Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Swoboda przepływu towarów w UE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem opracowania jest przedstawienie aktualnej interpretacji art. 34 TFUE w świetle ewolucji formuły Keck i najnowszego orzecznictwa TS UE oraz próba nakreślenia aktualnego sposobu kwalifikowania prawa krajowego przez trybunał jako środka o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych na podstawie zasady dostępu do rynku, która stanowi odniesienie teoretyczne dla niniejszego tekstu. Zgodnie z tą zasadą, środki krajowe uniemożliwiające lub poważnie utrudniające dostęp do rynku towarom z innych państw członkowskich są z istoty swej bezprawne w świetle art. 34 TFUE albo muszą być usprawiedliwione na podstawie art. 36 TFUE lub wymogów koniecznych.(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje jakie uregulowania prawne gwarantujące bezpieczeństwo towarów musi przyjąć Polska jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej. Zaprezentowano aktualne zasady Nowego Podejścia oraz ustalenia przyjętego dokumentu w sprawie wspólnych ram wprowadzania produktów do obrotu. Omówiono także polskie zasady i normy odpowiedzialne za ocenę zgodności wyrobów w procedurach zgodności tzw. trzeciej strony.
Jednym z podstawowych praw Unii Europejskiej jest swobodny przepływ towarów, jednak prawo to nie jest w pełni stosowane w odniesieniu do sektora transportu morskiego. W transporcie drogowym, towar unijny wyjeżdżający z kraju będącego członkiem UE do kraju docelowego, który również jest częścią Wspólnoty, o ile przez cały okres transportu pozostaje wewnątrz obszaru celnego Unii Europejskiej (nie porusza się np.: przez Obwód Kaliningradzki), korzysta w pełni z przywilejów, jakie zapewnia jednolity rynek. Natomiast w przypadku transportu morskiego, każda jednostka opuszczająca strefę 12 mil morskich od linii podstawowej, mimo iż portem wyjścia jak i wejścia jest port unijny, traktowana jest jakby przekroczyła zewnętrzną granicę Wspólnoty. Tak też traktowany jest transportowany przez nią towar, mimo posiadanego statusu. W efekcie, formalności administracyjno- celne są dokonywane tak w momencie opuszczania przez statek portu, jak i w momencie jego zawinięcia do portu przeznaczenia, co niesie za sobą koszty dla przedsiębiorców oraz opóźnienia czasowe. Od 2004 roku stopniowo do polskiego prawa wprowadzane są instrumenty, które mają w znacznym stopniu urzeczywistnić wizję wspólnego, europejskiego transportu morskiego bez barier. Wspólnotowy kodeks celny, ujednolicenie procedur i zadań poszczególnych służb, mających bezpośredni wpływ na efektywność przepływu towarów przez granicę morską poszczególnych państw członkowskich, były jedynie wstępem do rewolucji, jaka nastąpiła po wdrożeniu odroczonego VATu czy też instytucji upoważnionego przedsiębiorcy AEO. (abstrakt oryginalny)
Rynek wewnętrzny w założeniu miał być obszarem bez granic wewnętrznych, gdzie zapewniony jest swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału (art. 14 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską - TWE). Powszechnie uważa się, że w największym stopniu cel ten udało się osiągnąć w odniesieniu do towarów. Jednak nawet w tym przypadku, mimo upływu 16 lat od formalnej daty ustanowienia rynku wewnętrznego (1 stycznia 1993 r.), w handlu wewnątrzwspólnotowym istnieje jeszcze wiele barier pozataryfowych (bariery techniczne, prawne i administracyjne) i parataryfowych (bariery fiskalne), które utrudniają jego sprawne funkcjonowanie. (fragment tekstu)
1 stycznia 2013 r. minęło dwadzieścia lat od formalnego utworzenia jednolitego rynku wewnętrznego. Nie oznacza to, że od tego dnia nie ma żadnych barier w przepływie towarów, osób, usług czy kapitału. Były one znoszone stopniowo - ale i tak do dzisiaj rynek wewnętrzny Unii Europejskiej, który tworzy 28 krajów, a zamieszkuje ponad 500 mln osób, nie funkcjonuje jak jeden rynek narodowy, z zagwarantowanymi czterema swobodami. Celem opracowania jest ukazanie ewolucji funkcjonowania swobody przepływu towarów, osób, usług i kapitału, z uwzględnieniem kierunków zmian w najbliższej przyszłości.(fragment tekstu)
Swoboda przepływu towarów jest jedną z czterech zasad realizowanych w ramach jednolitego rynku Unii Europejskiej. Omówiono jak znajduje ona odbicie i dalsze sprecyzowanie w prawodawstwie UE.
