Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 111

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stosunki międzyludzkie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Po długich rokowaniach 17 czerwca 1991 r. w Bonn między Polską a Republiką Federalną Niemiec został podpisany Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W literaturze przedmiotu, tak w Polsce, jak w RFN, panuje powszechna zgoda, że miał on fundamentalne znaczenie dla stosunków między obydwoma państwami. Razem z Traktatem o potwierdzeniu istniejącej granicy, zawartym 14 listopada 1990 r., otworzył on nowy etap w stosunkach między demokratyczną, suwerenną Polską a suwerennymi i zjednoczonymi Niemcami. Obydwa traktaty miały ponadto dodatkową wartość - Polska i RFN stały się symbolem przezwyciężania podziału Europy, rozwiązując pokojowo spór graniczny, który dzielił je i antagonizował przez lata powojenne, regulując wzajemne stosunki w duchu porozumienia i pojednania oraz europejskiej jedności(fragment tekstu)
2
Content available remote Neighbouring the Different : Social Interaction in a Warsaw Subarea
100%
In the paper patterns of social interaction are examined, as shaped by an inflow of new residents to an inner-city subarea characterized by a low socio-economic status and featuring ethnic homogeneity. The empirical material is derived from a set of semi-structured interviews conducted by the authors with the area's inhabitants, and with representatives of local governance arrangement and initiatives. The analysis is based on the concepts of social hyper-diversity, social networks, the concept of place and the research on gentrification. Sub-categories of residents are distinguished by referring to both functional and emotional types of social relations they enter into. The findings point at the formation of networks of integrative nature, mostly such that are supported by the use of common urban space, across the social categories identified, but also to limits and obstacles to social integration, both general and those specific to the case study area. (original abstract)
Na przykładzie rozwoju miejskiego Konakry niniejszy artykuł ma na celu refleksję nad postępem i innowacjami, jakie niesie ze sobą coraz powszechniejsze stosowanie międzynarodowych standardów środowiskowych i społecznych Banku Światowego w zakresie uwzględniania lokalnych interesariuszy w procesach zarządzania. Celem jest także zbadanie paradoksu polegającego na tym, że na tym samym terytorium mogą one nie być stosowane, co prowadzi do znacznych nierówności, zwłaszcza w traktowaniu mieszkańców miast w kontekście przymusowych przesiedleń ludności w ramach projektów użyteczności publicznej. Różnice w traktowaniu osób, na które projekt ma wpływ, zależą od kryteriów, które są trudne do zrozumienia dla zainteresowanych.(abstrakt oryginalny)
Perspektywa rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Europy Środkowej i Wschodniej skłoniła "Piętnastkę" do zajęcia się kwestią stosunków z nowymi sąsiadami. W wyniku rozszerzenia nastąpiło bowiem "przybliżenie" do Unii Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jednocześnie ze względu na przewidywane przyjęcie Rumunii do UE w 2007 r. w debacie uwzględniono również stosunki z Mołdową. W trakcie wypracowywania koncepcji wzmocnienia współpracy z tymi krajami, Rada Europejska podjęła w 2002 r. decyzję o stworzeniu "szerszej" polityki sąsiedztwa, obejmującej również kraje basenu Morza Śródziemnego: Algierię, Egipt, Izrael, Jordanię, Liban, Libię, Maroko, Autonomię Palestyńską, Syrię i Tunezję. Ponadto w czerwcu 2004 r. do polityki tej zostały włączone trzy kraje Kaukazu Południowego: Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. W nowych warunkach (po rozszerzeniu) Unia chce zapewnić stabilność i bezpieczeństwo całego ugrupowania. Oficjalnie określono to jako "stworzenie na zewnętrznych granicach UE obszaru dobrobytu i przyjaznego sąsiedztwa, który ma zapewnić stabilność, bezpieczeństwo i pomyślność ugrupowania". Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez ściślejszą współpracę z nowymi sąsiadami, opartą na wspólnych wartościach i interesach, oraz niesienie pomocy sąsiadującym z UE słabszym ekonomicznie krajom. Dla Polski niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie o miejsce europejskich krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w tworzonej przez UE polityce, w tym w szczególności sąsiadujących z nią - Rosji, Ukrainy i Białorusi. (fragment tekstu)
Artykuł "Refleksja ku współdziałaniu", podejmuje analizę procesu współdziałania jako konkretyzacji wartości podmiotowych co najmniej dwojga podmiotów, którzy poprzez spotkanie i uzewnętrznianie wartości wspólnie działają w celu osiągnięcia dobra wspólnego. Dobro wspólne ma wymiar przedmiotowo-podmiotowy, tak jak każde działanie ludzkie. W pierwszym znaczeniu -przedmiotowym dobrem wspólnym jest zespół wartości - celów współdziałania, natomiast w drugim podmiotowym znaczeniu - wewnętrzne przeżycie wspólnotowości, "bycia z kimś" podmiotu. Wspólnota działania jest więc odpowiednią dla człowieka - pracownika (jako istoty społecznej) rzeczywistością, w której może ona ujawniać talent twórczej przedsiębiorczości i ujawniać siebie wobec świata. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest znaczeniu powojennej dokumentacji sądowej w badaniach nad stosunkami polsko-żydowskich w czasie niemieckiej okupacji. Choć sądownictwo powojenne uwikłane było politycznie, a wyroki sądów kontrowersyjne, to stosunkowo rzadko negowało ono jednak podstawowe fakty, w tym negatywne zachowania Polak wobec ludności żydowskiej. W artykule wzięto pod uwagę zarówno śledztwa prowadzone przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Rzeszowie, jak i dokumentację sądów powszechnych. Wyłania się z niej obraz skomplikowanych stosunków polsko-żydowskich. Akta ukazują pewien rodzaj korelacji pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi postawami. Tam, gdzie była udzielana pomoc Żydom często dochodziło także do szantażowania ich, pisania na nich donosów, łapanek na ukrywających się, a w skrajnych przypadkach także do morderstw. Jednocześnie tam, gdzie odnotowane były negatywne zachowania Polaków wobec Żydów znaleźć można czasem także informacje o udzielanej im pomocy (żywienia, przekazywania aryjskich dokumentów czy ukrywania). Powojenna polska dokumentacja sądowa potwierdza tezę, że stosunki polsko-żydowskie nie były jednoznacznie czarno-białe, jak to się często przyjmuje. Jednocześnie jednak nie da ona odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące skali negatywnych postaw Polaków wobec Żydów w czasie niemieckiej okupacji, a tym bardziej o wielkość udzielanej im pomocy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje typy kultury organizacyjnej: produktywną, nastawioną na jakość, wspierającą, twórczą. Dalej poruszono problem wpływu jaki ma kadra zarządzająca i agenci zmiany (lidera transformacyjnego). Mogą oni reagować doraźnie bądź w sposób zaplanowany, co wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, procedury. Omówiono typologię ludzi wg. Aduarda Sprangera (osobę teoretyczną, ekonomiczną, estetyczną, społeczną, polityczną, religijną).
