Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Synergy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Chiny i Rosję łączy wspólne pragnienie ustanowienia świata multipolarnego. Na początku XXI w. ma miejsce polityczne i gospodarcze zbliżenie pomiędzy obu krajami w wielu dziedzinach: handlu, sektorze energetycznym oraz w sferze militarnej. Z powodu różnych potencjałów stosunki chińsko-rosyjskie są asymetryczne. Asymetria tych relacji kształtuje synergię Chin i Rosji w systemie międzynarodowym. Obecnie wyłania się strategia Chin i Rosji polegająca na przymusowym wspólnym działaniu przeciwko Stanom Zjednoczonym (chain-gaining). (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote A Measure of Internal Synergy of the Collective System
100%
Wstęp: Autorzy przeprowadzili badanie metodologii zarządzania pracownikami HR w oparciu o metodę rankingową. Omawiana metoda pozwala na zastosowanie matrycy zależności jako systemu równań liniowych. Metody: Przygotowanie ranking wewnętrznych zależności zostało oparte na przedstawieniu badanego systemu jako systemu równań liniowych, których współczynniki zostały dobrane na podstawie przeprowadzonych ankiet. Wewnętrzne przedstawienie synergizmu systemu jako czynnika stymulującego autonomiczny system pozwala na zastosowanie wektorów własnych systemu jako mierników wewnętrznych synergii. Wyniki: Zaprezentowano ranking członków złożonego systemu w odniesieniu do ich udziału w współtworzenie organizacyjne tego systemu. Wnioski: Zastosowanie macierzy wzajemnych zależności pozwala bez konieczności bezpośredniego programowania, a tylko za pomocą MathCad, na wyznaczenie mierników synergii wewnętrznej system złożonego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pojęcie efektu organizacyjnego oraz problem porównywalności w analizie synergetycznej. Omówiono: wartościowanie efektu organizacyjnego, wybór układu odniesienia, obliczenia podstawowe.
|
2009
|
z. 96
52-60
Synergie nie powstają automatycznie w wyniku połączenia się dwóch podmiotów. Z definicji są one możliwościami, a nie pewnikiem. Wiele firm jest przekonanych, że w chwili połączenia synergie pojawią się natychmiast, jak za dotknięciem różdżki. W praktyce powstanie synergii wymaga przede wszystkim wiele pracy, zaangażowania, matematycznej cierpliwości. Muszą być one precyzyjnie ukierunkowane i kontrolowane przez odpowiedzialne osoby, systemy w odpowiednim czasie. Wówczas możliwości synergii stają się realnymi korzyściami, a proces połączenia prawdziwie skuteczny(abstrakt oryginalny)
5
75%
|
2005
|
4
248-258
Zdobywanie przewagi konkurencyjnej jest wpisane niejako w funkcjonowanie organizacji komercyjnych na całym świecie. Często wolno rosnący rynek nie pozwala menedżerom uzyskiwać wyników wzrostu założonych przez właścicieli. Ograniczenia związane np. ze znikomym wzrostem popytu są powodem zahamowania wzrostu przedsiębiorstwa poprzez rozwój wewnętrzny, który polega na rozbudowie potencjału, tworzeniu nowych zdolności produkcyjnych, najczęściej następuje w ramach istniejącej struktury organizacyjnej. Dodatkowo rozwój wewnętrzny zazwyczaj nie gwarantuje szybkich efektów podjętych działań lecz jest raczej rozwiązaniem ewolucyjnym. Dlatego też zarządzający firmami decydują się na drugi sposób osiągania wzrostu - poprzez rozwój zewnętrzny. Rozwój taki można realizować na wiele różnych sposobów. Jest to wszelkiego rodzaju stowarzyszanie się z innymi podmiotami gospodarczymi. Może mieć charakter luźny (w ramach kooperacyjnych form działania) lub ścisły (w ramach różnych form powiązania własności) [Frąckowiak, red. PWE 1998, s. 13]. Ścisłe powiązania to łączenie firm oraz wchłanianie firm. Łączenie firm polega na dobrowolnym połączeniu określonych firm w ich wspólnym interesie. Wchłanianie natomiast oznacza wykupienie firmy (często będącej na skraju bankructwa) przez silniejszego partnera [Pierścionek, PWN 1998, s.301]. Rozwój zewnętrzny może być realizowany poprzez: konsorcja, joint venture, alianse strategiczne, fuzje i akwizycje (przejęcia). (fragment tekstu)
