Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura rynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
2011
|
31
|
nr 194
153-163
Jednym ze stosunkowo nowych kierunków badań nad istotą procesów finansowych jest analiza mikrostruktury rynku. Badane zagadnienia związane z tym tematem obejmują m.in. konsekwencje występowania tzw. tarć w procesie transakcyjnym. Są one przyczyną empirycznych anomalii w szeregach stóp zwrotu akcji oraz indeksów giełdowych. Celem artykułu jest prezentacja wyników badań empirycznych dotyczących międzyokresowych zależności cen akcji oraz tzw. efektu Fishera w szeregach dziennych logarytmicznych stóp zwrotu indeksów na GPW w Warszawie. Według wiedzy autorki występowanie wymienionych anomalii nie zostało do tej pory zdiagnozowane w przypadku polskiego rynku giełdowego. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Analiza sieci centrów logistycznych w Niemczech
75%
Celem artykułu była identyfikacja i analiza aktualnego stanu dojrzałości funkcjonujących centrów logistycznych na niemieckim rynku usług logistycznych. Autorzy wyodrębnili dwanaście najważniejszych tego typu podmiotów gospodarczych i przeprowadzili analizę ich możliwości co świadczenia usług logistycznych. W następstwie przeprowadzonej analizy wskazano różnice i podobieństwa w ich funkcjonowaniu. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rynek technologii informacyjnych - aspekt pojęciowo - znaczeniowy
75%
Tworzone i stosowane w praktyce technologie informacyjne stanowią główny czynnik rozwoju funkcjonalnego i strukturalnego organizacji. Postępujący proces globalizacji gospodarki i rosnąca konkurencja między przedsiębiorstwami w bezpośredni sposób wpływają na kształtowanie struktury rynku IT i jego funkcji. Doświadczenia polskiej transformacji gospodarczo-społecznej trwającej od końca lat 80. dowiodły, że rynek IT zrewolucjonizował zasady funkcjonowania wszystkich dziedzin gospodarki i usług w naszym kraju. Celem artykułu jest zaprezentowanie teoretycznych i aplikacyjnych jego aspektów. W pierwszej kolejności podjęta zostanie próba wyjaśnienia pojęcia i funkcji rynku IT. Następnie uwaga zostanie zwrócona na pojęcia i cele stosowania IT w praktyce. Zasadniczą częścią rozważań będzie charakterystyka struktury rynku IT.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie zmian struktury aktywności ekonomicznej ludności, a w szczególności podział rozważanego okresu czasowego na takie podokresy, które cechują się podobieństwem struktury analizowanego zjawiska. (...) Analizę przemian w strukturze aktywności ekonomicznej ludności w Polsce oparto na danych uzyskanych z reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Okres analizy obejmuje lata 1993-2008. Ze względu na wahania sezonowe wartości miar charakteryzujących aktywność zawodową w poszczególnych kwartałach, do analiz zmian struktury rynku pracy w czasie należy wykorzystywać miary pochodzące z jednoimiennych okresów (ew. współczynniki oczyszczone z wahań sezonowych), co czyni je porównywalnymi. W opracowaniu dane charakteryzujące badane zjawisko pochodzą z pierwszych kwartałów poszczególnych lat. (fragment tekstu)
5
Content available remote Industry structure dynamics and productivity growth
75%
Economic theory typically predicts that productivity should increase when a firm's market is expanding since the benefits of reducing costs are higher when spread across a larger market. On the other hand there is a strong line of research stressing the positive impact of increasing competition and claiming that productivity should jump when a firm's market is being squeezed by new competitors. This paper investigates the effects of industry structure dynamics on productivity growth on panel data from industries of ten European countries. The econometric results provide empirical support for positive impact of less fragmented market structures on productivity, however results also point out the important role which dynamics of firms turnover play in industry performance. (original abstrct)
6
Content available remote Alternative bargaining solutions in asymmetric tariff rates negotiations
75%
|
|
7
|
nr 2
41-58
The article was dedicated to the application of cooperative games tools to the particular bargaining problem. The bargaining is about tariffrates between two countries. Analysis was performed on the framework of simple market model with perfect competition within countries and bilateral monopoly relation between them. There were two bargaining schemes applied in order to calculate cooperative solutions. First was Nash bargaining solution, the second was Kalai and Smorodinsky proposition. Both methods successfully indicated cooperative solutions. Application of chosen bargaining schemes brought the conclusion that outcome of the indications of cooperative solutions strongly depends on the nature of explored economic model. The examination of influence parameters' changes proved that worsening the situation of the subject led to the decrease of its benefit in every case. In one case it also caused the decrease of benefit of the other party. (original abstract)
