Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia lizbońska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
|
|
nr 13
135-143
Z dotychczasowego przebiegu realizacji Strategii Lizbońskiej wynika, że kraje członkowskie dokonały postępu w jednym lub więcej obszarach priorytetowych, ale żadnemu nie udało się to na wszystkich polach. Dlatego uznano, iż obecnie najważniejszym zadaniem jest, aby w ramach narodowych polityk w każdym państwie członkowskim położyć szczególny nacisk na te obszary, które stanowią najsłabsze ogniwo w realizacji Strategii. W przypadku Polski nie ulega wątpliwości, że obszarem tym jest zatrudnienie. W świetle tego co powiedziano wyżej, realizowanie wytycznej UE mówiącej o konieczności wsparcia prywatnej inicjatywy poprzez lepsze uregulowania prawne powinno mieć szczególne znaczenie. Niestety, z lektury KPR raczej nie wynika, aby w horyzoncie objętym tym programem miał się w tej dziedzinie dokonać jakiś przełom. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba wskazania zmian w zastosowaniu proinnowacyjnych instrumentów podatkowych w polityce gospodarczej państw, ze szczególnym uwzględnieniem polityki wobec wydatków na badania i rozwój. (fragment tekstu)
Zainteresowanie przedmiotem demografii przedsiębiorstw w Polsce w ostatnich latach znacznie się zwiększyła. Wzrost popularności demografii przedsiębiorstw związany jest głównie z projektem Eurostatu i podstawowym celem Strategii Lizbońskiej. Artykuł analizuje i ocenia wpływ otoczenia rynkowego i zmiany zachodzące na rynku na dynamikę populacji przedsiębiorstw. Współczynniki demograficzne zostały wykorzystane do oceny dynamiki populacji przedsiębiorstw.
|
|
nr 23
26-27
Artykuł przedstawia założenia i konsekwencje Strategii Lizbońskiej, przyjętej w 2000 roku przez Unię Europejską. Celem jest uczynienie z Unii do 2010 roku najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata.
Przedstawiono problematykę spójności i konkurencyjności w Traktacie o Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na raporty kohezyjne, w których Unia Europejska ogłasza wyniki monitoringu swej ekonomicznej i społecznej spójności. Podkreślono znaczenie efektywnej realizacji strategii lizbońskiej dla pogłębienia spójności.
|
|
nr 15-16
23-34
Od strony formalnej SRK 2007-2013 to dokument nowoczesny nawiązujący w swojej konstrukcji do dokumentów programowych dokumentów Unii Europejskiej, napisany przystępnym językiem. Mimo pewnych słabości - co zarówno wobec "złożoności materii", jak i na tym etapie doświadczeń planistycznych jest nieuniknione - wydaje się, iż zawiera on cele i priorytety kluczowe dla dynamizacji rozwoju społeczno- -gospodarczego. Po raz pierwszy stworzone zostały prawne mechanizmy tworzące warunki, aby tak było, oraz istnieje unikalna szansa uzyskania bardzo znacznych środków finansowych na rozwój kraju. Powinno to w horyzoncie objętym Strategią zaowocować odczuwalną poprawą warunków bytu ludności w Polsce, co słusznie uznano za jej główny cel. Oznaczałoby to, że w procesie transformacyjnym przeszliśmy do kolejnego wyższego etapu rozwoju, w którym programowanie strategiczne stało się uprawnionym narzędziem kierowania gospodarką. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza głównych założeń koncepcji społeczeństwa informacyjnego w Unii Europejskiej, a także ocena przebiegu jej realizacji. Uzupełnieniem tej analizy jest charakterystyka Strategii Lizbońskiej, w ramach której zaplanowano działania przyspieszające realizację budowy europejskiego społeczeństwa informacyjnego („e-Europe"). (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 7-8
87-103
W artykule zostały przedstawione zagadnienia związane z realizację Strategii Lizbońskiej w Polsce, w tym przede wszystkim system implementacyjny Strategii Lizbońskiej, jak również porównanie roli funduszy strukturalnych w realizacji celów lizbońskich w latach 2004-2006 oraz 2007-2013. Autor poddaje analizie stopień zdeterminowania działań w ramach regionalnych programów operacyjnych (2007-2013) celami lizbońskimi. Kwestia ta wydaje się być szczególnie interesująca w kontekście przyjętej częściowej decentralizacji systemu wdrażania funduszy strukturalnych na lata 2007-2013, polegającej na zwiększeniu roli województw samorządowych w procesie programowania i implementacji środków wspólnotowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
