Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
Ukraine is going through a complex process of transformational changes. It occurs under the Russian aggression in Donbas and Crimea occupation and with simultaneous aggravation in the global geopolitical situation, emergence of the new confrontation lines and conflicts. Due to some complex factors, Ukraine has overcome a significant number of challenges, including the one in the area of spatial development. The today's consequences include among others significant polarization of regional development as well as urgent problems of specific areas development (remote regions, coastal zones and mountain area). The paper's objective is to analyze the framework conditions and key features of spatial integration of Ukraine as a basis for Sustainable Spatial Development Strategy implementation.(original abstract)
Jednym z priorytetów nowej strategii "Europa 2020" jest zrównoważony rozwój, związany ze wspieraniem gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej. Ma być on realizowany wraz z priorytetami dotyczącymi rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i innowacji oraz wspieraniem gospodarki charakteryzującej się wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną. Raport "Polska 2030" podejmuje próbę wyznaczenia długookresowej, strategicznej orientacji dla naszego kraju. Realizacja wyzwań rozwojowych sformułowanych w dokumencie "Polska 2030. Wyzwania rozwojowe" powinna przyczynić się do znaczącej poprawy pozycji Polski, jako podmiotu realizującego strategię zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej, zawartą w dokumencie "Europa 2020".(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest podkreślenie, iż uczelniom przypisuje się obecnie znaczącą rolę w kreowaniu procesów rozwojowych. W związku z tym przeanalizowano zapisy ujęte w europejskich, ogólnopolskich i ponadregionalnych dokumentach strategicznych, które bezpośrednio odnoszą się do szkolnictwa wyższego. Analizą objęto w szczególności: "Strategię Europa 2020"; "Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030" (KPZK); "Długookresową Strategię Rozwoju Kraju - Polska 2030. Trzecia Fala Nowoczesności" (DSRK); "Strategię Rozwoju Kraju 2020" (SRK); strategie zintegrowane tj. "Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010-2020: Regiony, Miasta, Obszary wiejskie" (KSRR), "Strategię Innowacyjności i Efektywności Gospodarki. Dynamiczna Polska 2020" (SIEG), "Strategię Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2020" (SRKL), "Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego 2020" (SRKS); strategie ponadregionalne tj. "Strategię Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020" (SRPC), "Strategię Rozwoju Polski Południowej do roku 2020" (SRPP), "Strategię rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020" (SRPW) oraz "Strategię Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020". Dokumenty te zostały pobrane ze stron internetowych odpowiednich instytucji w marcu 2016 roku. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest przedstawienie zarysu ewolucji koncepcji zrównoważonego rozwoju na świecie i porównanie wybranych charakterystyk strategii zrównoważonego rozwoju nowych krajów UE. W artykule przedstawiono trendy i kierunki badań zrównoważonego rozwoju. Następnie dokonano jakościowej analizy Narodowych Strategii Zrównoważonego Rozwoju (NSZR) lub równoważnych dokumentów nowych krajów Unii Europejskiej. Z przeprowadzonej analizy dostępnych dokumentów wynika, że podejście poszczególnych krajów do zrównoważonego rozwoju jest bardzo zróżnicowane, a mówienie o spójnej ich polityce w zakresie zrównoważonego rozwoju, jest przedwczesne. (abstrakt oryginalny)
Obszary metropolitalne w Polsce zaczynają dopiero tworzyć strategie rozwoju, a w ich ramach systemy monitorowania i oceny realizacji celów strategicznych oraz szczegółowych. Występuje silne zróżnicowanie kształtu tych dokumentów i procedur. Przegląd istniejących krajowych strategii rozwoju i systemów monitorowania miejskich obszarów funkcjonalnych oraz rozwiązań stosowanych w tym zakresie na świecie wskazuje na konieczność opracowania odpowiedniej informacji statystycznej. Warto opracować zbiór wskaźników charakteryzujących stan i zmiany zjawisk zachodzących na obszarach metropolitalnych, który pozwoliłby porównywać te obszary w skali krajowej i międzynarodowej. W artykule dokonano analizy zmiany sytuacji gospodarczej polskich obszarów metropolitalnych w roku 2013 w stosunku do roku 2010. Zauważono zgodność uzyskanych rankingów tych obszarów z rankingami województw, w których one występują, oraz wysoką stabilność otrzymanych rankingów.