Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Symbole państwowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Tematem niniejszego opracowania są flagi i herby państwowe współczesnej Azji Wschodniej. W artykule przedstawiono wygląd flag i herbów państw (i wybranych innych terytoriów) tej części świata oraz podstawową interpretację ich symboliki. Główną uwagę zwrócono na te barwne i graficzne elementy znaków państwowych, które w większym lub mniejszym stopniu nawiązują do geograficznych cech rozpatrywanych krajów. Zasadniczą problematykę artykułu poprzedzono zwięzłym rysem historyczno-politycznym regionu, zwracając szczególną uwagę na wydarzenia, które w pewnym stopniu ułatwiają interpretację wyglądu oraz symboliki flag i herbów. Należy zaznaczyć, że zwykle brakuje oficjalnej (zawartej w dokumentach państwowych) interpretacji symboliki detali kolorystycznych i rysunkowych poszczególnych flag i herbów. Dlatego też informacje na ten temat zawarte w dostępnych źródłach mogą się nieco różnić, choć najczęściej dotyczy to tylko detali. W niniejszym artykule wykorzystano różnorodne (naukowe, popularno-naukowe i publicystyczne) krajowe oraz zagraniczne źródła weksylologiczne (flagoznawcze), heraldyczne, geograficzne, historyczne, politologiczne i inne. W wielu miejscach skorzystano z Internetu, zwłaszcza ze stron FOTW - Flags of the World oraz z wybranych oficjalnych stron urzędowych poszczególnych państw. (fragment tekstu)
The author considers the process of adopting of a new state symbols in Russia after the collapse of the USSR. This process was influenced by different traditions and by the struggle of different political forces that sought to consolidate their own "own" symbols and values (democratic, national-imperial, communistic, etc.). As a result, the adoption of the new flag, the coat of arms and the anthem was the result of a "compromise imposed from above" which ended the "war of symbols", but confirmed the uncertainty of the national idea. (original abstract)
Artykuł jest poświęcony zagadnieniom, które powinny być wzięte pod uwagę zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak i w czasie organizowania przez jednostki administracji publicznej (na szczeblu lokalnym i regionalnym, jak również centralnym) spotkań z przedstawicielami organów i instytucji Unii Europejskiej oraz podczas wyjazdów przedstawicieli szeroko pojętej administracji publicznej na spotkania organizowane przez UE. W artykule autorka zwraca także uwagę na najczęściej popełniane błędy w codziennych kontaktach i podczas współpracy z organami i instytucjami Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza aktualnych herbów współczesnych państw świata pod kątem przedstawionej tam, oczywiście symbolicznie, działalności gospodarczej. Zwrócono uwagę na barwy i elementy ikonograficzne znaków państwowych, które w symboliczny sposób nawiązują do tak ważnych – dawniej i obecnie – dziedzin ekonomicznej aktywności człowieka, jak: rolnictwo (uprawy ziemi i hodowli), rzemiosło i przemysł, transport, turystyka. Omówiono herby, w których symbolika gospodarcza jest bardzo wyraźna i nie budzi wątpliwości. Opisując herby, zwrócono z oczywistych względów uwagę tylko na te detale, które odnoszą się do różnych aspektów aktywności gospodarczej człowieka, a pominięto pozostałe. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono flagi i ich symbolikę państw Afryki Środkowej, jednego z trzech dużych regionów (obok Afryki Północnej i Południowej) "Czarnego Lądu". Omawiając wygląd i symbolikę flag przedstawianego regionu wykorzystano różnorodne źródła weksylologiczne, heraldyczne, geograficzne, encyklopedyczne i inne, o charakterze naukowym i popularno-naukowym. Przegląd literatury.
