Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Subsidiary company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Zmiany w strukturach organizacyjnych zgrupowanych przedsiębiorstw
100%
Celem opracowania było przedstawienie problematyki uproszczeń struktury organizacyjnej i decentralizacji uprawnień decyzyjnych w zgrupowanych przedsiębiorstwach w okresie znacznych zmian (przeobrażeń) otoczenia. W związku z tak sformułowanym celem głównym postawiono pytanie: Czy w spółkach zależnych występuje tendencja do decentralizacji zarządzania i upraszczania ich struktur organizacyjnych? Dla rozwiązania problemu przeprowadzono analizę dostępnych źródeł wtórnych (literatury naukowej, dokumentów organizacyjnych badanych spółek) oraz badania empiryczne w dwóch spółkach zależnych niemieckich koncernów z branży motoryzacyjnej zlokalizowanych w Polsce. Badania w formie wywiadów były prowadzone z lokalnym zarządem w latach 2020-2022 i miały na celu rozpoznanie zmian wprowadzonych w strukturze organizacyjnej spółek. Wyniki wskazały, że w okresie znacznych zmian (przeobrażeń) otoczenia centrale delegowały dodatkowe uprawnienia decyzyjne spółkom zależnym a ich struktury nie uległy nadmiernemu rozbudowywaniu. Wzmocnieniu uległa funkcja zakupów oraz funkcje ukierunkowane na rynek. Przedstawione w artykule wyniki mogą być wykorzystane przez inne organizacje wielopodmiotowe do przeprojektowania struktur jednostek zależnych w bardziej odporne na trudne do przewidzenia zjawiska pojawiające się w otoczeniu organizacji. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono tematykę zasad ochrony wspólników mniejszościowych w spółce zależnej, która przystąpiła do grupy spółek. Obowiązujące od 13.10.2022 r. przepisy polskiego prawa grup spółek (prawa holdingowego) mają charakter kompromisowy i równoważący (enabling and protective law). Na gruncie tych norm przyjęto zasadę, że z decyzją powinna być zawsze związana odpowiedzialność - "ten odpowiada, kto podejmuje decyzję". Odzwierciedleniem założeń przyjętych przez ustawodawcę jest uregulowanie uprawnień organizacyjnych spółki dominującej, w tym prawa do wydawania wiążących poleceń wobec spółek zależnych, wraz z jednoczesnym wprowadzeniem licznych instrumentów prawnych służących zabezpieczeniu określonych grup interesów, a zwłaszcza wspólników mniejszościowych w spółce zależnej. Ochrona tych podmiotów obejmuje zarówno szczególne normy umożliwiające im "wyjście" ze spółki zależnej (tzw. ochrona uprzednia lub ex ante), jak i szczególne zasady odpowiedzialności odszkodowawczej spółki dominującej (tzw. ochrona następcza lub ex post). Dlatego też nie można się zgodzić, że w polskim prawie holdingowym reprezentowany jest wyłącznie model organizacyjny tego prawa, z pominięciem jego funkcji ochronnej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę roli spółki dominującej w sporze zbiorowym pracowników spółki zależnej. Spółka dominująca nie może występować w takim sporze w charakterze strony. Stroną w sporze zbiorowym, o którym mowa, jest pracodawca w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy, a więc spółka zależna. Spółka dominująca może wpływać na przebieg i wynik sporu zbiorowego w ramach swoich cząstkowych praw pracodawcy konstytucyjnego, pracodawcy kapitałowego. W drugiej części artykułu, który ukaże się w 12 (grudniowym) numerze "Pracy i Zabezpieczenia Społecznego", autor podda analizie czynności spółki dominującej dotyczące sporu zbiorowego pracowników spółki zależnej dokonywane w ramach cząstkowych praw pracodawczych tej spółki.(abstrakt oryginalny)