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie stanu relacji między strategicznymi planami rozwoju w Polsce a koncepcją zrównoważonego rozwoju. W praktyce ocena stopnia jej absorbcji w polityce regionalnej w szczególności na szczeblu wojewódzkim. Podstawą badania jest matryca relacyjna Strategii Rozwoju Kraju 2020 oraz Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2020 pod kątem koncepcji zrównoważonego rozwoju. Analiza dokumentów pokazuje, że zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim stopień absorbcji tej koncepcji do treści strategii pozostaje na wysokim poziomie. Zasadne wydaje się traktowanie właśnie tej koncepcji jako uniwersalnej strategii rozwoju kraju, a także województwa, powiatu oraz gminy. Przemawia za tym głównie interes społeczny. Główną przesłanką koncepcji zrównoważonego rozwoju jest bowiem trwała poprawa jakości życia nie tylko współczesnych, ale i przyszłych pokoleń przez zrównoważenie proporcji między kapitałem ekonomicznym, ludzkim i przyrodniczym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena stopnia spójności strategii rozwoju gmin województwa opolskiego ze strategią regionalną. Analizie poddano charakter oraz zakres uwzględniania w strategiach lokalnych wytycznych wynikających z dokumentu strategicznego opracowanego na szczeblu regionalnym. Wychodzi się z założenia, że prowadzenie polityki rozwoju opartej o spójne i wzajemnie ze sobą powiązane dokumenty strategiczne w rezultacie wzmacnia efekty rozwojowe. Jest to konsekwencją jednoznacznego określenia kluczowych kierunków interwencji i koncentracji środków publicznych na jasno zdefiniowanych i najważniejszych celach rozwojowych, uwzględniających regionalne i lokalne potrzeby oraz wyzwania.(abstrakt oryginalny)
Rozwój portów morskich stanowi ważny element polityki transportowej, jednak często traktowany jest w zbyt uproszczony sposób z pominięciem dwóch istotnych cech, jakimi są: jego wewnętrzna złożoność (podmiotowa i technologiczna) oraz fundamentalne znaczenie powiązań zewnętrznych z portowym otoczeniem społeczno-ekonomicznym (port jako element logistycznych łańcuchów dostaw). W niniejszym artykule podjęto próbę zdefiniowania oraz określenia wpływu jaki mają wskazane kwestie na jego rozwój. Przewidywanie przyszłych zmian na rynku portowym wymaga także precyzyjnej segmentacji rynku, a następnie szczegółowego badania warunków rozwoju występujących w każdym z nich. Dopiero odpowiednia identyfikacja źródeł popytu pierwotnego pozwala na wskazanie potencjalnych potrzeb inwestycyjnych w porcie. Pamiętać jednak należy, że wysiłek inwestycyjny nie jest domeną zarządcy portu (w rozumieniu polskiego modelu organizacji zarządzania portami), a powinien dotyczyć wielu podmiotów tworzących wartość w "porcie morskim".(abstrakt autora)
Kończy się perspektywa unijnego finansowania 2014-2019. Polskie samorządy przygotowują się do kolejnego okresu. W subregionie wałbrzyskim i jeleniogórskim doszło do stworzenia projektu "Sudety 2030", który stanowi porozumienie 107 samorządów. Przygotowana "Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego południowej i zachodniej części województwa dolnośląskiego na lata 2020-2030, obejmującego swoim zasięgiem subregiony Wałbrzyski i Jeleniogórski (NUTS3) - Strategia Sudety 2030" stanowić ma narzędzie do skutecznego pozyskiwania środków unijnych i rządowych w ilości zwiększonej do reszty województwa. Argumentem są dysproporcje rozwojowe pomiędzy południem a północą Dolnego Śląska. By je wyrównać niezbędne jest większa alokacja środków pomocowych. Przygotowana "Strategia..." służyć ma właśnie temu celowi. (abstrakt oryginalny)
Idea trwałego i zrównoważonego rozwoju zrodziła się z krytyki zagrażającej środowisku naturalnemu wąsko rozumianej pro wzrostowej orientacji w polityce gospodarczej. Jej istotę stanowi dążenie do harmonijnego łączenia wymogów rozwoju społecznego, wzrostu gospodarczego i ochrony środowiska w procesie podejmowania decyzji rozwojowych tak, aby zaspakajać potrzeby obecnych pokoleń nie pozbawiając tych możliwości przyszłych generacji. W praktyce jest sprawą daleką od jednoznaczności jak operacjonalizować tę generalnie słuszną ideę. Celem opracowania jest przegląd obszarów priorytetowych aktualnej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej (European Union Sustainable Developmnet Strategy - SDS) oraz wskazanie na niektóre związane