Tematem artykułu jest ornamentacja na statuetkach antropomorficznych z górnego paleolitu. Najbardziej rozpowszechnione w literaturze górnopaleolityczne wizerunki ludzkie pochodzą ze środkowej fazy tego okresu (30-20 tys. lat p.n.e. i łączą się z upowszechnieniem kompleksu graweckiego na obszarach Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, a następnie epigraweckiego w Europie Wschodniej. Do wykonania ornamentów na figurkach używano takich samych narzędzi jak do zdobienia innych przedmiotów (rytych płytek i kości). Za pomocą narzędzi krzemiennych tworzono proste linie lub bardziej skomplikowane kompozycje geometryczne (kratki, trójkąty, zagłębienia). Ornamenty miały odpowiadać noszonym przez kobiety fryzurom, ozdobom i ubraniom (bransolety, przepaski, pasy, czapki). Zdobienia mogły mieć również symboliczny (lunarny) charakter. Należy jednak pamiętać, że tylko nieliczne statuetki były w przeszłości ornamentowane, a ich stopień realizmu nie miał znaczenia (zarówno realistyczne, jak i schematyczne wyobrażenia poddawane były ornamentacji). Większość przedstawień graweckich w Europie Środkowej i Wschodniej pozbawiona jest zdobień, dlatego słuszna wydaje się teza o symboliczno-społecznym ich wymiarze. (abstrakt oryginalny)
Flaga, herb oraz hymn to najważniejsze oficjalne symbole każdego państwa i przede wszystkim z tego powodu są przedmiotem zainteresowań geografii politycznej. W niniejszym artykule dokonano analizy wyglądu flag i herbów współczesnych państw Azji Południowo-Wschodniej oraz przedstawiono podstawową interpretację ich symboliki. Główną uwagę zwrócono na te barwne i graficzne elementy znaków państwowych, które - w większym lub mniejszym stopniu - nawiązują do geograficznych cech krajów. Zasadniczą treść artykułu poprzedzono zwięzłym rysem historyczno-politycznym regionu, zwracając szczególną uwagę na wydarzenia, które ułatwiają interpretację symboliki flag i herbów. Opracowanie jest kolejną z serii prac autora ukazujących się w Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, które przedstawiają z geograficznego punktu widzenia problematykę oficjalnych symboli państwowych poszczególnych regionów świata. (fragment tekstu)
8
Content available remote Symbole religijne na flagach i w herbach państw współczesnego świata
75%
Wygląd i podstawowa symbolika flag i herbów państwowych wchodzi w zakres zainteresowania także geografii, zwłaszcza geografii politycznej. Wiele flag i herbów swą kolorystyką i detalami graficznymi odnosi się do religii, gdyż - tak dawniej, jak i obecnie - wierzenia religijne mają duży wpływ na rozwój społeczeństw. Na flagach prawie 70 i w herbach około 80 państw współczesnego świata zostawiły swoje odbicie przede wszystkim wielkie religie światowe - chrześcijaństwo i islam. Symbole religijne na flagach i w herbach: nawiązują do tradycji religijnych danego narodu, symbolicznie informują o podstawowym składzie wyznaniowym mieszkańców, "określają" religię państwową, niekiedy nawołują do tolerancji religijnej. Napisy na flagach oraz dewizy herbowe odwołują się wprost do Boga lub do określonych wartości etyczno-religijnych (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu są flagi i herby współczesnych państw Afryki Północnej. Zaprezentowano wygląd flag i herbów 14 państw omawianego regionu, (oraz flagę Sahary Zachodniej), a także przedstawiono interpretację ich symboliki.
Artykuł poświęcony jest zagadnieniom, które mają zastosowanie w codziennej pracy jednostek administracji publicznej (zarówno na szczeblu lokalnym i regionalnym, jak też centralnym), zarówno w odniesieniu do flag wywieszanych przed budynkami urzędów, jak i w pomieszczeniach. Ponieważ sposób wywieszania flag uzależniony jest od wielu aspektów, takich jak liczba flag, rodzaj czy miejsce spotkania, należy z niezwykłą starannością podchodzić do sposobu eksponowania barw narodowych i symboli, zwłaszcza że reguły i zasady protokołu flagowego wynikają nie tylko z wielowiekowej tradycji, ale również z obowiązującego prawodawstwa. Znajomość zasad protokołu flagowego i ich praktyczne zastosowanie mają ogromne znaczenie nie tylko w wymiarze wizerunkowym i mogą skutkować niekorzystnym wpływem na postrzeganie urzędu jako całości, ale również w wymiarze dyplomatycznym - błędy tu popełnione mogą mieć negatywny wpływ na budowanie i utrzymywanie relacji między zainteresowanymi stronami. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Etykieta flagowa
75%
W opracowaniu podjęto próbę prezentacji zagadnienia związanego z jednym z najważniejszych symboli Rzeczypospolitej Polskiej - flagą państwową. Analizie poddano historię flagi, podstawy prawne, przedstawiono ogólne zasady postępowania z flagą i jej eksponowania. Omówiono precedencję i ceremoniał flagowy. W artykule zawarto wiele praktycznych wskazówek przydatnych w prawidłowym stosowaniu protokołu flagowego. (abstrakt oryginalny)
Autor przeprowadził analizę wyglądu i omówił symbolikę herbów państw Ameryki Północnej i Środkowej. Charakteryzując poszczególne herby zwrócił uwagę na bogactwo ich elementów geograficznych.
