Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 191

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategic goals
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Rozwój lokalnej samorządności w procesie transformacji ustrojowo-gospodarczej napotyka na wiele barier. Wejście Polski do Unii Europejskiej stwarza możliwość korzystania ze strukturalnych środków finansowych na rozwój społeczno-gospodarczy regionów, w tym gmin. Jednym z wymogów unijnych umożliwiających korzystanie z pomocy finansowej jest planowanie regionalne obejmujące między innymi strategią rozwoju gmin. Strategia to dokument, w którym określa się rozwój społeczno-gospodarczy gminy w sposób zrównoważony, czyli zgodny z zasadami ekorozwoju państw i regionów. (fragment tekstu)
2
Content available remote Perception of CSR as an Enterprise Business Offer
100%
Praca dotyczy problemu oceny znaczenia wdrażania zasad CSR (Corporate Social Responsibility) w przedsiębiorstwie jako motywu strategicznego. Mimo dokonań teoretycznych i praktycznych, nadal pozostają wątpliwości metodyczne co do jego zastosowania, szczególnie jako narzędzia i modelu biznesowego. W pracy wskazano niektóre ważne programowo przedsięwzięcia na rzecz propagowania idei CSR. Oceniono przesłanki związane z formułowaniem strategii oraz przyjmowaniem celów dla przedsiębiorstwa w kontekście CSR. Zaprezentowano wyniki badań własnych dotyczących percepcji podejścia do CSR. Są korzystne, aby je wdrażać w praktyce. Poszukiwanie skutecznego dla CSR konsensusu wśród interesariuszy należy uznać za możliwe i przekonujące, tym bardziej że wyraża ono realizację postulatu P. Druckera ,...aby wszystko, co rzeczywiście leży w interesie publicznym, stało się interesem własnym przedsiębiorstwa". (abstrakt oryginalny)
3
100%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji myślenia strategicznego, które zostały przeniesione z obszaru stosunków międzynarodowych (teorie bezpieczeństwa) i zarządzania strategicznego (szkoły strategii) na grunt nauk o bezpieczeństwie oraz nauk o obronności. Odpowiada to rosnącemu i pilnemu zapotrzebowaniu na szerokie ujmowanie zagrożeń płynących z wielu sfer - nie tylko militarnej, ale również politycznej, społecznej, ekonomicznej oraz informacyjnej. W literaturze polskiej na taką możliwość pierwszy zwrócił uwagę A. Dawidczyk [2006], a następnie, powołując się na niego - J. Gryz [2010]. Były to jednak tylko wzmianki, nie rozwijające teorii i nie wskazujące praktycznych implikacji. Za podstawę rozważań przyjęto bardzo czytelne wyodrębnienie i charakterystykę szkół strategii dokonaną na gruncie polskim w zarządzaniu strategicznym przez K. Obłója [2007, ss. 60-148] oraz praktyczną implikację takiej typologii [Urbanowska-Sojkim 2011, ss. 90-114]. Sformułowane założenia teoretyczne wraz z uzyskanymi wnioskami z analizy dokumentów stanowią podstawę przeprowadzenia następnego etapu badań z wykorzystaniem metod empirycznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie zasad wykorzystania danych docelowych w systemach rachunkowości zarządczej oraz przedstawienie ich znaczenia we wspieraniu informacyjnym strategicznego zarządzania organizacjami. Przedstawiono uniwersalne zasady modelowania docelowych osiągnięć organizacji, umożliwiające odnoszenie tego specyficznego pomiaru zarówno do całej działalności organizacji, jak i wybranego segmentu. Jako punkt wyjścia do rozważań przyjęto założenia rachunku kosztów docelowych - najpopularniejszej metody, umożliwiającej kalkulowanie docelowych parametrów finansowych produktu(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Od strategii Vasab do strategii Uunii Europejskiej dla regionu bałtyckiego
100%
Wielostronna i wielopłaszczyznowa współpraca bałtycka musiała zaowocować wielością strategii i dokumentów dotykających różnorodnych pól współpracy i przygotowywanych dla odmiennych obszarów geograficznych. Liczne strategie zostały także stworzone w ramach projektów bałtyckich wspieranych ze źródeł UE.(fragment tekstu)
W podejściu Agile problemy pierwszeństwa wymagań odgrywają kluczową rolę na drodze do uzyskania satysfakcji klienta i sukcesu projektu. Przyjmując za jej początek pierwszeństwo celów organizacji, zwrócono uwagę na istniejące relacje hierarchiczne między priorytetami na różnych poziomach, adekwatnie do relacji między celami i priorytetami. Ze względu na istnienie kilku istotnych czynników ustalania priorytetów, a także podstawowe zasady Agile, przedstawiono dwie metody adekwatne do tego środowiska. Na przykładzie podzbioru wymagań zaprezentowano sposób użycia metody Wiegersa.(abstrakt autora)
