Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia finansowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Małe firmy handlowe - pozycja, strategie, perspektywy rozwoju
100%
W artykule przedstawiono znaczenie mikro i małych przedsiębiorstw handlowych wśród ogółu firm działających w sferze handlu oraz w zbiorowości przedsiębiorstw mikro ogółem w gospodarce. Dynamiczny rozwój wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i sklepów dyskontowych oraz szybko rosnąca siła sieci handlowych sprawiają, że mikrofirmy funkcjonujące w sferze handlu poddane są silnej konkurencji. W artykule omówiono strategie, które mogą być szansą dla małych firm handlowych, a także przedstawiono krótkookresowe prognozy ich rozwoju.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu określono strategię płynności finansowej w ujęciu dochód-ryzyko w Netia SA Okres badawczy obejmował lata 2006-2008. Stwierdzono stosunkowo duże zróżnicowanie strategii aktywów obrotowych. Odnotowano konserwatywną strategię finansowania majątku obrotowego. W ujęciu relacji majątkowo-finansowych występowała na ogół strategia agresywno-konserwatywna, z tendencją do wzrostu poziomu agresywności. Nie wystąpiły jednoznaczne relacje między wielkością zysku rezydualnego, a strategią finansowania majątku obrotowego oraz majątkowo-finansową. W przypadku stosowania bardziej agresywnej strategii majątkowo-finansowej spółka prowadziła efektywną działalność, głównie poprzez wzrost agresywności strategii finansowej. Zbyt wysoki po¬ziom agresywności strategii majątkowej przyczynił się do generowania ujemnego zysku rezydualne¬go przez Netia SA.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 8
153-162
W marcu br. w Ministerstwie Finansów opracowano dokument "Średniookresowa strategia finansowa", zawierająca kompleksową analizę obecnej kondycji finansów publicznych oraz propozycje koniecznych reform zmierzających do uzdrowienia sytuacji w finansach publicznych. "Średniookresowa strategia finansowa" została przyjęta przez Radę Ministrów jako podstawa do opracowywania założeń przyszłorocznego budżetu.
|
2012
|
nr 97
157-170
Celem badań było poznanie opinii zarządzających na temat możliwości kształtowania strategii finansowania spółek giełdowych z sektora agrobiznesu. Na potrzeby opracowania przeprowadzono kwestionariusz wywiadu, zawierający pytania dotyczące strategii finansowania działalności, ze szczegółowym uwzględnieniem hierarchii źródeł finansowania, a także czynników wpływających na decyzje kapitałowe. W zależności od struktury organizacyjnej badanych jednostek, kwestionariusze zaadresowano do prezesów zarządów, dyrektorów finansowych oraz głównych księgowych. Analiza obejmowała 16 przedsiębiorstw z branży spożywczej, charakteryzujących się zróżnicowaną pozycją rynkową, potencjałem produkcyjnym oraz zasobami ludzkimi. Badanie przeprowadzono w 2011 roku. W artykule jako kryterium podziału spółek giełdowych z sektora agrobiznesu na grupy przyjęto wartość przychodów ze sprzedaży. Według tego kryterium wyodrębniono przedsiębiorstwa małe (wartość przychodów 50-199 mln zł), średnie (przychody 200-599 mln zł) oraz duże (przychody 600-2999 mln zł). Zarządzającym spółkami giełdowymi proponowano warianty odpowiedzi na pytania w skali od najniższej oceny 1 (nieważny) do najwyższej 4 (bardzo ważny). W tabelach zaprezentowano średnie arytmetyczne ocen dla poszczególnych grup oraz badanej zbiorowości ogółem. (fragment tekstu)
5
75%
Ryzyko stanowi nieodłączny element aktywności gospodarczej każdego podmiotu gospodarczego, w tym również przedsiębiorstwa małego. Przedsiębiorstwo powinno podejmować działania i związane z tym ryzyko z pełną świadomością ich skutków, powinno wyznaczać akceptowalne granice ryzyka zgodnie z oczekiwaniami. Dotyczy to zarówno sytuacji wymagających ograniczenia negatywnych skutków, jak i świadomego podejmowania ryzyka, z akceptacją związanych z tym konsekwencji finansowych. Wybory związane z ryzykiem stanowią najbardziej złożone decyzje finansowe i inwestycyjne, wymagające wieloaspektowego ujęcia. Dla utrzymania pozycji na rynku i zapewnienia możliwości rozwoju przedsiębiorstwa powinny wykazywać odpowiednią elastyczność i zdolność adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia. Niepewność rynkowa, zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne implikują sytuacje wymuszające angażowanie się w procesy pozwalające na zarządzanie ryzykiem w ramach przyjętej strategii. Wiąże się to również z koniecznością podejmowania innowacji, tworzących nowe formy i warunki konkurencji, ale zwiększających równocześnie ryzyko działania. Małe przedsiębiorstwa wykazują z jednej strony wyższą elastyczność działania, z drugiej jednak mogą napotykać na większe bariery i ograniczenia, które w konsekwencji mogą eliminować te podmioty z życia gospodarczego. Ryzyko niegroźne dla dużego przedsiębiorstwa może stanowić zagrożenie dla małego podmiotu gospodarczego. (fragment tekstu)
|
|
nr 9
18-19
Bank Światowy przedstawił w końcu kwietnia 2003 r. propozycję "Polskiej strategii finansów publicznych na rzecz wzrostu". Do dokumentu jest dołączona obszerna "Analiza Wydatków Publicznych". Artykuł omawia w/w dokument.