1 sierpnia 1919 r. Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o polskich godłach państwowych. Posłowie w trakcie obrad parlamentarnych zgłosili szereg wątpliwości w sprawie formy Orła Białego przedłożonego do poselskiej akceptacji. Pomimo zastrzeżeń i wątpliwości Sejm przyjął zgłoszoną regulację. Ustawa z 1919 r. nie zakończyła dyskusji na temat polskich znaków państwowych, a jedynie wprowadziła znak tymczasowy i zapowiedziała jego uszczegółowienie. Godło przyjęte 1 sierpnia 1919 r. było jednym z trzech znaków w grupie ważnych orłów rywalizujących u progu II Niepodległości o miano godła państwowego. Dwa pozostałe godła - orzeł Kazimierza Kierskiego z początku 1917 r. lub nawet z końca 1916 r. i orzeł Bronisława Gembarzewskiego z początku 1917 r. - w różnym czasie pełniły funkcje polskich znaków przedpaństwowych, a nawet funkcje polskich znaków państwowych po 11 listopada 1918 r. Orzeł z sierpnia 1919 r. sylwetą odwoływał się do tradycji polskich znaków państwowych z końca XVIII i XIX w. Wyrażał ciągłość państwa i akcentował przywiązanie twórców godła do tradycji powstania listopadowego i - werbalnie - do herbu ustanowionego przez Sejm i Rząd Narodowy na początku 1831 r. Słuszne założenie o zachowaniu ciągłości z decyzjami władz powstańczych z 1831 r. jednakowoż nie zostało w 1919 r. dobrze zrealizowane. Orzeł z sierpnia 1919 r. był inny od orła z 1831 r., a także został gorzej od niego narysowany. Z tego powodu podjęte zostały prace, które finalnie przynieść miały lepszy wzór godła. Od sierpnia 1919 r. w Ministerstwie Sztuki i Kultury, a następnie w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przygotowywano nowe wersje godła Rzeczypospolitej. Prace nadzorowane przez aparat państwowourzędniczy II Rzeczypospolitej zmierzały do stworzenia znaku, który stylizacją nawiązywałby do godła z sierpnia 1919 r. Równolegle do prac ministerialnych czołowi graficy ówczesnej Polski opracowywali własne Orły Białe, często wzorując się na orłach jagiellońskich. Na uwagę zasługują prace prof. Zygmunta Kamińskiego i Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Zaprojektowane przez nich w 1924 i 1925 r. orły zainteresowały rządzących Polską po zamachu majowym z 1926 r. i rządzący ci zlecili w 1927 r., aby prof. Kamiński przygotował wzór nowego herbu Rzeczypospolitej. Orzeł Biały prof. Z. Kamińskiego z 1927 r. formą odbiegał od wzoru z sierpnia 1919 r., a jakością wykonania wyraźnie przewyższał dotychczasowe godło. Kontrowersje wzbudziła zmiana korony na głowie orła. W miejsce korony zamkniętej prof. Kamiński wprowadził koronę otwartą. Dla polityków i dla zwolenników ugrupowań prawicowo-narodowych taka korekta - szczególnie, że nastąpiła po zbrojnym zamachu stanu w maju 1926 r. i bez udziału parlamentu - była nie do zaakceptowania. Dyskusja wywołana zmianą formy korony, czy szerzej - zmianą formy polskiego orła państwowego w 1927 r. trwa do dziś. Heraldycy i politycy spierają się, czy w herbie Rzeczypospolitej powinna być korona otwarta, czy też korona zamknięta, a politycy prawicowo-narodowi podpowiadają, że Rzeczypospolitej należy przywrócić jej tradycyjne godło, a tym tradycyjnym godłem - według polityków prawicowo-narodowych - jest orzeł z sierpnia 1919 r. Odpowiedź na pytanie o właściwą formę polskiego orła państwowego, a także o rodzaj jego korony nie jest łatwa. Źródła (w tym przypadku analizowane były królewskie pieczęcie) sugerują odpowiedź. W długim trwaniu, w okresie przedrozbiorowym polski orzeł ukoronowany był koroną otwartą. Ponadto w 1831 r. Sejm powstańczej Polski i jej rząd zgodnie przyjęli herb z orłem "jagiellońskim" ukoronowanym także koroną otwartą. Korona zamknięta na głowie orła na pieczęciach pojawiła się w okresie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była popularna w przedstawieniach polskiego orła w XIX w. i ta dziewiętnastowieczna tradycja korony zamkniętej wpłynęła na treść dwudziestowiecznej dyskusji o godle Rzeczypospolitej.(abstrakt oryginalny)
Flagi i herby wielu krajów, dość często nawiązują do charakterystycznych lub wyjątkowych cech środowiska przyrodniczego, składu narodowościowego i religijnego mieszkańców, oraz niektórych cech gospodarki państwa. Autor w opracowaniu przeprowadził dokładną analizę flag i herbów państw Ameryki Południowej.