Handel energią ze źródeł odnawialnych w UE wymyka się traktatowym regułom rynku wewnętrznego. W wykładni prawa energetycznego UE dokonywanej w świetle zasad rynku wewnętrznego widać zbieżne i rozbieżne tendencje. Komentowany w tej pracy spór pomiędzy spółką Alands Vindkraft AB , prowadzącą farmę wiatrową na wyspach Alandzkich w Finlandii, a szwedzkim urzędem energetycznym ilustruje nierozwiązywalny jak dotąd konflikt pomiędzy traktatową swobodą przepływu towarów, mającą umocowanie w prawie pierwotnym, a wolnością państw członkowskich do kształtowania własnej polityki energetycznej. Ta autonomia państw jest gwarantowana dyrektywą 2009/28/WE, która jako źródło prawa pochodnego powinna co do zasady być zgodna z traktatowymi swobodami rynku wewnętrznego.(abstrakt oryginalny)
Podstawą do przeprowadzenia rozważań wskazanych w tytule jest sprawa Eugen Schmidberger Internationale Transporte und Planzüge przeciwko Republice Austrii. Głównym celem opracowania nie jest analiza dogmatyczna, ale rozważania o charakterze teoretycznym. Rozstrzygnięcie sądowe sprawy miało już miejsce, co oczywiście daje wyobrażenie o sposobie myślenia i uzasadnienia dokonanego przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (ETS lub Trybunał) w przedmiocie zapowiadanej w tytule artykułu kolizji. W związku z nim pojawia się jednak szereg pytań. Czy rozstrzygnięcie Trybunału było prawidłowe, czy istniała alternatywna albo alternatywne możliwości rozwiązania zaistniałej kolizji. Jakie konsekwencje dla systemu źródeł prawa wspólnotowego wynikają z wyroku, który jest, a jakie mogłyby wynikać z wyroku, który mógł być wydany. Analiza obejmuje w zasadzie wyłącznie przedmiotową sprawę. (fragment tekstu)
Pojęcie rynku wewnętrznego pojawiło się w pierwotnym prawie wspólnotowym w Jednolitym akcie europejskim. Wcześniej ustawodawca wspólnotowy posługiwał się pojęciem wspólnego rynku. Problem polegał na tym, że pojęcie wspólnego rynku nie zostało w traktacie o EWG wyjaśnione. Jednoznacznej definicji tego terminu nie wprowadził również Europejski Trybunał Sprawiedliwości, w wydawanych przez siebie orzeczeniach ETS zamiennie posługiwał się terminami: „rynek wewnętrzny", „wspólny rynek" oraz „jednolity rynek". Z kolei określenie „jednolity rynek" nie jest pojęciem traktatowym, można się z nim jednak spotkać w niektórych oficjalnych dokumentach wspólnotowych, a także w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości; chociaż należy zaznaczyć, że nie we wszystkich wersjach językowych (np. w wersji niemieckiej i holenderskiej występuje w zasadzie wyłącznie termin „rynek wewnętrzny"). Wydaje się, że mimo pewnych różnic interpretacyjnych termin „jednolity rynek" może być uznany za synonim terminu „rynek wewnętrzny" (a także „wspólny rynek"), i taką zasadę przyjęto w tym opracowaniu. Celem artykułu jest przedstawienie funkcjonowania jednej z fundamentalnych zasad wspólnego rynku, a mianowicie swobody przepływu towarów. (fragment tekstu)
Przystąpienie Polski do strefy euro jest warunkiem koniecznym funkcjonowania kraju w Unii Europejskiej. Obecnie Polska nie wyznaczyła jeszcze daty wejścia do strefy euro. Realnym terminem przyjęcia przez Polskę euro jest końcówka obecnej dekady. Przystąpienie Polski do strefy euro powinno przyczynić się do znaczącego zwiększenia polskiego handlu, a poprzez to - zgodnie ze standardową teorią handlu - zwiększyć poziom specjalizacji, produkcji, oraz dobrobytu. Eliminacja ryzyka walutowego oraz kosztów transakcyjnych w związku z wprowadzeniem euro spowoduje znaczące ożywienie wymiany handlowej w ramach wspólnego rynku. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Podatek VAT a swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej
63%
