Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Straż Graniczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Kultura organizacyjna a proces adaptacji nowych funkcjonariuszy straży granicznej
100%
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na proces adaptacji nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej. W dobie kryzysu każda organizacja szuka oszczędności i coraz większą uwagę zwraca się na czynnik ludzki. Szybki i skuteczny proces adaptacji może przynieść organizacji bardzo duże oszczędności jak również może przesądzić o dalszej pracy zawodowej funkcjonariusza. Źródeł sukcesu można dopatrywać się w wielu czynnikach lecz niewątpliwie jednym z najważniejszych jest kultura organizacyjna. (abstrakt oryginalny)
Kwestie szeroko pojętego bezpieczeństwa granic są przedmiotem dyskusji na forum instytucji unijnych oraz państw członkowskich, są również obszarem zainteresowania różnych środowisk naukowych. Tematyka ta dyskutowana jest wielowymiarowo. Najczęściej w odniesieniu do trans- granicznego ruchu towarów rolę strażnika bezpieczeństwa przypisuje się organom celnym, pomijając niejednokrotnie znaczenie działań innej służby, tj. straży granicznej. Stąd też celem artykułu jest analiza roli Straży Granicznej RP w procesie zapewniania bezpieczeństwa w transgranicznym przepływie towarów w Unii Europejskiej oraz w działaniu na rzecz walki z przestępczością gospodarczą, w kontekście transgranicznego przepływu osób. Struktura artykułu obejmuje wstęp, dwie części przedstawiające wyniki badania oraz podsumowanie. W pierwszej części omówiono istotę bezpieczeństwa i zagrożeń w transgranicznym przepływie towarów, druga odnosi się do roli Straży Granicznej RP jako strażnika bezpieczeństwa zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W konkluzjach przedstawiono rekomendacje dla zachowania wysokiego poziomu ochrony w transgranicznym prze- pływie towarów. Niniejszy artykuł ma charakter teoretyczny, częściowo analityczno-porównawczy.(abstrakt oryginalny)
The changing nature of today's threats, including increased incidence of natural disasters, forces a new model of national security systems. Polish society is faced with problems not only like natural disasters, but also technological ones, as well as terror attacks. Classically perceived crises - natural disasters, floods, large fires, technological failures, give way to new threats such as terrorism, interference in the functioning of information systems and integrated tools for crisis management, preventing simultaneous use of military and civilian components, at every level of response, i.e.: international, national and regional, in relation to the widest range of threats. In addition, defense tasks, carried out by the Polish Border Guards, are an important component of the national defense system. (original abstract)
4
100%
Artykuł ma na celu ukazanie zagadnień związanych z zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi. Naukowej refleksji poddaje się dwie formacje: Straż Graniczną oraz Policję, które poprzez swoje ustawowe zadania, samodzielnie oraz współpracując z innymi podmiotami, stoją na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Handel ludźmi jest problemem na skalę światową, który obejmuje również Polskę. Niniejszy artykuł składa się kilku części: ujęcia definicyjnego przestępstwa handlu ludźmi, unormowanego w polskim prawie karnym, form handlu ludźmi, które występują na terytorium Polski, wymienionych zadań i kompetencji Policji i Straży Granicznej w zapobieganiu i przeciwdziałaniu handlowi ludźmi oraz ujęcia statystycznego z tych dwóch formacji dotyczącego przestępstwa handlu ludźmi. Artykuł, poprzez podjętą próbę analizy przedstawionych zagadnień, stanowi próbę realizacji celu postawionego przez autora.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie procesów modernizacyjnych zachodzących w zakresie organizacji nadzoru celnego i granicznego na zachodniej granicy Imperium Rosyjskiego ze szczególnym uwzględnieniem terenu Królestwa Polskiego. Na podstawie źródeł i opracowań udało się zidentyfikować czynniki, które zadecydowały o pojawieniu się działań modernizacyjnych w tych strukturach. Ponadto udało się ustalić etapy wprowadzania innowacji. Przeprowadzone zmiany znacząco zmodernizowały struktury cywilnej administracji celnej oraz struktury straży granicznej działające na terenie Królestwa Polskiego na przełomie XIX i XX w. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje zagadnienia związane ze zwalczaniem terroryzmu. Naukowej refleksji poddaje się dwie formacje: Straż Graniczną oraz Służbę Celną, które poprzez swoje ustawowe zadania, samodzielnie oraz współpracując z innymi podmiotami, mają za cel przeciwdziałanie atakom terrorystycznym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, głównie śledząc przepływ osób i towarów przez granicę.(abstrakt oryginalny)