Każdy rodzaj relacji marketingowych zawiera w sobie potencjalną siłę, która uaktywniona przyczyni się do rozwoju firmy. Zauważone i odpowiednio wykorzystane umożliwią reorganizację starych struktur i generowanie nowych form kontaktów interpersonalnych. Relacje, o które nikt nie zabiega, szybko wygasają, a jednym ze sposobów na podtrzymanie ich wpływu na poprawę konkurencyjności jest wykorzystanie zjawisk emergencji w kontekście tworzenia efektu synergii. Relacje marketingowe można potraktować jako niematerialne zasoby przedsiębiorstwa, przyczyniające się do zwiększania zysków. Dzięki podwyższeniu efektywności relacji marketingowych można uzyskać szybszy rozwój wszystkich dziedzin działalności każdego podmiotu gospodarującego.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Synergy as a Value Generation in Tourism
75%
Wartość w turystyce jest kategorią wynikową, pozostającą w relacji z wieloma czynnikami.Stąd też zarządzanie wartością mające na celu stymulowanie i kreowanie procesów wzrostu wartości nie może być postrzegane jako działanie jednorazowe lecz mające charakter ciągły. Jest to zbieżne z oczekiwaniami wszystkich interesariuszy regionalnej gospodarki turystycznej, którzy są zainteresowani stałym wzrostem wartości przedsiębiorstw turystycznych a w konsekwencji regionów turystycznych. Jednak aby proces wzrostu wartości postępował zgodnie z oczekiwaniami wszystkich zainteresowanych, powinien być poddany na stałe działaniu pozytywnych stymulatorów procesów zmian w regionalnej gospodarce turystycznej. W artykule sklasyfikowano podstawowe stymulantory, często nazywane nośnikami lub generatorami wartości (ang. value drivers) w turystyce oraz wyodrębniono jeden z nich którego wykorzystanie w procesie zarządzania Innowacyjnym Łańcuchu Wartości Turystyki (IŁWT) przyczynia się do poprawy efektywności funkcjonowania regionu turystycznego ukierunkowanego na wzrost szeroko rozumianej wartości w turystyce.(abstrakt autora)
Banki, poprzez dystrybucję usług ubezpieczeń życiowych w swoich placówkach, mają możliwość realizacji korzyści wynikających ze zjawiska synergii. Synergia jest to "takie zestawienie dwóch lub więcej elementów, by ich oddziaływanie (w przypadku osób działanie), dawało skutek większy, niż suma skutków wywołanych przez każdy z elementów oddzielnie". Jest ona również zwana "efektem 2+2=5". W przypadku podmiotów gospodarczych jej źródłami mogą być korzyści skali bądź korzyści zakresu. Źródeł efektów synergii można dopatrywać się w istnieniu elementów, które mogą być wspólnie użytkowane, np. wspólne korzystanie z kanałów dystrybucji, lepsze wykorzystanie środków produkcji, wzajemna eksploatacja zasobów.(fragment tekstu)
Do opisu procesu produkcyjnego zastosowano model oparty na wektorowej przestrzeni waluty, unormowanej klasą norm Minkowskiego. W wyniku unormowania tej przestrzeni równoważnymi normami otrzymano przestrzenie: ekonomiczną, ryzyka, wykonawcze i decyzyjną z metrykami zadanymi przez te normy należącymi do klasy metryk Minkowskiego. Każda z tych przestrzeni umożliwia analizę i ocenę zjawiska gospodarczego: przestrzeń ekonomiczna, w oparciu o własne założenia i dane rynkowe, umożliwia określenie planowanych wartości i wyznaczenie efektu ekonomicznego (mierzonego w pieniądzu), przestrzeń ryzyka, w oparciu o dane z przestrzeni ekonomicznej i dane rynkowe, przy wykorzystaniu analogii do przestrzeni fizycznej uwzględnia ryzyko i umożliwia wyznaczenie wielkości jakościowych w obiektach ryzyka, przestrzenie wykonawcze, w oparciu o dane z przestrzeni ryzyka i dane rynkowe, umożliwiają wybór najkorzystniejszych wariantów, przestrzeń decyzyjna, w oparciu o dane z przestrzeni wykonawczych, umożliwia podjęcie decyzji o wyborze najkorzystniejszego wariantu. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Synergizm idealizmu i realizmu epistemologicznego w zarządzaniu
75%
Zarządzanie, jako nauka ma charakter eklektyczny i wielopłaszczyznowy. Jak każda refleksja intelektualna nad otaczającym światem opiera się na pewnych racjonalnych zasadach myślenia. Z epistemologicznego punktu widzenia występuje ścieranie się w obszarze szeroko rozumianej nauki koncepcji idealistycznych i realistycznych. Artykuł jest próbą odniesienia tego zagadnienia do nauk o zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Clustering in the Wood Sector in Poland
75%
