Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Swoboda przepływu pracowników w UE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zagadnienie międzynarodowych przepływów ludności - w szczególności siły roboczej - jest jednym z najważniejszych, na którym skupia się Unia Europejska. Stanowi jedno z najbardziej złożonych i wieloaspektowych zjawisk współczesnego życia społecznego i gospodarczego, w odniesieniu do Wspólnoty związanego z przemieszczaniem się ludności wewnątrz ugrupowania oraz kształtowaniem relacji w układzie Unia Europejska-kraje trzecie. Konieczność zainteresowania wspólną strategią w tym zakresie jest implikacją zmian demograficznych, starzenia się społeczeństwa europejskiego i co za tym idzie, także zmian na europejskim rynku pracy. Przedsięwzięcia należy podejmować już teraz, bo efekty wymagają czasu, zarówno jeśli chodzi o skutki przepływów siły roboczej, jak i o dopasowanie kwalifikacji pracowników do zmieniających się warunków rynku. (fragment tekstu)
Delegowanie pracowników, chociaż objęte regulacjami unijnymi od końca lat 90., stanowi obecnie w Unii Europejskiej przedmiot polemik. Powodem jest brak porozumienia w sprawie pogodzenia wymiaru gospodarczego i społecznego tego zjawiska. Położeniu kresu konfliktowi, który zaostrzył się po 1 maja 2004 roku, służyć mają przedstawione w 2012 roku przez Komisję Europejską nowe inicjatywy regulacyjne. W niniejszym referacie przeanalizowano unijne zasady dotyczące delegowania pracowników, w szczególności ich zmiany w świetle zgłoszonych niedawno inicjatyw ustawodawczych, oraz przyjrzano się zjawisku delegowania na podstawie wyników analizy empirycznej.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Swoboda przemieszczania się sportowców w Unii Europejskiej
100%
Mimo, iż sport nie wchodzi wprost w zakres kompetencji organów UE, nie oznacza to, iż prawo europejskie nie obejmuje go swoimi przepisami. W artykule omówiono zastosowanie zasady swobody przemieszczania się w stosunku do sportowców.
W artykule rozważono znaczenie pojęcia "pracownik" na potrzeby jednej z podstawowych zasad Unii Europejskiej, tj. swobody przepływu pracowników, w zestawieniu z rozumieniem tego pojęcia w prawie polskim. Chociaż pojęcie "pracownika" nie jest zdefiniowane w przepisach prawa, Trybunał Sprawiedliwości UE wypracował taką definicję, która ma w tym zakresie charakter ponadnarodowy. Przepisy krajów członkowskich nie mogą zawężać kręgu osób uznawanych za pracowników w stosunku do definicji wypracowanej w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. W prawie polskim definicja pojęcia "pracownik" na potrzeby swobody przepływu pracowników wykracza poza rozumienie tego pojęcia na potrzeby stosunków wewnętrznych i nie pozostaje w sprzeczności z pojęciem pracownika, jakie przyjmuje Trybunał Sprawiedliwości UE. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja i ocena wpływu funkcjonowania rynku pracy w Polsce w perspektywie członkostwa w Unii Europejskiej. Szczególną uwagę poświęcono takim czynnikom jak unijne fundusze strukturalne oraz swobodny przepływ osób.
W wyroku z 18 lipca 2017 г., C-566/15, Konrad Erzberger przeciwko TUI AG, Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął, czy mając na uwadze krajowy model udziału pracowników w podejmowaniu decyzji, na podstawie art. 18 i 45 TFUE można zobowiązać państwa członkowskie do przyznania pracownikom zatrudnionym w spółkach zależnych z siedzibą w innych państwach członkowskich takiego samego czynnego i biernego prawa wyborczego jak to, z którego korzystają pracownicy krajowi. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje przebieg międzynarodowego seminarium poświęconego aktualnym wyzwaniom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz swobody przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej. Seminarium zorganizowano w ramach sieci niezależnych ekspertów "Free Movement of Workers and Social Security Coordination" (MoveS), koordynowanej przez Eftheia i Deloitte, przy wsparciu Uniwersytetu w Lublanie i Uniwersytetu w Poitiers. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano przepisy prawa polskiego regulujące zasady wjazdu i pobytu obywateli UE i członków ich rodzin na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwszym dokumentem była ustawa z dnia 27 lipca 2002 o zasadach i warunkach wjazdu i pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, która weszła w życie z dniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Kolejny dokument to ustawa z 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin.