5-27
Celem artykułu jest analiza polityki innowacyjnej Unii Europejskiej. Realizacji powyższego zamierzania służyć będzie zarówno przedstawienie założeń strategii oraz narzędzi wspierających innowacyjność w ramach integracji europejskiej, jak również prześledzenie ewolucji podejmowanych w tym zakresie działań. Równie istotnym zagadnieniem omawianym w tekście jest ocena efektywności prowadzonej przez Unię Europejską polityki innowacyjnej.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Finansowanie działalności badawczo-rozwojowej przez przedsiębiorstwa
75%
Tematem artykułu jest problem finansowania działalności badawczo-rozwojowej (B+R) przez przedsiębiorstwa. Cechą krajów wysoko rozwiniętych i innowacyjnych jest wysoki udział finansowania tej strefy przez przedsiębiorstwa (ok. 2/3 ogółem środków), a niski przez budżet państwa (ok. 1/3 ogółem środków). Natomiast w Polsce udział środków budżetowych w nakładach ogółem przeznaczonych na działalność B+R był zdecydowanie wyższy niż przeciętnie w krajach OECD i w 2008 roku wyniósł 56,1%. Nakłady przedsiębiorstw wyniosły zaś 26,6%. (abstrakt oryginalny)
W Strategii Lizbońskiej podkreślono znaczenie kształcenia ustawicznego w budowaniu nowoczesnej gospodarki europejskiej. Ten kierunek działań znalazł swoje odzwierciedlenie w zapisach dokumentów programowych UE i tych opracowanych w Polsce. W artykule wskazano na najważniejsze kierunki działań podejmowanych na rzecz rozwijania kształcenia ustawicznego w UE i w Polsce. Na podstawie wybranych wskaźników omówiono uczestnictwo osób dorosłych w wieku 25-64 lata w kształceniu i szkoleniach w Polsce i na tle innych krajów członkowskich UE. Należy zintensyfikować działania w kierunku rozwijania edukacji dorosłych w Polsce, kierując na ten cel odpowiednie środki finansowe, w tym pochodzące z funduszy strukturalnych UE.(abstrakt oryginalny)
Międzynarodowa konkurencyjność przedsiębiorstw i gospodarek budzi zainteresowanie nie tylko sfery biznesu, ale również instytucji państwowych i Unii Europejskiej (UE). W tym ostatnim przypadku ważne jest tworzenie otoczenia ekonomicznego, prawnego i demograficznego (krajowego i wspólnotowego), które sprzyja podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarek. W opracowaniu poddano analizie projekty UE, których celem jest budowanie konkurencyjnej gospodarki, nawet jeżeli, tak jak w przypadku strategii tworzonych w XX wieku, nie używano kategorii "konkurencyjność". W realizowanej obecnie Strategii "Europa 2020" przyjęte zostały trzy priorytety dla zrównoważonego wzrostu i zatrudnienia: mądry wzrost, zrównoważony wzrost i zintegrowany wzrost.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Strategia Lizbońska
75%
|
|
nr 11
87-97
Działania zmierzające do zniwelowania przewagi USA w stosunku do Europy zostały przejawiły się w przygotowanym przez Komisję Europejską w 1970 roku dokumencie "Memorandum Collony". Dalsze modyfikacje i prace nad intensyfikacją rozwoju państw UE przejawiły się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Lizbonie w dniach 23-24 marca 2000 roku. W tym celu, przygotowano przełomowy program o nazwie "Strategia Lizbońska" aby państwa członkowskie dogoniły pod względem rozwoju USA. W 2004 roku w obliczu słabej oceny rezultatów Strategii Lizbońskiej zaproponowano zmianę sposobu zarządzania strategią i wzmocnienie zachęt finansowych z budżetu UE. W 2006 roku Rada Europejska przyjęła program o nazwie "Odnowiona Strategia Lizbońska", natomiast w marcu 2010 roku rozpoczęto przygotowywania do "Nowej Strategii 2020". (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Nowe technologie dla systemowo zintegrowanych regionów wiedzy
75%
