Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Symulacyjne gry decyzyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest: - zbudowanie teoriogrowego modelu ekonomicznej sytuacji rynkowej, w której występują dwie firmy zrzeszone w holdingu, - zbudowanie modelu symulacyjnego dla prognozowania zachowania się firm-graczy w ciągu dłuższego okresu; firmy te niezależnie od siebie podejmują określone decyzje wielokrotnie w ciągu założonego czasu. (fragment tekstu)
Przedstawiono zmiany jakie zachodzą we współczesnym świecie w obrębie zarządzania strategicznego. Opisano planowanie scenariuszowe jako klasyczną metodę planowania strategicznego. Zaprezentowano także metodę opcji realnych z uwzględnieniem ich podobieństwa do opcji call w analizie finansowej. Wskazano w jaki sposób strategiczna gra wojenna może znaleźć zastosowanie w zarządzaniu strategicznym.
W artykule poddano analizie możliwości wykorzystania dominacji ze względu na ryzyko do porządkowania wariantów decyzyjnych w dwukryterialnym problemie decyzyjnym przy nieporównywalności kryteriów. Punktem wyjścia do rozważań jest budowa modelu problemu w postaci gry. Wykazano, że relacja dominacji ze względu na ryzyko jest przechodnia i przeciw-zwrotna oraz może być wykorzystana do rozwiązywania problemów w obszarze problematyki porządkowania.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na brak odpowiednich kandydatów do pracy firmy coraz częściej decydują się na awans wewnętrzny. Jednak, aby pracownik, zwłaszcza przyszły menedżer, mógł w pełni wykonywać swoje zadania, musi przejść wiele szkoleń. Jedną z form kształcenia przyszłej kadry może być gra symulacyjna, która pozwala na rozwinięcie umiejętności myślenia strategicznego. W niniejszym artykule zaprezentowano rolę gry symulacyjnej w programie rozwoju przyszłej kadry menedżerskiej.
W artykule rozważono metodę otrzymywania elementów bimacierzy hierarchicznej gry o sumie niezerowej za pomocą Modelu Duopolu Stackelberga. Zaproponowaną metodę zilustrowano na przykładzie dwóch przedsiębiorstw górniczych, rozwiązujących problem planowania i kontrolowania zapotrzebowania materiałowego.(abstrakt oryginalny)
Podejmując decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku kredytowego, bank powinien uwzględnić zarówno stratę finansową, spowodowaną niedotrzymaniem warunków kontraktu, jak i stratę możliwych do uzyskania odsetek i prowizji oraz przejście klienta do konkurencji. W przypadku podejścia tradycyjnego decyzja o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku kredytowego jest zależna tylko i wyłącznie od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Na jej podstawie bank może jednoznacznie podjąć decyzję o przyznaniu kredytu lub odrzuceniu wniosku kredytowego na podstawie oczekiwanej straty. Jednak to podejście sprawdza się tylko i wyłącznie w dużej, jednorodnej grupie klientów lub wówczas, gdy bank odgrywa dominującą rolę.Zastosowane podejście teoriogrowe ma charakter wstępny. Oznacza to, iż rozważana jest sytuacja, w której zakłada się a priori, że kredytobiorca przedstawia bankowi wniosek o otwarcie kredytu po raz pierwszy. Podejście takie pozwala jedynie na identyfikację strategii podejmowanych zarówno przez bank, jak i kredytobiorcę oraz konsekwencji wynikających z ich stosowania. Analiza jednorazowego aktu decyzji kredytowej, oparta na teorii gier, może wskazać na pewne podstawowe kierunki prowadzenia negocjacji, które umożliwiają osiągnięcie kompromisu między graczami.Z punktu widzenia teorii gier, rozwiązanie gry bank-przedsiębiorstwo wymaga uwzględnienia strategii behawioralnych. Oznacza to, iż grę należy rozpatrywać dla przedsiębiorstw, które wielokrotnie podejmowały decyzję o otwarciu kredytu. W grach, w których uczestnik wielokrotnie bierze udział, są przyjmowane dodatkowe kryteria związane z procesem uczenia się i postępowania w określonych warunkach. W tym przypadku pozycja strategiczna zarówno przedsiębiorstwa, jak i banku może się wyrównać, co niewątpliwie zmieni przebieg negocjacji. (fragment tekstu)
Podejmowanie decyzji jest złożonym procesem, pochłaniającym ograniczone zasoby czasowe, intelektualne, finansowe i wiele innych. Szczególnym przypadkiem takiej sytuacji jest wielokrotnie powtarzane rozwiązywanie tego samego problemu decyzyjnego, np. wybór składu portfela inwestycyjnego w kolejnych okresach lub decyzja o poziomie cen przez przedsiębiorstwo. W takich sytuacjach okazuje się, że podmioty gospodarcze decydują się na zmianę raz podjętej decyzji dopiero w przypadku, gdy pojawią się nowe dostatecznie silne bodźcie ku temu, by ją zrewidować. Celem pracy jest zbadanie, w jaki sposób w powtarzalnych problemach decyzyjnych występowanie niechęci do zmiany raz podjętej decyzji wpływa na długookresową dynamikę systemu na przykładzie symetrycznej gry koordynacyjnej. (fragment tekstu)
Artykuł omawia model symulacyjnej gry decyzyjnej oraz podaje przekłady modeli konkurencyjnych w symulacyjnych grach decyzyjnych.