|
|
13
|
z. 3
73-77
W opracowaniu zaprezentowano identyfikację i interpretację charakteru strategii majątku obrotowego, stanowiącej strategię cząstkową strategii płynności finansowej w ujęciu dochód-ryzyko, w zależności od wielkości ekonomicznej gospodarstw oraz typu prowadzonej produkcji rolniczej. Badaniem objęto wszystkie gospodarstwa stanowiące próbę badawczą polskiego FADN. Okres badawczy obejmował rok 2008. Charakter stosowanej w gospodarstwach rolniczych strategii aktywów obrotowych w ujęciu dochód - ryzyko wykazywał zróżnicowanie w zależności od wielkości ekonomicznej gospodarstw i typu prowadzonej produkcji. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu za zasadne uznano wygenerowanie kluczowych czynników determinujących koszty w procesach implementacyjnych, realizowanych przez zakłady wytwórcze sektora mechanizacji rolnictwa. Autorzy za kluczowe uznali pokazanie ich roli, miejsca i znaczenia, rozpatrując owo zagadnienie z perspektywy możliwości ich ograniczania. Osiągnięcie celu głównego wymagało sformułowania i zrealizowania celów cząstkowych, do których autorzy zaliczają kwerendę literatury przedmiotu pozostającą w bezpośredniej relacji z tematem badań, co w zamierzeniu autorów znajdzie swój wyraz w - opracowanym w formie listy - zestawie czynników "kosztotwórczych". W ramach badań podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki - zdaniem wytwórców - determinują ponoszone koszty. Rozpatrując owo zagadnienie w relacji koszty a zysk, w dalszej części pracy autorzy zasugerują rekomendacje w zakresie obniżania kosztów, w miejscu gdzie bezprzedmiotowe i nieuzasadnione jest ich ponoszenie. Przyjętym celom opracowania odpowiadał - potwierdzony badaniami - koncepcyjny wzorzec tezy, o następującym brzmieniu: Minimalizacja odpadów realizowana w danym procesie produkcyjnym, uzyskiwana m. in. poprzez odpowiedni dobór i optymalny rozkrój surowca, w istotny sposób warunkuje obniżenie kosztów implementacji i tym samym wpływa na zwiększanie zysku ze sprzedaży danego wyrobu. Niniejsze opracowanie ma charakter twórczej syntezy opartej z jednej strony na szczegółowej analizie teorii problemu, a z drugiej - na dotychczasowych badaniach własnych autorów. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 15
22-23
Autor omawia dokument przedstawiony w marcu przez Ministerstwo Finansów - "Średniookresową strategię finansową". Omawia główne cele w sferze finansów publicznych, propozycje działań mających na celu stabilizację finansów publicznych, główne zagrożenia realizacji strategii.