7
Content available remote Problemy z celami strategicznymi
100%
W artykule przedstawiono podstawowe problemy związane z definiowaniem celów w klasycznej teorii organizacji i zarządzania oraz różne problemy celów strategicznych, wynikające z praktyki. Przedstawiono za literaturą przedmiotu koncepcję celów semikoherentnych oraz różne sklasyfikowane przypadki ujęć celów w elastycznej organizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor omawia dwie powiązane kwestie: teoretyczne aspekty kształtowania środowiska doświadczeń, oraz rezultaty badań empirycznych nad stopniem zaangażowania organizacji administracji publicznej we włączanie klientów do procesu projektowania i planowania nowych lub doskonalonych usług. Wyniki badań wskazują, że organizacje administracji publicznej najczęściej realizowały politykę częściowego włączania klientów do procesów tworzenia wartości, materializowanej w innowacjach o charakterze usług. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Paradoksy w obszarze ustalania celów organizacji
75%
W artykule wskazano na trudności w ustalaniu celów organizacji. Omówiono paradoks polegający na tym, że rzeczywiste cele organizacji wyłaniają się z jednostkowych celów interesariuszy, a na dodatek są zmienne w czasie. Oficjalne cele, do których zdecydowała się dążyć organizacja, prawie nigdy nie pokrywają się z celami jednostek uczestniczących w życiu organizacji. Stąd biorą swoją genezę postawy oportunistyczne wśród pracowników. Dostrzeżenie tych zjawisk już na poziomie określania celów organizacji może przynieść znaczące korzyści w fazie realizacyjnej zarządzania, np. w projektach. Oprócz identyfikacji rozbieżności w celach pomiędzy uczestnikami a organizacją jako całością wskazano na metody sprzyjające integracji tych celów, czyli przywództwo oraz zaangażowanie i odpowiedzialność (pracowników za organizację i organizacji za pracowników), która wspomagana może być nadawaniem znaczenia poprzez tworzenie małych zespołów, brygad, kół jakości itp(abstrakt oryginalny)
W artykule za cel przyjęto przedstawienie i ocenę działań Unii Europejskiej oraz Chin w regionie Bliskiego Wschodu na przestrzeni ostatnich lat. Przyjęto tezę, że rosnące zaangażowanie Chin we współpracę z państwami Bliskiego Wschodu nieuchronnie prowadzi do politycznej i gospodarczej rywalizacji z Unią Europejską, szczególnie w arabskiej części Morza Śródziemnego, obszarze, gdzie strategiczne interesy Europy są najmocniej artykułowane.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty mapy strategii opracowanej dla jednostki samorządu terytorialnego oraz praktyczne jej zobrazowanie na przykładzie mapy strategii dla miasta Lublin. Mapa strategii jest efektywnym narzędziem umożliwiającym prezentację zależności przyczynowo-skutkowych zachodzących pomiędzy celami strategicznymi opracowanymi dla perspektyw strategicznej karty wyników. Z uwagi na specyfikę funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego konieczna jest modyfikacja mapy strategii poprzez zmianę kolejności perspektyw. Dla Urzędu Miasta w Lublinie zidentyfikowano cztery perspektywy: interesariuszy, procesów wewnętrznych, rozwoju, finansową oraz dwadzieścia osiem celów strategicznych. Opracowanie mapy strategii ułatwia poznanie sposobów tworzenia wartości dla swoich interesariuszy przez miasto Lublin(abstrakt oryginalny)
12
75%
Strategic goals are rarely examined in strategic management, while empirical research carried out in Poland on strategic goals of enterprises showed that during more than 25 years of market economy these goals have changed seriously. These changes are particularly evident when the goals of Polish enterprises set in the first decade after the transformation are compared to those set today. During the whole period after the transformation, the strategic objectives of Polish enterprises have been highly expansive and the growth of the size of a company has been the desired choice. Research carried out during the last crisis showed that a the change of external conditions and the higher risk of a worse financial situation caused by the economic crisis made enterprises rearrange their goals hierarchy and favour goals related to harmonious and safe development and multiplying the value for the owners. This is one of the elements in the change in managers' attitude, which the economic crisis helped in opening an opportunity to improve the quality of enterprise development management. (original abstract)
