Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stock market speculations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Model CAPM w świetle spekulacji na polskim rynku akcji
100%
Celem niniejszej pracy jest próba wyjaśnienia niezgodnej wyceny akcji w świetle CAPM. Badania przeprowadzono na przykładzie walorów notowanych na GPW w Warszawie. Aby zrealizować postawiony cel pracy wykorzystano wskazówki proponowane przez Cochrane'a, dotyczące formowania portfeli do testowania modeli wyceny aktywów. Kolejne rozdziały omawiają fundamentalny model zarządzania portfelem akcji, procedury formowania portfeli testowych, analizę wyników symulacji równowagi cenowej w świetle klasycznej postaci CAPM. Końcowy rozdział prezentuje konkluzje i wnioski dotyczące wyników przedstawionych w pracy. (fragment tekstu)
|
|
nr 3
263-304
The aim of the study is to discuss the relationship of the crude oil price, speculative activity and fundamental factors. An empirical study was conducted with a VEC model. Two cointegrating vectors were identified. The first vector represents the speculative activity. We argue that the number of short non-commercial positions increases with the crude oil stock and price, decreases with the higher number of long non-commercial positions. A positive trend of crude oil prices may be a signal for traders outside the industry to invest in the oil market, especially as access to information could be limited for them. The second vector represents the crude oil price under the fundamental approach. The results support the hypothesis that the crude oil price is dependent on futures trading. The higher is a number of commercial long positions, the greater is the pressure on crude oil price to increase. (original abstract)
3
Content available remote Modelowanie rynków kapitałowych z wykorzystaniem gier mniejszościowych
75%
Opierając się na modelu gier mniejszościowych, można poszukiwać wyjaśnienia wielu zjawisk występujących na rynkach finansowych. W artykule podano definicje uczestników gry (modelu) oraz opisano ich rolę i sposób, w jaki ich obecność wpływa na zachowanie rynku kapitałowego. Pomimo że gry mniejszościowe należy traktować jako uproszony model rynku, to jednak dość poprawnie oddają one statystyczne własności szeregów czasowych związanych z rynkami finansowymi i są one dobrą podstawą do poszukiwania odpowiedzi na wiele pytań i problemów występujących w rzeczywistości. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania walutową strategią spekulacyjną "carry trade". Celem artykułu jest identyfikacja zależności między poziomem zaangażowania inwestorów w strategię "carry trade" a wybranymi zmiennymi finansowymi. Badania oparto na analizie zmiennych powiązanych z gospodarką Japonii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W artykule założono, że atrakcyjność strategii "carry trade" zależna jest od różnicy w poziomie stóp procentowych w USA i Japonii, poziomu kursu walutowego JPY/USD i wskaźnika implikowanej zmienność opcji na indeks S&P 500 (VIX). Powyższa relacja została zbadana na podstawie strukturalnego modelu wektorowej autoregresji. W artykule wykazano, że jedyną zmienną mającą istotny wpływ na poziom zaangażowania inwestorów w strategię "carry trade" jest kurs walutowy JPY/USD. Deprecjacja jena japońskiego względem dolara amerykańskiego przyczynia się bowiem do wzrostu zainteresowania spekulacyjną strategią walutową "carry trade".(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 62
59-68
Zaproponowany przez Unię Europejską w 2010 roku podatek od transakcji finansowych ma między innymi służyć ograniczeniu skali spekulacji rynkowych. Celem artykułu było udzielenie odpowiedzi na pytanie czy przeprowadzone dotąd badania potwierdzają jego potencjał w tym zakresie. Scharakteryzowano w nich także podstawowe rodzaje podatków od transakcji finansowych stosowane w państwach OECD. Ponadto przedstawiono proponowany wspólnotowy system podatku od transakcji finansowych. (abstrakt oryginalny)
James Tobin, amerykański ekonomista, laureat nagrody Nobla z 1981 roku, stworzył projekt podatku od obrotów na rynkach walutowych, zgodnie z którym wszystkie transakcje walutowe objęte byłyby 1 proc. podatkiem, co miało być jednym z narzędzi stabilizujących światowy system walutowy. Także i dzisiaj podatek Tobina ma wielu zwolenników. Przedstawiono propozycje modyfikacji tego projektu w celu wprowadzenia go w życie.
7
Content available remote Rzeczywiste źródła toksyczności opcji walutowych
63%
Celem artykułu jest pokazanie problemu toksycznych opcji walutowych, jaki miał miejsce wśród polskich przedsiębiorstw w latach 2008 oraz 2009. W okresie tym doszło do zaskakującego zjawiska, które polegało na tym, że polscy eksporterzy ponieśli straty na gwałtownym i silnym osłabieniu krajowej waluty. Sytuacja ta była związana z niewłaściwym wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Derywaty, które miały służyć do hedgingu, powodowały ogromne straty. W artykule szczególną uwagę poświęcono(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano kilka podstawowych zastosowań opcji takich jak: spekulacja, zabezpieczenie, arbitraż. Przedstawiono przykładowe strategie inwestycyjne.