10
Content available remote Strategie finansowania spółdzielni mleczarskich
75%
|
2010
|
nr 82
203-213
Celem opracowania jest ocena efektywności strategii finansowania aktywów spółdzielni mleczarskich. Badaniem objęto 60 spółdzielni mleczarskich, a okres analizy obejmuje lata 2000-2008. Dobór spółdzielni mleczarskich do badań był celowy. Do badań przyjęto spółdzielnie ogłaszające sprawozdania finansowe, z których zarządzający wyrazili zgodę na udzielenie dodatkowych informacji o wynikach ekonomiczno-finansowych. (fragment tekstu)
|
2017
|
nr 4
969-984
Mierniki efektywności mogą zostać wykorzystane do zarządzania strukturą kapitału w przedsiębiorstwie, rozumianą jako relację pomiędzy kapitałem własnym a zobowiązaniami, od których płacone są odsetki. Dzięki ich zastosowaniu można dokonać analizy i oceny struktury kapitału a także dążyć do jej optymalizacji. Optymalna struktura kapitału minimalizuje średni ważony koszt kapitału, a tym samym wpływa na wzrost wartości przedsiębiorstwa. Kształtowanie struktury kapitału jest jednym z elementów strategii finansowania w przedsiębiorstwie. Najczęściej stosowane mierniki, związane ze strukturą kapitału to: wskaźniki oparte na kryterium wartości kapitałów, wskaźnik struktury kapitału, stopień dźwigni finansowej, rentowność kapitałów własnych oraz średnioważony koszt kapitału. Celem artykułu jest określenie znaczenia mierników efektywności w procesie kształtowania struktury kapitału przedsiębiorstwa. Artykuł został napisany w oparciu o literaturę fachową z zakresu omawianych zagadnień. Ponadto została dokonana analiza wybranych mierników efektywności przedsiębiorstwa, związanych z kształtowaniem struktury kapitału, przedstawiona w formie studium przypadku. Powyższa analiza została przeprowadzona na podstawie skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego spółki Ursus S.A. w latach 2014-2016. (abstrakt oryginalny)
|
1999
|
nr 8
19-21
Inwestorzy opierają swoją strategię finansową w zakresie budowy siedzib na "własnych siłach firm" (środki własne i kredyt hipoteczny zaciągnięty przez firmy). W przypadku projektu developerskiego możliwe jest wejście inwestora zewnętrznego lub podjęcie działalności developerskiej przez nowo utworzoną własną firmę.
W artykule zostały przedstawione tendencje zmian w finansowaniu projektów górniczo-geologicznych realizowanych w 2009 roku na świecie. Sektor górniczy korzystając z hossy jaka panowała na rynkach surowców mineralnych do 2008 roku w dużym stopniu wykorzystywał w finansowaniu kapitał obcy odsetkowy, co doprowadziło do rekordowego zadłużenia sektora na koniec 2008. Wraz z nadejściem kryzysu i załamaniem cen na giełdach surowców mineralnych, firmy górnicze postanowiły zmniejszyć zadłużenie i w szerszym stopniu wykorzystywać kapitał własny jak również obligacje zamienne na akcje, co wynikało ze zwiększenia kosztów finansowych obsługi istniejącego długu oraz zwiększenia ryzyka kredytowego dla zaciągania nowych kredytów. W artykule przedstawiono największe programy emisyjne oraz emitentów w branży górniczej w 2009 roku potwierdzając zmiany w strukturze finansowania. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 26
109-118
W artykule przedstawiono metodykę identyfikacji strategii finansowej. Następnie wykorzystano ją do określenia strategii w 25 przedsiębiorstwach budowlanych w latach 2006-2008. W oparciu o przeprowadzone badania zagregowano wyniki i sformułowano postulaty pod adresem udoskonalania metodyki identyfikacji strategii finansowych. (abstrakt oryginalny)
|
2005
|
nr 4
243-249
Analiza elementów otoczenia zewnętrznego jako czynnika uwzględnianego w procesie formułowania strategii finansowania jest niezbędna. Otoczenie wyznacza ramy dla działań przedsiębiorstwa. Wybór strategii finansowania powinien być oparty na analizie wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań, w których funkcjonuje przedsiębiorstwo. Dostateczna znajomość uwarunkowań występujących aktualnie, a przede wszystkim trafne przewidywanie ich zmian w przyszłości, wpływa na prawidłowość decyzji podejmowanych w tym zakresie. W artykule zaprezentowano czynniki zewnętrzne uwzględniane przez przedsiębiorstwa produkcyjne województwa kujawsko-pomorskiego w procesie formułowania strategii finansowania działalności.(streszcz. oryg.)