The aim of this publication is to characterize clusters of the wood sector compared to clusters and cluster initiatives in all economic areas in Poland taking into consideration the growing interest in such organizational structures in Poland and abroad. Based on information available from publications and Internet sources, an attempt at synthetic assessment of conditions conducive to the establishment and development of clusters was made. Additionally, main lines of cluster policy in the European Union and Poland and the effects of operation of such organizational structures have been presented.(original abstract)
|
|
nr 4
9-17
Mimo iż tematyka efektów synergii jest eksplorowana od dłuższego czasu, wiele wskazuje, iż zagadnienie to wciąż zyskuje na znaczeniu. Zjawisko synergii jest szczególnie ważne w obszarze problematyki: fuzji i przejęć, aliansów strategicznych oraz rozwoju nowych form organizacyjnych przedsiębiorstw. Efekty synergii najczęściej oceniane są z perspektywy operacyjnej, znacznie rzadziej z perspektywy strategicznej i strukturalnej. Celem artykułu jest zidentyfikowanie i usystematyzowanie najważniejszych perspektyw oceny efektów synergii w procesie analizy strategicznej. Zidentyfikowane perspektywy stanowią punkt wyjścia do opracowania kryteriów oceny efektów synergicznych, jak również stanowią jeden z komponentów nowej propozycji szerszego schematu analizy zasobów i oceny ich wartości strategicznej. Badanie ma charakter koncepcyjny i bazuje na analizie literatury dotyczącej metodyki analiz strategicznych i zarządzania strategicznego, ze szczególnym uwzględnieniem dotychczasowego dorobku nurtu RBV.(abstrakt oryginalny)
|
2006
|
nr 9
20-23
W artykule omówiono oczekiwane efekty synergii w strukturach kapitałowych znanych w polskiej gospodarce jako grupy kapitałowe. Synergia dotyczy potencjalnych dodatkowych korzyści, które są możliwe do uzyskania w momencie włączenia przedsiębiorstwa do nowej organizacji, niedostępnych natomiast dla firm działających niezależnie. Przeanalizowano trzy modele powstania grupy kapitałowej. Zwrócono uwagę, że w każdym z tych modeli potencjalne efekty synergii są różne, gdyż dotyczą różnych oczekiwań i celów, jakie towarzyszyły budowie tych organizacji.
14
Content available remote Balancing Pairs of Interfering Elements
75%
Wiele decyzji z różnych dziedzin musi uwzględniać wzajemne oddziaływanie dwóch czynników, które mogą ze sobą kolidować. Na przykład, w ujęciu rynkowym, na popyt na pewne aktywa może wpływać podaż innych aktywów, dając efekt synergiczny lub antagonistyczny. Podobnie dzieje się w sferze publicznej, gdzie dwie różne polityki gospodarcze mogą być ze sobą sprzeczne. Analogicznie, to samo można powiedzieć o lekach w medycynie lub weterynarii, nawozach w rolnictwie, diecie w zoo-technice i tak dalej. Gdy konieczne jest stosowanie takich czynników, czasami głównie interesuje nas jeden efekt, a nie drugi: na przykład, efekt/wpływ jednego czynnika może być dwukrotnie większy niż drugiego. W takich przypadkach ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielkość wpływu czynnika przy jego określonej ilości. Mając to na uwadze, zaproponowano model, który pomaga ustalić optymalne ilości dwóch czynników, które zakłócają się wzajemnie, przy uwzględnieniu minimalnych ilości każdego z nich. Zaprezentowana metoda znajduje rozwiązania dla ciągłej funkcji celu. Zaletą tego modelu jest to, że zapewnia bezpośredni, a nie iteracyjny, sposób rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12
76-88
Jedną z ważniejszych korzyści związanych z fuzją bądź przejęciem jest efekt synergii, polega on na tym, że nowy podmiot nie jest tylko sumą stron, lecz ujawniają się dodatkowe korzyści (zwiększenie skali wytwarzania, przy tych samych nakładach, obniżenie kosztów działalności). Z tym pojęciem jest związany efekt skali działania (np. rozszerzenie działalności kredytowej) najbardziej widoczny przy jednoczesnej komplementarności zasobów. Fuzja lub przejęcie może być też dobrą formą inwestowania. Też nabycia nowej, dobrej kadry zarządzającej. Bank może też pełnić rolę także doradcy przy tego typu transakcjach, dotyczy to głównie organizowania metody sfinansowania nabycia, oraz dostarczyciela kapitału.
