Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structural funds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią fundament każdej gospodarki, bowiem ich funkcjonowanie jest utożsamiane z pozytywnym oddziaływaniem na wzrost gospodarczy kraju. Oddziaływanie to przejawia się głównie poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, które ograniczają tym samym bezrobocie, a także poprzez uczestnictwo tych podmiotów w tworzeniu PKB kraju. Ponadto stanowią źródło przedsiębiorczości i innowacji, wpływając na podnoszenie własnej konkurencyjności, jak i całej gospodarki. Aby firmy z sektora MSP mogły się rozwijać i realizować inwestycje, powinny posiadać odpowiednią ilość środków finansowych. Możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez firmy z sektora MSP z zewnętrznych źródeł finansowych przybiera różne formy. Mała przedsiębiorczość najczęściej wykorzystuje kredyty, ale również sięga po fundusze gwarancyjne, fundusze venture capital czy fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Celem niniejszego artykułu będzie przedstawienie wpływu, ostatniego z wyżej wymienionych źródeł finansowania - funduszy strukturalnych, na kształtowanie się możliwości rozwojowych polskich małych i średnich przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Z dniem wejścia w struktury unijne Polska została objęta wspólną polityką rolną i funduszami strukturalnymi. W latach 2004-2006 z budżetu Unii trafi do polskiego rolnictwa i na obszary wiejskie około 7,2 mld euro. Blisko połowa tych pieniędzy w postaci dopłat obszarowych jest przeznaczona na wsparcie dochodów rolników. Część środków zostanie wykorzystana na regulację rynku rolnego: skup interwencyjny i subsydia eksportowe. Przyczyni się to do stabilizacji rynku, a co za tym idzie, do stabilizacji dochodów rolników. Kolejne fundusze zostaną skierowane na wcześniejsze emerytury dla rolników, zalesianie gruntów rolnych, wsparcie dla grup producentów, poprawę jakości produkowanej żywności, a także poprawę warunków utrzymania zwierząt i ochronę środowiska. W ramach wsparcia rozwoju wsi przewiduje się także środki na inwestycje w gospodarstwach, tworzenie nowych miejsc pracy, szkolenia dla rolników i restrukturyzację zakładów przetwórczych. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie celów i założeń strategii "Europa 2020" w kontekście ich wpływu na nową filozofię dotychczasowych funduszy strukturalnych w polityce regionalnej. Cel ów sugeruje wyodrębnienie dwóch części poświęconych odpowiednio: strategii "Europa 2020" i jej trzem wzrostom (wzrost inteligentny, zrównoważony i wzrost integracji społecznej) oraz funduszom strukturalnym w polityce regionalnej przyjętej na lata 2014-2020. "Nowa" polityka regionalna "na szczeblu ponadnarodowym oraz narodowym" uwzględnia cele i założenia strategii "Europa 2020" i jej programów, co szczególnie jest widoczne w "Agendzie Cyfrowej" czy "Unii Innowacji". Programy te "dynamizują" dotychczasowe obszary wsparcia funduszy strukturalnych zwłaszcza w odniesieniu do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W ten sposób poprzez strategię "Europa 2020" i instrumenty funduszowe następuje oddziaływanie na gospodarkę opartą na wiedzy, która stała się obiektywną koniecznością urzeczywistniającą się w dobie globalizacji. (abstrakt oryginalny)
In 2004, Poland joined the European Union. This access means the possibility of taking advantage of European Union Structural Funds. Apart from this the structural funds play another important role. The popularity of the idea of European integration in countries like Poland depends largely on the effectiveness of this financial support, which theoretically should lead to economic and social development on different levels (local, regional, national, and even continental). The main problem of relying on EU funds is their unequal availability, which is limited, for example, because of the granting principles. (original abstract)
Działania firm o charakterze strategicznym, a także doraźne akcje marketingowe, są w Polsce od kilku lat wspierane przez programy pomocowe Unii Europejskiej. Współfinansowane mogą być wybrane rodzaje kosztów, głównie tzw. programy doradcze. Autor pisze, że najważniejszym w tym momencie programem z punktu widzenia wsparcia działań marketingowych, jest Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, a dokładniej Działanie 2.1 "Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo".
|
|
nr 735
155-173
Omówiono wymogi, głównie informacyjne stawiane mikroprzedsiębiorcom zarówno na etapie składania wniosku o dotację jak i po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu inwestycyjnego.