W dobie postępującej liberalizacji handlu międzynarodowego transgraniczny obrót towarowy i usługowy tworzy skomplikowaną sieć powiązań gospodarczych i finansowych pomiędzy przedsiębiorcami będącymi rezydentami poszczególnych krajów. Szczególnie widoczne jest to w przypadku świadczenia usług, ponieważ utworzenie rynku wewnętrznego, globalizacja, deregulacja i zmiany technologiczne w ostatnich latach były przyczyną powstania ogromnych zmian w wielkości i strukturze świadczonych usług. Ponadto w coraz większym zakresie możliwe stało się świadczenie usług na odległość i przeważająca ilość przedsiębiorstw zaczęła świadczyć usługi w ten sposób. Bez właściwego dostosowania mechanizmu opodatkowania podatkiem od wartości dodanej przedsiębiorcy prowadzący transgraniczną działalność usługową mogą zetknąć się z problemem podwójnego opodatkowania tym podatkiem lub też brakiem opodatkowania, stwarzających nieuzasadnioną ich przewagę konkurencyjną na danym rynku. Artykuł koncentruje się na aspekcie opodatkowania podatkiem od wartości dodanej transgranicznego świadczenia usług. Jego celem jest zbadanie relacji pomiędzy harmonizacją podatku od wartości dodanej a swobodą świadczenia usług - jaki wpływ ma podatek od wartości dodanej na swobodę świadczenia usług na wspólnym rynku Unii Europejskiej oraz w jakim stopniu system tego podatku jest zdeterminowany koniecznością zapewnienia właściwego funkcjonowania tej swobody. (fragment tekstu)
W artykule ukazano rolę systemów informatycznych we wspomaganiu przepływów produktów żywnościowych w centrach logistycznych. Uzyskane wyniki badań przeprowadzone wśród polskich centrów logistycznych pozwalają stwierdzić, że systemy informatyczne oferują szeroką pomoc w zarządzaniu przepływem produktów żywnościowych wśród której wyróżnia się zwiększenie efektywności zaopatrzenia, obniżenie liczby pomyłek, czy śledzenie przepływu partii towarów w całym łańcuchu. Dzięki świadczeniu kompleksowych usług przez centra logistyczne możliwe jest trwałe doskonalenie systemów informatycznych jak również zapewnienie optymalnego przepływu produktów żywnościowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wyjaśnia w szczegółowy sposób, jak należy rozumieć cztery uproszczenia ("Quick fixes") wprowadzone do europejskiego systemu VAT. Te zmiany zostały przyjęte przez Radę 4 grudnia 2018 r. i zawarte są w Dyrektywie Rady (UE) 2018/1910, w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (EU) 2018/1912 i Rozporządzeniu Rady (EU) 2018/1909. Przyjęte rozwiązania dotyczą: 1) ustanowienia numeru indentyfikacyjnego VAT nabywcy jako przesłanki materialnej wymaganej w kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej; 2) dowodów potwierdzających transport lub wysyłkę towarów w kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej; 3) uregulowań w odniesieniu do transakcji łańcuchowych; 4) procedur w zakresie magazynu typu call-off stock. Artykuł zawiera również krótkie wyjaśnienie tego, w jaki sposób cztery uproszczenia zostały przyjęte. Artykuł wyjaśnia w szczegółowy sposób, jak należy rozumieć cztery uproszczenia ("Quick fixes") wprowadzone do europejskiego systemu VAT. Te zmiany zostały przyjęte przez Radę 4 grudnia 2018 r. i zawarte są w Dyrektywie Rady (UE) 2018/1910, w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (EU) 2018/1912 i Rozporządzeniu Rady (EU) 2018/1909.Przyjęte rozwiązania dotyczą:1) ustanowienia numeru indentyfikacyjnego VAT nabywcy jako przesłanki materialnej wymaganejw kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej;2) dowodów potwierdzających transport lub wysyłkę towarów w kontekście zwolnionej dostawywewnątrzwspólnotowej;3) uregulowań w odniesieniu do transakcji łańcuchowych;4) procedur w zakresie magazynu typu call-off stock. Artykuł zawiera również krótkie wyjaśnienie tego, w jaki sposób cztery uproszczenia zostały przyjęte.(abstrakt oryginalny)
Członkostwo w UE wiąże się z przyjęciem całości jej dorobku prawnego, ale w toku negocjacji uzgadniane są rozwiązania przejściowe, w sytuacji, kiedy kraj kandydujący uzna, że przyjęcie pewnych regulacji, zwłaszcza wiążących się z istotnymi nakładami finansowymi, nie będzie możliwe od momentu uzyskania członkostwa. Polska uzyskała kilka okresów przejściowych związanych z funkcjonowaniem wspólnego rynku, z których najistotniejsze, z punktu widzenia skutków ekonomiczno-społecznych, były te związane z podejmowaniem pracy przez Polaków w innych krajach UE (swoboda przepływu osób) oraz dotyczących stosowania podatku VAT i podatku akcyzowego, czy wreszcie zakupu nieruchomości w Polsce przez obywateli Unii Europejskiej. Po 10 latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej pozostał już tylko jeden okres przejściowy bezpośrednio związany z funkcjonowaniem wspólnego rynku, a mianowicie dotyczący zakupu ziemi rolnej w Polsce przez cudzoziemców z Unii Europejskiej.(fragment tekstu)