Artykuł prezentuje metodologię projektowania modeli numerycznych służących realizacji funkcji poznawczych i/lub decyzyjnych, a także zasady weryfikacji tych modeli. Autorzy omówili również parametry strukturalne modelu, stopień jego zbieżności z rzeczywistością, oraz wykorzystanie go w formie gry symulacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostaną podane własności charakteryzujące zbiór bayesowskich decyzji statystycznych w skończonych przestrzeniach decyzji statystyka. Zostaną sformułowane warunki równoważne strategii optymalnych w skończonych przestrzeniach decyzji statystyka. W tym celu będą wykorzystane pojęcia: funkcji decyzyjnej, funkcji straty, funkcji ryzyka Walda oraz potencjału. Zostanie również określona wartość gry. Zostaną sformułowane własności, które charakteryzują zbiór funkcji bayesowskich przy dodatkowym założeniu istotnej różności potencjałów oraz że wartości funkcji straty są dodatnie. Uzyskane wyniki były podstawą do sformułowania warunków koniecznych, aby strategia była strategią optymalną przy założeniu istotnej różności potencjałów oraz że wartości funkcji straty są dodatnie. Zostaną podane własności charakteryzujące bayesowskie funkcje decyzyjne oraz strategie optymalne przy założeniu bezwzględnej ciągłości miary względem potencjału.
Artykuł dotyczy problematyki oceny działalności zespołów (podmiotów gospodarczych) w symulowanym środowisku rynkowym podczas eksperymentów symulacyjnych z wykorzystaniem symulacyjnych gier decyzyjnych. Ponieważ indywidualizm działania człowieka w organizacjach i jego rola przywództwa w rzeczywistych organizacjach gospodarczych w ostatnich latach jest dostrzegany, to autor uznał, że zajęcie się tą problematyką w symulacyjnych grach decyzyjnych będzie uzasadnione.
W opracowaniu zaprezentowano zastosowanie gier wieloetapowych do modelowania rynku finansowego. (...) Przedstawiono gry wieloetapowe w ujęciu dyskretnym na przykładzie gier stochastycznych oraz w ujęciu ciągłym, czyli gry różniczkowe. Zaprezentowano także zastosowanie gier stochastycznych do opisu przepływu kapitału. (fragm. tekstu)
W artykule zaprezentowano cel, metodykę i wyniki badań, polegających na uczestnictwie wybranej grupy pracujących studentów zaocznych w grze symulacyjnej. Celem przeprowadzonych badań była ocena racjonalności podejmowanych decyzji przez uczestników gry symulacyjnej w połączeniu z próbą identyfikacji źródeł ich sukcesu lub porażki.
