Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia rynku pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza efektywności zatrudnieniowej i ekonomicznej stosowanych instrumentów rynku pracy w Polsce w ujęciu regionalnym. Podstawowym założeniem metodologicznym prezentowanej analizy jest hipoteza, że efektywność aktywnych programów rynku pracy jest w istotny sposób zdeterminowana poziomem rozwoju i strukturą gospodarki regionu ich realizacji. Wnioski wynikające z tej analizy moga stanowić podstawę doskonalenia trafnej decyzji wyboru alokacji środków publicznych, tak aby stymulować wzrost gospodarczy oraz zmniejszać dysproporcje w rozwoju regionalnym.
It is extraordinarily difficult to effectively predict the future of the labor market, including the identification of new professions and new job positions. These challenges are linked to changes in the organizational environment that are difficult to foresee and are referred to as VUCA (V - volatility, U - uncertainty, C - complexity, A - ambiguity) (Bennett, and Lemoine, 2014) or even more so BANI (B - brittle, A - anxious, N - non-linear, I - incomprehensible) (Cascio, 2023). This gives birth to concrete consequences for employers. It is not only a matter of developing a strategy for the organization that might make possible survival in unforeseeable times and periods of crises, specifically about teaching employees how to manage themselves (and their work) in the midst of such shifting circumstances. (original abstract)
Priorytetowym celem programów rynku pracy jest promocja ponownego zatrudnienia. Poza odsetkiem osób, które uzyskują zatrudnienie, niezwykle istotne z punktu widzenia efektywności realizowanych programów rynku pracy - głównie z uwagi na skromne fundusze będące w dyspozycji PUP - są koszty ponownego zatrudnienia i koszty uczestnictwa osoby bezrobotnej w poszczególnych programach, a więc efektywność "kosztowa". Szerokie obowiązki rejestracyjno-sprawozdawcze PUP-ów sprawiają, iż kadra zaangażowana w działania pasywne (rejestracja, nadzór, informacja, sprawozdawczość) jest liczniejsza niż zespół prowadzący aktywne polityki rynku pracy. Podobnie jest z finansowaniem - poza środkami zewnętrznymi (takimi jak EFS) większość pieniędzy jest przeznaczana na zapewnienie realizacji zadań biernych. W artykule poddano ocenie i porównano wskaźniki "kosztowe" aktywnych programów rynku pracy, finansowanych ze środków Funduszu Pracy. (fragment tekstu)
Omówiono najważniejsze cechy modelu flexicurity i możliwości ich implementacji do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Termin ten obejmuje połączenie elastyczności rynku pracy z bezpieczeństwem socjalnym. Wskazano na możliwości adaptacji modelu flexicurity w krajach Unii Europejskiej biorąc pod uwagę specyficzne warunki kształtowania się sytuacji na rynku pracy każdego kraju oraz przedstawiono duński model flexicurity.
Wyzwania stojące przed polskim rynkiem pracy obligują rząd RP do koordynacji działań różnych podmiotów życia publicznego i gospodarczego na rzecz lepszego wykorzystania zasobów pracy. Prezentowana w materiale strategia wytycza kierunki działań w zakresie zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich na lata 2000-2006.
Omównienie w/w dokumentu rządowego uwzględniające sytuację na rynku pracy w Polsce przed i po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Według autora dyskusyjne jest powiązanie tego programu w przyszłości z europejską polityką zatrudnienia.
W artykule przedstawiono ocenę efektu netto aktywnych programów rynku pracy najczęściej stosowanych w Polsce i na Węgrzech. Analizę oparto na obszernych zbiorach danych jednostkowych zebranych w trakcie szeroko zakrojonych badań. Badania te objęły cztery rodzaje programów: szkolenia, robót publicznych, zatrudnienia dotowanego oraz tzw. samozatrudnienia.
Celem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie aktywnej polityki rynku pracy w Polsce oraz zidentyfikowanie metod badania efektywności aktywnych programów rynku pracy. Każdy typ prowadzonej polityki na rynku pracy może oddziaływać różnymi kanałami, zaś ich wpływ na włączenie bezrobotnego na konkurencyjny rynek pracy może być różny. W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań w tym zakresie. Wnioski dobitnie udowadniają zasadność i potrzebę przeprowadzania ewaluacji aktywnych programów rynku pracy w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu koncepcji kształtowania rynku pracy w Unii Europejskiej oraz podejmowanych przez Polskę działań zmierzających do wdrażania wytycznych w tym zakresie. Omówiono etapy ewolucji Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz jej założenia w nowej strategii gospodarczej Unii Europejskiej na lata 2010-2020 pod nazwą "Europa 2020", w tym dwa kluczowe projekty dla polityki rynku pracy: Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia oraz Mobilna Młodzież. W ramach charakterystyki krajowych dostosowań przedstawiono dokumenty stanowiące wkład Polski w realizację Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz programy i działania na rzecz doskonalenia polityki zatrudnienia w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Dokument obrazuje sytuację w obszarze zatrudnienia i rynku pracy w Polsce oraz jej kontekst polityczny na tle unijnej polityki zatrudnienia. Ramy Odniesienia Polityki Zatrudnienia mają na celu wskazanie spójności planowanych działań, które będą podejmowane w sektorze rozwoju zasobów ludzkich, z polityką rządu, Europejską Strategią Zatrudnienia oraz rozporządzeniem dotyczącym Europejskiego Funduszu Społecznego.