z ich realizacją dylematy, w tym - z punktu widzenia Polski. Priorytety SDS dotyczą siedmiu kluczowych wyzwań (priorytetów), za które uznano: zmiany klimatu i czystą energię; zrównoważony transport; produkcję i konsumpcję zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju; ochronę środowiska i zarządzanie zasobami naturalnymi; zdrowie publiczne; integrację społeczną; demografię i migracje; ubóstwo i wyzwania zrównoważonego rozwoju w skali globalnej. Choć włączenie Polski w realizację SDS jest dla nas generalnie korzystne, jednak często wiele tracimy z powodu słabej zdolności korzystania z oficjalnej unijnej zasady realizacji priorytetów tej strategii w sposób dostosowany do specyfiki danego kraju członkowskiego a także słabości naszej wewnętrznej polityki realizacji idei trwałego i zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rozwój polskiego rolnictwa w perspektywie roku 2030
84%
W 2009 r. dokonano modyfikacji systemu zarządzania rozwojem społeczno- -ekonomicznym Polski, w efekcie której przystąpiono do prac nad budową długo- i średnioterminowych strategii rozwoju dla kraju i poszczególnych sektorów gospodarki. W projekcie długoterminowej strategii rozwoju Polski ważne miejsce zajmuje problematyka rozwoju rolnictwa. Celem artykułu jest przedstawienie oraz ocena priorytetów rozwoju określonych dla polskiego sektora rolnego do roku 2030. Ponadto nakreślono zmiany, jakie zaszły w polskim rolnictwie w okresie 2002-2010. Analizy dokonano na podstawie projektów rządowych dokumentów odnoszących się do wskazanego problemu, krajowych danych statystycznych oraz literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Na wstępie warto przypomnieć, te dyskusje nad tezami drugiego etapu reformy gospodarczej zdominował wątek ekonomiczny. Zupełnie drugorzędną pozycję zajęła problematyka społeczna, analiza i ocena tez z punktu widzenia celów społecznych rozwoju i perspektyw ich osiągania. Zgłoszone uwagi w niewielkim tylko stopniu zostały uwzględnione w przyjętym programie realizacyjnym. Trudno inaczej określić mało konkretne zresztą potwierdzenie realizacji programu budownictwa mieszkaniowego, poprawy w zakresie zdrowotności społeczeństwa, rozwoju oświaty w wymiarze nie wychodzącym poza szkolnictwo podstawowe, kontynuowania skromnej osłony socjalnej ludności najsłabszej ekonomicznie oraz bardziej konkretny program komercjalizacji usług socjalnych. Niewiele w tym zakresie miał do dodania krakowski Kongres Ekonomistów. W ten sposób weszliśmy w kolejny etap realizacji reformy gospodarczej, bez klarownej i kompleksowej koncepcji polityki społecznej, co na lata determinuje jej kształt. Model gospodarowania determinuje bowiem ramy modelowe i przyszły kształt uprawianej polityki społecznej. Nie stanowi to zadawalającej odpowiedzi na pytanie o cele rozwoju społecznego kraju na gruncie realizowanej polityki gospodarczej.
Celem opracowania jest ocena wpływu członkostwa w UE na rozwój Polski poprzez pełne wykorzystanie potencjału Internetu. Integracja europejska na obecnym etapie jej zaawansowania obliguje kraje członkowskie do koordynacji wewnętrznej polityki gospodarczej, co oznacza konieczność uwzględnienia w polityce prowadzonej na szczeblu krajowym celów zapisanych w ogólnoeuropejskich strategiach wzrostu społeczno-gospodarczego (np. Europa 2020). Artykuł ma charakter badawczy i poza wyjaśnieniem istoty gospodarki internetowej obejmuje krytyczną analizę najważniejszych strategii rozwoju Polski mających przedstawiać wizję (kierunki) rozwoju i priorytety polityki państwa w długo-i średniookresowej perspektywie, analizę porównawczą obecnie realizowanej koncepcji wykorzystania potencjału Internetu z koncepcją gospodarki internetowej, ocenę skuteczności osiągania przez Polskę wyznaczonych celów, a także ocenę działań samej UE podejmowanych w tym zakresie. UE ułatwia od strony regulacyjnej i finansowej rozwój w Polsce infrastruktury internetowej i zwiększenie jej wykorzystania, ale równocześnie utrudnia tworzenie własnych wizji i planów rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Pokrótce omówiono definicje zrównoważonego rozwoju, jego cele, a następnie inicjatywy podejmowane przez kraje Unii Europejskiej na rzecz przyjęcia zrównoważonego rozwoju jako wiodącej strategii ich rozwoju społeczno-gospodarczego. Poruszono problem braku skuteczności polityki ekologicznej państw wysoko rozwiniętych, konieczności zmian w systemie funkcjonowania społeczeństwa postindustrialnego oraz dostosowania przemysłu do kryteriów polityki ekologicznej.