9
Content available remote Index Speculation - A New Challenge for the World Food Security
63%
|
|
nr 31/1
719-728
W ostatnich latach na rynku kontraktów futures na zboże pojawili się nowi inwestorzy spoza sektora agrobiznesu - "inwestorzy zorientowani na indeksy". Nie można zrozumieć ich działalności bez uwzględnienia faktu, że ceny towarów rolnych wzrosły od połowy lat 90. ze względu na czynniki fundamentalne, występujące zarówno po stronie popytu, jak i podaży. W wyniku tych zmian kontrakty futures na towary rolne stały się atrakcyjną klasą aktywów dla inwestorów finansowych o dwóch cechach: po pierwsze, poszukujących nowych klas aktywów, których stopa zwrotu nie jest skorelowana z innymi instrumentami; po drugie, tych, którzy uważają, że pasywne strategie zarządzania portfelem - tj. "replikacja" rynku poprzez rozproszenie inwestycji w instrumenty, które zwierają się w popularnych wskaźnikach - są bardziej skuteczne niż strategie aktywnej selekcji. Inwestycje w towarowe kontrakty futures przez podmioty "zorientowane na indeksy" zostały ułatwione w wyniku rozwoju nowych instrumentów finansowych (ETC, ETF), a w świetle spadających stóp zwrotu z inwestycji w tradycyjne instrumenty, takie jak obligacje rządowe, stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. Jednak bezwarunkowy wzrost popytu wśród inwestorów zorientowanych na indeksy na rynku futures, nie tylko doprowadzi do wzmocnienia rosnącej tendencji cen na rynku spot, ale także przyczyni się do powstania krótkoterminowych baniek spekulacyjnych (2008 i 2010/2011).(abstrakt oryginalny)
Autorka podjęła próbę wskazania najbardziej prawdopodobnych reakcji inwestorów na sygnały wysyłane przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
W artykule przedstawiono wybrane metody spekulacji, które są hybrydową formą strategii uznaniowych i mechanicznych, ponieważ mimo obiektywnie określonych zasad, czasem wymagają elastyczności ludzkiego osądu. (...) Do strategii tych zalicza się: zastosowanie obligacji strukturyzowanych, strategię "Kup i trzymaj" (Buy and Hold), arbitraż, emisję z prawem poboru, odroczenie opodatkowania. (fragm. tekstu)
Od kilku miesięcy sytuacja na rynkach finansowych ulega zmianom. Jeszcze w II kwartale 2008 r. gospodarka USA rosła w tempie 3,3 proc., PKB strefy euro zwiększył się o 1,4 proc., zaś Polski o 6,1 proc. Równolegle rynki finansowe, reagowały systematycznymi spadkami, a sam kapitał napływał do rynków wschodzących uważanych za oazę spokoju. Natomiast w IV kwartale 2008 r. gospodarka USA skurczyła się o 6,2 proc., strefy euro o 1,3 proc., i tylko Polska mogła się jeszcze poszczycić wzrostem o 2,9 proc. Tak duża zmienność i niepewność nie mogła nie podziałać na instynkt spekulantów. Tym razem jednak wypracowany dorobek krótkoterminowych spekulantów spotkał się z potępieniem ze strony opinii publicznej i nie tylko. Amerykański sekretarz stanu, Timothy Geitner, zapowiedział objęcie rządowym nadzorem funduszy arbitrażowych – awangardy spekulantów.
W pierwszej części artykułu zaprezentowano i przeanalizowano ważność DAX (Niemieckiego Indeksu Akcji), składającego się z 30 głównych niemieckich przedsiębiorstw obecnych na Giełdzie we Frankfurcie, dla rozwoju europejskiego i globalnego rynku finansowego. W drugiej części pokazano, że chociaż wybierane są różne drogi, to sposobem zostania milionerem jest naśladowanie milionerów, którzy odnieśli duży sukces. Są pewne zasady mającej powodzenie spekulacji opracowane przez Andrzeja Kostolany, Warrena Buffeta i Antoniego Stacha - zaprezentowane w artykule. Pokazano, że są także inne mniej niebezpieczne sposoby zarobienia pierwszego miliona € - na przykład zainwestowanie we własny dom, zyskowne indywidualne źródła odnawialnej energii, oszczędzania energii. Wskazano także, że według Buffeta oszacowanie obiektów spekulacji koresponduje z wartością globalnych finansowych aktywów - wzrosły w 2006 do 650 tysięcy miliardów dolarów USA - ta wartość to 13,5krotny globalny roczny narodowy dochód brutto - 48,3 mld dolarów USA. W 1980 obydwie te wartości - GDP i globalne aktywa - wynosiły około 10 miliardów dolarów. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Koncepcja przedmiotu podstawy spekulacji na rynku walutowym
63%
|
|
nr 72
149-156
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji przedmiotu podstawy spekulacji na rynku walutowym, który ma zapewnić uzyskanie wiedzy z zakresu transakcji związanych ze zmianą kursów walut. W opracowaniu wykorzystano materiały źródłowe oraz platformy transakcyjne oferowane przez brokerów rynku walutowego działających w Polsce. W artykule zastosowano głównie metodę analizy źródeł oraz metody dedukcji i indukcji. (fragment tekstu)