Analiza sytuacyjna: Dynamicznie rozwijająca się wymiana towarowa Polski/UE z państwami Europy Wschodniej powoduje systematyczny wzrost strumienia samochodów ciężarowych wyjeżdżających przez wschodnią granicę Polski/UE. Narastające strumienie samochodów ciężarowych i ich okresowe spiętrzenia powodują tworzenie kolejek przed przejściami granicznymi i zatory w przepływie towarów - wywołując obniżenie przychodów kierowców, wyższe koszty przewoźników i załadowców oraz koszty kapitału operacyjnego zamrożonego w przewożonych towarach. Celem artykułu jest przedstawienie wyników diagnozy przepustowości przejść granicznych wschodniej granicy Polski/UE i analiza przyczyn występowania kolejek samochodów ciężarowych wyjeżdżających z Polski/UE oraz ocena możliwości ich wyeliminowania. Badania i analizy: Diagnozę przeprowadzono na podstawie przejść granicznych pomiędzy Polską i Republiką Białorusi (w Kuźnicy i w Bobrownikach), należących do najbardziej obciążonych obsługą graniczną w ramach administracji celnej Polski. Przedstawiono wyniki badań rzeczywistej zdolności obsługowej przez służby graniczne, intensywności napływu samochodów ciężarowych na przejście graniczne, długości kolejki przed przejściem granicznym oraz wewnętrznej w powiązaniu ze stopniem wykorzystania wewnętrznego terminalu postojowego. Wnioski i rekomendacje: Kolejki samochodów ciężarowych (wewnętrzne i przed przejściem granicznym) wynikają z ograniczenia strumienia wyjściowego i wyjazdu samochodów do Republiki Białorusi. Przejście graniczne tworzy system masowej obsługi z wypełnionym buforem (wewnętrzną platformą postojową) i zdolnością obsługową sterowaną strumieniem wyjściowym. Zmiany długości kolejki i czasu oczekiwania wynikają ze zmiennej intensywności napływu samochodów, a kolejka występuje pomimo niepełnego stopnia wykorzystania przepustowości przejścia granicznego, co jest charakterystyczne dla systemu obsługi z wąskim gardłem. W wyniku diagnozy autor formułuje tezę, że utrzymując zdolność obsługową około 260 - 300 samochodów ciężarowych/12 h wyjeżdżających z Polski przez przejście graniczne w Kuźnicy (z zapewnieniem tej przepustowości również przez białoruskie przejście graniczne) i kształtując intensywność napływu pojazdów na poziomie około 240 - 280 samochodów ciężarowych/12 h (obecnie średnia 234 pojazdy), można uniknąć kolejek przed przejściem granicznym. Autor rekomenduje wdrożenie systemu elektronicznej rezerwacji obsługi granicznej (eBooking Truck), umożliwiając równomierne rozłożenie intensywności napływu pojazdów wyjeżdżających z Polski/UE. (abstrakt oryginalny)
Nowa Dyrektywa 2001/95/WE o ogólnym bezpieczeństwie produktów. W opracowaniu przedstawiono genezę regulowania kwestii bezpieczeństwa produktów we Wspólnocie Europejsiej, zakres przedmiotowy i podmiotowy Dyrektywy 2001/95/WE, wymagania stawiane produktom bezpiecznym (standardy europejskie), obowiązki producentów i dystrybutorów oraz szczegółowe obowiązki i uprawnienia państw członkowskich.
Przedmiotem opracowania są zagadnienia związane ze swobodą przepływu towarów. Omówiono ograniczenia ilościowe występujące w wewnątrzwspólnotowej wymianie handlowej. Przybliżono orzecznictwo Europejskiego Trybunału Spawiedliwości związane z tą tematyką.
Podkreślono rolę Trybunału Spawiedliwości Wspólnot Europejskich w integracji europejskiej. Członkowie tego Trybunału zdają sobie sprawę, że wspólny rynek nie został jeszcze osiągnięty. Przedstawiono przykłady orzeczeń Trybunału dotyczące zasad swobodnego przepływu towarów.
Przedstawiono wspólnotowy system przemieszczania i przechowywania wyrobów akcyzowych. Zakłada on, że wyroby te są produkowane, przetwarzane, składowane i przemieszczane bez płacenia podatku akcyzowego do momentu przeznaczenia ich do konsumpcji. System ten jest zgodny ze wspólnotową zasadą swobodnego przepływu towarów.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.