Artykuł przedstawia wnioski wynikające z badań socjologicznych przeprowadzonych w końcu 1998 r. w 202 przedsiębiorstwach z czterech gałęzi przemysłu i w sferze budżetowej (oświata i ochrona zdrowia). Badania dotyczyły zmian w roli i działalności związków zawodowych, dymaniki konfliktów społecznych w przedsiębiorstwach oraz charakterystyki stosunków pomiędzy głównymi grupami społecznymi w zakładach pracy (zarządy, związki zawodowe, pracownicy)
In the article investigational nature of communication, which is the phenomenon the system and has an element base, set tasks of of communication activity of universities, the optimum complex of elements of communications of universities is considered what will allow maximally effectively to prove necessary information a having a special purpose audience, their influence is analysed on the successful functioning of universities, investigational tendency of of communication activity of universities of Ukraine(original abstract)
Znajomość standardów grzeczności, konwenansów zwyczajowych, etykiety towarzyskiej i zawodowej - to elementarne warunki akredytacji społecznej jednostek, a więc dopuszczenia do uczestnictwa w życiu wspólnoty, uznania w oczach innych, kredytu zaufania, poparcia (Karwat 2009). Zachowania zgodne z obowiązującymi wzorcami i oczekiwaniami otoczenia zapewniają jednostce świadectwo poprawności i przynależności do społeczeństwa w ogóle, są traktowane jako swoisty certyfikat przygotowania do współżycia z ludźmi i dojrzałości do obejmowania uniwersalnych ról społecznych.(fragment tekstu)
Artykuł zawiera chronologiczny przegląd początków polskiego dorobku naukowego poświęconego problematyce zjawiska klimatu organizacyjnego. Autor przedstawił prace pierwszych polskich badaczy tego pojęcia, a następnie scharakteryzował proponowane przez nich koncepcje, definicje, typologie, wymiary i składniki oraz kierunek badań wraz z ich zakresem, wnioskami i osiągniętymi rezultatami. W dalszej części autor dokonał podsumowania i usystematyzowania dorobku pierwszych polskich badaczy, skonfrontował osiągnięcia pierwszych polskich badaczy klimatu z dorobkiem zagranicznym, a następnie wskazał potencjalne kierunki rozważań i badań naukowych nad klimatem organizacyjnym.(abstrakt oryginalny)
Od kilkunastu lat obserwowana jest znacząca tendencja wzrostowa ruchów migracyjnych do Polski. Mimo, że obecność obcokrajowców w naszym kraju jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, to jednak wciąż stosunkowo nieznanym i niezbadanym. Szczególnie ciekawe wydają się postawy Polaków wobec cudzoziemców. Celem niniejszej pracy jest prezentacja wyników badań dotyczących opinii na temat obecności obcokrajowców w Poznaniu, przeprowadzonych w Poznaniu w 2011 r. (abstrakt oryginalny)
W centrum zainteresowań badaczy wielu dyscyplin znajdują się od lat relacje interpersonalne. Z poczynionych ustaleń wynika, że za ich charakter odpowiedzialny jest złożony, dynamiczny, podlegający procesowi rozwoju mechanizm. W tekście zajmujemy się w pierwszej kolejności konceptualizacją tego mechanizmu. Ta część ma charakter syntetyzujący i ogólny. Przedstawiamy w niej strukturę i dynamikę uniwersalnego mechanizmu odpowiedzialnego za procesy regulacji kontaktowania się ludzi ze sobą. Za podstawową jednostkę jego analizy uznaliśmy dystans interpersonalny, rozumiany jako zjawisko równocześnie fizyczne, społeczne i psychiczne. Uważamy, że w jego dynamice jak w soczewce skupia się jakość działania mechanizmu odpowiedzialnego za relacje, w jakich ludzie pozostają ze sobą. W dalszej części tekstu dokonujemy uszczegółowienia. Na tle ogólnego mechanizmu regulacji dystansu interpersonalnego poddajemy analizie specyficzną sytuację społeczną, jaką jest związek miłosny. Tu koncentrujemy się na identyfikacji centralnych dla niego zjawisk. Skupiamy się na tych czynnikach, które zgodnie z aktualną wiedzą na temat procesów rozwoju człowieka pełnią w wieku wczesnej dorosłości zasadniczą rolę w utrzymywaniu właściwego dystansu interpersonalnego z partnerem