zawierania transakcji giełdowych oraz przewidywane zmiany w zakresie giełd towarowych.
Przybliżono działalność giełd towarowych i rynków hurtowych w Polsce po II wojnie światowej. Zamieszczono charakterystykę wybranych polskich giełd towarowych . Przedstawiono uwarunkowania i perspektywy rozwoju rynków towarowych w Polsce.
W artykule przedstawione zostały wyniki badań dotyczące płynności papierów wartościowych oraz prawdopodobieństw zawarcia transakcji na określoną liczbę papierów wartościowych po ustalonej cenie w założonym terminie.
Spadki na giełdach na początku 2008 roku spowodowały znaczący odpływ kapitałów z funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy, przyzwyczajeni ostatnio do pokaźnych zysków, coraz odważniej spoglądają na „struktury”. Osoby, które jeszcze rok temu przymierzały się do bezpośredniego zainwestowania pieniędzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych lub w jednostki uczestnictwa TFI nie chcą obecnie ryzykować, ale poszukują potencjalnie wyższego zwrotu z kapitału niż można oczekiwać z tradycyjnej lokaty bankowej. Takie osoby mogą ulokować posiadaną nadwyżkę kapitału w produkty strukturyzowane. Dzięki coraz większej ofercie posiadacze produktów strukturyzowanych (oferowanych np. przez towarzystwa ubezpieczeń na życie w formie ubezpieczenia na życie i dożycie) mogą partycypować w zyskach z rynków niedostępnych dla przeciętnego inwestora. (abstrakt oryginalny)
Platformy transakcyjne, niezliczone fora i ciekawość podsycana reklamami. Autor opisuje wzrost zainteresowania inwestorów platformami foreksowymi w Polsce. Przedstawia ryzyko i ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego przed możliwością poniesienia znacznych strat.
Artykuł zawiera ogólne informacje na temat dokonywania transakcji giełdowych za pośrednictwem Internetu. Zwrócono uwagę korzyści płynące z zawierania transakcji online, jak i również na zagrożenia związane z kwestią bezpieczeństwa przesyłania danych.
Opracowanie wprowadza w tematykę transakcji opartych na akcjach oraz prezentuje regulacje rachunkowe tego typu transakcji przyjęte przez amerykańską Financial Accounting Standards Board (FASB) w standardzie nr 123: Accounting for Stock – Based Compensation oraz proponowane unormowania Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
Przedstawiono fakty przemawiające za celowością powstania Warszawskiej Giełdy Towarowej i omówiono jej zadania m.in. organizowanie obrotu towarowego z zastosowaniem transakcji terminowych.
W artykule omówiono rozwój giełd towarowych w Polsce od ich początków w końcu XVIII w. aż po dzień dzisiejszy. Przedstawiono organizację i funkcjonowanie Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A.
18
Content available remote Efekt przedziałowy współczynnika determinacji modelu rynku
100%
W literaturze przedmiotu zauważa się, że konsekwencją obecności zakłóceń w procesach transakcyjnych mogą być pewne prawidłowości empiryczne dotyczące: własności szeregów stóp zwrotu spółek, indeksów giełdowych i portfeli inwestycyjnych, jak również modeli estymowanych z wykorzystaniem tych szeregów czasowych. Jedną z nich jest efekt wrażliwości współczynnika determinacji modelu rynku na zmiany długości przedziału czasowego pomiaru stopy zwrotu, czyli tzw. efekt przedziałowy współczynnika R2. W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych, których celem była weryfikacja hipotezy badawczej zakładającej, że na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA występuje efekt przedziałowy współczynnika determinacji modelu rynku. Analizowano okres od stycznia 2007 roku do grudnia 2012 roku i stwierdzono brak przesłanek do odrzucenia hipotezy. (abstrakt oryginalny)
Szacunek parametru beta ((3), jednej z podstawowych miar ryzyka systematycznego, jest niezwykle ważny dla wielu zastosowań współczesnych finansów. Estymacja (J w praktyce dokonywana może być jednak na różne sposoby w rezultacie czego dla tej samej akcji możliwe jest uzyskanie odmiennych wartości tego współczynnika. W artykule skoncentrowano się na problemie tzw. "efektu interwałowego" (ang. interval effect, intervalling effect) definiowanego jako wpływ wyboru długości okresu, na podstawie którego obliczane są stopy zwrotu akcji oraz indeksu rynkowego, na różnice w uzyskiwanych oszacowaniach parametrów beta. Badanie przeprowadzono na próbie złożonej ze wszystkich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie 2003-2006. Przedmiotem analizy były interwały dzienne oraz miesięczne. Otrzymane rezultaty wskazują iż w warunkach polskiego rynku kapitałowego "efekt interwałowy" występuje (tzn. dla tej samej akcji wartość oszacowania parametru beta na podstawie miesięcznych oraz dziennych stóp zwrotu jest odmienna) oraz że różnica w oszacowaniach jest tym niższa (wyższa) im większa (mniejsza) jest kapitalizacja spółki oraz im większa (mniejsza) jest jej płynność na giełdzie. Spostrzeżenie to może mieć istotne znaczenie dla konstrukcji procedur dotyczących szacunku parametru beta oraz dla jego dalszego wykorzystania w różnych obszarach finansów.(abstrakt oryginalny)
Zaproponowany przez Unię Europejską w 2010 roku podatek od transakcji finansowych ma między innymi służyć ograniczeniu skali spekulacji rynkowych. Celem artykułu było udzielenie odpowiedzi na pytanie czy przeprowadzone dotąd badania potwierdzają jego potencjał w tym zakresie. Scharakteryzowano w nich także podstawowe rodzaje podatków od transakcji finansowych stosowane w państwach OECD. Ponadto przedstawiono proponowany wspólnotowy system podatku od transakcji finansowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.