W okresie transformacji systemu bankowego pojawiały się liczne głosy krytykujące nadmierny udział kapitału zagranicznego w tym sektorze. Przedstawiano potencjalne zagrożenia dla stabilności systemu bankowego i gospodarczego, jakie mogą wynikać z dysproporcji pomiędzy udziałem kapitału krajowego i zagranicznego we własności banków. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy wyrażane obawy znalazły odzwierciedlenie w przebiegu rzeczywistych procesów na krajowym rynku usług bankowych, w okresie obecnego kryzysu światowego systemu finansowego. W pierwszym punkcie przedstawiono strukturę podmiotową i własnościową krajowego sektora bankowego. Z uwagi na fakt, że definicje takich kluczowych dla niniejszego tekstu pojęć, jak bank, instytucja kredytowa, czy instytucja finansowa, zawarte w regulacjach unijnych i prawie krajowym nie pokrywają się, w punkcie drugim artykułu poddano je analizie. W kolejnym punkcie tekstu scharakteryzowano, w oparciu o raporty Komisji Nadzoru Bankowego i Narodowego Banku Polskiego, zachowania banków na rynku usług kredytowych i w zakresie przepływów finansowych pomiędzy krajowymi spółkami - córkami a zagranicznymi spółkami - matkami w latach 2007 - 2011. Ostania część artykułu poświęcona została ocenie koncepcji wykupu banków zagranicznych przez kapitał krajowy lub niebankowe konsorcja krajowo - zagraniczne, w świetle sytuacji na krajowym rynku bankowym. (abstrakt oryginalny)
Purpose - This study aims to understand the role of drivers, underlying challenges and, consequently, the implications of the reverse knowledge transfer (RKT) process for the multinational enterprises (MNE)s. Design/methodology/approach - A dyadic qualitative research design was used with a cross-country design covering perspectives from both the headquarters and subsidiaries from the USA, Denmark, Pakistan, India and Bangladesh. In-depth interviews were conducted with managers in multiple sectors such as information technology, telecommunications, project management and engineering. Findings - The study reveals the constraints and drivers of the RKTprocess, and furthermore elaborates on the implications for MNEs. RKT can lead to the development of new processes, subsidiary independence and intraorganizational knowledge transfer. Besides, it can entail challenges such as position insecurity for subsidiaries and a blurring of the MNE market vision. The findings demonstrate several implications for the MNEs. Practical implications - The study highlights the direct implications of RKT for the multinational enterprises. The findings serve as a practical guide for global managers seeking to improve their competitive edge. Originality/value - The study presents a framework of the RKT process from emerging market subsidiaries to parent companies, that demonstrates the role of drivers, underlying challenges and implications of the RKT process for the MNEs. (original abstract)
Restrukturyzacja nie zawsze musi oznaczać masowe zwolnienia. Może dać także impuls do kolejnych sukcesów firmy. Efekty tego widoczne są między innymi w polskich spółkach-córkach wielkich przedsiębiorstw. Przedstawiono przykłady kilku takich spółek: Nike, Hochtief, Coca-Cola, Skanska.
Niniejszy artykuł prezentuje problematykę stosowania art. 366 § 1 k.s.h., który zakazuje obejmowania akcji spółki akcyjnej przez jej spółkę zależną do konwersji wierzytelności na akcje przewidzianej w układzie zawartym w postępowaniu restrukturyzacyjnym. W ocenie autorów przepisy Prawa restrukturyzacyjnego mają charakter leges speciales wobec art. 366 § 1 k.s.h., a w konsekwencji spółka zależna będąca wierzycielem spółki akcyjnej może objąć wyemitowane przez nią akcje w zamian za przysługujące tej spółce zależnej wierzytelności w ramach układowej konwersji realizowanej w oparciu o przepisy Prawa restrukturyzacyjnego. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawiają argumenty systemowe i funkcjonalne.(abstrakt oryginalny)
Autor rozpoczął od omówienia kierunku ewolucji w relacjach między centralą przedsiębiorstwa międzynarodowego (spółką-matką) a filiami (spółkami-córkami). Następnie przeszedł do kwestii wykorzystania spółek joint ventures dla przyspieszenia rozwoju spółek-córek przedsiębiorstwa międzynarodowego i zwiększenia wartości dla akcjonariuszy. Temat zakończył omówieniem strategii relacyjnych pomiędzy spółką-córką a lokalnym środowiskiem gospodarczym kraju goszczącego.