W artykule przedstawiono aktualne zasady delegowania pracowników na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Omówiono proponowane zmiany przepisów Unii Europejskiej z tego zakresu. Przedstawiono ocenę i zagrożenia. Uwzględniono w tej ocenie stanowisko partnerów społecznych, instytucji właściwej i ekspertów. (abstrakt oryginalny)
Swobodny przepływ osób jest jedną z podstawowych swobód przyznanych obywatelom UE. Kluczem do zwiększenia ich mobilności jest system unijnej koordynacji zabezpieczenia społecznego, który ma przyczyniać się do poprawy jakości życia i warunków zatrudnienia przemieszczających się po terytorium UE migrantów oraz ich rodzin. Jego rolą jest znoszenie barier, jakie mogą pojawiać się w trakcie korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Oprócz tego jest też polem ścierania się przeciwstawnych interesów państw - z jednej strony wysyłających, a z drugiej strony przyjmujących migrujących obywateli innych krajów UE. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych - możliwych i rzeczywistych - skutków swobody przepływu osób w Unii Europejskiej dla krajowych systemów zabezpieczenia społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji realizacji tej swobody dla systemu polskiego. Przedmiotem analizy jest również zjawisko tzw. turystyki socjalnej. Intencją autorki podejmującej wymienione zagadnienia było przedstawienie skali zjawiska migracji zarobkowej Polaków w kontekście jej skutków dla systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce, a także rozprawienie się z pewnymi obiegowymi opiniami na temat zagrożeń, jakie stwarzać ma swobodne przemieszczanie się osób w Unii Europejskiej. W opinii autorki dostępne wyniki badań przeczą wysuwanym teoriom, w myśl których stabilność finansowa krajowych systemów zabezpieczenia społecznego jest zagrożona z powodu migracji obywateli pochodzących z państw Europy Środkowowschodniej. Ponadto, swoboda przemieszczania się - poza oczywistymi korzyściami, jakie z niej wynikają dla jednostek i państw - może mieć też dla nich pewne ujemne skutki. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Voľný pohyb pracovníkov v Európskej Únii
75%
Free movement of workers is one of the most important fundamental right, which results from the membership in the European Union. This right includes in particular : the right to apply for the offers of employment in the other EU states; the right of free movement for the purposes of seeking work; the right of residence; the right to stay in the other EU state after the termination of labour contract. According to European Union law, mention rights belongs not just to employees, who are the citizens of the European Union, but in limited range also to their family members. The exemptions to the right of free movement are rather limited. The aim of the presented contribution is to describe the essence of the right of free movement of workers in the European Union mainly in the light of the relevant judicial decisions of the Court of Justice of the European Union. (original abstract)
W ostatnich latach, zwłaszcza po wejściu Polski do UE, obserwuje się znaczny wzrost migracji zarobkowych Polaków. Różne źródła oraz środki masowego przekazu podają bardzo różne szacunki dotyczące liczby Polaków pracujących za granicą (od 1,5 min - do 2 min). Skąd biorą się problemy z ustaleniem skali migracji zarobkowej Polaków? System monitorowania migracji obywateli polskich wykorzystuje głównie źródła zagraniczne, a ponieważ w tej dziedzinie w państwach członkowskich nie obowiązują jednolite standardy dane o migracji są w znacznej mierze nieporównywalne. Odnoszą się one do różnych okresów i zjawisk (np. niektóre państwa rejestrują liczbę zezwoleń na pracę wydanych w określonym przedziale czasowym, podczas gdy inne liczbę zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych, liczbę zgłoszeń do ewidencji ludności czy uzyskanych dokumentów pobytowych). W tej sytuacji monitorowanie zjawisk migracyjnych jest zadaniem bardzo trudnym. Ponadto statystyki państw członkowskich nastawione są przede wszystkim na monitorowanie imigracji z państw trzecich. Warto więc wykorzystać dodatkowe dane, które mogą stanowić uzupełnienie badań nad migracjami zarobkowymi Polaków. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia syntetycznie przebieg międzynarodowego seminarium prezentującego efekty pierwszego etapu prac związanych z projektem Euro Agency Care. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono stanowiska związków zawodowych i stanowiska organizacji pracodawców dotyczące wejścia Polski do Unii Europejskiej a w szczególności problematyki związanej ze swobodnym przepływem pracowników.