Mała i średnia przedsiębiorczość (MSP) stanowi bardzo ważną część gospodarki Unii Europejskiej. Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw stanowi podstawę budowania silnej gospodarki na Litwie. Strategia rozwoju MSP jest wdrażana etapami obejmującymi okres przedakcesyjny i wejście Litwy do Unii Europejskiej. Dziesięć strategicznych programów rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw do 2004 r. i osiem do 2015 r. dotyczy następujących obszarów: zakładanie nowych średnich i małych przedsiębiorstw, działalność przedsiębiorstw, regionalny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, szukanie równowagi między rozwojem narodowej gospodarki a sferą socjalną, wzmacnianie kwalifikacji pracowniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza regionalnego zróżnicowania wykorzystania środków funduszy strukturalnych w Polsce, dostępnych bezpośrednio dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w projektach o charakterze inwestycyjnym w ramach okresu programowania 2004-2006 oraz charakterystyka możliwości pozyskania tych środków w perspektywie finansowej 2007-2013. Zakres przedmiotowy opracowania został ograniczony do działań skierowanych całkowicie lub w głównej mierze do podmiotów sektora MŚP, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), których celem było/jest podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez dotacje na inwestycje.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 10
255-268
W pierwszej części artykułu przedstawiono wyniki oszacowań modeli PKB według województw w latach 2005 i 2006 oraz prognozy na lata 2006 i 2007. Wpływ funduszy europejskich na kształtowanie się PKB w poszczególnych regionach odzwierciedla kilka zmiennych, takich jak wartość podpisanych umów w części dofinansowania UE per capita w ramach programów operacyjnych oraz inicjatyw wspólnotowych (Equal i Interreg), płatności z funduszy strukturalnych przypadające na mieszkańca, wartość wykonanych kontraktów wojewódzkich oraz liczba projektów realizowanych w regionach. (fragment tekstu)
10
Content available remote Istota audytu desygnacyjnego i rola instytucji audytowej w tym procesie
76%
Cel - wskazanie istoty realizacji audytu desygnacyjnego oraz scharakteryzowanie roli instytucji audytowej w tym procesie. Metodologia badania - dla realizacji przyjętego celu wykorzystano analizę literatury oraz aktów prawnych w przedmiotowym zakresie, analizę dokumentów programowych nowej perspektywy unijnej 2014-2020, wywiad ekspercki (metoda delficka) z pracownikami instytucji zarządzającej i instytucji audytowej oraz metodę dedukcji. Wynik - przeprowadzona analiza założeń procesu desygnacji, który w niedalekiej przyszłości zostanie wdrożony w jednostkach uczestniczących w obsłudze programów operacyjnych w nowej perspektywie unijnej 2014-2020 dała podstawę do tego, aby pozytywnie ocenić to zjawisko. Desygnacja prowadzona przez instytucję audytową z jednej strony pozwoli na przekazanie wskazówek dla podmiotów realizujących zadania w zakresie prawidłowości ich wykonania, z drugiej zaś zagwarantuje realizację przewidywanych inicjatyw z sukcesem. Oryginalność/wartość - problematyka audytu desygnacyjnego stanowi nowe zagadnienie w Polsce. Nie była też jak dotąd szeroko poruszana w publikacjach przez innych autorów. Z uwagi na nowy okres programowania 2014-2020 oraz rolę i wagę audytu desygnacyjnego w realizacji funkcji zapewniającej należy podkreślić znaczenie tego zagadnienia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia systemu finansowania działalności JST dla właściwej absorpcji środków unijnych. Przy pozyskiwaniu środków unijnych szczególnie ważne jest zapewnienie wieloletniego współfinansowania z krajowych środków publicznych. Konieczne jest wypracowanie sprawnego mechanizmu absorpcji funduszy unijnych oraz zastosowanie najbardziej skutecznego zestawu zadań i instrumentów polityki regionalnej.