W pracy przedstawione zostały dwie koncepcje analizy koordynacji rynkowej. Pierwsza z nich to stworzona we Francji szkoła ekonomii konwencji, która posiada wiele punktów wspólnych z ekonomią instytucjonalną. Druga to socjologiczna koncepcja zakorzenienia (embeddedness) rynków w sieciach społecznych. Autor prezentuje teoretyczny sposób ich połączenia w jedną koncepcję analizy rynków w oparciu o konwencje jakościowe, a w ostatniej części pracy rozważa możliwości wykorzystania tych koncepcji do analizy struktur jednolitego rynku europejskiego. (abstrakt oryginalny)
Każdej zawieranej w gospodarce transakcji towarzyszą różnorodne koszty transakcyjne, które zsumowane odpowiadają "siłom tarcia" w układzie fizycznym. W ekonomii stosunkowo mało uwagi poświęca się kosztom transakcyjnym przy opracowywaniu rygorystycznych modeli ekonomicznych, przez co teorie stają się bardzo odległe od zachowań gospodarczych. W artykule przedstawiono pokrótce istotę i genezę pojęcia kosztu transakcyjnego, a także specyfikę aktywów w sferze wymiany i ich wpływ na kształtowanie struktury handlu oraz problem kształtowania struktur rynku wynikający z koncentracji, która przejawia się inwestycjami kapitałowymi prowadzącymi do wzrostu liczebności sieci, jak i średniej wielkości palcówek. W związku z rozwojem handlu zaczęły powstawać placówki wielkopowierzchniowe. Są one zlokalizowane przeważnie na obrzeżach miast, wokół których zaczęły się tworzyć centra handlowe, mające atrakcyjniejszą ofertę od centrów handlowych zlokalizowanych w centrach miast, co prowadzi do zmian w wartości lokalizacyjnej i ponoszeniu znacznych nakładów kapitałowych na taką inwestycję, w które wchodzą także koszty związane z funkcjonowaniem placówki. W artykule poruszono również problem wyboru między organizowaniem transakcji wewnątrz firmy, poprzez struktury sieciowe lub za pośrednictwem rynku. Rozwój powiązań sieciowych i marek własnych stymuluje nawiązywanie relacji partnerskich z dostawcami w celu obniżania kosztów kontroli, co obecnie można zaobserwować na rynku polskim. Wskazano ponadto na znaczenie specyficznych aktywów dla kształtowania wybranych struktur w sferze wymiany (kontrolowane centra handlowe, franchising, długofalowe porozumienia z dostawcami towarów). Przedstawiono tendencje w kształtowaniu w wybranym okresie struktur rynku FMCG w Polsce, gdzie głównym inicjatorem i udziałowcem rynku są przede wszystkim zagraniczne sieci handlowe.(abstrakt oryginalny)
9
75%
(...) celem opracowania jest próba zdiagnozowania zmian i trendów w zakresie wielkości i struktury lokalnych rynków pracy w średnich miastach województwa podkarpackiego w latach 1995-2015. Przyjęcie tak długiego horyzontu czasowego pozwoliło na ocenę przeobrażeń na lokalnych rynkach pracy, jakie dokonały się w ciągu tego okresu, z uwzględnieniem wpływu istotnych zjawisk ostatniego dwudziestolecia, m.in. postępującego procesu deindustrializacji, narastających problemów demograficznych w miastach, wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz spowolnienia gospodarczego z lat 2008-2009. Realizacja powyższego celu wiązała się także z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, które spośród dziewięciu średnich miast Podkarpacia poradziły sobie najlepiej z tymi procesami, a które wymagają zwiększonej uwagi i wsparcia ze strony władz. W badaniu posłużono się metodą wskaźnikową wykorzystując wskaźniki dynamiki liczby zatrudnionych i wskaźniki nasycenia miejscami pracy. Ponadto przeprowadzono typologię ośrodków ze względu na zmiany wielkości lokalnych rynków pracy oraz analizę dominacji funkcjonalnej do zbadania ośrodków miejskich pod kątem tempa procesu serwicyzacji w odniesieniu do struktury pracujących, korzystając z metody zaproponowanej przez Jerczyńskiego [1977: 20-53]. Autor w zależności od proporcji zatrudnienia w trzech podstawowych sektorach gospodarki4 wyznaczył dziesięć typów funkcjonalnych miast (tabela 1). Analiza ta zaliczana jest do pośrednich metod pomiaru funkcji miejskich i jest szeroko stosowana w badaniach nad funkcjami miast i zmianami w zakresie struktury zatrudnienia w miastach [Szafrańska 2002: 182].(fragment tekstu)
|
|
nr 5
29-40
Przedstawiono analizę obrotów oprogramowaniem komputerowym w Polsce. Omówiono także analizę zysków, zatrudnienia, wydajności i rentowności sprzedawców działających na rynku dostawców oprogramowania.