Określenie "holding" odnosi się do sprawowania kontroli przez jeden z podmiotów (tzw. spółkę-matkę) nad pozostałymi (spółkami-córkami). Inną formą aliansu strategicznego jest outsourcing, który w swej współczesnej formie staje się czymś więcej niż przekazaniem części procesów w ręce wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie specyficznych zależności zachodzących pomiędzy podmiotami tworzącymi holding: spółką zarządzającą i spółką zależną, świadczącą na rzecz tej pierwszej usługi o charakterze outsourcingu. W naszych rozważaniach skupiliśmy się na umowie regulującej tak specyficzną formę współpracy. Celem umowy zawartej pomiędzy omawianymi podmiotami było ustalenie zasad współpracy i wzajemnych zobowiązań w sposób zapewniający należyte i profesjonalne prowadzenie projektów z zakresu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii wiatrowej. (abstrakt oryginalny)
Istotnym elementem wewnętrznych powiązań finansowych w złożonych strukturach kapitałowych są ceny transferowe. Polityka cen transferowych wpływa na charakter transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi, który różni się w zależności od swobody decyzyjnej wewnętrznych podmiotów gospodarczych. Są one instrumentem sterowania efektywnością gospodarki finansowej złożonych struktur kapitałowych, również w wykorzystywaniu ich do minimalizacji obciążeń z tytułu podatku dochodowego. Celem artykułu jest analiza oraz ocena sposobów tworzenia i wykorzystywania cen transferowych w wewnętrznym finansowaniu złożonych struktur kapitałowych, z wyróżnieniem aspektów teoretycznych. Ze względu na dużą złożoność i szeroki zakres tematu zostaną poruszone jedynie ważniejsze kwestie, z wyodrębnieniem powiązań wspomagających i obciążających spółki-córki. (fragment tekstu)
Purpose: The purpose of the study is to identify the level of decision-making autonomy of subsidiaries of multinational automotive companies located in Poland and to determine whether this level will increase or decrease? Around the main objective formulated in this way, the following specific objectives were established: (1) to recognize the current level of decision-making autonomy of subsidiaries; (2) to determine the direction of change (increase/decrease) in the level of decision-making autonomy of subsidiaries. Design/methodology/approach: The survey method and the method of content analysis of source materials were used. The electronic questionnaire was answered by the directors of subsidiaries, who make up the so-called local management. The survey was conducted in the second quarter of 2023 on a sample of 32 subsidiaries. Findings: Subsidiaries show an average level of decision-making autonomy in functional areas (1.85 on a 3-degree scale). Subsidiaries have the highest level of autonomy in the technical and personnel areas and the lowest in the marketing and sales sphere. This indicates the manufacturing nature of the subsidiaries with a strongly developed personnel function. Research limitations/implications: The research was limited to thirty-two automotive subsidiaries. The results presented should serve as a starting point for research on a larger research sample. Practical implications: The results and conclusions presented in the article can be used by headquarters managers, including those in other sectors, when designing the level of autonomy of subsidiaries. Changes in the level of autonomy of subsidiaries should take into account the opinion of subsidiary managers, and therefore not just one but two sides. Originality/value: Demonstrate the existing level of decision-making autonomy of subsidiaries with particular emphasis on functional areas, strategic decisions made, decisions made in key areas of the division. To indicate the directions of changes in autonomy taking into account the Covid 19 pandemic and the contemporary challenges facing organizations. (original abstract)
Celem artykułu jest wskazanie, w jaki sposób spółka matka w grupie kapitałowej może wykorzystać spółkę córkę, w której posiada mniej niż 100% udziału w kapitale w celu kreowania skonsolidowanego wyniku finansowego. Zmiana wyceny lub przeprowadzenie nowych wzajemnych transakcji, wyłączone z konsolidacji, wpływa na wysokość wyniku finansowego spółki zależnej. Skonsolidowany wynik finansowy netto wzrośnie lub zmaleje po uwzględnieniu udziału mniejszości w wyniku spółki zależnej. W artykule pokazano, w jaki sposób grupa kapitałowa mogła sterować wysokością skonsolidowanego wyniku finansowego netto poprzez transakcje między powiązanymi podmiotami.(abstrakt oryginalny)
