Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Supply side economics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Ove K. Pedersen i John Campbell podejmują próbę opisu i analizy tego, jak politycy, eksperci oraz osoby działające w obszarze reżimów wiedzy w Stanach Zjednoczonych i Danii dokonywały interpretacji międzynarodowego kryzysu przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych oraz jak wpłynął on na społeczne pojmowanie gospodarki. Reżimy wiedzy to pola zainteresowań instytucji badających politykę, które zbierają dane, przygotowują analizy, opracowują teorie i rekomendacje polityczne, a także upowszechniają swoje wnioski wśród decydentów po to, by wywrzeć wpływ na kształt polityki publicznej. Dla autorów, reżimy wiedzy to aparaty interpretacyjne - struktury i praktyki, poprzez które ludzie usiłują zrozumieć i znaleźć rozwiązania gospodarczych problemów kraju. Badaniu poddano Stany Zjednoczone i Danię, ponieważ reżimy wiedzy w tych krajach są znacząco odmienne, uzależnione od zakorzenionych tam instytucji politycznych i ekonomicznych. Oba reżimy wiedzy interpretują kryzys stagflacyjny w dość różny sposób, w którego konsekwencji reżim amerykański staje się bardziej rywalizacyjny, a duński - bardziej kooperatywny. W obu przypadkach kryzys ów spowodował, że społeczeństwo zakwestionowało konwencjonalne sposoby interpretacji wewnętrznej sytuacji gospodarczej i zdecydowało o wprowadzeniu wielu zmian. (abstrakt oryginalny)
W latach 1962-1963 na lamach "The Journal of Political Economy" odbyła się ważna, chociaż niewzbudzająca jak dotąd szerszego zainteresowania ekonomistów dyskusja między Garym Beckerem a Israelem Kirznerem. Jej przedmiotem była rola założeń na temat racjonalności człowieka w uzasadnianiu podstawowych twierdzeń teorii ekonomii, w szczególności prawa popytu i podaży. Dyskusja jest ciekawa nie tylko ze względu na temat, ale także dlatego, że jej uczestnicy w bardzo charakterystyczny sposób różnią się w sposobie analizy zjawisk gospodarczych. Obaj w swoich wywodach świadomie korzystają z założeń i osiągnięć nurtów ekonomii, z których się wywodzą. Becker odwołuje się do szkoły neoklasycznej, Kirzner zaś do austriackiej. Dyskusja, jaka się między nimi rozegrała, stała się dzięki temu rzadkim przykładem bezpośredniego sporu między przedstawicielami tych programów badawczych ekonomii. Na jej podstawie można nie tylko zrekonstruować charakterystyczne dla obu tych szkół koncepcje człowieka, ale również przyjrzeć się, w jaki sposób koncepcje te wykorzystywane są do wyjaśniania zjawisk ekonomicznych. (fragment tekstu)
Ogólnym celem poniższych rozważań jest analiza podstaw teoretycznych oraz zanaczenia poszczególnych elementów składowych ekonomii podaży w procesie realizacji polityki stabilizacji koniunktury gospodarczej.
4
Content available remote Short Term Aggregated Supply Curves for OECD Countries in 1991 - 2013
80%
Politicians used to determine such macroeconomic targets as GDP growth rate, inflation rate, unemployment rate. They are interested in relationships between: unemployment rate and GDP growth rate (the Okun's law), unemployment rate and inflation rate (the Philips curve) as well as between inflation rate and GDP growth rate (aggregate supply curve - SAS), put forth directly, eg. a straight line or a parabola, or indirectly, i.e. as a function Okun's with inserted Philips function. SAS derived from the Okun's and Philips curves estimated for OECD countries in the period 1991 to 2013 are analysed vis a vis curves reflecting direct relationships.(original abstract)
Przedstawiono sytuację gospodarczą w krajach OECD (tempo wzrostu GNP) w latach 1970-1983, omówiono czynniki kształtujące ją, a także najważniejsze koncepcje polityki gospodarczej w tych krajach (teoria ilościowa pieniądza M. Friedmana, teoria podażowa ekonomii). Szczególną uwagę poświęcono polityce gospodarczej kolejnych rządów USA i Wielkiej Brytanii (reaganomika, thatcheryzm).
Okres od zakończenia II wojny światowej do przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych charakteryzuje dominacja zarówno w teorii jak i praktyce polityki gospodarczej rozwiniętych państw kapitalistycznych doktryny ekonomicznej J.M. Keynesa i jego następców. Za prawdziwą epokę keynesizmu uważa się zwłaszcza lata sześćdziesiąte, kiedy to wspomniane kraje odnotowały znaczące sukcesy w zakresie opanowania problemów inflacji i bezrobocia. Wiara w skuteczność keynesistowskiej doktryny stabilizacji koniunktury została jednak poważnie zachwiana w latach siedemdziesiątych, kiedy to na nie notowaną od kilku dziesięcioleci recesję nałożyły się zjawiska inflacyjne. W tych warunkach szeroką rzeszę zwolenników zyskały doktryny pozostające w opozycji do keynesizmu, przy czym dwie z nich a mianowicie monetaryzm i podejście określane mianem tzw. ekonomii podaży zasługują na szczególną uwagę ze względu na wpływ jaki wywierają na praktykę polityki gospodarczej. Celem niniejszego opracowania jest scharakteryzowanie głównych różnic w poglądach przedstawicieli trzech wymienionych wyżej kierunków myśli ekonomicznej na wykorzystanie i skuteczność monetarnej i fiskalnej polityki stabilizacji koniunktury. (fragment tekstu)
Pierwsza część pracy poświęcona jest problematyce kwantyfikacji elastyczności podaży, a następnie podjęto rozważania nad determinantami elastyczności podaży. Bariery elastyczności mogą wynikać ze skłonności producentów rolnych do reakcji ilościowych oraz możliwości dokonywania takich dostosowań. Ostatnia część omawia dylematy wzrostu elastyczności reakcji podażowych. Przeprowadzone w pracy badania skoncentrowano głównie na możliwościach wzrostu popytu na artykuły pochodzenia rolniczego oraz na uwarunkowaniach przekształceń strukturalnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.