Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stowarzyszenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote First Associations of Polish Statisticians
100%
W 2012 roku przypada 100. rocznica powstania pierwszego zrzeszenia statystyków polskich - Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Warto na tej konferencji zaznaczyć wkład statystyków polskich w rozwój statystyki jako dyscypliny naukowej i dydaktycznej. Konferencja ta ma również charakter jubileuszowy, związany z 60-leciem Katedry Statystyki, działającej wcześniej w ramach Wyższej Szkoły Ekonomicznej, potem Akademii Ekonomicznej, a obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wspomnijmy jedynie o trzech osiągnięciach polskich statystyków, które mają oddziaływanie międzynarodowe: 1. Przeprowadzenie w 1789 roku pierwszego spisu państwowego, którego pomysłotwórcą i głównym realizatorem był poseł hr. Fryderyk Józef Moszyński (1737-1817). 2. Powołanie w 1811 roku Katedry Statystyki w Szkole Prawa i Administracji w Warszawie, której kierownictwo powierzono profesorowi statystyki i ekonomii Wawrzyńcowi Surowieckiemu (1769-1827). 3. Współudział w tworzeniu Międzynarodowego Instytutu Statystycznego profesora statystyki i administracji Uniwersytetu Lwowskiego Tadeusza Pilata (1844-1923). (oryginalny abstrakt)
Omówiono rodzaje, strukturę i funkcję stowarzyszeń. Ustawą regulującą działalność stowarzyszeń jest ustawa z 7 kwietnia 1989 r. ( Dz.U. nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami).
Procesy rozwoju lokalnego mogą być inicjowane przez różnorodne podmioty gospodarki lokalnej, np. władze lokalne, przedsiębiorców, mieszkańców. Szczególnie pozytywny wpływ na funkcjonowanie wspólnoty samorządowej mogą mieć stowarzyszenia zajmujące się rozmaitą działalnością. W Polsce zbyt małe znaczenie przywiązuje się do wpływu organizacji społecznych na rozwój lokalny. Tymczasem są to bardzo ważne podmioty, uzupełniające działalność władz lokalnych. W opracowaniu przedstawiam, w jaki sposób stowarzyszenia mogą przyczyniać się do rozwoju społeczności lokalnej. W celu zilustrowania działalności stowarzyszeń w tej dziedzinie zaprezentowałam doświadczenia gminy Brody. (fragment tekstu)
Przedstawiono kronikę głównych wydarzeń w 100-leciu istnienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Zaprezentowano oddział w Gdańsku jako ważne ogniwo w tworzeniu silnej organizacji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Utworzone w 1995 roku stowarzyszenie Kopipol pobiera 1 proc. od każdego sprzedanego w Polsce kserografu. Zebrane pieniądze powinno przekazywać właścicielom praw do kopiowanych materiałów. W artykule przedstawiono, w jaki sposób Kopipol dokonuje podziału zebranych pieniędzy.
6
Content available remote 35 lat działalności European Association for Population Studies
80%
Dziś środowisko badaczy procesów ludnościowych w Europie stoi przed nowymi wyzwaniami. Ma jednak silną i dobrze działającą organizację. Do jej kondycji przyczyniła się praca zarówno kolejnych członków Rady EAPS, jak i osób zaangażowanych w działania różnych organów organizacyjnych EAPS oraz w przedsięwzięcia podejmowane przez EAPS. Cieszmy się z jej sukcesu, pamiętając jednak, ile zawdzięczamy jej twórcom. I nie zapominajmy o tym, że na dalsze sukcesy EAPS ma wpływ społeczność badaczy procesów ludnościowych w Europie, do której należymy. (fragment tekstu)
Niniejsza praca ma na celu dokonanie analizy szans powstania i sprawnego działania stowarzyszenia Hinomaru . Celem tego stowarzyszenia jest szeroko pojęty rozwój "fandomu mangowego". Praca ta będzie się składać z kilku części. We wstępie przedstawiony będzie cel stowarzyszenia Hinomaru. W kolejnych częściach opisana zostanie sytuacja fandomu mangowego w Polsce, omówiona misja stowarzyszenia, wreszcie dokonam analizy SWOT i wskażę płynące z niej wnioski. (fragment tekstu)
Przedstawiono charakterystykę młodych Europejczyków w 2001 r. oraz opisano dwa stowarzyszenia reprezentujące interesy młodzieży w Unii Europejskiej: JEF (Les Jeunes Européens Fédéralistes) oraz EYF (European Youth Forum).