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych z 9.02.2022 r. wprowadza nową w naszym prawie handlowym regulację prawa grup spółek (prawo holdingowe, prawo koncernowe). Uchwalenie ustawy nastąpiło wbrew krytyce zdecydowanej większości przedstawicieli doktryny. Autor dokonuje krytycznej oceny mechanizmu ochrony interesu spółki zależnej w grupie spółek, w postaci odpowiedzialności odszkodowawczej spółki dominującej na podstawie art. 2112 k.s.h., co stanowi jeden z kluczowych elementów prawa grup spółek. Uznaje, że mechanizm ochrony jest nieskuteczny i chroni w istocie interes spółki dominującej. Przejawia się to m.in. w ograniczeniu indemnizacji wyłącznie do szkody powstałej w wyniku wykonania przez spółkę zależną tzw. wiążącego polecenia, pozostawiając poza zakresem obowiązku odszkodowawczego inne formy wywierania wpływu na spółkę zależną, a także w braku ustawowego terminu, w jakim spółka dominująca powinna naprawić szkodę spółki zależnej.(abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to analyse the issues of establishing and functioning of municipal subsidiaries and the lawfulness of such companies applying for EU funding for local and regional development projects. In this article, the author attempts to answer the following questions: what limitations are there in the procedure for founding municipal subsidiaries?; can municipal subsidiaries seek public contracts within the framework of in-house procurement?; can municipal subsidiaries apply for EU funding? The study was conducted using the legal-dogmatic method and it was based on an analysis of legislation and selected decisions of the Court of Justice of the European Union and the Polish National Appeals Chamber relating to the awarding of in-house public contracts and the founding of municipal subsidiaries. Further analysed were the legal possibilities for such companies to be awarded in-house public contracts and to apply for EU funding to invest in their projects. The study allowed to answer the questions posed. The concept of new business entities, or municipal subsidiaries, being founded by local authorities or their municipal companies is not only permitted by law, subject to certain statutory restrictions, but it may also turn out to be advantageous when it comes to awarding public contracts on an in-house basis or seeking EU funding for local and regional development projects. The study allowed for the creation of legal grounds for the practical use by local government units of the concept of municipal subsidiaries, in particular in terms of in-house public contracts and applying for EU funding for local and regional development projects. (original abstract)
Środowisko kraju goszczącego jest ważnym źródłem wiedzy dla przedsiębiorstw międzynarodowych. Zasoby i kompetencje filii zagranicznych (FZ) przedsiębiorstw międzynarodowych, a także ich relacje wewnętrzne i zewnętrzne są postrzegane jako krytyczne dla ich wyników ekonomicznych. Niniejsze opracowanie ma na celu wypełnienie luki poznawczej dotyczącej czynników wpływających na sprawność innowacyjną FZ utworzonych w Polsce. Sprawność innowacyjną FZ tłumaczy się ich przewagami opartymi na własnych zasobach: zakorzenieniem w wewnętrznej sieci korporacyjnej, zakorzenieniem zewnętrznym (w relacjach z niezależnymi partnerami) oraz poprzez interakcje między siłą systemową i autonomią FZ. Analiza opiera się na wynikach badania przeprowadzonego w 2018 r. w 436 FZ zlokalizowanych w Polsce. Zastosowano model OLS (metoda najmniejszych kwadratów) oraz trzy równania regresji kwantylowej, dostarczające bardziej szczegółowych wyników. Zaobserwowano: pozytywny wpływ zasobów własnych filii na ich sprawność innowacyjną, zwłaszcza w połączeniu z ich silnym wewnętrznym zakorzenieniem; pozytywny wpływ wewnętrznego zakorzenienia na innowacyjność, silniejszy wśród FZ w branżach wysokiej/średniowysokiej techniki, w połączeniu z przewagami opartymi na zasobach; pozytywny wpływ zewnętrznego zakorzenienia FZ na sprawność innowacyjną. Poza tym udowodniono: pozytywny wpływ siły systemowej na sprawność innowacyjną, ale tylko w przypadku FZ z branż wysokiej/średniowysokiej techniki. Nie zaobserwowano znaczącego wpływu autonomii FZ na ich wyniki innowacyjne. (abstrakt oryginalny)
Od nowego roku firmy zorganizowane w formie holdingów najprawdopodobniej będą mogły opodatkować się razem. Toczy się spór, jak duży udział w spółkach-córkach powinna mieć firma macierzysta.