W artykule omówiono zmiany strukturalne na rynku środków produkcji dla rolnictwa oraz ich wpływ na relacje między przedsiębiorstwami tworzącymi triadę rynkową składającą się z gospodarstw rolnych, firm handlowych oraz przedsiębiorstw produkujących środki ochrony roślin. Dane przedstawione w artykule dotyczą lat 2010-2016 i pochodzą ze źródeł wtórnych: raportów GUS oraz materiałów udostępnionych przez Instytut Badawczy Kleffmann & Partner. Analizowany w artykule rynek znajdował się w fazie zmian strukturalnych, które dotyczyły każdej grupy przedsiębiorstw tworzących analizowaną w opracowaniu triadę rynkową. Bardziej dynamiczny przebieg miały one wśród gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw handlowych, wolniej przebiegały wśród producentów. Zmiany te będą oddziaływać na układy relacyjne występujące zarówno pomiędzy podmiotami tworzącymi daną grupę, jak i podmiotami z różnych grup. Najwięcej wyzwań mogą tworzyć dla przedsiębiorstw handlowych. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka rynkowa funkcjonuje jako spójny system na zasadzie sprzężonego współdziałania różnych mechanizmów rynkowych. W niniejszym artykule autor zapoznaje czytelnika z owymi mechanizmami funkcjonowania gospodarki rynkowej. Zaznacza również, że mechanizmy te odznaczają się własną autonomią i własnym dynamizmem działania.
|
|
nr 135
227-235
Opracowanie stawia sobie za cel określenie wpływu wybranych czynnuków na postrzeganie poziomu etyczności zachowań konsmentów. Spośród licznej grupy czynników mogących moderować wrażliwość etyczną ludzi wybrano dwa. Pierwszy jest związany z procesami metapoznawczymi, a w szczególności ze zgodnością celów samoregulacyjnych z oceną, drugi natomiast z rolą pełnioną w procesie wymiany, to jest sprzedawcy lub kupującego. Wykorzystując wskazane dwa czynniki jako zmienne niezależne przeprowadzono badanie w postaci kontrolowanego eksperymentu labolatoryjnego. Przeprowadzony eksperyment wskazał, że rodzaj celu samoregulacyjnego posiadanego przez podmiot razem z charakterem roli pełnionej w procesie wymiany może wpłynąć na postrzeganie poziomu etyczności określonych zachowań. (fragment tekstu)
W opracowaniu dokonano analizy rynku usług gastronomicznych przed wojną na Ukrainie. Ustalono, że usługi cateringowe zajmują dla Ukraińców drugie miejsce w wyżywieniu poza domem. Opisano najpopularniejsze rodzaje cateringu. Pokazano, jak działania wojskowe wpłynęły na usługi gastronomiczne. W szczególności stwierdzono, że nastąpiły znaczne zmiany w podaży surowców, co wpłynęło na powstanie nowych menu. Sam segment rynku zmienił się ze względu na reorientację na innego konsumenta. Bada się, że pomimo niestabilnej sytuacji w kraju, rynek gastronomiczny stopniowo się odbudowuje. (abstrakt oryginalny)
Office, najpopularniejsze oprogramowanie świata, używane przez 400 mln użytkowników ma teraz zmienić swoje oblicze. Uaktualniona wersja oprogramowania przyczyni się do wzrostu produktywności osób współpracujących z sobą. Nie jest to tylko oprogramowanie instalowane w komputerach osobistych, lecz także może ona zarządzać serwerami.
