Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura kapitału
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem opracowania jest przedstawienie nowoczesnych teorii struktury kapitału, a także próba ich weryfikacji na przykładzie polskich spółek giełdowych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Struktura kapitału w cyklu życia przedsiębiorstwa
100%
Rozwój przedsiębiorstw ma charakter cykliczny. Można zauważyć, że struktura kapitału zmienia się wraz z czasem jego funkcjonowania. W artykule przedstawiono badania dotyczące kształtowania się struktury kapitału w różnych fazach jego życia, co jest związane przede wszystkim z możliwościami kapitałowymi, polityką dotyczącą zysków zatrzymanych i dywidend oraz wahaniami aktywności gospodarczej. Do badań wykorzystano dane księgowe dla polskich spółek giełdowych w latach 2008 i 2009.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały pokrótce przedstawione dwa różne ujęcia teorii hierarchii źródeł finansowania: wąskie oraz zmodyfikowane. Zgodnie ze zmodyfikowanym ujęciem na podejmowane w przedsiębiorstwach decyzje finansowe wpływ mają zarówno koszty asymetrii informacji, jak i koszty trudności finansowych. Omówiono także wyniki weryfikacji zgodności obserwowanych struktur kapitału w publicznych spółkach akcyjnych w Polsce z założeniami rozważanej teorii. Podstawą modelu ekonometrycznego była koncepcja L. Shyam-Sunder i S.C. Myersa, badająca zależność między deficytem finansowym a zmianą poziomu zadłużenia. Wyniki potwierdzają znaczenie deficytu finansowego, co jest zgodne z teorią hierarchii źródeł finansowania. Pozostałe istotne zmienne to: wielkość firmy, możliwości wzrostu oraz struktura aktywów. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Basic Assumptions and Definitions in The Analysis of Financial Leverage
100%
|
|
nr 141
147-159
W literaturze poświęconej dźwigni finansowej od wielu lat panuje chaos terminologiczny, czego najlepszymi przykładami są zarówno błąd popełniony w wykładzie noblowskim, jak i ostatni kryzys finansowy. Poprawne rozumienie procesów dźwigniowych wymaga zatem sformułowania spójnych założeń i podstawowych definicji. Taki jest też cel niniejszego artykułu. Dźwignia definiowana jest tu jako wy-wołane przez działalność finansową firmy, niewpływające na wartość, zwielokrotnienie jej (bardzo szeroko rozumianych) wyników finansowych. Stosując podejście metodologiczne zwane konstruktywizmem, możliwe było stworzenie wielu różnych rodzajów dźwigni: kapitałowych i dochodowych, bazowych i niebazowych, rynkowych i księgowych, dla poziomów i odległości (bezwzględnych i względnych), prostych i kosztowych itp. Stworzone w pracy definicje obiektów dźwigniowych zostały następnie zastosowane w analizie zawartości treściowej sformułowań dotyczących dźwigni finansowej, użytych w jednym z najbardziej prestiżowych podręczników akademickich w dziedzinie finansów. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Czynniki wpływające na pozyskiwanie kapitału własnego
100%
W artykule zostały przedstawione i omówione wyniki badania, mającego na celu identyfikację, które ze wskazywanych przez teorię determinant decyzji o pozyskaniu kapitału własnego są ważne w ocenie osób zarządzających finansami w publicznych spółkach akcyjnych w Polsce. Nawiązano m.in. do głównych teorii struktury kapitału: teorii substytucji, teorii hierarchii źródeł finansowania, teorii sygnałów oraz do ogólnych zasad z zakresu finansów przedsiębiorstw. Badanie oparto na standaryzowanym kwestionariuszu ankiety, wykorzystanym w badaniach światowych. Umożliwiło to omówienie wyników na tle wyników badań obcych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Sources of Growth in South African Agriculture - A Corporate Finance Perspective
100%
