Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structure of the capital market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł prezentuje część prowadzonych przez autorkę badań, których celem jest analiza dynamiki i struktury pierwotnego publicznego rynku kapitałowego w Polsce w pierwszym dziesięcioleciu jego istnienia oraz identyfikacja i klasyfikacja przyczyn wpływających na rozwój tego rynku. (fragment tekstu)
Omówiono segmentację rynku kapitałów pieniężnych. Przedstawiono strukturę przedmiotową i podmiotową rynku rządowych papierów wartościowych.
W rozwiniętej gospodarce rynkowej złożone struktury kapitałowe stanowią znaczną formę współdziałania gospodarczego przedsiębiorstw, zarówno w wymiarze poszczególnych krajów, jak i w wymiarze międzynarodowym. Konieczne jest zatem, aby poszczególne kraje przyjęły w przepisach prawnych podobne rozwiązania, które w sposób jasny i rzeczowy uregulowałyby kwestie działalności grup kapitałowych. W referacie przedstawiony został problem regulacji prawnych tworzenia i funkcjonowania złożonych strukturach kapitałowych z próbą ich oceny. Celem artykułu jest przedstawienie regulacji prawnych tworzenia i funkcjonowania złożonych struktur kapitałowych zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Opisano poszczególne grupy uczestników rynku kapitałowego, zidentyfikowano ich interesy oraz sposoby ich realizowania. Przedstawiono historię Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, jego cele, interesy, dotychczasowe dokonania oraz znaczenie SII w układzie interesów na polskim rynku kapitałowym w perspektywie średniookresowej efektywności rynku kapitałowego.
6
Content available remote Obszary badań nad mikrostrukturą rynku giełdowego
63%
Badania z zakresu mikrostruktury rynku można zaklasyfikować do czterech grup. Pierwsza dotyczy sposobu tworzenia cen i ich ujawniania. Druga grupa obejmuje zagadnienia architektury rynku. Skupia się zatem na tym, jak różne zasady i regulacje wpływają na sposób zawierania transakcji i przez to również na płynność i jakość rynku. Kwestie dotyczące informacji i jej ujawniania, w szczególności zagadnienie przejrzystości rynku, stanowią przedmiot zainteresowania badań z trzeciej grupy. Czwarta dotyczy analiz na styku wymienionych zagadnień z innymi działami finansów, takimi jak np. finanse przedsiębiorstw, wycena aktywów, finanse międzynarodowe. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyżej wymienionych obszarów badań nad mikrostrukturą rynku giełdowego. (fragment tekstu)
Rynek kapitałowy jest przedmiotem zainteresowań specjalistów różnych dyscyplin naukowych. W szczególności intensywnie rozwiązywany jest problem modelowania tego rynku. Głównym zadaniem staje się trafne odtworzenie struktury korelacyjnej między aktywami rynku kapitałowego. W artykule przedstawiono nierówności między współczynnikami korelacji akcji, w szczególności przy założeniu nieskorelowania reszt w modelach jednowskaźnikowych Sharpe'a.
Celem artykułu jest prezentacja instytucji pośrednictwa giełdowego, analiza jej znaczenia, funkcji i kompetencji w aspekcie organizacyjnego funkcjonowania biura maklerskiego. Autorka podjęła próbę przedstawienia własnej koncepcji strukturalizacji funkcjonowania przedsiębiorstwa maklerskiego. Analiza oparta jest na krajowych i zagranicznych publikacjach dotyczących rynku kapitałowego i rozmowach przeprowadzonych w Komisji Papierów Wartościowych.