Polityka społeczna w Polsce była i będzie w najbliższych latach determinowana głównie przez czynniki związane z aspiracjami zmierzającymi do pełnego włączenia w proces cywilizacyjny w Europie oraz z wzrastającym uczuciem niepewności w sprawie zabezpieczenia swej przyszłości. Znaczenie tych czynników jest zróżnicowane w poszczególnych grupach społecznych i regionach. Wskazuje to na celowość większego zróżnicowania polityki społecznej. Sformułowanie uniwersalnej strategii w warunkach zmian demograficznych rodzi problem akceptacji. Większa swoboda regionów stwarza możliwość dostosowania polityki w regionach do sytuacji poszczególnych grup ludności na podstawie uniwersalnych zasad. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem statystyki jest informowanie różnych grup użytkowników o sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej oraz środowiska naturalnego, a przede wszystkim zapewnienie wsparcia informacyjnego w programowaniu polityki rozwoju na wielu szczeblach decyzyjnych. W artykule omówiono m.in. europejską strategię rozwoju Europa 2020, europejski okres oceny (tzw. Europejski Semestr), Krajowy Program Reform, a także mechanizmy nadzoru makroekonomicznego.
W kontekście położenia geograficznego wyłania się obawa, czy w strategii województwa śląskiego, postrzeganego jako uprzemysłowiony, zurbanizowany i silnie zaludniony obszar rolniczo-turystyczny powiat może liczyć na odpowiednie uwzględnienie swoich interesów. W ostatnich latach obserwuje się w powiecie, podobnie jak w regionie proces ubożenia mieszkańców. Nadrzędnym jego powodem jest wzrost liczby bezrobotnych. Względem 2004 r. zarówno dla województwa śląskiego (stan na 31.12.2005 r. - 281,3 tys.), podregionu częstochowskiego (37,0 tys. w 2005 r.), jak i dla samego powiatu częstochowskiego (9,5 tys. w 2005 r.) zauważa się niewielki spadek o około 10%. Taka sytuacja wynika m.in. ze stabilnej, choć "kurczącej się" demograficznej bazy rozwoju powiatu częstochowskiego, a obrazują ją takie mierniki, jak przyrost naturalny czy saldo migracji. Powiat wypada dobrze, jeśli chodzi o usługi, a słabo, jeśli chodzi o infrastrukturę techniczną, przy czym daje się zauważyć, że gminy powiatu o słabszym potencjale komunalnym bardziej dbają o dostępność usług społecznych niż gminy bogatsze (którym zdecydowanie łatwiej jest wygenerować środki finansowe na koszty funkcjonowania tego typu placówek, a już tym bardziej na inwestycje infrastrukturalne). (fragment tekstu)
Jakość życia, dobrobyt społeczny, dobrostan to pojęcia pokrewne, intuicyjnie kojarzące się z poczuciem satysfakcji, zadowoleniem czy szczęściem. W teorii ekonomii coraz więcej miejsca poświęca się tej wieloaspektowej problematyce, jednak definicje i ramy analityczne są niejednolite. Postrzeganie dobrobytu w ekonomii, rozumiane pierwotnie jako monetarne odzwierciedlenie wartości dóbr materialnych posiadanych przez poszczególne osoby, z czasem rozszerzano o inne wymiary życia ludzkiego, niezwiązane bezpośrednio z dochodem, ale uwzględniające pozamaterialne czynniki wpływające na poziom zadowolenia. (fragment tekstu)
Jednostki samorządu terytorialnego na mocy ustawy zostały zobligowane do opracowania i realizacji strategii rozwiązywania problemów społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych i innych. Strategia rozwiązywania problemów społecznych powinna być spójna ze strategią rozwoju, a ich realizacja powinna doprowadzić do osiągnięcia założonych celów. W artykule przedstawiono zadania jednostek samorządu terytorialnego oraz omówiono Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Zabrze i Strategię Rozwoju dla Miasta Zabrze pod kątem działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Przeanalizowano zrealizowane działania i wskazano obszary wymagające podjęcia działań, mających na celu poprawę dostępności przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono problemy wsi i rolnictwa Lubelszczyzny. Podkreślono potrzebę różnicowania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Ukazano rolę turystyki w aktywizacji społeczno-gospodarczej wsi, jej miejsce w strategiach rozwoju regionu i badanych gmin oraz działania samorządów lokalnych na rzecz rozwoju turystyki. Dokonano także charakterystyki postaw mieszkańców wsi wobec turystów i rozwoju turystycznego ich gmin.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.