Dla wielu firm głównym bądź jednym z głównych celów strategicznych jest wzrost. Rozwój i wzrost przedsiębiorstwa od dawna są tematem zainteresowania zarówno naukowców, jak i praktyków życia gospodarczego, bo są to wciąż zjawiska, które nie są wystarczająco zbadane. W niniejszym referacie omówiony został problemu wzrostu i rozwoju organizacji na przykładzie wyników badań empirycznych prowadzonych przez autora w firmie ABC Sp. z o.o. Badania trwają od września 2008 oraz mają charakter badań podłużnych. Wynika z nich, że niemożliwy bądź znacząco utrudniony w dłuższym horyzoncie czasowym jest wzrost przedsiębiorstwa bez jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Istotą wszelkiej działalności gospodarczej jest to, że ze swej natury jest ona działalnością celową I racjonalną. Pierwsze oznacza, że każdy podmiot gospodarki, czyli uczestnik gry ekonomicznej, jaką jest proces gospodarowania, realizuje swój własny, suwerenny cel. W rozważaniach ekonomicznych przyjmuje się przy tym zazwyczaj, że jest to jedne wiodący cel, uzupełniony jedynie pewną liczą celów drugiego rzędu, celów niejako uzupełniających. Ten pierwszy, główny cel, odpowiednio sprecyzowany i skwantyfikowany, wyznacza tzw. Funkcję celu podmiotu lub określonego szczebla gospodarki; cele rzędów niższych powinny zaś służyć przede wszystkim jak najlepszej realizacji celu głównego. (fragment tekstu)
Badacze kultury strategicznej poszukiwali jej przede wszystkim w obrębie państw, jako przesłanki zrozumienia uwarunkowań ich zachowań między-narodowych i wewnętrznych procesów decyzyjnych. Dopiero w ostatnich latach zainteresowanie uczonych zwróciło się w stronę podmiotów zbiorowych o cechach długiego trwania (organizacji międzynarodowych), silnie oddziałujących na tworzące je podmioty, pretendujących do odgrywania istotnych ról w świecie, opartych na utrwalonym systemie wartości, instytucjach, procesach oraz politycznych zamiarach. W takim ujęciu, co oczywiste, pojęcie kultury strategicznej musi być rozumiane szerzej niż utożsamiany z nią termin "kultura bezpieczeństwa narodowego". W świecie zachodnim uderza jednak uwaga poświęcana kulturze strategicznej Unii Europejskiej - organizacji niestawiającej przecież na pierwszym planie "twardych" atrybutów potęgi - oraz względnie słabe zainteresowanie Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego. Wprowadzenie aspektów kulturowych do badań NATO i wyjście poza ramy deterministycznych teorii stosunków międzynarodowych są konieczne dla zrozumienia np. sojuszniczej zdolności konsensualnego działania w sferze kolektywnej obrony, powtarzalnej umiejętności przetrwania ostrych kryzysów politycznych, trwałości organizacji po zakończeniu zimnej wojny, decyzji o poszerzeniu misji, podejścia do odstraszania, kwestii akceptacji strategii nuklearnej, wewnętrznej zdolności do zmiany, zderzenia tzw. kultur strategicznych europejskiej i amerykańskiej, czy też pytania o tzw. tożsamość atlantycką. Sprawy te z pewnością nie stanowią jednak listy zamkniętej. (fragment tekstu)
Celem głównym niniejszego opracowania jest przedstawienie kierunku rozwoju województwa zachodniopomorskiego w zakresie ochrony środowiska. Celowi temu podporządkowane są poszczególne części pracy przedstawiające obecną sytuację w zakresie problematyki środowiskowej województwa (z za znaczeniem nakładów finansowych ponoszonych na podstawowe dziedziny ochrony środowiska) oraz kierunki rozwoju województwa w obszarze ochrony środowiska przyjęte na kolejne lata. Praca niniejsza ma charakter teoretyczno-empiryczny. Wykorzystane źródła stanowią podstawę rozważań teoretycznych w zakresie poruszanej problematyki. W części empirycznej analizie poddano wybrane ogólnodostępne dane statystyczne charakteryzujące obszar ochrony środowiska. Horyzont czasowy prowadzonych badań wyznaczają lata 1998-2008. Przyjęcie roku 1998 za początek analizy wynika z faktu rozpoczęcia w 1998 roku procesu negocjacyjnego Polski i Unii Europejskiej dotyczącego jednego z najtrudniejszych zagadnień, obszaru "Środowisko". (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienie efektów realizacji celów strategicznych ze szczególnym uwzględnieniem gminy miasta Szczecina. Jako bazowe zostały wykorzystane dane pozyskane z opracowań Biura Strategii Urzędu Miasta Szczecina. Ich analiza pokazała duże zróżnicowanie w rozwoju kluczowych segmentów w poszczególnych polskich miastach. Autor zbadał powyższą kwestię, wprowadzając odniesienie do wykreowanego miasta idealnego, a więc takiego, które w polskich warunkach mogłoby uzyskać najwyższe możliwe wyniki. (abstrakt autora)