Celem artykułu jest analiza zjawiska negatywnej synergii (dyssynergii) występującej w różnych obszarach funkcjonowania organizacji. Autorzy w pierwszej kolejności wyjaśnili zjawisko negatywnej synergii pod względem znaczeniowym. Omówiono przykłady występowania dyssynergii zidentyfikowane na podstawie literatury z zakresu zarządzania organizacjami. Wnioski z analizy zawierają próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o powstawanie systemowego zarządzania w różnych obszarach (dziedzinach) funkcjonowania organizacji w reakcji na zidentyfikowaną dyssynergię. W zakończeniu sformułowano kierunki dalszych badań nad tym zjawiskiem, w tym dotyczącą stosowania narzędzi pomiaru pozwalających dokonać diagnozy danego obszaru zarządzania pod kątem występowania negatywnej synergii(abstrakt oryginalny)
Research background: Interfunctional coordination (IFC) is a part of market orientation and at the same time an approach which helps to improve cooperation between different departments or functions in a company. Market orientation is an approach aimed at external and internal elements and activities leading to performance increase. Services offered by a manufacturer are activities complementing their products. Manufacturers can benefit from the service differentiation and use it to design alternative marketing strategies. Generally, IFC and services - contributes to higher positive effect on business performance. For this reason, it is interesting to know if synergy of IFC and services have a higher positive effect on business performance.Purpose of the article: This article aims to determine how IFC and services at manufacturing companies in the Czech Republic influence business performance. The research question is as follows: Does the synergy of IFC and services in companies producing electrical equipment and electronic components have a higher positive effect on business performance?Methods: Sixty SME's filled in a questionnaire to gather information about IFC and services. For measurement of correlation for two variables, Spearman's rank correlation coefficient was chosen. Regression analysis was used for measuring the synergy.Findings & Value added: The main finding shows that the synergy of the quantities observed has not been confirmed, although some of the following relations were approved such as a positive relationship between: a) some items of IFC and items of business performance, b) some items of services and items of business performance and c) items of IFC and items of services. The result of the paper shows further consequences of IFC and services in today's manufacturing companies. (original abstract)
|
|
nr 1
43-58
Synergia jest jedną z ważnych przesłanek tworzenia ugrupowań o strukturze holdingowej. Poziom uzyskiwanych efektów synergii związany jest m.in. ze sposobem zarządzania grupą kapitałową. W artykule dokonano oceny organizacji zarządzania grupą kapitałową w kontekście występowania potencjalnych efektów synergii. Zaprezentowane zostały również wyniki badań, które pokazują poziom integracji działań w polskich grupach kapitałowych, z uwzględnieniem ścieżek ich powstawania.
|
|
nr 1
9-25
W artykule omówiono pojęcie synergii oraz wskazano na możliwości wykorzystania tego zjawiska w realizacji odpowiedzialnych innowacji. Zaprezentowano pojęcie odpowiedzialnych innowacji i omówiono synergię procesów, wykorzystując m.in. dorobek logistyki. Przedstawiono pogląd, że tworzenie wiązki procesów z udziałem procesu legitymizacji można przyjąć jako ogólną zasadę w kreowaniu wartości dla wszystkich interesariuszy. Zaproponowano wykorzystanie synergicznego oddziaływania tandemu procesów: innowacyjnego oraz legitymizacji do realizacji odpowiedzialnych innowacji. Synergia tych procesów powinna prowadzić do wystąpienia efektywności, rozumianej jako efektywność ekonomiczna, społeczna i ekologiczna. Wskazano na rolę czynnika synergicznego jakim jest oddziaływanie interesariuszy. Ich oczekiwania powinny być spełniane w ramach tworzenia odpowiedzialnego biznesu. (abstrakt oryginalny)
Przyjmując konieczność uwzględnienia relacji w postępowaniu rynkowym przedsiębiorstw zorientowanych marketingowo, problemem do rozwiązania jest badanie charakteru oraz poziomu związków z innymi podmiotami rynku, a także ich wpływu na realizację funkcji marketingu w przedsiębiorstwie. Zauważalny jest brak ugruntowanych narzędzi pozwalających na syntetyczną ocenę tych związków i ich konsekwencji. W publikacji zwrócono uwagę na możliwość adaptacji metody refleksji strategicznej do badania i syntetycznej oceny relacji przedsiębiorstwa z podmiotami jego otoczenia, w kontekście realizacji funkcji marketingowej. Przedstawiono hipotetyczną sytuację zachodzących relacji, wskazując wybranych interesariuszy z przykładowymi oczekiwaniami oraz wybrane aktywa rynkowe przedsiębiorstwa, możliwe do wykorzystania w procesie zaspokajania ich oczekiwań. Zaprezentowano fragment analizy (metodą refleksji strategicznej), dla przedsiębiorstwa odzieżowego prowadzącego działalność na terenie Polski. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.