w związku miłosnym. Uznajemy, że związki te stawiają przed ludźmi szczególnie trudne zadania. Wymagają one zaangażowania w utrzymanie właściwej relacji nie tylko JA-TY, ale i MY. Te związki miłosne, które odznaczają się długotrwałością, stają się przestrzenią zachodzenia bardzo zróżnicowanych, czasowo i przestrzennie zmiennych, zjawisk. Z tego powodu związki te wymagają więc mechanizmu regulacji dystansu interpersonalnego odznaczającego się szczególnie dużą sprawnością. W ostatniej, najbardziej szczegółowej części tekstu przedstawiamy badania, których celem było sprawdzenie, w jakich relacjach pozostają ze sobą intymność i zaangażowanie, uznane przez nas za centralne w mechanizmie regulacji dystansu interpersonalnego w związkach miłosnych w okresie wczesnej dorosłości. (fragment tekstu)
Praktyka coachingu, jako jednej z metod rozwoju potencjału ludzkiego, charakteryzuje się obecnie wielką różnorodnością, a nawet dowolnością. Z tego powodu każda precyzyjna definicja coachingu z konieczności musi być niekompletna, gdyż z pewnością nie będzie (a nawet nie powinna) uwzględniać wszystkich aspektów praktyki, oraz specjalistyczna, gdyż będzie szczegółowo koncentrować się na wybranym aspekcie (lub wybranych aspektach) praktyki i wyróżniać go (je) spośród wielu innych. Jednakże niekompletność oraz wysoka specjalizacja precyzyjnych definicji coachingu jest nie tyle ich ułomnością, ile zaletą. Pozwala bowiem spojrzeć na coaching nie tylko z perspektywy opisowej starającej się uwzględnić to, co wspólne dla wszelkich praktyk spod znaku "coaching", a także tych opartych na błędnych przesłankach, lecz również z perspektywy normatywnej propagującej bardziej dojrzałe pod względem teoretycznym, sprawdzone w praktyce i z tego powodu warte popularyzacji nurty coachingu. Jednym z takich nurtów, będącym wyrazem dynamicznie postępującej obecnie profesjonalizacji wszelkich zawodów związanych z pomaganiem ludziom, w tym pracy psychologów, psychoterapeutów oraz coachów, jest podejście oparte na dowodach. Artykuł przybliży istotę podejścia opartego na dowodach na przykładzie praktyki coachingu umiejętności interpersonalnych. (abstrakt oryginalny)
W rezultacie wielkich przemian politycznych XIX i XX wieku wiele historycznych społeczności i ich regiony zostały podzielone granicami politycznymi. Cieszyn i Śląsk Cieszyński jest tego dobrym przykładem. Podzielone na mocy arbitrażu międzynarodowego w 1920 roku miasto, będące wcześniej typowym środkowoeuropejskim tyglem narodowościowym i kulturowym, skazane zostało na separację i rozwój w ramach dwóch odrębnych porządków państwowych i prawno-administracyjnych. Oba miasta - Cieszyn i nowo powstały Český Tĕšín (Czeski Cieszyn), mimo iż dzieliło je jedynie 20 metrów rzeki Olzy - stopniowo zaczynały żyć własnym życiem. Inne były koncepcje rozwoju miasta, inaczej przebiegały procesy demograficzne. Stan ten trwał, z niewielkimi przerwami na czas polskiej, a następnie niemieckiej okupacji, osiemdziesiąt lat. Był to czas wznoszenia barykad, umacniania swoiście rozumianej niezależności obu miast. Niemniej już wtedy zauważyć można było próby osłabiania nienaturalnego, ideologicznego podziału. Początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku to próba zatrzymania niekorzystnej dla obu miast tendencji przez działania mające na celu zintegrowanie podzielonego miasta, regionu i jego społeczności. Lokalnym inicjatywom z obu stron towarzyszyło stopniowe ocieplenie stosunków polsko-czecho-słowackich, jak również coraz bardziej zaawansowany proces integracji europejskiej. Z socjologicznego punktu widzenia interesująca wydaje się być kwestia społecznych konsekwencji istnienia wieloletniego podziału (granicy) oraz jego stopniowego zaniku. Chcąc bliżej przyjrzeć się temu zjawisku, na początku 2001 roku przeprowadzono w Cieszynie i Český Tĕšín badania socjologiczne. Pytania zawarte w kwestionariuszu wywiadu dotyczyły generalnie dwóch obszarów: po pierwsze - przekonań i opinii warunkujących proces integracji (stosunek do mieszkańców drugiego miasta, opinie o obu miastach, znajomość ich najnowszej historii i ocena poszczególnych wydarzeń , wiedza o polsko-czeskich inicjatywach oraz społeczne postulaty zgłaszane pod ich adresem), po drugie - zaangażowania społecznego w działania integracyjne (uczestnictwo w polsko-czeskich przedsięwzięciach, wizyty w drugim mieście, deklarowana chęć zaangażowania się w konkretne przedsięwzięcia w sąsiednim mieście oraz znajomość języka polskiego/czeskiego). Niniejszy artykuł stanowi szczegółowe omówienie wyników przeprowadzonych badań. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystując nową sytuację geopolityczną w Europie Środkowo-Wschodniej po I wojnie światowej, Polacy i Ukraińcy przystąpili do tworzenia swych państw narodowych. Od 1 listopada 1918 roku między Polakami a Ukraińcami rozpoczęła się wojna o sporne terytoria: Galicję Wschodnią, Wołyń i Podole. Walki trwały do 1 września 1919 roku - wówczas podpisano zawieszenie broni, a Ukraińcy zostali wyparci za Zbrucz. Od końca grudnia 1919 roku toczyły się w Warszawie polsko-ukraińskie rozmowy polityczno-wojskowe, których rezultatem było podpisanie w kwietniu polsko-ukraińskiej umowy sojuszniczej. W jej wyniku armia polska i ukraińska rozpoczęły 25 kwietnia 1920 roku ofensywę na Kijów przeciwko Armii Czerwonej. Sojusz ten został wypowiedziany przez stronę polską i przestał obowiązywać od listopada 1920 roku. (abstrakt oryginalny)
Being distracted by the mobile phone while interacting with a love partner poses a negative threat to well-being. The present study focused on researching the correlation between phubbing, relationship satisfaction and self-esteem with the use of age and relationship length as mediators among 200 adults, men and women, in informal relationships and marriages. In regards to phubbing, two dimensions, "communication disturbance" and "phone obsession" were taken into consideration. Methods used include the Phubbing Scale, the Self-Esteem Scale, and the Relationship Assessment Scale. Women and participants in informal relationships were found to be characterized by a higher phone obsession. The findings also revealed that married couples are shown to have a higher self-esteem and a longer relationship tenure. Phubbing was found to have a negative correlation with both self-esteem and relationship satisfaction. Results have also shown gender differences and differences based on the type of relationship regarding the extent and power of correlations. Age, relationship length, self-esteem and relationship satisfaction were proven to be significant predictors of phubbing behaviour. The paper shows the impact of intrusive phone use on the quality of our lives and suggests new directions for research.(original abstract)
Procesom transformacji w Polsce, podobnie jak i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, towarzyszy "rozchwianie" struktur politycznych, społecznych i moralnych. Skala i tempo zmian przyczyniają się do ujawnienia i potęgowania dokuczliwych zjawisk patologicznych, rozszerzających tzw. tradycyjne sfery zagrożeń, definiowane powszechnie w literaturze przedmiotu.
Artykuł zawiera opis sytuacji w firmie NAZOX, której właścicielami są trzy osoby, zajmującej się budownictwem, gdzie zaczynają pojawiać się problemy w zakresie stosunków międzyludzkich. Autorzy przedstawiają przykłady świadczące o pogorszeniu się owych stosunków. Artykuł składa się z 3 części. W pierwszej opisana jest sytuacja firmy NAZOX sprzed prywatyzacji. W części drugiej przedstawiona jest sytuacja firmy po dokonaniu prywatyzacji zarówno w aspekcie sytuacji ekonomiczno-finansowej, jak i stosunków międzyludzkich między młodymi pracownikami a kadrą zarządzającą. W trzeciej części zaprezentowano problematykę zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie w poszczególnych obszarach zadaniowych. Opracowanie zakończono pytaniami, mającymi ułatwić podjęcie decyzji w kwestii poprawy stosunków międzyludzkich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.