9
Content available remote Najmłodszy Oddział PSUS na tle trzydziestoletniej działalności Stowarzyszenia
80%
Bieżący rok jest rokiem jubileuszu 30-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego. Na portalu internetowym PSUS czytamy, że Stowarzyszenie powstało w czasach, gdy w świadomości przeciętnego Polaka ubezpieczenie, a więc emerytura, renta, różnego rodzaju zasiłki, po prostu "należało się" od Państwa, które "skądś" musiało znaleźć na nie środki. Niewątpliwym dorobkiem PSUS jest wkład w postępującą zmianę stanu świadomości społecznej. O swojej działalności na rzecz propagowania idei ubezpieczenia społecznego piszą z pasją założyciele najmłodszego oddziału regionalnego PSUS z siedzibą w Jaśle. Artykuł zawiera również wypowiedzi prof. Barbary Wagner i prof. Macieja Żukowskiego na temat dotychczasowych dokonań Stowarzyszenia i nowych wyzwań przed nim stojących, a także opinie pracowników naukowych i działaczy samorządowych o jego roli i znaczeniu dla integracji środowiska. (abstrakt oryginalny)
Wizerunek przedsiębiorstwa kształtuje to, co ludzie myślą na jego temat, a zatem jest subiektywnym o nim wyobrażeniem. Każdy podmiot funkcjonujący na rynku ma zatem jakiś wizerunek, powstający w wyniku zamierzonych lub przypadkowych działań. Celowe i świadome kreowanie owego wizerunku, stanowiąc element public relations, polega na budowaniu i utrzymywaniu pozytywnych wyobrażeń i opinii o przedsiębiorstwie. Owa aktywność łączona jest zwykle z dbałością o jakość i niezawodność produktów (usług) oraz o ich skuteczną promocję. Jednakże w ostatecznym rozrachunku efektywność wskazanych działań zależy od opinii otoczenia w jego wymiarze indywidualnym i zbiorowym. W związku z tym należy przyjąć, iż wizerunek jest wypadkową określonych działań przedsiębiorstwa, a także cech osób, do których działania te są adresowane.Uwzględniając specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstwa agroturystycznego, wskazano na działania istotne dla kreowania poszczególnych elementów jego wizerunku. Na tym tle zwrócono uwagę na formułę stowarzyszenia jako przykład instytucji, która może skutecznie wspierać autonomiczne przedsięwzięcia swoich członków w analizowanym zakresie. Zweryfikowano to empirycznie, odwołując się do doświadczeń Sudeckiego Towarzystwa Turystyki Wiejskiej. (fragment tekstu)
Omówiono rolę regionów w procesie decyzyjnym UE, dyplomację regionów, kanały dostępu regionów do instytucji wspólnotowych: instytucjonalne, Komitet Regionów, Rada Unii Europejskiej, przedstawicielstwa regionalne, stowarzyszenie I sieci międzyregionalne.