Teoria struktury kapitału jest powszechnie, choć z różnymi efektami stosowana przez korporacje. W niniejszym artykule omówiono wpływ struktury kapitału na działalność przedsiębiorstw rynku rolnego Afryki Południowej z zastosowaniem teorii hierarchii ważności. Dane pozyskano od rolników prowadzących niewielkie gospodarstwa, podczas badań terenowych przeprowadzonych w 2013 roku w obrębie Mpumalanga i na terenach północno-zachodnich prowincji kraju. Łącznie zbadano 500 respondentów, stosując wielostopniową technikę losową, i otrzymano 362 odpowiedzi. Podczas badania zastosowano metodę SEM (Structural Equation Modelling) i zaobserwowano istotny pozytywny związek między strukturą kapitału a efektami działalności rolników. Zarówno krótko-, jak i długoterminowe pożyczki przyczyniły się do poprawy produktywności dzięki spełnieniu potrzeb dotyczących kapitału obrotowego, jak i nabycia potrzebnego sprzętu. Wykazano również, że wielkość gospodarstwa ma pozytywny wpływ na wyniki działalności rolniczej. Te empiryczne dane sugerują, że ukierunkowanie kapitału pożyczkowego w stronę rolników poprawi ich produktywność. Wszystkie zastosowane modele i obliczone wskaźniki potwierdzają właściwe dopasowanie modelu do zebranych danych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Czynniki wpływające na strukturę kapitału w przedsiębiorstwie
100%
Kluczowym aspektem działań przedsiębiorstwa jest poszukiwanie różnorodnych źródeł finansowania i umiejętne kształtowanie struktury posiadanego kapitału w taki sposób, aby miała ona korzystny wpływ na rentowność. Jest to bowiem podstawowy warunek rozwoju i realizowania głównego celu, którym jest wzrost wartości rynkowej, bez względu na to, w jaki sposób ta wartość jest definiowana. Nie ma przy tym stałych, jednolitych metod kształtowania tej struktury, chociaż warto w procesie podejmowania decyzji finansowych kierować się pewnymi zasadami, wśród których należy zwrócić przede wszystkim uwagę na problem ryzyka finansowego, w tym głównie płynności finansowej. Struktura kapitałowa w przedsiębiorstwie kształtowana jest pod wpływem wielu czynników i uwarunkowań. Znaczenie tych czynników jest różne i warto je rozpatrywać oddzielnie dla każdego przypadku. Ogólnie jednak można przyjąć, że występują tu dwie grupy: uwarunkowania o charakterze mikroekonomicznym i makroekonomicznym. W ramach tych grup można mówić o czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych, chociaż niekiedy przyjmuje się, że dotyczą one głównie uwarunkowań o charakterze zewnętrznym. (fragment tekstu)
Jedną z cech przedsiębiorstw rodzinnych jest specyficzna struktura własności. Potrzeba kontroli własności kapitału może istotnie ograniczać możliwości finansowania podmiotu. Celem artykułu jest identyfikacja związków występujących między sposobem finansowania firm rodzinnych a charakterem barier występujących w finansowaniu. Na podstawie badania kwestionariuszowego przeprowadzonego z przedsiębiorcami regionu łódzkiego stwierdzono, że koszt i szybkość pozyskania kapitału są najważniejszymi barierami finansowania działalności. Badania potwierdzają również charakterystyczną dla firm rodzinnych awersję do zadłużania. Ustalono także, że potrzeba kontroli własności kapitału jest barierą w rozwoju, choć nie wydaje się ona szczególnie istotna dla ankietowanych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano Syntetyczną Miarę Asymetrii Informacji, konstruowaną na podstawie 9 wskaźników. Wagi wpływu poszczególnych wskaźników na wartość miernika syntetycznego zostały określone na podstawie przyczyn występowania asymetrii informacji. Przedstawione analizy wskazują na to, że zmiana sposobu określania wag na metodę opartą o wzajemne skorelowanie wskaźników lub na równe wartości wag, nie powoduje znaczących różnic w uporządkowaniu przedsiębiorstw wg kryterium rosnącego poziomu asymetrii informacji i nie powoduje zmiany wniosków odnośnie wpływu asymetrii informacji na poziom wykorzystania długu krótkoterminowego. Przeciwna sytuacja występuje w przypadku określenia wag na podstawie zmienności wskaźników tworzących SMAI. Zastosowanie takiej metody budowy SMAI nie jest wskazane, z uwagi na zbyt duże znaczenie przyrostu aktywów i przychodów w określaniu poziomu asymetrii informacji. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Empiryczna weryfikacja teorii hierarchii źródeł finansowania przedsiębiorstw