|
|
nr 7-8
83-96
W Walii ma miejsce kompleksowe podejście do kształtowania rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Zestaw zaakceptowanych przez rząd Narodowego Zgromadzenia Walii dokumentów strategicznych stanowi logiczną i spójną wewnętrznie całość. Dokumenty programowe dotyczą całokształtu problemów: społecznych, gospodarczych, przestrzennych i środowiskowych. Długookresowy charakter ma koncepcja przestrzennego zagospodarowania określająca ramy terytorialne zmian zachodzących w Walii oraz strategia środowiskowa Walii promująca trwały i zrównoważony rozwój kraju. Podstawą bieżącej polityki rozwojowej Walii jest dokument średniookresowy. Jest on wykorzystywany dla opracowania programów operacyjnych, w tym także na potrzeby Unii Europejskiej. Wszystkie te strategie są systematycznie co około pięć-siedem lat aktualizowane. Prace nad tymi dokumentami są prowadzone w sposób ciągły. Wszystkie dokumenty strategiczne Walii zostały poddane bardzo solidnemu procesowi konsultacji społecznej. Założenia rozwoju społeczno-gospodarczego Walii zostały podporządkowane Strategii z Lizbony i Goeteborga z 2000 i 2001 roku oraz Odnowionej Strategii Lizbońskiej z 2005 roku, służącej przekształceniu Unii Europejskiej w najbardziej konkurencyjną gospodarkę światową do 2010 roku.
|
|
nr 7-8
3-20
Większość beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych UE jest zdania, iż najtrudniejszą częścią danego przedsięwzięcia jest etap jego rozliczenia. Zdaniem autora, pierwsze doświadczenia zdobyte przez poszczególne instytucje, odpowiedzialne za wdrażanie programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych EU, wydają się potwierdzać tę opinię. Zdobycie dofinansowania nie gwarantuje ostatecznie refundacji poniesionych kosztów. Warunkiem otrzymania zwrotu poniesionego nakładu jest przede wszystkim realizacja projektu zgodnie z zapisami podpisanej umowy, a także wywiązanie się ze wszystkich formalności nałożonych na beneficjenta przez obowiązujące procedury.
|
|
nr 1
203-209
Przedstawiono zasady reformy polityki regionalnej Unii Europejskiej. Opisano również rodzaje funduszy strukturalnych i funduszy spójności.
Celem autora było przedstawienie przestrzennego zróżnicowania aktywności władz lokalnych w pozyskiwaniu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), na przykładzie gmin województwa lubelskiego. Przedmiotem analizy były wnioski złożone przez gminy w ramach działania 3.1. - "Obszary wiejskie". Autor sformułował hipotezę badawczą, iż przedsięwzięcia prorozwojowe gmin, zakładające współfinansowanie inwestycji z EFRR, dotyczą na ogół bardzo kapitałochłonnych inwestycji w zakresie budowy dróg i kanalizacji sanitarnej.
|
|
nr 11
45-55
Przedstawiono finansowe aspekty integracji Polski z Unią Europejską. Uwzględniono wielkość środków UE transferowanych do Polski w ramach funduszy strukturalnych oraz wspólnej polityki rolnej, z drugiej strony wysokość składki wnoszonej do budżetu Unii.
|
|
z. 4
113-117
W opracowaniu przedstawiono analizę wykorzystania funduszy strukturalnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich przez rolników prowadzących elitarne gospodarstwa rolnicze, usytuowane na terenie woj. lubelskiego. Przeprowadzone badania wskazały, że rolnicy ci przejawiali znacznie wyższą od średniej w województwie i w kraju aktywność w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Największe zaangażowanie wykazywali właściciele gospodarstw o najsilniejszej pozycji konkurencyjnej. (oryg. streszcz.)
|
|
nr 11
273-282
Skala i tempo procesów związanych z rozwojem regionalnym i wzrostem konkurencyjności regionów są w ostatnim okresie przedmiotem wielu analiz i obszarem dużego zainteresowania polityki gospodarczej. Artykuł prezentuje działania podejmowane przez władze samorządowe w ramach prowadzonej polityki regionalnej.(abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na problemy z wypełnianiem wniosków. Wina leży po stronie urzędników, którzy przez pół roku nie potrafili stworzyć właściwej wersji wniosków o dotacje.
|
|
nr 7-8
126-135
W artykule przedstawiono cele polityki regionalnej Unii Europejskiej na lata 2000-2006. Omówiono zasady polityki regionalnej w Polsce w okresie przedakcesyjnym. Przedstawiono klasyfikację regionów Polski na poziomie NUTS 2 i NUTS 3 w aspekcie wsparcia finansowego.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.