9
Content available remote Modele rozwoju rynku kapitałowego w państwach Europy Środkowo-Wschodniej
63%
Dobrze rozwinięte rynki kapitałowe stanowią ważny element gospodarki, jako źródło finansowania przedsiębiorstw komplementarne wobec systemu bankowego. Ponadto pełnią inne ważne funkcje: pozwalają na wycenę kapitału i ryzyka, ułatwiają transfer własności akcji, ponadto stanowią miejsce inwestycji i spekulacji. Rynki państw rozwiniętych są często poddawane różnorodnym analizom, które pozwalają ocenić zarówno stan rozwoju tych rynków, jak i ich funkcjonowanie. W odniesieniu do rynków wschodzących takich analiz jest znacznie mniej. Najsłabiej zbadane w tym zakresie są rynki Europy Środkowo-Wschodniej. W celu przynajmniej częściowego wypełnienia tej luki przeprowadzono analizę rozwoju zorganizowanych rynków giełdowych w tych państw w okresie lat 2006-2017. Przyjęto szeroki zakres terytorialny - badaniem objęto: Albanię, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Macedonię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Ukrainę, Węgry. Dane wykorzystane do przeprowadzenia analizy pochodziły z dużej liczby źródeł wtórnych, takich jak strony internetowe samych giełd, ich raporty roczne, publikacje naukowe, opracowania i raporty firm doradczych, a także bazy danych organizacji międzynarodowych. Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że giełdy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej podążały trzema drogami: (1) wybierały rozwój organiczny, stawiając na samodzielność operacyjną, (2) przystępowały do aliansów regionalnych, (3) stawały się uczestnikami aliansów globalnych. Wyniki badań dotyczących zmian, jakie zaszły na tych giełdach między rokiem 2006 a 2017 dowodzą, że żadne z rozwiązań nie prowadziło do pełnego sukcesu. Wyniki te wskazują również, że giełdy generalnie lepiej radziły sobie z przezwyciężaniem barier po stronie podażowej (na części rynków wzrosła liczba emitentów i średnia wartość spółki), niż popytowej (niemal na wszystkich giełdach spadła zarówno wielkość, jak i prędkość obrotu). (abstrakt oryginalny)
W celu zwiększenia zaufania inwestorów do instrumentów finansowych, w ramach rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku, wprowadzono przepisy regulujące warunki obrotu w tzw. okresach zamkniętych. Przed wejściem w życie rozporządzenia w polskim porządku prawnym podobna regulacja znajdowała się w art. 159 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Nowe przepisy wprowadziły cały szereg zmian, w tym w szczególności dotyczących związku pomiędzy względnym zakazem obrotu w okresach zamkniętych, a zakazem ewentualnego wykorzystywania informacji poufnych. Nowa regulacja niewątpliwie wymaga szerszej analizy i właściwego komentarza. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Międzynarodowe przepływy kapitału private equity
63%
Międzynarodowe przepływy kapitału private equity odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu i rozwoju tego typu finansowania. W artykule przedstawiono motywy decyzji skutkujących transgranicznymi przepływami kapitału PE, a także zbadano ich skalę i tendencję zmian w długim czasie (2 dekady) dla całej Europy, wybranych państw europejskich oraz dla obszaru Azji i Pacyfiku. Stwierdzono, że w badanym okresie następował wzrost udziału zagranicznych środków w sumie pozyskiwanych kapitałów private equity, a w Europie także wzrost udziału inwestycji PE w zagraniczne spółki. W ostatnich latach tendencje te uległy jednak zahamowaniu, zapewne z powodu ogólnoświatowego kryzysu. Z kolei w przypadku obszaru Azji i Pacyfiku udział inwestycji PE w spółki krajowe, wysoki i dość stabilny od 1997 r., w ostatnich latach obniżył się znacznie na rzecz udziału inwestycji zagranicznych. Niemniej jednak zarówno dla Europy, jak i dla obszaru Azji i Pacyfiku stwierdzono wciąż utrzymującą się przewagę środków PE pozyskiwanych spoza kraju nad wartością inwestycji lokowanych za granicą, co czyni z tych regionów biorców netto kapitału PE i pozwala się domyślać, że dawcą netto są głównie Stany Zjednoczone, nieobjęte badaniem z powodu braku stosownych danych. Ponadto w krajach Europy Środkowo-Wschodniej udział środków zagranicznych w sumie gromadzonych kapitałów PE okazał się większy niż dla krajów Europy Zachodniej, a stosunek inwestycji zagranicznych do środków pozyskiwanych zza granicy - mniejszy, co można uznać za potwierdzenie występowania przewagi zapotrzebowania na kapitał PE nad jego podażą w tych krajach. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę opisania zmian cen transakcyjnych mikrostruktury rynku w przypadku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Za pomocą modelu autoregresyjnej duracji warunkowej (Autoregressive Conditional Duration – ACD) zbadano warunkowy oczekiwany czas trwania ceny. Analizę przeprowadzono dla spółki Agora, należącej do portfela indeksu WIG20.
W artykule przedstawiono analizę efektywności polskiego rynku kapitałowego. Autor odpowiedział na cztery pytania: Czy ceny akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie reagują na dostępne nowe informacje natychmiast i w pełni do nich adekwatnie?; Czy ceny akcji zmieniają się w sposób losowy?; Czy możliwy jest ranking inwestycji w papiery wartościowe zbudowany na podstawie danych bieżących, który sprawdzi się w przyszłości?; Czy profesjonalni inwestorzy są w stanie uzyskać wyższe zyski?. Z uzyskanych danych wynika, że polski rynek kapitałowy nie jest efektywny, chociaż posiada kilka cech rynku efektywnego.
Opracowanie poświęcone jest analizie obecnej sytuacji rynku obligacji pozaskarbowych w Polsce oraz prezentacji pewnej koncepcji dotyczącej przyszłości tego rynku i jego zrębów organizacyjno-prawnych. Koncepcja ta w najbliższym czasie najprawdopodobniej zostanie wdrożona w praktyce. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.