|
|
z. 3
160-171
Zmienność cen względnych między krajami zwiększa ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej oraz zakłóca efektywną alokację inwestycji. W artykule próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy i w jaki sposób struktury rynkowe oddziałują na zmienność cen względnych w branżach sektora przetwórstwa przemysłowego. Wykorzystując dane roczne dotyczące 14 branż przetwórstwa w 27 krajach członkowskich UE, analizowano interakcje struktur rynkowych i zmienności cen względnych. Zgodnie z założeniami standardowego modelu szacowania marż okazało się, że wzrost zmienności marż względnych ma związek z większą zmiennością cen względnych między krajami. Wzrost interakcji między zmianami marż względnych i zmianami nominalnego kursy walutowego oddziałuje z kolei na spadek zmienności cen względnych. Sytuację w branży spożywczej przedstawiono na tle pozostałych analizowanych branż.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest teoretyczna i empiryczna weryfikacja zależności pomiędzy strukturą rynku a innowacjami. W pierwszej części opracowania scharakteryzowano pojęcie innowacji i sposoby jej pomiaru. Następnie dokonano teoretycznej analizy pomiędzy strukturą rynku a działalnością innowacyjną przedsiębiorstw, w myśl koncepcji Schumpetera i zgodnie z paradygmatem badawczym: struktura - zachowania - efekty. W ostatniej części artykułu przedstawiono wyniki badań potwierdzających dodatni wpływ poziomu koncentracji rynku oraz barier wejścia na działalność innowacyjną przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
18
63%
|
|
nr 2
419-429
Finansowanie innowacji, ryzykownych projektów, małych i średnich przedsiębiorstw dysponujących niewielkim majątkiem i krótką historią związane jest z dużym ryzykiem. Podmioty o powyższym profilu mają trudności z pozyskiwaniem zasileń kapitałowych na rozwój. Od kilku lat w Europie tworzone są rynki papierów wartościowych charakteryzujące się prostszymi procedurami, niższymi kosztami i mniej restrykcyjnymi wymogami wobec przedsiębiorstw. W niniejszym artykule przedstawiona została organizacja rynków alternatywnych w Niemczech i Austrii. Analizie poddano strukturę niemieckiego i austriackiego rynku papierów wartościowych, warunki oraz koszty emisji akcji. Podjęto również próbę oceny rozwoju tych rynków. (abstrakt oryginalny)
19
63%
W opracowaniu podjęto problem badawczy, jak zmiana technologii świadczenia usług bankowych wpływa na konkurencję na rynku? Jako metodę badawczą przyjęto przegląd literatury na temat wpływu czynników, takich jak: tzw. e-bankowość, efekty skali zwiększające wielkość banków, elektroniczne systemy płatności czy biura informacji kredytowej, na strukturę konkurencyjną rynku usług bankowych. Zachowania konkurencyjne banków niekoniecznie zależą od liczby dostawców na rynku czy ich koncentracji. Ważnymi determinantami zachowań konkurencyjnych banków są technologiczne czynniki wpływające na konkurencję, a rodzaj konkurencji uwarunkowany jest postępem technicznym w tym zakresie (szczególny wpływ wywiera rozwój branży fintech).(abstrakt oryginalny)
|
|
11
|
nr 32
53-70
The paper presents the situation on the labour market in three Warsaw districts, Praga South (Praga Południe), North (Praga Północ) and Targówek, identified as problematic areas and included into the Integrated Revitalization Programme for the years 2014-2022. The data illustrating the structural change in this area presents the period from 2003 to 2015. The chosen years: 2003, 2010 and 2015 comprise the very specific moments in the city's development - right before the accession to the European Union, the moment of decline after the 2008 crisis, and more recent data, marking the beginning of new programmes and municipal activities regarding the area. The main goal is to present structural change on these local labour markets, within the context of two emerging trends: development of the creative industries and public institution policies towards start-ups and traditional craftsmanship. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.