12
Content available remote Lithuanian Labour Market - Policy Priorities in the Context of the European Union
84%
W artykule dokonano krótkiego przeglądu sytuacji rynku pracy na Litwie oraz zachodzących w nim zmian od odzyskania niepodległości Litwy (1990 r.) do okresu po kryzysie gospodarczym (od 2011 r.). Według danych statystycznych i analizy przepisów prawnych na litewskim rynku pracy są zidentyfikowane etapy rozwoju oraz dokonany przegląd odpowiednich decyzji politycznych. Artykuł również zawiera analizę prawnej regulacji stosunków pracy na Litwie, odsłania podstawowe cechy stosunków pracy, które mogą mieć korzystny wpływ na elastyczność i bezpieczeństwo socjalne na rynku pracy. W artykule zauważa się, że Litewski rynek pracy przechodził przez kilka wyraźnych etapów rozwoju, od których była uzależniona stosowana polityka rynku pracy. Zmiany sytuacji gospodarczej wpływają na zmiany polityki rynku pracy, które wskazują na pilność problemów rynku pracy oraz konieczność podjęcia odpowiednich decyzji by zwiększać efektywność funkcjonowania rynku pracy oraz wykorzystywania wciąż kurczących się zasobów kapitału ludzkiego kraju. (abstrakt oryginalny)
Wysokość stopy bezrobocia zarówno w Polsce, jak i w UE budzi niepokój opinii publicznej i polityków. Warunkiem zmniejszenia się bezrobocia jest prowadzenie konsekwentnej i stabilnej polityki makroekonomicznej połączonej z elastycznością rynku pracy, tak jak to uczyniła Dania, która na tym polu osiągnęła największe sukcesy.
Zarys problematyki dotyczącej bezrobocia i nowego podziału pracy w krajach UE i Polsce w latach 90-tych.
Zgodnie z opinią specjalistów, długofalowa współpraca przedsiębiorstw z placówkami edukacyjnymi to recepta na wiele problemów, z którymi boryka się współczesny rynek pracy. Z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie pracodawcy oraz szkoły i uczelnie? Jak wygląda stan współpracy biznesu z edukacją w Polsce? Dlaczego firmy inwestują w działania na rzecz systemu edukacji i jakie mają z tego korzyści? (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem referatu jest analiza strategii zatrudnienia i rynku pracy na przykładzie Polski. Podstawowe cechy strategii rynku pracy, stosowanej w latach 1990-1993, to: brak zintegrowanej polityki zatrudnienia w skali makro, spowalnianie tempa wzrostu bezrobocia za pomocą podatku od ponadnormatywnego wzrostu wynagrodzeń, dominacja słabego i pasywnego przeciwdziałania bezrobociu poprzez skokowy wzrost liczby wcześniejszych emerytur oraz rozwój osłon socjalnych. Autorka scharakteryzowała również stan i strukturę zatrudnienia oraz bezrobocie w Polsce.
Autorka twierdzi, że polityka rynku pracy jest konstruowana przede wszystkim na szczeblu krajowym, co uzasadnia niewielkie terytorialne zróżnicowanie efektów zatrudnieniowych większości działających programów aktywizujących bezrobotnych. Efekty są zbliżone do siebie, ponieważ programy na rynkach lokalnych - mimo możliwości stosowania własnych, skierowanych do grup mających największe trudności w znalezieniu pracy na lokalnych rynkach pracy - są kierowane wg „odgórnych" zaleceń do grup wyodrębnionych na szczeblu krajowym. Według autorki o niewłaściwym rozdysponowaniu środków na pomoc bezrobotnym świadczy przypadek woj. mazowieckiego, w którym efektywność zatrudnieniowa (a więc liczba osób podejmujących pracę po zakończeniu udziału w aktywnych formach pomocy bezrobotnym) wszystkich aktywnych programów klasyfikuje to województwo na ostatnim bądź przedostatnim miejscu. Bardziej skuteczne okazały się działania urzędów pracy w rejonach o najwyższych stopach bezrobocia (w rankingach efektywności każdego z programów w 2006 r. woj. warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie plasują się w czołówce województw).
Jedną z najistotniejszych przyczyn wczesnej dezaktywizacji w Polsce jest lęk przed utratą pracy i obniżeniem statusu społecznego w razie bezrobocia oraz naturalna ludzka skłonność, by mieć jakiekolwiek zabezpieczenie dochodowe. Niedostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych osób starszych do wymogów rynku, to w tym gospodarki opartej na wiedzy, wpływa na niechęć pracodawców do utrzymania ich w pracy bądź zatrudnienia. Jednym z najbardziej interesujących narzędzi służących aktywizacji zawodowej osób starszych jest innowacyjny model kształcenia – intermentoring. Najkrócej jest t metoda polegająca na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem przez pracowników grupy 50+ z pracownikami młodszymi wiekiem i stażem.
Województwo przemyskie charakteryzuje się wysoką stopą bezrobocia oraz wyraźnie postępującym wzrostem liczby bezrobotnych w gminach miejskich oraz wiejskich tych położonych blisko upadających zakładów przemysłowych. Autorka omawia instrumenty ograniczenia rozmiarów i skutków bezrobocia (Fundusz Pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenie i przekwalifikowanie, aktywizacja zawodowa absolwentów).
Wzrost produktywnego zatrudnienia i ograniczania bezrobocia był tematem Światowego Szczytu Rozwoju Społecznego w Kopenhadze w marcu 1995 r.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.