W Polsce międzywojennej dochody z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za pracę najemną zaliczono do dochodów stanowiących przedmiot opodatkowania państwowym podatkiem dochodowym. Do czasu nowelizacji w 1922 r. ustawa z 16 VII 1920 r. o państwowym podatku dochodowym nie przewidywała odrębnych zasad ich opodatkowania. W 1922 r. w ustawie wyodrębniono "Dział II" obejmujący przepisy ustanawiające zasady, tryb i skalę podatkową właściwe tylko dla dochodów z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie roli Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej (BSW SG) w procesie usprawniania działalności Straży Granicznej. W zaprezentowanych treściach po przedstawieniu w syntetycznym ujęciu procesu kształtowania się pionu spraw wewnętrznych Straży Granicznej ukazano przesłanki, które wpłynęły na obecny kształt struktury organizacyjnej BSW SG. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest przedstawienie zadań oraz uprawnień funkcjonariuszy BSW SG. Artykuł wskazuje również, na podstawie badań przeprowadzonych przez SG, czynniki sprzyjające przyjmowaniu przez funkcjonariuszy korzyści majątkowych lub osobistych. Istotnym elementem składowym opracowania jest przedstawienie profilu sprawcy (funkcjonariusza SG) czynów korupcyjnych. W konkluzji przedstawionych ustaleń badawczych autorka na tle wieloaspektowej działalności Biura charakteryzuje wpływ podejmowanych przez BSW SG przedsięwzięć na prawidłowe funkcjonowanie formacji. (abstrakt oryginalny)
9
84%
Służby mundurowe, a właściwie grupy mundurowo-dyspozycyjne [Maciejewski, 2014: 53] są to zorganizowane struktury przygotowane do szybkiego reagowania, które są tworzone w systemach militarnych, paramilitarnych lub cywilnych w celu wykonywania szczególnych funkcji związanych z zapobieganiem lub przezwyciężaniem rozmaitych niebezpieczeństw na rzecz skupisk ludzkich, zagrażających społeczeństwu i danemu krajowi. Głównym celem działalności militarnych grup dyspozycyjnych jest szeroko rozumiana obrona suwerenności państwa. Innym czynnikiem rozstrzygającym o zakwalifikowaniu tych grup do systemu militarnego jest przygotowanie ich członków do gotowości poświęcenia swojego życia lub zdrowia w podjętej służbie. Grupy te są uzbrojonymi jednostkami, w pełni umundurowanymi, podlegającymi rygorom jednoosobowego rozkazodawstwa. W systemie militarnym istnieją też mniejsze jednostki wyznaczone do szczególnych zadań, do których zaliczyć możemy: Służbę Wywiadu Wojskowego, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerię Wojskową, jednostki specjalne przeznaczone do szczególnych zadań. Kolejną strukturą dyspozycyjną w militarnym systemie jest Straż Graniczna, zorganizowana na wzór wojskowy. W omawianym systemie są także Agencja Wywiadu i Biuro Ochrony Rządu. Właściwością grup dyspozycyjnych systemu militarnego jest więc wykonywanie rozmaitych zadań dotyczących zabezpieczenia suwerenności zewnętrznej i wewnętrznej państwa. Paramilitarne grupy dyspozycyjne nie są przeznaczone do bezpośredniego udziału w walce zbrojnej, lecz do wspomagania działań sił zbrojnych i zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz społecznego spokoju. Ich przeznaczeniem jest utrzymywanie porządku społecznego w wyznaczonych obszarach działania. Przykładem najważniejszych grup paramilitarnych w Polsce są: Policja, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz innego rodzaju formacje mające paramilitarny status. Specjalny status zawodowy żołnierzy i funkcjonariuszy określono w specjalnych aktach prawnych, tzw. pragmatykach służbowych regulujących ustrój tych służb, natomiast w przepisach szczególnych odnaleźć można zasady dotyczące szkolenia i doskonalenia zawodowego.(fragment tekstu)
10
Content available remote Kobieta jako pracownik w grupach dyspozycyjnych (na przykładzie wojska)
84%
Praca w wojsku, policji, straży granicznej i pożarnej, służbie celnej oraz straży więziennej jeszcze w niedalekiej przeszłości zarezerwowana była przede wszystkim dla mężczyzn, natomiast kobiety bądź to nie były do niej dopuszczane, bądź też stanowiły nieznaczną część funkcjonariuszy. Wraz z upływem lat sytuacja ta zaczyna ulegać zmianie. W artykule podjęto temat dotyczący zwiększania się roli i znaczenia kobiet, które coraz częściej mogą realizować swoje aspiracje zawodowe w służbach dyspozycyjnych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rola straży granicznej w systemie bezpieczeństwa narodowego
84%
Niniejsza publikacja przedstawia rolę jaką pełni Straż Graniczna w systemie Bezpieczeństwa Narodowego w razie konfliktu zbrojnego i w zarządzaniu kryzysowym. Bezpieczeństwo naszego kraju ściśle powiązane jest z bezpieczeństwem całej Unii Europejskiej, gdyż nasza wschodnia granica jest jednocześnie granica unijną. Zasadnicze zadania Straży Granicznej określone między innymi w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, po zmianie Ustawy Straży Granicznej formacji dodano nowe zadania w razie konfliktu zbrojnego. W niniejszej publikacji ujęto także zagadnienia dotyczące zarządzania kryzysowego oraz rolę jaką Straż Graniczna w zarządzaniu tym odgrywa. (abstrakt oryginalny)