Analiza obejmuje notowania jednego papieru wartościowego w systemie jednolitego kursu dnia. Podstawą modelu jest obliczanie kursu oraz poziomu realizacji zleceń. Kurs jest wypadkową zleceń składanych przez jednego spekulanta oraz "tła". Tło jest zbiorem zleceń obejmujących cały możliwy przedział zmienności kursu (pomiędzy widełkami) po stronie popytu i podaży - każdemu kursowi przyporządkowana jest określona liczba akcji na zleceniach z limitem równym temu kursowi. Ten dodatkowy popyt i podaż generuje "tłum", czyli pozostali inwestorzy (w tym animatorzy) i zakładamy, że wiemy jak rozkładają się ich zlecenia na poszczególnych limitach. Tło wprowadzono do modelu przede wszystkim w celu uniknięcia konieczności wyznaczania kursów szacunkowych i nie zakłada się jego wielkości - wpływ stosunku podaży/popytu pozostałych inwestorów do liczby akcji na zleceniach będzie przedmiotem badania. Analizujemy krótki okres. Poziom zaangażowania kapitałowego spekulującego jest określony. Pomija się wpływ dywidendy i praw poboru na wybór strategii oraz na wartość samej akcji. Nie występują dogrywki. Model jest deterministyczny, dynamiczny i dyskretny w czasie, przy czym za jednostkę czasu przyjęto jeden dzień (przyjęto, że podwójny fixing odpowiada dwom dniom sesyjnym). (fragment tekstu)
Rynek kapitałowy jest ważnym źródłem pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa. Emisja akcji i obligacji stanowi rosnącą konkurencję dla kredytu bankowego w sferze finansowania przedsięwzięć rozwojowych. W krajach wysoko rozwiniętychrynekkapitałowystajesięwręczkluczowym miejscem zasilania finansowego podmiotów gospodarczych, jest bowiem mniej kosztownym sposobem ich pozyskiwania aniżeli kredyty bankowe. Ponadto, z różnych przyczyn niektóre podmioty gospodarcze mogą mieć utrudniony dostęp do pożyczek bankowych. Wyemitowanie walorów udziałowych czy dłużnych jest w tej sytuacji koniecznością. Rozwój rynku kapitałowego, w tym giełdy finansowej jest niezbędnym warunkiem efektywnej redystrybucji krajowych oszczędności. (fragment tekstu)
17
Content available remote Bańki spekulacyjne a handel algorytmiczny na rynkach finansowych
63%
W artykule opisano pojęcie bańki spekulacyjnej oraz proces jej powstawania na rynku. Z drugiej strony wyjaśniono istotę High Frequency Trading oraz handlu algorytmicznego, jego wady i zalety, a następnie podjęto próbę zidentyfikowania zależności pomiędzy tymi dwoma zjawiskami, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wywoływania baniek spekulacyjnych przez handel algorytmiczny. (abstrakt oryginalny)
Since the finish of the Cold War in 1989 the doctrine of free markets has been prevalent, under which the international gambling speculation develops at financial markets. Gambling speculators, especially hedge funds invest money to make more and more money by any means, fair or foul, without considering the welfare of all mankind. To acquire more earnings they take advantage of such a crisis as a natural disaster, and the political, social and economic difficulty. Gambling speculators found a good chance to get earnings after the Hanshin Awaji Earthquake in 1995 and after the North East Japan Earthquake in 2011. They seemed to acquire the great amount of earnings by selling US dollars and buying Japanese Yen at the foreign exchange market. The author will explain how international gambling speculators raised the value of JPY and how Japan coped with it. International speculation was too strong for Japan to confront alone with it. The high evaluation of JPY could not stop without the international co-operative intervention in the foreign exchange market. The author will advocate that the greediest gambling speculation at the international market should be severely regulated as an international crime, because the social and economic inequality is widened by the greedy speculation for the small number of the wealthiest. (original abstract)
|
|
58
|
nr 114
67-83
Otoczenie i warunki rynkowe, w jakich działają przedsiębiorstwa budowlane, mają kluczowy wpływ na podejmowane przez te podmioty decyzje, znajdujące odzwierciedlenie w ich sprawozdaniach finansowych. Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa budowlanego z zamiarem zdiagnozowania kryzysu nie powinna odbywać się w oderwaniu od sytuacji rynkowej. W artykule dokonano klasyfikacji przedsiębiorstw budowlanych notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych według ich pozycji konkurencyjnych z wykorzystaniem metody k-średnich. Algorytm ten umożliwiła podział badanych podmiotów na pięć klas obiektów: o najlepszej, dobrej, przeciętnej, słabej i najsłabszej kondycji finansowej. Przeprowadzone postępowanie przyczyniło się również do ustalenia wielkości wskaźników charakteryzujących każdą grupę przedsiębiorstw. Tego typu analiza jest przydatnym narzędziem przede wszystkim dla inwestorów, gdyż informuje o tym, jak badane przedsiębiorstwo prezentuje się na tle podmiotów o podobnym profilu działalności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.