18
Content available remote Mikro- i otwarta strategia. Kontekst ekosystemu
75%
Próba wyjaśnienia związków pomiędzy elementami triady: mikrostrategia - otwarta strategia - ekosystem strategiczny jest głównym celem poznawczym niniejszego opracowania. Inspiracją napisania artykułu był przede wszystkim brak prac (analiza bazy Web os Science), które wiązałyby te kategorie w jeden spójny system. Strategia w kontekście mikro została przedstawiona w optyce: indywidualnych aktywności (microactions), mikrodeterminantów (microaspects) oraz mikropodstaw (microfundations). Jako skutek antropomorfizacji podmiotów gospodarczych skutkuje i/lub wiąże się z otwarciem organizacji na pozostałe podmioty, którymi są członkowie jej otoczenia. Tak powstaje otwarta strategia. Całość tych uwarunkowań tworzy nowy ekosystem organizacji, który jest kształtowany przez celowe interakcje nowej, społeczności organizacji, otwartej na kooperacje i konkurencję, które wiążą zaufanie, współpraca i współtworzenie wartości. Niniejsze opracowanie ma charakter teoriopoznawczy, przy tworzeniu którego wykorzystano obserwacje i wnioski z literatury tematu, w oparciu o wnioskowanie indukcyjne.(abstrakt oryginalny)
Województwo zachodniopomorskie składa się z 21 powiatów o różnym poziomie rozwoju gospodarczego. Zróżnicowanie to jest wynikiem wielu czynników związanych m.in. z rozmieszczeniem bogactw i walorów naturalnych, przemysłu, z dostępnością transportową, gęstością zaludnienia, prowadzoną polityką gospodarczą. Różnorodność i charakter czynników sprawia, że pomiar rozwoju gospodarczego nie jest zagadnieniem prostym i jednoznacznie określonym. Celem artykułu jest konstrukcja syntetycznego miernika umożliwiającego ocenę zróżnicowania rozwoju gospodarczego powiatów oraz ich hierarchizację. Badanie powiatów województwa zachodniopomorskiego zostało przeprowadzone w oparciu o dane z 2007 roku, opublikowane w Roczniku Statystycznym Województw 2008. (fragment tekstu)
Głównym wyzwaniem w procesie ewolucji ludzkości jest dostęp do energii, wody i żywności przy równoczesnej zdolności do utrzymania tego stanu bez szkodliwego wpływu na wrażliwą równowagę środowiska. Pierwszym i najpilniejszym wyzwaniem jest posiadanie wystarczających i osiągalnych zasobów energii dla mieszkańców całego globu w celu zapewnienia im łatwiejszego i bardziej komfortowego życia. Dostępność energii dla wszystkich jest zatem wyzwaniem globalnym, zwłaszcza w warunkach silnych wzajemnych uzależnień, ale korzystanie z energii uznawane jest za główną przyczynę procesu ocieplenia klimatu, które zagraża wszelkim formom życia na skutek szybkiego zwiększenia emisji gazów cieplarnianych, głównie spowodowanej wykorzystywaniem przez współczesną cywilizację procesów spalania paliw kopalnych. Tylko niektórym krajom udaje się zapewnić dostępność zasilania w energię dzięki zasobom narodowym. Problem uzależnienia energetycznego jest problemem wagi światowej. Dostarczanie i użytkowanie energii są podstawową przyczyną wielu problemów środowiskowych, przed którymi staje ludzkość. Proces zmian klimatycznych może znacząco przekształcić nasze systemy gospodarcze, biosferę i rozwój społeczny. Ludzkość musi podjąć pilne działania dla zwalczenia zmian klimatycznych, a zasadniczym zadaniem jest opracowanie polityki energetycznej przyjaznej środowisku. Mając na względzie wszystkie te obawy i wyzwania, głównym tematem dwóch edycji IEEE Power&Energy Magazine (maj/czerwiec 2012 i lipiec/sierpień 2014) jest długoterminowa wizja rozwoju globalnego sektora energii, skupiona na problemie dostaw energii elektrycznej. W prezentowanych artykułach przedstawiono analizę scenariuszy i kosztów zróżnicowanych opcji technologicznych, a wspólnym elementem całości prac jest próba znalezienia rozwiązań problemów technicznych, ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Artykuły zaprezentowane między innymi przez przedstawicieli Banku Światowego identyfikują dwa wyzwania: jak uczynić zasoby bardziej dostępnymi po akceptowalnych cenach dla umożliwienia całej ludzkości korzystania z nowoczesnych form energii dla zaspokojenia jej podstawowych potrzeb oraz jak spowolnić globalny wzrost zużycia energii, głównie na drodze polepszenia efektywności energetycznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.