Tak jak nieustannie podlega przeobrażeniom otaczająca nas rzeczywistość, zmienia się świat biznesu, tak również płeć pracownika zaczyna być postrzegana w innym świetle niż do niedawna zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Coraz częściej postuluje się zerwanie z dotychczasowymi stereotypami na temat różnicy płci. Opracowanie ma na celu przybliżenie problematyki dotyczącej tego, jak współczesne organizacje porządku publicznego, w tym straż graniczna, odnoszą się do roli kobiety i mężczyzny w dość "niekobiecej" (według obowiązujących stereotypów) branży oraz na ile obecny rynek pracy jest nowoczesny i potrafi sprostać nowym wyzwaniom.(abstrakt oryginalny)
Economic crime is an extremely harmful phenomenon for a country's economy. In the free-market era with accelerating globalization of financial markets, business related crime can only be considered on international grounds. The efficiency of combating economic crime relies heavily on international regulations and on activities undertaken by relevant organs and agencies. Economic crime occurs in different layers of business turnover. Therefore, the Polish legislator entrusted the Border Guard the mission to counteract economic crime because this particular formation by nature of their statutory tasks monitors border areas and keeps an eye on routes through which illegal goods may be smuggled. Border areas are often the only spots where business related crime can be detected due to the fact that any human activity within the borderland is subject to controls and checks on regular bases. This paper looks at the phenomenon of business crime or economic crime, as the authors use the terms interchangeably, from the angle of the activities the Polish Border Guard undertakes to counteract business related crime.(original abstract)
Zmiany ustrojowo-polityczne, jakie dokonały się w Polsce po 1990 r., spowodowały otwarcie Polski na świat. Proces ten spowodował otwieranie nowych przejść granicznych oraz wzrost wymiany handlowej między Polską i innymi państwami, jak również wzrost ruchu granicznego, co uwidacznia się w liczbie osób przekraczających granice Polski. Otwieranie nowych przejść granicznych przyczynia się do zagospodarowania przestrzeni i do rozwoju lokalnego nie tylko na terenach, gdzie istnieje przejście graniczne, ale również np. na drogach dojazdowych do przejścia. Na terenach tych rozwijają się usługi związane z obsługą ruchu granicznego - restauracje, motele, stacje paliw, które zaspokajają potrzeby przyjeżdżających i wyjeżdżających. Rozbudowa przejść wymaga dalszej rozbudowy dróg dojazdowych, szybkich obwodnic, parkingów, składów celnych. Wszystkie te zmiany pociągają za sobą wprowadzenie poprawek do planu zagospodarowania przestrzennego, przewidując miejsca pod bocznice kolejowe, miejsca rekreacyjne czy drogi. Celem opracowania jest ukazanie zmian w zagospodarowaniu granicy w latach 1991-1998 oraz przedstawienie rodzaju przejść granicznych, ponieważ nie wszystkie przejścia, a jest ich 217, wpływają jednakowo na zagospodarowanie przestrzeni i rozwój lokalny. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy szkolenia funkcjonariuszy służb granicznych jako istotnego instrumentu ich rozwoju zawodowego wpływającego na bezpieczeństwa naszego państwa. Na wstępie przedstawiono istotę i znaczenie szkolenia funkcjonariuszy służby granicznej w kontekście ich pożądanych kompetencji. Kolejno zaprezentowano główne instrumenty rozwoju zawodowego wpływające na rozwój kapitału ludzkiego funkcjonariuszy w Straży Granicznej. Przedstawiono ogólną klasyfikację i charakterystykę metod i technik szkolenia wpisujących się w system kształcenia i rozwoju zawodowego funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zaprezentowano model szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Granicznej w określonych korpusach osobowych. (abstrakt oryginalny)
Logistyka jest współcześnie wykorzystywana na szeroką skalę i niewątpliwie przyczynia się do usprawniania funkcjonowania wielu podmiotów i organizacji, w tym również służb mundurowych. Ciekawym zaganianiem z tym związanym jest to odnoszące się do integracji zasobów logistycznych, która jest realizowana w Polsce w odniesieniu do Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu. W prezentowanej pracy podjęte zostaną wybrane kwestie odnoszące się do tej integracji. Problem badawczy pracy stanowi opisanie potencjału logistycznego Policji, SG, PSP oraz BOR-u, który może zostać wykorzystany w ramach integracji zasobów logistycznych tych służb, określenie tego, która służba dysponuje największą liczbą zasobów logistycznych, a także dokonanie oceny wspomnianego potencjału pod względem jego ilości i rodzajów zasobów. Podstawową metodą badawczą wykorzystaną w pracy jest desk research.(abstrakt oryginalny)