W pracy omówiono wygląd i symbolikę herbów państw Afryki Środkowej. Duży nacisk położono na elementy, które są interesujące z geograficznego punktu widzenia.
Paderewski - wybitny kompozytor, pianista oraz polityk - obdarzony był także talentem oratorskim. Dał temu wyraz w licznych mowach, świadomie operując całym bogactwem środków artystycznego wyrazu. Istotą artykułu jest zwrócenie uwagi na siłę przekazu słownego, na jego moc sprawczą w określonej sytuacji. Analiza treści i formy pozwoliła na wskazanie wykorzystanych przez Paderewskiego środków budujących przekaz i wpływających na emocje odbiorców. Rozbudowane porównania, plastyczne opisy, wyszukane epitety pobudzały wyobraźnie i zwiększały ekspresję tekstu. Mówca operował symbolami, odwoływał się do świadomości narodowej. Nie tylko muzyką, ale też słowem budował więź ze słuchaczami. Dzięki temu zapisał się w pamięci Polaków, kształtując świadomość narodową, budząc słowem patriotyzm i duchową więź z odradzającą się ojczyzną.(abstrakt oryginalny)
Autor analizuje symbolikę elementów geograficznych jakie występują na współczesnych flagach i herbach państw Australii i Oceanii (16 uwzględnionych państw). W artykule przedstawiono krótki zarys historii i podział geograficzno-polityczny Australii i Oceanii.
Do najważniejszych oficjalnych symboli państwa, oraz jego suwerenności i tożsamości, zalicza się przede wszystkim herb, flagę i hymn. Zasadniczym celem tej pracy jest analiza tych elementów graficznych oraz kolorystycznych flag i herbów państwowych, które w sposób bezpośredni lub pośredni wiążą się z naukami geograficznymi. Wzięto pod uwagę zasadność i powszechność występowania, rozmieszczenie przestrzenne oraz zmienność w czasie symboliki geograficznej na flagach i w herbach państw współczesnego świata.
The decommunization in Ukraine took place differently than in other post-communist countries. For many years after the collapse of the USSR, Ukrainian society tolerated the post-communist remnants. The conflict with Russia has fundamentally changed the narrative in relation to historical memory. Through the active toponymic policy of the central government in 2014-2016, it was possible to get rid of almost all communist symbols and names in public space. Nevertheless, a retreat in the matter of commemoration cannot be ruled out, as left-wing, and sometimes even pro-communist, views remain popular among a large part of the Ukrainian society. (original abstract)
Herby państw Ameryki Południowej zawierają elementy nawiązujące zarówno do historii, jak i geografii poszczególnych krajów. W herbach wielu państw tego regionu można znaleźć odniesienia do ukształtowania powierzchni (np. Chimborazo) oraz świata roślinnego i zwierzęcego. Herby aż czterech państw (Boliwii, Ekwadoru, Chile i Kolumbii) wieńczy sylwetka kondora, który dla państw regionu andyjskiego jest od czasów kolonizacji hiszpańskiej uosobieniem wolności i narodowej siły. Wizerunki herbów Boliwii i Peru podkreślają rolę lam i ich krewniaków w życiu i gospodarce Indian. Rogi obfitości są symbolem bogactw mineralnych w herbach Kolumbii, Peru i Wenezueli. Snop pszenicy przypomina o ważności rolnictwa w gospodarce Boliwii i Wenezueli. Z kolei gałązki kawy i tytoniu w herbie Brazylii symbolizują duże znaczenie eksportowe tych płodów rolnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.