W pracy przedstawiono propozycję pomiaru kosztów agencji dotyczących wolnej gotówki w przedsiębiorstwie. Punktem wyjścia była definicja kosztów agencji sformułowana przez Jensena i Mecklinga [1976], którą tu zastosowano przy wykorzystaniu dynamicznego modelu przedsiębiorstwa. Badanie wpływu długości horyzontu analizy na zaktualizowaną wartość kosztów agencji wskazuje, że przy długich horyzontach obecna wartość kosztów agencji maleje. Ponieważ występowanie kosztów agencji prowadzi do obniżenia wartości przedsiębiorstwa, istotne jest prześledzenie, które czynniki determinują występowanie wysokich kosztów agencji, a które sprzyjają ich obniżaniu. Taką analizę wrażliwości przeprowadzono w drugiej części pracy. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Estrategias financieras de la empresa familiar en México
75%
This research talks about the financial strategies used by family businesses in Mexico. Statistically, family businesses contribute 52% of Mexico's gross domestic product; if one disappears, 1 out of every 3 MIPYM companies can be found: loss of employment, not supporting PIB, crime increases, lack of basic food basket and generation of Poverty in the city, state and country. The goal is to identify the strategies used by companies that have had a successful participation in the country. The techniques used are documentation and analysis. The topics considered in this paper are those that stand out: the use of corporate governance, financial strategies and the succession plan in family businesses. The results show the tools to elaborate the financial strategies, the process to establish the corporate governance, and the succession plan. It was concluded that entrepreneurs seek the transcendence of the company, the main objective is not to seek large profits in the short term, its reinvestment and slow growth planned in a long-term. This research is expected to be a continuation for many researchers in this important phenomenon in Mexico. (original abstract)
Głównym celem opracowania jest zaprezentowanie istoty i struktury strategii finansowej współczesnego przedsiębiorstwa wraz z ukazaniem relacji pomiędzy ową strategią a zakresem i kierunkami planowania finansowego. W pierwszej części opracowania zdefiniowano strategię finansowa przedsiębiorstwa, dokonano jej dezagregacji oraz omówiono wyodrębnione elementy składowe. Druga część opracowania obejmuje charakterystykę zakresu i kierunków planowania finansowego wynikających z przyjętej koncepcji strategii finansowej. Opracowanie oparto głównie na analizie literatury i doświadczeniach własnych autora. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Finansowanie wzrostu firmy rodzinnej
75%
Opracowanie odnosi się do kwestii finansowania firmy rodzinnej. Liczba tego rodzaju firm jest znacząca w gospodarce każdego kraju, w tym także Polski. Firmy rodzinne są obecne w każdej branży i w każdej klasie wielkości firmy. Jednocześnie wykazują specyficzne cechy w porównaniu do firm nierodzinnych. Realizują specyficzne strategie, w tym także strategie finansowania. Jak wykazują dotychczasowe badania firmy rodzinne charakteryzują się niższym wskaźnikiem zadłużenia (zadłużenie w relacji do kapitałów własnych) oraz niższym stopniem wykorzystania kredytów (kredyty w zobowiązaniach ogółem). Wzrostowi wielkości firmy rodzinnej (mierzony zwiększeniem wartości aktywów czy przychodów ze sprzedaży) towarzyszy dojrzewanie firmy i zwiększanie stopnia profesjonalizacji zarządzania. Oznacza to pojawienie się osób spoza rodziny we własności, kontroli i zarządzaniu firmą. Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja sposobu finansowania firmy z uwzględnieniem stopnia wzrostu i dojrzałości firmy. Postawiona hipoteza badawcza zakłada, że firmy rodzinne na każdym etapie dojrzewania charakteryzują się niższymi wskaźnikami zadłużenia i stosowaniem bezpieczniejszej strategii finansowania. Próba badawcza składa się z 8 celowo dobranych firm rodzinnych z różnych etapów dojrzewania. Zastosowana metoda badań to metoda porównań wskaźników charakteryzujących badane firmy z danymi branżowymi, danymi charakteryzującymi daną klasę wielkości firmy oraz podmioty gospodarki ogółem. Wyniki prowadzonej analizy wskazują, że 7 na 8 firm prowadzi bezpieczny sposób finansowania. Tylko jedna spośród badanych firm charakteryzuje się wyższymi wskaźnikami zadłużenia oraz bardziej ryzykowną strategią finansowania.(abstrakt oryginalny)
20
75%
Corporate finance literature is rich in both theoretical discussion and empirical research concerning financing and the capital structure determinants. However, despite many studies conducted in this field, the impact of certain capital structure determinants is still unclear and the empirical evidence remains inconclusive This article provides insights into the financing strategies in the European Union perspective from the point of view of two key factors affecting capital structure. One of them is an external factor, namely the industry where a company operates, whereas the other one is an internal factor, i.e. the firm size The theoretical part of the paper contains a literature review reflecting the impact of the selected factors on capital structure. The empirical analysis covers corporate financing strategies characterised by 7 financial ratios in 3 size groups of firms across 13 industries in 9 EU countries during the period 2000-2010. The objects treated as countries, industries and industries in countries are categorised into three strategic groups (aggressive, neutral and conservative) according to the linear ranking method based on the aggregated taxonomic measure. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.