Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia kierowania postępem naukowo-technicznym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Nasilająca się konkurencja oraz coraz mniejsza stabilność warunków działania współczesnego przedsiębiorstwa wymusza poszukiwanie różnych modyfikacji i usprawnień jego działalności oraz szybkiego reagowania na dynamikę zewnętrzną. Musi ono stawać się organizacją zdolną do zmian, ciągłego rozwoju, generowania innowacji procesowych i produktowych, nowych koncepcji zarządzania i strategii marketingowych, a także organizowania całego łańcucha tworzenia wartości, w tym również w skali międzynarodowej. Peter F. Drucker przestrzega, że organizacja, która utrwala dzisiejszy poziom wizji, sprawności i dokonań, traci zdolność adaptacyjną, co więcej nie będzie zdolna do przetrwania w zmiennym jutrze, skoro zmiana jest jedynym nieodmiennym przeznaczeniem człowieka. (fragment tekstu)
Na grunt nauk technicznych zostały przeniesione zasady wypracowane przez nauki ekonomiczne tak, aby technologie produkcji oraz wytwarzane produkty cechowała oszczędność i wydajność w zastosowaniu do przestrzeni, czasu, materii i energii. Autor skupił się głównie na kierunkach równoważenia rozwoju i generowaniu dzięki temu technologii ekoefektywnościowych i przyjaznych środowisku.
W artykule omówiono problemy strategii postępu naukowo- technicznego w związku ze strategią rozwoju społeczno-gospodarczego państwa.
W rozwiniętych gospodarkach rynkowych zdolność przedsiębiorstw do kreowania i wchłaniania innowacji stanowi kluczowy czynnik postępu gospodarczego i cywilizacyjnego. Autor przedstawił potencjał innowacyjny polskiej gospodarki ( m.in. nakłady na sferę B+R w procent PKB), jego ocenę (m.in. udział wybranych wyrobów high-tech w wartości produkcji sprzedanej ), strategie innowacji przedsiębiorstw. Autor zwrócił uwagę na fenomen polskiej transformacji jakim jest innowacyjność małych przedsiębiorstw, przy ich słabości kapitałowej i zbyt dużym rozdrobnieniu.
Rozwój gospodarczy regionu i umocnienie jego pozycji w danym kraju i na rynkach międzynarodowych są mozliwe wtedy, gdy współpraca nauki z biznesem jest twała i skuteczna, poprzedzana nieustannym inwestowaniem w rozwój kapitału intelektualnego. To jedynie dzięki wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościom ludzi powstają innowacyjne rozwiązania w każdej dziedzinie życia. Ogromnie ważne na tym etapie jest wsparcie państwa poprzez podejmowanie odpowiednich decyzji prawodawczych i ustawodawczych. Takie działania pozwolą naukowcom, jednostkom naukowym i przedsiębiorcom na swobodną pracę badawczą, a w konsekwencji wprowadzanie do praktyki nowych i innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Natomiast umożliwienie finansowania badań naukowych oraz współpracy nauki z praktyką ze środków europejskich i krajowych powinno być celem strategicznym każdego państwa, samorządu, uczelni wyższej czy każdej indywidualnej jednostki. Dlatego tak istotne jest, aby obecnie, kiedy Polska otrzymała szansę uczestniczenia w wielu programach pomocowych, zachęcać naukowców, aby tworzyli zespoły badawcze i nawiązywali współpracę z przemysłem, aby ich praca i zaangażowanie przyczyniały się do rozwoju regionu i całego kraju. (fragment tekstu)
Dyrektor marketingu często odpowiedzialny jest za cyfrową transformację biznesu, więc jego kompetencje muszą obejmować również technologię. A wszystko to w czasach, w których marketing coraz bardziej się komplikuje, staje się nieprzewidywalny i wymagający koordynowania pracy stale poszerzającej się agencji i innych wyspecjalizowanych podmiotów. Z roku na rok bycie CMO staje się coraz trudniejsze. Tę diagnozę potwierdzają kolejne wyniki badań grupy zawodowej, jaką stanowią dyrektorzy marketingu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.