76%
Założenia i tezy teorii hierarchii zostały już szeroko opisane w polskiej literaturze przedmiotu. Brakuje jednak opracowań, które włączałyby się w nurt dyskusji dotyczących sposobów empirycznej weryfikacji teorii hierarchii, a także brakuje kompleksowych badań w tym zakresie dotyczących polskich przedsiębiorstw. Dlatego za cel tego artykułu przyjęto nakreślenie głównych problemów dotyczących przeprowadzania empirycznej weryfikacji tej teorii, a także dokonanie jej weryfikacji na przykładzie 140 przedsiębiorstw prowadzących działalność w Polsce. (fragment tekstu)
11
Content available remote Akcjonariat a struktura kapitału w spółkach notowanych na GPW
76%
W artykule opisano pojęcie kapitału i jego struktury w przedsiębiorstwie wraz z wybranymi czynnikami kształtującymi tę strukturę oraz modelami dotyczącymi optymalnego poziomu zadłużenia. Przybliżono podstawowe wskaźniki służące ocenie struktury kapitału, takie jak: D/E, wskaźnik ogólnego zadłużenia, zadłużenia długo- i krótkoterminowego oraz ROE. Wyjaśniono pojęcie akcjonariatu oraz jego struktury, a następnie przeanalizowano wpływ akcjonariatu na strukturę kapitału w spółkach notowanych na GPW. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The purpose of this paper is to investigate whether the capital structure of stock exchange listed companies in individual countries of the Visegrad Group differs significantly, and whether these entities can be considered to be organizations implementing the principles of the golden and silver rules of accounting. Design/methodology/approach: The research hypotheses assumed were verified using appropriate statistical tools. Calculations were per-formed using the Gretl software and MS Excel. Findings: The basis for operating activity financing in the companies under examination mainly entailed equity. In practice, this means that most of the entities surveyed follow the silver, less frequently the golden (the more restrictive), rule of accounting. The results obtained for each country of the Visegrad Four differed significantly. The research conducted provides a basis for determining whether the golden and silver rules of accounting constitute factors affecting the decision-making regarding capital structure formation in companies listed in the Visegrad Group countries. The study covers companies listed in the four countries and provides a basis for further research in this area, with respect to both the sample size and the time series length. Research limitations/implications: The paper takes into account only listed companies, so its results do not explain capital structure behavior of other companies. The research is a contribution to further analyses of the capital structure, which covers all types of enterprises. Practical implications: The research conducted provides a basis for determining whether the golden and silver rules of accounting constitute factors affecting the decision-making regarding capital structure formation in companies listed in the Visegrad Group countries. The study covers companies listed in the four countries and provides a basis for further research in this area, with respect to both the sample size and the time series length. Originality/value: The most important principle of financing is that firms should try to match the characteristics of the financing as closely as possible to the characteristics of the assets being financed. Unfortunately, only a few studies on this subject can be found, especially internationally. Our research aims to fill a gap in the literature on the subject. It made possible to identify financing rules characterizing capital structure of the companies operating in different economic conditions. The study may be addressed to analysts, investors and managers of companies as well as researchers conducting research in corporate finance area. (original abstract)