14
84%
Klasyczne modele kompletacji zamówień dedykowane są zazwyczaj symetrycznym prostokątnym układom strefy kompletacji zamówień w magazynie. W praktyce do wyznaczania trasy przejścia przez magazyn stosowane są heurystyki, z uwagi na pewne niedogodności, które niosą za sobą metody optymalne. Najczęściej wykorzystywaną heurystyką jest heurystyka S-Shape. Zdarza się jednak, że na potrzeby magazynowania adaptuje się istniejące budynki i pomieszczenia, które nie posiadają kształtów symetrycznych, a zatem istniejące modele nie znajdują zastosowania dla układów niestandardowych. Przedmiotem badań jest wybrany niestandardowy dwublokowy układ strefy kompletacji magazynu L-Shape. Omówiono 4 heurystyki wyznaczania tras (S-Shape", Midpoint", Return", Largest Gap"), zmodyfikowane i dostosowane na potrzeby badanego układu strefy kompletacji zamówień dla różnych położeń pola odkładczego. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany w artykule eksperyment opierał się na trzech grach decyzyjnych symulujących procesy przenoszenia czynników produkcji pomiędzy trzema rynkami, na których występują bariery wejścia i wyjścia. Założeniem eksperymentu było przedstawienie rzeczywistego funkcjonowania dynamicznych procesów osiągania równowagi długookresowej. Uczestnicy eksperymentu (gracze) występowali w roli producentów rolnych, mających podjąć decyzje, jak przeznaczyć ograniczony zasób jednego czynnika produkcji w celu dostarczenia i sprzedaży produktów na rynkach: pszenicy, żyta i rzepaku. Etykiety rynków mogą być oczywiście inne, lecz z założenia powinny być one dla graczy neutralne w tym sensie, by nie sugerowali się oni np. aktualną rzeczywistą sytuacją na danym rynku. Inspiracją do napisania artykułu była chęć pokazania, że istniejąca teoria ekonomii opisuje w sposób bardzo marginalny indywidualne zachowania podmiotów rynkowych, składających się na koordynacyjne działanie mechanizmu rynkowego. Artykuł stanowił próbę wypracowania narzędzi teoretycznego opisu obserwowanych decyzji rynkowych.
W referacie przedstawione zostaną już uzyskane doświadczenia oraz podejmowani kierunki dalszych prac nad Inteligentną Komputerową Grą Strategiczną (IKGS), w interdyscyplinarnym zespole, w coraz bardziej istotnym kontekście modelowania, powiązań między różnymi obiektami oraz wspomagania decyzji grupowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiam jedno z zastosowan modeli teoriogrowych do opisu i wyjasnienia warunków stabilnosci tworzonych koalicji. Prezentowane podejscie bazuje na analizie indeksów siły. Ich badanie pozwala na okreslanie subaddytywnosci badz superaddytywnosci koalicji. Przedstawiam równiez zastosowanie modelu gier oceanicznych do badania stabilnosci porozumien w zgromadzeniach z duza liczba graczy. Prezentacje ilustruje wynikami badania procesów decyzyjnych w Sejmie RP oraz w zgromadzeniu delegatów podczas prawyborów w Partii Demokratycznej w USA przed wyborami prezydenckimi w roku 2008. Uzyskane wyniki pozwalaja na zgodne z intuicjami interpretacje dobrze wyjasniajace obserwowane zjawiska w zgromadzeniach decyzyjnych. (abstrakt oryginalny)
Praca „Analiza jednorodności reprezentacji głosujących w systemach przedstawicielskich” (M. Ekes) dotyczy analizy systemów politycznych, w których obywatele uczestniczą pośrednio w podejmowaniu decyzji. W pewnej liczbie różnych populacji wyborców glosuje się nad danym wnioskiem, a następnie każda z tych populacji deleguje swoich reprezentantów do wspólnego ciała ustawodawczego i tam ponownie głosuje się nad tym wnioskiem, przy czym delegaci głosują zgodnie z wynikiem uzyskanym w swojej populacji. W ten sposób zostaje osiągnięta ostateczna decyzja. Reguły głosowania mogą być różne w różnych populacjach; także wspólne ciało ustawodawcze ma swoje reguły podejmowania decyzji. Jednym z kryterium oceny systemów tego typu, nazywanych systemami przedstawicielskimi, może być odpowiedź na pytanie, czy jest spełniona zasada „jedna osoba, jeden głos". To zagadnienie można badać za pomocą modelu opisanego przez Felsenthala i Machovera w „The Measurement of Voting Power”. W pracy zostały zaprezentowane zastosowania modelu do analizy głosowań w konkretnych przykładach systemów przedstawicielskich, tzn. głosowań na zjeździe NSZZ „Solidarność" oraz głosowań w Sejmie RP. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono genezę oraz charakterystykę symulacyjnych gier menedżerskich. Omówiono postawy uczestników wobec symulacji biznesowych oraz rolę arbitrów w zmianie postaw uczestników gry.
W artykule omówiono korzyści i zastosowanie gier i symulacji w przedsiębiorstwie. Przedstawiono istotę oraz cele wewnątrzfirmowych gier symulacyjnych. Wskazano jak skonstruować symulator oraz etapy powstawania gry.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.