Dzięki Strategii Lizbońskiej Polska ma unikatowe szanse stworzy 10 regionów opartych na wiedzy gotowych do partnerskiej współpracy z najbardziej zaawansowanymi regionami wiedzy UE. Rola w tym historycznym przedsięwzięciu Centralnego Okręgu Wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Głównym założeniem strategii "Europa 2020" jest ożywienie wzrostu gospodarczego krajów UE i przygotowanie europejskiej gospodarki na wyzwania obecnego dziesięciolecia. Powodzenie strategii w dużej mierze zależy od zdolności państw członkowskich do realizacji wyznaczonych im zadań, związanych z wdrożeniem niezbędnych reform na poziomie krajowym. Do wykonania tych zadań zobowiązana jest także Polska, która co roku przedstawia Krajowe Programy Reform na rzecz Realizacji Strategii Europa 2020. Celem artykułu jest ocena stopnia realizacji strategii Europa 2020 w Polsce w okresie 2010-2016. Dokonano w nim przeglądu literatury na temat strategii "Europa 2020" i zastosowano metody analizy opisowej, analizy danych statystycznych w czasie i analizy porównawczej. W analizie wykorzystano dane statystyczne z bazy on-line Eurostatu dla Polski. W artykule sformułowano tezę badawczą, która zakłada, że w badanym okresie Polska nie spełniła przyjętych w strategii założeń odnoszących się do wzrostu inteligentnego, zrównoważonego i sprzyjającego wykluczeniu społecznemu. Wyniki przeprowadzonej analizy potwierdzają tezę do pewnego stopnia. Polska spełnia bowiem założenia przyjęte w strategii Europa 2020 jedynie w odniesieniu do wskaźnika zatrudnienia, liczby osób z wykształceniem wyższym i liczby ludności zagrożonej ubóstwem. (abstrakt oryginalny)
Komisja Europejska przeprowadziła szczegółową analizę efektywności obligatoryjnych zasad funkcjonowania polityki spójności. Wnioski z tej analizy zapisano w Piątym raporcie kohezyjnym na temat spójności, z którego wynika, iż kraje członkowskie w nowym okresie programowania winny skupiać większą uwagę na osiąganiu rezultatów i zintegrowanym podejściu do rozwoju, mając na względzie efektywny sposób wykorzystania swoich potencjałów, przy wsparciu komplementarnymi instrumentami finansowymi Unii Europejskiej. W opracowaniu przedstawiono realizację założeń wynikających z zapisów Strategii Lizbońskiej, a w dalszej kolejności ze Strategii "Europa 2020" przez jeden z krajowych programów operacyjnych odnoszący się do sfery środowiska i infrastruktury w obecnym i nowym okresie programowania polityki spójności. (fragment tekstu)
W marcu 2000 r. w Lizbonie Rada Europejska przyjęła strategię, zgodnie z którą Unia Europejska ma stać się do 2010 r. najbardziej konkurencyjną i najbardziej dynamiczną w świecie gospodarką opartą na wiedzy, zdolną do trwałego wzrostu gospodarczego, z większą liczbą miejsc pracy i spójną społecznie. Podstawowym celem Unii stała się więc budowa gospodarki opartej na wiedzy, czyli takiej w którym najważniejszym czynnikiem produkcji i źródłem wzrostu produktywności jest wiedza. Gospodarka ta ma się dynamicznie rozwijać, czyli wiedza musi być przekształcana w zyskowne innowacje umożliwiające wzrost gospodarczy, tworzące nowe gałęzie przemysłu, a przez to miejsca pracy. Strategia lizbońska jest więc zapewne programem prowzrostowym w podstawowych założeniach. Wzrost gospodarczy może się jednak wiązać ze wzrostem zróżnicowań regionalnych - zazwyczaj szybko rosną tylko niektóre terytoria/jednostki. W rezultacie zwiększają się zróżnicowania regionalne mimo, że w ujęciu bezwzględnym poziom rozwoju terenów/jednostek słabszych nie ulega obniżeniu. Zwiększa się jednak ich relatywne ubóstwo, tj. w porównaniu z terytoriami/jednostkami, które są biegunami wzrostu. (fragment tekstu)
|
2004
|
nr 2
47-56
Podstawy prawne dla europejskiej współpracy w dziedzinie edukacji znajdujące się w Traktacie z Maastricht stały się punktem wyjścia do rozwinięcia polityki edukacyjnej Unii Europejskiej. Najważniejszymi instrumentami tej polityki są wspólnotowe programy współpracy SOKRATES, LEONARDO DA VINCI oraz MŁODZIEŻ.
Omówiono specyfikę modelów transformacji systemu gospodarczego. Opisano pierwotne cele strategii transformacji polskiego systemu gospodarczego (październik 1989). Przedstawiono chaotyczność kierunków transformacji jako brak jednolitej wizji systemu gospodarczego, a także zaprezentowano konkurencyjność polskiej gospodarki w kontekście celów tzw. Strategii Lizbońskiej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.