Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategic studies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor analizuje opracowania strategiczne dla województwa warmińsko-mazurskiego i priorytety, w ramach których w najbliższych latach mają być podejmowane działania zmierzające do rozpowszechnienia wśród wszystkich podmiotów życia społecznego i gospodarczego Internetu i związanych z nim narzędzi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza procesu instytucjonalizacji studiów strategicznych jako podstawy rozwoju współczesnych studiów nad bezpieczeństwem (Security Studies). Artykuł omawia genezę studiów strategicznych i próby zakreślenia obszarów refleksji w tej dziedzinie wiedzy. Studia strategiczne rozwinęły się w połowie XX wieku w USA. Stanowiły próbę syntezy wiedzy militarnej, ekonomicznej i politologicznej w celu opanowania ówczesnego zagrożenia globalną wojną nuklearną. Kryzys tego podejścia przypadł na lata 70. XX wieku. Koniec zimnej wojny spopularyzował problematykę bezpieczeństwa w naukach społecznych, a kwestie podejmowane niegdyś w ramach studiów strategicznych zyskały nowy wymiar. Refleksja nad metodyką studiów strategicznych dąży do wzmocnienia współczesnego potencjału badań nad bezpieczeństwem.(abstrakt oryginalny)
Strategia była największym "przebojem" teorii i praktyki zarządzania ostatnich dziesięcioleci. To właśnie strategia miała zabezpieczyć organizację przed "dryfowaniem", czyli przed przypadkowymi i nieskoordynowanymi reakcjami na zmiany otoczenia, a zarazem zapewnić jej trwałą przewagę konkurencyjną. (fragment tekstu)
Wiele opracowań strategicznych dotyczących obszarów wiejskich odwołuje się do ekoturystyki jako jednej z możliwości ich rozwoju. Jednak większość z tych dokumentów nie precyzuje ani pojęcia owej formy ruchu turystycznego, przez co jest ona rozumiana bardzo szeroko (niekiedy nawet błędnie!), ani efektywności obszaru potencjalnej recepcji turystycznej. Z kolei literatura przedmiotu odwołująca się do wyżej wspomnianych kwestii jest uboga w analizy popytu i podaży turystycznych. Autorki zainteresowane tą tematyką podjęły próbę ich zbadania, opierając się na dostępnych w internecie ofertach. Na ich podstawie możliwe stało się określenie podaży ekoturystycznej w Polsce. Niniejszy artykuł należy traktować jako wstępną analizę teoretyczną i przyczynek do konkretnie zaplanowanego i szczegółowego badania strony podażowej ekoturystyki.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wojny zastępcze - próba konceptualizacji
63%
Prowadzenie tzw. wojen przez pośredników (per procura) - choć znane od wieków i zalecane przez klasyków myśli strategicznej - rozwinęło się zwłaszcza w latach zimnej wojny, stając się tyleż instrumentem rywalizacji supermocarstw, co narzędziem unikania ich bezpośredniego starcia wojskowego. Wojny domowe oraz konflikty między aktorami regionalnymi były inspirowane, zasilane i sterowane przez supermocarstwa, które w ten sposób realizowały własne interesy strategiczne. Analiza trwających obecnie konfliktów w Syrii, Iraku, Afganistanie, Jemenie, Libii czy na Ukrainie pozwala przy tym stwierdzić, że stosowane w czasach zimnowojennych instrumentarium jest także ważnym elementem "wielkich strategii" współczesnych państw. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony problemowi tożsamości i specyfiki badań nad bezpieczeństwem (security studies) oraz ich relacji względem nauki o stosunkach międzynarodowych (international relations - IR). Otwiera go analiza okresu zimnowojennego, kiedy to badania nad bezpieczeństwem ograniczały się niemal wyłącznie do jego polityczno-wojskowego wymiaru, będąc tym samym w zasadzie tożsamymi z dziedziną określaną jako studia strategiczne (strategic studies). Następnie autor omawia rozwój badań nad bezpieczeństwem w pierwszej dekadzie pozimnowojennej, wskazując ten okres jako czas ich swoistej emancypacji względem studiów strategicznych i uzyskania przez nie statusu autonomicznej subdyscypliny w ramach nauki o stosunkach międzynarodowych. Wyjaśnia przy tym zarówno przyczyny skutkującego wspomnia ną "emancypacją" rozszerzenia zakresu badań nad bezpieczeństwem, jak i charakteryzuje główne powstałe wówczas szkoły badawcze w ramach security studies. Omawiając obecny stan badań nad bezpieczeństwem, autor ukazuje, iż postęp przemian zapoczątkowanych w ramach studiów nad bezpieczeństwem wraz z końcem "zimnej wojny" zwiększa odmienność ich zakresu badań względem nauki o stosunkach międzynarodowych, przede wszystkim przez wzrost ich koncentracji na pozamilitarnych aspektach badanej problematyki, mniej ściśle podlegających prawidłowościom stosunków międzynarodowych. Szczególną uwagę poświęca przy tym następstwom ciągłego rozszerzania (na nowe sektory życia społecznego) i pogłębiania pojęcia bezpieczeństwa (uznawania innych niż państwo podmiotów za jego obiekty), koncentracji badań w ramach studiów nad bezpieczeństwem na procesie sekurytyzacji oraz wpływowi zmian rzeczywistości międzynarodowej i wzrostu w jej ramach znaczenia zagrożeń i wyzwań o charakterze pozamilitarnym i wewnętrznym. Oddziaływanie tych trendów na zakres studiów nad bezpieczeństwem może już obecnie rodzić pytania o zasadność dalszego uznawania ich za subdyscyplinę nauki o stosunkach międzynarodowych. Autor sceptycznie odnosi się jednak do prób ich ujmowania jako odrębnej dyscypliny (sekurytologii), opowiadając się za utrzymaniem dotychczasowego postrzegania relacji między badaniami nad bezpieczeństwem a nauką o stosunkach międzynarodowych, choć z większą świadomością specyfiki i odrębności tej pierwszej subdyscypliny. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.