Celem artykułu jest analiza doświadczeń funkcjonowania ekonomicznego i instytucjonalnego mechanizmu regulowania inwestycji w Unii Europejskiej, określenie jego struktury, tendencji rozwojowych i czynników reform, problemów i korzyści dla poszczególnych państw członkowskich tego stowarzyszenia integracyjnego. Te doświadczenia mogą być przydatne dla stowarzyszenia integracyjnego z udziałem Republiki Białorusi,jakim jest Euroazjatycka Unia Ekonomiczna (EAUE). W stowarzyszeniu tym poszczególne kraje także ściśle ze sobą współdziałają w tożsamych obszarach, a jedynie jednolity mechanizm regulujący inwestycje nie został jeszcze stworzony. W artykule podkreślono, że podstawą ekonomiczną mechanizmu regulacji inwestycji jest jednolity europejski rynek finansowy, podkreślono rolę instytucjonalnych form finansowania inwestycji, w tym finansowania z budżetu, a także nowe formy interakcji między państwowymi i prywatnymi instytucjami finansowymi. Wskazano na konieczność wykorzystania europejskich doświadczeń w zakresie tworzenia platform inwestycyjnych na Białorusi i w pozostałych krajach EAUE w celu współfinansowania projektów inwestycyjnych z udziałem międzynarodowych organizacji finansowych, krajowych banków rozwoju i prywatnych inwestorów. Stwierdzono, że zunifikowana podstawa organizacyjna i prawna działalności finansowej i gospodarczej krajów stowarzyszenia integracyjnego jest ważnym elementem mechanizmu regulacji inwestycji. Analiza doświadczeń związanych z regulowaniem inwestycji w UE daje podstawy do stwierdzenia, że możliwe jest stopniowe dostosowywanie nowych metod i narzędzi integracyjnych do stymulowania inwestycji na Białorusi, biorąc pod uwagę specyfikę rozwoju krajów należących do EAUE.(abstrakt oryginalny)
Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (JST) są dobrowolnymi, samorządnymi, trwałymi zrzeszeniami o celach niezarobkowych, tworzonymi przede wszystkim w celu wspierania idei samorządu terytorialnego oraz obrony wspólnych interesów. Cele szczegółowe są określane samodzielnie, podobnie jak programy działania i struktury organizacyjne. Powinny one być zawarte w treści celów głównych. Generalnie stowarzyszenia JST uzupełniają katalog form współdziałania między tymi jednostkami, lecz nie mają takiego znaczenia jak porozumienia komunalne oraz związki komunalne. W Polsce utworzono zarówno stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego o zasięgu ogólnokrajowym (np. Związek Gmin Wiejskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Powiatów Polskich), jak i stowarzyszenia o charakterze regionalnym lub nawet lokalnym (np. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego). Majątek stowarzyszeń tworzą głównie składki ich członków, a także darowizny, dotacje, granty, subwencje, środki ze spadków i zapisów, z dochodów z własnej działalności, z odsetek od środków na rachunkach bankowych, z ofiarności publicznej. Niektóre ze stowarzyszeń mają prawny status organizacji pożytku publicznego. (abstrakt oryginalny)
"Klub dżentelmeński" to instytucja zrzeszająca osoby o podobnym statusie społecznym., orientacji politycznej, pozycji zawodowej czy zainteresowaniach. Obecnie najwięcej takich klubów znajduje się w Londynie. W artykule przedstawiono działalność klubów Garrick i Players, które powstały odpowiednio w 1831 i 1888 r. Opisano w jaki sposób można zostać członkiem tych organizacji, jak wygląda ich struktura, sposób kierowania nimi oraz jakie zbiory rzeźb czy obrazów posiadają.