13
Content available remote Struktura kapitału w małych i średnich przedsiębiorstwach
76%
W artykule, na podstawie danych statystycznych GUS, przedstawiono analizę i ocenę struktury kapitału małych i średnich przedsiębiorstw, działających w polskiej gospodarce. Ponadto, przeprowadzono identyfikację czynników oddziałujących na tę strukturę. Zbiór przedsiębiorstw, będący przedmiotem analizy, to podmioty gospodarcze, prowadzące księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów, w których liczba pracujących wynosi 10-49 osób (przedsiębiorstwa małe) oraz 50-249 osób (przedsiębiorstwa średnie). Badaniami objęto ostatnie 10 lat, tzn. lata 2002-2011. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Współczesne finanse przedsiębiorstwa - niektóre niejasności i znaki zapytania
76%
|
|
nr 62
765-774
Artykuł zwraca uwagę na niektóre niejasności występujące w obszarach tematycznych związanych z problematyką współczesnych finansów: - struktury kapitałowej i kosztu kapitałowego, ‒ maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa, ‒ metod oceny opłacalności inwestycji, ‒ implikacji związanych z pojęciem finansowania przedsiębiorstwa. Występowanie tych niejasności dowodzi, że potrzebne jest bardziej kompleksowe ujęcie tej problematyki. (abstrakt oryginalny)
15
76%
Kapitały na rozpoczęcie działalności przedsiębiorstwa, finansowanie bieżącej działalności i planowane przedsięwzięcia rozwojowe można pozyskiwać z różnych źródeł. Fakt ten rodzi konieczność posługiwania się określonymi instrumentami by wybór źródeł i kreacji kapitału był najbardziej racjonalny. Z kolei zgromadzone kapitały można inwestować w różnego rodzaju projekty, co również wymaga umiejętności oceny i wyboru optymalnych kombinacji decyzji inwestycyjnych. Z zależności, jakie zachodzą w obrębie zasobów finansowych wynika istota oraz rola procesu finansowania przedsiębiorstwa. Obejmuje ona wszystkie przedsięwzięcia w przedsiębiorstwie, które zapewniają kapitał oraz służą kształtowaniu racjonalnej struktury źródeł finansowania w konkretnych warunkach rynkowych. Wyrazem tego procesu jest określona strategia finansowania przedsiębiorstwa. Wybór optymalnej struktury źródeł finansowania przedsiębiorstwa, a więc tworzenia strategii finansowania przedsiębiorstwa, wymaga przestrzegania kilku zasad, a także uwzględniania kompromisu w decyzjach finansowych maksymalizujących wartość przedsiębiorstwa i jednocześnie minimalizujących ryzyko. Celem artykułu jest określenie kierunków kształtowania struktury kapitału w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. W artykule zaprezentowano podstawowe zasady oraz bariery kształtowania struktury kapitału przedsiębiorstw sektora MŚP. Treść artykułu obejmuje również problem dostępności instrumentów finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Struktura kapitału a stopa zwrotu - analiza przypadku
76%
|
|
nr 222
140-152
W niniejszym artykule podjęto próbę zidentyfikowania zależności pomiędzy strukturą kapitału badanych podmiotów a osiąganą przez nie stopą zwrotu. Omówiono krótko pojęcie struktury kapitału, wyjaśniając jej istotę, i zwrócono uwagę na typowe strategie finansowe. Przeprowadzono analizę struktury kapitału sześciu spółek giełdowych z branży budowlanej. Dokonano analizy podstawowych danych bilansowych i obliczono podstawowe wskaźniki, typowe dla analizy struktury. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono brak jednoznacznych zależności. Spółki o podobnej strukturze kapitału osiągają różne wyniki finansowe i różne stopy zwrotu. Oznacza to, że szukanie przyczyn tych sytuacji wymaga dokładniejszej analizy wykraczającej poza podstawową analizę danych bilansowych.(abstrakt oryginalny)