The Schengen area tends to be commonly misconstrued in the public perception as being 'border-free', defined by the unrestrained mobility of people, goods and capital. In reality the so-called 'internal borders' are still marked by a fervour of activities, conducted by the various national state agencies created for the purpose of territorial protection. Identity and migration checks - which often strikingly resemble pre-Schengen border checks - special crime-prevention tasks and transnational operations of police-type forces, detention and the unrelenting transfers of asylum-seekers and forced returns of illegalised migrants (also of EU nationals) are only a few among the many responsibilities of the various border-guard formations. This paper, based on data from fieldwork with the street-level Polish Border Guards working in the Intra-Schengen border region on the Polish-German border, analyses the impact of different levels of institutional discretion: official, local and individual, with a particular focus on the officers' behaviour and decision-making and on the role of discretion within the policy implementation of a specific procedure. Analysing the phenomenon of the forced returns (deportations) of EU nationals within the Schengen area, this paper exposes the nature of the little-known practice of cross-border transfers. It focuses on the phenomenon of a forced return of Polish citizens from Germany, specifically on the micro-level moment of transfer of custody between the German Federal Police (Bundespolizei) into the hands of the Polish Border Guards (Straż Graniczna) on the Polish-German border, looking at the procedural variations and the decision-making of the officers, especially in the context of its street-level echelon and its practical contribution to the concept of deportability. (original abstract)
Autorzy podjęli próbę przedstawienia skali i dynamiki migracji transgranicznej, analizy natężenia zjawiska w aspekcie zmian w czasie (sezonowości) oraz oszacowania trendu transgranicznej migracji wahadłowej w ostatnich dwóch latach.
Po zmianach ustrojowych i powstaniu 16 maja 1991 r. nowej formacji przeznaczonej do ochrony polskiej granicy państwowej - Straży Granicznej stwierdzono, że nie były to odpowiednie jednostki pływające do ochrony granicy morskiej. W ten sposób dobiegła końca ich służba na rzecz polskich formacji ochrony granicy, a w ramach "przyjacielskiej pomocy" zostały przekazane dla Litwy. Jednostki pływające obok systemu radiolokacyjnego, służby liniowej żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP) oraz pracy operacyjno - rozpoznawczej zwiadu WOP, stanowiły ważną część systemu ochrony polskiej granicy morskiej w drugiej połowie XX w. Na skutek zmian organizacyjnych w połowie lat 60. WOP zostały pozbawione większości dotychczas posiadanych pełnomorskich jednostek pływających, zmniejszając tym samym zakres i skuteczność prowadzonych przez nie działań. W artykule zaprezentowano koncepcję budowy i wprowadzenia do służby kutrów pościgowych typu "SZKWAŁ", opracowaną w resorcie spraw wewnętrznych, stanowiącą próbę poprawy istniejącego stanu rzeczy.(abstrakt oryginalny)
The hereby article presents events that took place on the territory of Carpathian Ruthenia in 1938/1939 in the context of information obtained by the Border Guard during the interrogation of detained people attempting to cross the border illegally. The article is based on the critical examination method of source materials which are stored in the National Historical Archives in Lviv. The temporal caesura are the documents created by the Border Guard officers between October and December 1938. The article consists of two parts: the introduction, where the author discusses the situation of Carpathian Ruthenia at that time and the main part, which presents passages from arrests protocols of the volunteers for Carpathian Sich. The presented article is supplemented by author's proper comments. By presenting the above mentioned subject, the author points out the danger posed by a tiny Carpatho-Ukraine state for the internal security of Poland. The author stresses out the role of Ukrainian organizations in Poland. The analysis of the content of testimonies of detained people (in the preserved records of interrogation) indicates a huge commitment of Ukrainian communities in the idea of creating Ukrainian state and a good organization of transportation across the border of Ukrainian volunteers from Poland to Ukrainian armed forces being formed in the territory of Chust. Furthermore, the article covers information about the cooperation concerning counterintelligence protection of the borderline between the Border Guard and Independent Information Departments. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.