Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 234

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stowarzyszenie Polski z WE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Autor przedstawia proces zmian w polskim prawodawstwie po podpisaniu umowy o stowarzyszeniu.
Jest to cykl artykułów przedstawiających strukturę i treść Układu Europejskiego. Układ parafowano 22 listopada 1991, a 16 grudnia tegoż roku został on podpisany (jednocześnie z układem węgierskim i czecho-słowackim). Po dwuletnim okresie ratyfikacji wszedł on w życie 1 lutego 1994 r.
Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi został opublikowany w Dzienniku Ustaw R.P. w Załączniku do nr 11 po. 38 z dnia 27 stycznia 1994 roku.
Jest to sprawozdanie z obrad instytucji stowarzyszenia, które odbyły się w pierwszej połowie 1996 r. Omawiano problemy wymiany handlowej między Polską i UE. Polska zdaniem przedstawicieli Unii musi dokonać istotnych zmian jeśli chce poważnie myśleć o członkostwie w Unii.
Możliwość swobodnego przepływu osób a w konsekwencji płynność kadr pracowniczych jest podstawowym prawem obywatelskim w państwach WE. Autor rozważa, jakie kierunki działania w tym obszarze stoją przed Polską, w obliczu niedalekiego już przystąpienia kraju do struktur Wspólnot Europejskich.
Jest to przedruk Uchwały Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 1998 roku w sprawie zadań stojących przed Polską w związku z rozpoczynającymi się negocjacjami o członkostwo w Unii Europejskiej oraz Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 20 marca 1998 roku w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Artykuł omawia współpracę państw członkowskich i stowarzyszonych w dziedzinie edukacji, studia europejskie w Polsce, programy pomocowe, kształcenie pracowników administracji państwowej.
Po rokowaniach w Brukseli, droga Polski do Unii Europejskiej nieco się skomplikowała ze względu na niewyrażenie zgody w przyjęciu nowej konstytucji UE przez stronę polską. Nie oznacza to odwleczenia się daty akcesji naszego kraju do Wspólnot, lecz może spowodować nieprzewidziane komplikacje w dalszej współpracy z dotychczasowymi członkami UE.
Dyrektywa Rady Europy nr 80/987 z 20 października 1980 roku jest podstawowym dokumentem regulującym ochronę roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy w krajach Unii Europejskiej. Polska starając się o członkostwo w UE, zobligowana została również do dostosowania wewnętrznego prawa do przepisów Wspólnoty z zakresu ochrony roszczeń pracowników. Efektem tych działań było uchwalenie w dniu 29 grudnia 1993 roku ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Na mocy tej ustawy powołany został Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o którym mowa w artykule.
Omówiono korzyści i zagrożenia płynące ze stowarzyszenia Polski ze Wspólnotami Europejskimi. Przedstawiono koszty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz opinie społeczne na temat integracji Polski z UE.
Przedstawiono wymagania, które ma spełnić PKN aby stać się pełnym członkiem CEN i CENELEC.
Przedstawiono kilka refleksji dotyczących percepcji procesów integracji zachodnioeuropejskiej i spojrzenia na nią z perspektywy wpływu, jakie wywierają na układ stosunków gospodarczych Europy.
Autorka uważa, że podstawowym zadaniem przez cały okres negocjacji jest właściwa koordynacja i przepływ informacji, po to, by stanowisko negocjatorów było spójne. Proces negocjacji musi być traktowany jako zadanie, które przenika wszystkie inne działania podejmowane przez rząd.
17
Content available remote Strategiczne cele mandatu negocjacyjnego Polski z Unią Europejską
80%
Autor koncentruje się na analizie głównych, strategicznych celów mandatu negocjacyjnego Polski w trakcie rokowań akcesyjnych. Pierwszym celem negocjacji jest realistyczne wynegocjowanie, na podstawie dokładnych wyliczeń ekonomicznych, optymalnie skutecznych dla Polski okresów przejściowych. Kolejne cele negocjacji to wejście do UE w pierwszej kolejności, obok Czech i Węgier, polityczne i ekonomiczne wykorzystanie naszego położenia geograficznego i zagwarantowanie obywatelom polskim pełnych praw wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
18
80%
Artykuł prezentuje Unię Europejską jako przełomowe wyzwanie dla naszego kraju w przyszłym stuleciu. Autor stawia szereg ocen i postulatów mogących prowokować do dyskusji.
Celem artykułu jest analiza negocjacji członkowskich między UE a Polską. Autorki zastanawiają się w jakich obszarach acquis należy się spodziewać największych trudności, jakie są możliwości uzyskania przez Polskę najdogodniejszych warunków i czy Polska znajdzie się w pierwszej fali państw przystępujących do Unii.
Omówiono Dyrektywę 80/987 Rady EWG dotyczącą zbliżenia przepisów prawnych państw członkowskich w zakresie ochrony pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy. Odpowiedzią na powyższą dyrektywę było uchwalenie przez polski parlament w dniu 29 grudnia 1993r. ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Na mocy tej ustawy powołano Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w celu realizacji z jego środków należnych pracownikom, a nie wypłaconych przez pracodawcę, wynagrodzeń za pracę.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.