15
Content available remote Stowarzyszenie jako przedsiębiorstwo społeczne
61%
Stowarzyszenia bywają wymieniane jako jedna z głównych grup podmiotów ekonomii społecznej, rzadziej natomiast wymienia się je jako formę przedsiębiorstwa społecznego. Wynika to zapewne z przyjętej definicji tegoż ostatniego, w myśl której do tej grupy można zaliczyć tylko pomioty prowadzące działalność gospodarczą. I choć stowarzyszenia mają możliwość podejmowania takiej działalności, to rzeczywistość wskazuje, iż jest to praktykowane stosunkowo rzadko. (fragment tekstu)
Instytucja zarządu komisarycznego w stowarzyszeniu została wprowadzona do polskiego systemu prawnego 20.05.2016 r. wraz z wejściem w życie ustawy z 25.09.2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw. Ustawodawca poświęcił unormowaniu tej instytucji przepis art. 10b ustawy z 7.04.1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach, który reguluje warunki i tryb powołania zarządu komisarycznego, określa wymogi, które musi spełniać uchwała go ustanawiająca i jaki jest jej skutek, a także nakłada obowiązki w zakresie zgłaszania do odpowiednich organów informacji o powstaniu i ustaniu zarządu komisarycznego w terenowej jednostce stowarzyszenia posiadającej osobowość prawną. Pomimo że wprowadza ona znaczące zmiany dla funkcjonowania wspominanych jednostek, nie została wyczerpująco omówiona w piśmiennictwie, poza opracowaniami komentarzowymi. W związku z powyższym artykuł ten poświęcony jest istocie tej instytucji, interpretacji przepisów ją regulujących, jej zaletach i wadach. Ponadto wskazane zostały mankamenty omawianej regulacji.(abstrakt oryginalny)
Głównym założeniem niniejszego artykułu jest przybliżenie działalności organizacji niekomercyjnej w warunkach globalizacji, a w szczególności w jej wymiarze społeczno-ekonomicznym. Wyróżniony aspekt społeczny odnosi się do oddolnych inicjatyw tej organizacji, która aktywizując lokalną społeczność przyczynia się nie tylko do budowania silniej pozycji ekonomicznej mikroregionu, ale przede wszystkim umacnia więzi lokalne, a silna wspólnota, jak pisał M. Maffesoli, to trzeci wymiar, obok globalistycznego i indywidualistycznego. Organizacja, która została wybrana w celu przybliżenia omawianej problematyki, to stowarzyszenie "Bużanie" z gminy Sławatycze, leżącej w północ-no-wschodniej części województwa lubelskiego. Należy podkreślić, że rozwój tej gminy determinowany jest potrzebą minimalizowania wszelkich przeszkód mogących ograniczać tenże rozwój, co związane jest chociażby z działalnością rolniczą na obszarach objętych programem "Natura 2000" oraz cyklicznym wy-stępowaniem zagrożenia powodziowego na dużej części terenów gminy.(fragment tekstu)
Wiele przesłanek opracowania nowej strategii wobec small businessu wyznacza lektura polityczno-przemysłowej koncepcji Wspólnot Europejskich. W raporcie opublikowanym w 1990 r. przez Komisję Wspólnot Europejskich dla Parlamentu Europejskiego Polityka przemysłowa w otwartym, ukierunkowanym na współzawodnictwie otoczeniu - przesłanki wspólnej koncepcji podkreśla się szczególną rolę małych i średnich przedsiębiorstw w przekształceniach strukturalnych gospodarek krajów członkowskich. Przedsiębiorstwa te, ze względu na elastyczność zmian, zgodnie z sygnałami rynkowymi będą odgrywały wiodącą rolę w tych przekształceniach. A ich działania w tego rodzaju stowarzyszeniach będą decydowały o kierunku tych przekształceń w rozwoju całej gospodarki. (fragment tekstu)
Following the breakup of the Soviet Union, academic disciplines such as economics have undergone their own transitions. Economics in Ukraine is has seen increasing development in past several years. We analyze the current situation, tendencies, and restrictions facing Ukrainian economists. Professional economists involved in academia, public administration, and business spheres were analyzed. From these recommendations concerning activities of professional association of economists were developed. The Ukrainian situation is compared to the development of neighboring countries such as Poland. (original abstract)
The withdrawing feudalism left large and small country farms. This fact took place independently of Prussian or Franco-American trends of the development of capitalism in agriculture. A further process of destratification must have obviously been achieved within the framework of the new regime. The peasant farms, obliged to cope with many difficulties, fought for the maintenance of their property. This became possible by means of subordination to capitalistic requirements and subservience to their economic laws. The shortcomings of individual farms which became apparent in the course of this process were supported and complemented by associative enterprises, bearing the character of mutual aid. Their need arose from economic, social and political premises. Economic premises were the most distinctly visible in production and were connected with the necessity of its modernisation with the aim of creating better paying conditions and an increase of profits. Beside associations (Genossenschaften) connecting the farms, societies (Verein) were also formed, of which people of the sam profession or having similar needs and social aims became members. The expanding association and societies also performed, in the course of time, a political role. In this manner a separate representation of the interests of peasants developed. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.