Tata Motors jest indyjskim producentem samochodów, spółką-córką Tata and Sons Group. Pierwotnie firma produkowała lokomotywy, następnie samochody użytkowe i autobusy, a od 1991 r. wytwarza także samochody osobowe (pierwszym modelem w tym segmencie samochodów był Tata Sierra). Firma od końca lat 90. XX w. realizowała strategię ekspansji na zagraniczne rynki (głównie poprzez przejęcia) i była obecna m.in. w Korei, Brazylii, Tajlandii, a od 2008 r. także w Wielkiej Brytanii, co miało wymiar symboliczny, ze względu na kolonialną przeszłość Indii. W 2008 r. o Tata zrobiło się głośno w związku z prezentacją najtańszego modelu samochodu osobowego na świecie - Tata Nano (z gr. karzeł), którego cena w Indiach miała się kształtować na poziomie ok. 2 tys. USD. Produkcję samochodu, projektowanego od 2003 r.3, rozpoczęto ostatecznie w marcu 2009 r. po rozwiązaniu problemów z lokalizacją produkcji. (fragment tekstu)
Na przykładzie inwestora niemieckiego przedstawiono i porównano skutki opodatkowania podstawowych form inwestycji bezpośrednich realizowanych w Polsce, tj. oddziału oraz spółki-córki. Przedstawiono również metodykę uwzględniania podatków przy ocenie opłacalności projektów inwestycyjnych.
Korporacje są współcześnie przedmiotem badań w wielu dyscyplinach naukowych. Z perspektywy geografii ekonomicznej ważne jest uchwycenie procesu lokalizacji i funkcjonowania tych przedsiębiorstw oraz ich relacje z otoczeniem, a także obiektywna ocena tych działań. Proces badania korporacji i ich oddziałów powinien być staranny i usystematyzowany. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie procedury badawczej służącej do kompletowania szerokich danych dotyczących przedmiotu badania, jakim są korporacje. W artykule zmierza się także do prezentacji narzędzia badawczego w postaci kwestionariusza do badań korporacji, a także kwestionariusza do badania oddziału korporacji, wskazując na ich strukturę i przydatność danych gromadzonych przy ich pomocy. Kwestionariusz do badań jest powszechnym narzędziem badawczym w naukach społecznych. Jednakże w geografii ekonomicznej stosowany nie tak często, ze względu na niekiedy ograniczony dostęp do danych. Należy jednak podkreślić, że gromadzenie danych podczas badań przy jego użyciu daje pełny i uporządkowany obraz korporacji, a także możliwość ich porównania z innymi podmiotami, w tym umożliwia porównanie między sobą korporacji różniących się pod wieloma względami, w tym zróżnicowanych wielkościowi, branżowo czy też z innych badanych przedsiębiorstw. Bowiem struktura kwestionariusza zawiera zagadnienia wg których kompletuje się szereg danych ilościowych i jakościowych. Zatem kwestionariusz może być dobrym narzędziem podczas przeprowadzania pogłębionych wywiadów w korporacjach oraz ich oddziałach i filiach. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The purpose of the study is to identify the degree of centralization - decentralization of management in multi-entity organizations. Around the main objective thus formulated, the following specific objectives were established: (1) to recognize the degree of centralization -decentralization of management in multi-entity organizations in light of the literature on the subject (2) to identify the changes directly implemented in the subsidiaries of German concerns during the Covid-19 pandemic, (3) to recognize the directions of changes in the distribution of functions in the subsidiaries of German concerns. Design/methodology/approach: The method used was content analysis of source materials and the interview method. The director of the production plant (subsidiary) was interviewed systematically (once a year). Interviews were conducted from 2019 to 2022. Findings: The research shows that during the Covid-19 pandemic period, the scope of functions and decision-making powers were increased for subsidiaries. This is because the idea was to equip them with the necessary competencies to make many important decisions on the spot from time to time. Research limitations/implications: The research was limited to four subsidiaries belonging to different automotive concerns. The results presented should serve as a starting point for research on a larger research sample. Practical implications: Coronavirus influenced the acceleration of decentralization processes in concerns. The results of the study showed the changes that the companies implemented in terms of functions and decisions in order to cope with the new challenges (threats) coming from the environment. The results presented in the article can be used by other multi-entiti organizations to redesign the structures of their subsidiaries into more flexible and more resilient to hard-to-predict phenomena arising in the organization's environment. As a result, increasing their decision-making independence. Originality/value: Demonstrate the trend toward decentralization of management, detailing the functions covered by the changes. The material can be used by practitioners to redesign existing arrangements for functions (tasks) and decision-making powers in subsidiaries.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.