Cel - identyfikacja i ocena wpływu kredytu kupieckiego na strukturę kapitału w przedsiębiorstwie. Metodyka badania - badania przeprowadzono i przedstawiono w dwóch ujęciach. W pierwszym dokonano analizy z podziałem populacji na duże oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Następnie wyniki uogólniono, dzięki czemu sformułowano wnioski dotyczące sposobów finansowania przedsiębiorstw oraz wskazano motywacje i determinanty wykorzystania kredytu kupieckiego w działalności badanych jednostek. Wynik - p rzeprowadzone b adania s tanowią p odstawę d la sfomułowania k ilku i nteresujących s postrzeżeń - stwierdzono np., że duże przedsiębiorstwa wykazują największe zainteresowanie kredytem kupieckim, zaś najwięcej kredytów kupieckich udostępniają podmioty osiągające wysoką marżę brutto i dużą wielkość sprzedaży. Wartość - jednym z najbardziej wartościowych walorów artykułu jest to, że dane zostały zgromadzone podczas obecnego kryzysu gospodarczego, dzięki czemu badania ilustrują zachowania przedsiębiorstw w warunkach turbulentnego otoczenia. Dodatkowo, w ramach badania uwzględniono także takie czynniki, jak trudności w dostępie do kredytów bankowych i presję strony akcjonariuszy spółek na uzyskanie wyników.(abstrakt autora)
Chociaż utrudniony dostęp do kapitału jest główną barierą rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), we współczesnej gospodarce odgrywają one szczególną rolę. Mimo to badania struktury ich kapitału są prowadzone rzadziej niż wśród dużych przedsiębiorstw. Celem artykułu jest zbadanie, która teoria struktury kapitału najlepiej wyjaśnia decyzje finansowe MŚP w Polsce. Dodatkowo podjęto próbę identyfikacji głównych determinant struktury kapitału na poziomie przedsiębiorstwa. Materiał badawczy obejmuje dane finansowe z 2820 MŚP w Polsce działających w latach 2011-2018. Do przeprowadzenia analizy wykorzystano statyczne i dynamiczne modele panelowe. Badanie wykazało, że większość MŚP w Polsce zachowuje się zgodnie z teorią hierarchii źródeł finansowania. Wyniki testowania teorii substytucji wskazują jednak, że może istnieć grupa firm poszukujących optymalnej struktury kapitału zgodnie z założeniami tej teorii. Szybkość dostosowań do docelowej struktury kapitału wynosi ok. 24%. Badanie potwierdziło dodatnią zależność między zadłużeniem MŚP a wielkością przedsiębiorstwa. Ten sam kierunek zależności stwierdzono w przypadku tempa jego wzrostu. Przeciwny kierunek zidentyfikowano dla udziału aktywów trwałych w aktywach ogółem oraz płynności finansowej.(abstrakt oryginalny)
The purpose of this study is to determine the effect of uncertainty on the capital structure of public listed companies in Indonesia. This study used asset volatility as a method of measuring uncertainty. The researchers use unbalanced panel data from 2009 to 2019 in order to assess and analyse the effect of uncertainty on the company's capital structure. The results of this study indicate a positive relationship between uncertainty and the company's target leverage(original abstract)
|
|
nr 913
137-158
Celem artykułu było przedstawienie wyników badań empirycznych różnic w poziomie zadłużenia pomiędzy spółkami prowadzącymi działalność eksportową a spółkami prowadzącymi wyłącznie sprzedaż krajową. Badania przeprowadzono dla spółek notowanych na GPW w latach 2000-2009. Porównania przeprowadzono dla wskaźników ogólnego zadłużenia obliczanych jako iloraz zobowiązań ogółem do aktywów ogółem, do sprawdzenia istotności statystycznej wykorzystano test Cochrane'a-Coxa. Różnice w poziomie zadłużenia nie zawsze były istotne statystycznie, ale poza spółkami metalowymi eksporterzy albo posiadali porównywalny, albo wyższy poziom zadłużenia w porównaniu ze spółkami nieeksportującymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.