Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Straty ekologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule przedstawiono pojęcie i rodzaje strat ekologicznych oraz metody ich szacowania. Następnie omówiono wyniki badań strat ekologicznych. Na koniec przedstawiono zastosowanie metody wskaźników jednostkowych oraz szacunek strat ekologicznych w województwie krakowskim w 1985 roku.
Całkowita eliminacja ryzyka ekologicznego nie jest możliwa, a jej próba musiałaby przypominać polowanie na czarownice, czyli procedurę, której nie da się sensownie zrealizować. Ekonomiści starają się znaleźć dopuszczalny poziom ryzyka, badając, czy jego ewentualna zmiana wymaga poniesienia kosztu, który jest uzasadniony korzyściami. Muszą jednak przy tym robić wyceny, które bywają kontrowersyjne. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Economic Appraisal of Flood Protection Projects
84%
A model of the economic appraisal of flood protection projects using the NPV indicator is presented with a recent enlargements concerning economic valuation of casualties and psychological losses in victims' well-being. This year's series of big floods in Poland has made this topic come back to public attention. (original abstract)
Autor dokonał przeglądu metod szacowania strat stanowiących podstawę odszkodowań wypłacanych przez Hutę Miedzi Głogów. Stosowane wcześniej metoda rzeczoznawców, tzw. metoda agrobiologiczna oraz metoda wskaźnikowa wykorzystująca ścisłe parametry glebowe, dotyczyły tylko strat w plonach roślin. Zmiany wysokości nadwyżki bezpośredniej jako skutek oddziaływania huty oceniane z punktu widzenia całości gospodarstwa to istota metody modelowej opartej na programowaniu linowym. W pracy wykorzystano także metodę opisu gospodarstw rolniczych oraz metodę analizy statystycznej danych liczbowych uzyskanych w tych gospodarstwach.
|
|
nr 305
277-295
W artykule przedstawiono interpretację takich pojęć jak: nakład, koszt i strata ekologiczna. Omówiono nakłady, koszty i straty ekologiczne w gospodarce narodowej oraz w przedsiębiorstwie przemysłowym.
W doniesieniach prasowych czyta się o znacznych szkodach, jakie Polska ponosi na skutek zanieczyszczenia środowiska. Są one rzeczywiście wysokie. Głębsze analizy pokazują, że spowodowane są głównie uszczerbkiem na zdrowiu, albo przedwczesnymi zgonami. Wiążą się z tym problemy. Łatwiej jest teoretycznie oszacować medyczne skutki narażenia na życie w skażonym środowisku niż wycenić spowodowane tym szkody. Posługiwanie się wskaźnikami obliczonymi dla innych warunków społecznych i gospodarczych może dawać tylko orientacyjne wyniki. Jednak nawet i one sugerują, że ochrona środowiska kosztuje zazwyczaj mniej, niż można dzięki niej osiągnąć. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczył problemów wartościowego ujęcia korzyści i strat środowiskowych jako elementów analizy kosztów-korzyści. Autorka dokonała podziału metod wyceny środowiska na metody ujawnionych preferencji - w tym metody cen rynkowych i metody rynków zastępczych - oraz metody deklarowanych preferencji. Następnie scharakteryzowała poszczególne metody oraz przeanalizowała ich możliwości aplikacyjne. W tym celu przedstawiła klasyfikację przydatności pewnych reprezentatywnych metod do oceny projektów związanych z zanieczyszczeniami środowiska, opracowaną przez OECD.
Celem opracowania jest przypomnienie strat i korzyści ekologicznych w gospodarce narodowej oraz wskazanie obszarów i kierunków modyfikacji tego ujęcia z punktu widzenia świadczeń ekosystemów. Ta modyfikacja podejścia do strat i korzyści ekologicznych jest zaproponowana w świetle ekonomii sektora publicznego (tak zwanej ekonomii instytucjonalnej) z uwagi na to, że relacje gospodarki i środowiska muszą być w części organizowane przez państwo, z uwagi na tak zwane efekty zewnętrzne. W opracowaniu założono, że uwzględnianie świadczeń ekosystemów spowoduje wzrost korzyści ekologicznych w gospodarce i jeszcze większą presję na ograniczanie kosztów ekologicznych. Warunkiem jej spełnienia jest większa aktywność ekonomii sektora publicznego w wykorzystaniu i ochronie bioróżnorodności (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono udział przemysłu paliwowo-energetycznego i metalurgicznego w zanieczyszczeniu środowiska naturalnego w Polsce. Omówiono straty ekologiczne spowodowane zanieczyszczeniem środowiska przez przemysł paliwowo-energetyczny i metalurgiczny. Na koniec przedstawiono niektóre sposoby ograniczania negatywnych skutków rozwoju przemysłu paliwowo-energetycznego i metalurgicznego.
|
|
nr 485
424
Przedstawiono ewolucję poglądów na temat roli środowiska przyrodniczego we wzroście gospodarczym i rozwoju społeczno-ekonomicznym. Scharakteryzowano koncepcję rozwoju zrównoważonego poprzez wyszczególnienie roli inwestycji ekologicznych w jego realizacji. Zaprezentowano problematykę rachunku ekonomicznego ochrony środowiska na poziomie mikroekonomicznym. Omówiono zagadnienia zbieżności celów ekologicznych i ekonomicznych przedsiębiorstw z uwypukleniem roli inwestycji ekologicznych. Przedstawiono schemat oddziaływania sektora energetyki zawodowej regionu szczecińskiego na środowisko. Oceniono efektywność ekonomiczno-ekologiczną badanego sektora, dokonując rachunku kosztów, strat i korzyści ekologicznych energetyki zawodowej. Zaprezentowano także zestawienie niewymiernych korzyści z inwestycji ekologicznych, zapewniających rozwój przedsiębiorstwa, a tym samym wzrost gospodarczy i rozwój społeczno-ekonomiczny.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.