W regulacji unijnego prawa wtórnego w dziedzinie zamówień publicznych daje się zaobserwować postępującą instrumentalizację w płaszczyźnie określanej jako zamówienia społecznie odpowiedzialne, polegającą na wprowadzaniu instrumentów prawnych służących pośrednio lub bezpośrednio ochronie interesów pracowników oraz osób poszukujących pracy. Instrumenty te są następnie wprowadzane do polskiego porządku prawnego poprzez implementację unijnych dyrektyw w ustawie - Prawo zamówień publicznych. Przybierają one postać nakazów adresowanych do instytucji zamawiających bądź też uprawnień do stawiania wykonawcom wymagań społecznych wiążących ich na etapie wykonywania zamówienia. Ich obecność w reżimie prawnym udzielania zamówień tworzy jednak problemy związane z możliwą sprzecznością zamiaru realizacji wartości związanych z ochroną interesów społecznych z podstawą systemu zamówień publicznych, którą jest urzeczywistnienie na rynku zamówień swobód rynku wewnętrznego oraz reguł konkurencji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę art. 39 TWE odnoszącego się do problematyki swobody przepływu pracowników. Szczegółowo przeanalizowano zakres powiązania podmiotów prywatnych (prywatnych pracodawców) art.39 TWE.
W dniu 8 lutego 2006 r. Komisja Europejska opublikowała "Raport w sprawie funkcjonowania okresów przejściowych w traktacie akcesyjnym z 2003 r.", poświęcony problemom przemieszczania się siły roboczej z nowych państw członkowskich UE na rynki pracy krajów UE-15 w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 kwietnia 2006 r. Raport opublikowano w związku z upływającym w końcu kwietnia br. terminem podjęcia przez kraje Unii decyzji o utrzymaniu bądź zniesieniu wszelkich barier i ograniczeń w dostępie do ich rynków pracy. (fragment tekstu)
Od momentu, gdy Unia Europejska rozszerzyła swe struktury o osiem krajów z Europy Środkowej w 2004 r., a następnie o kolejne dwa w 2007 r., migracja wewnętrzna stała się jednym z ważniejszych zagadnień społeczno-politycznych, szczególnie w Wielkiej Brytanii, która jest jednym z głównych celów migracji. Prezentowany artykuł na podstawie danych przedstawianych przez instytucje brytyjskie, analizuje zamierzenia królestwa dotyczące rewizji własnej umowy z Unią Europejską w kwestii polityki migracyjnej. Artykuł przedstawia niepokoje związane ze skalą napływu ludności z nowych państw członkowskich na wyspy, ale w szerszej perspektywie - złożonej i kontestowanej relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Głównym celem artykułu jest jednak ukazanie, czy kwestionowanie istniejących zasad wspólnotowych, w tym zasady swobodnego przemieszczania, jest uzasadnione czy stało się jedynie dogodnym tematem w dyskusji nad ewentualnym wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej w 2017 r. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zasady dostępu do rynku pracy w UE-15 dla nowych państw członkowskich z Europy Środkowej i Wschodniej w latach 2005-2006.
Niniejszy tekst stanowi informację o nowych regulacjach w prawie europejskim dotyczących delegowania pracowników. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.