Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie metodyki budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury w sektorze kolejowym w Polsce. Na tle rozważań obejmujących wskaźniki koniunktury przedstawiono dotychczasowe próby syntetycznego ujęcia sektora kolejowego, przede wszystkim w zakresie liberalizacji i efektywności funkcjonowania dla poszczególnych krajów członkowskich UE. Zaproponowano obszary wchodzące w skład wskaźnika, wskazując na potrzebę osiągnięcia optimum między kompleksowością jego ujęcia a przydatnością dla podejmowania decyzji zarządczych na rynku transportu kolejowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiony został zbiór argumentów za korzystaniem z konfirmacyjnej analizy czynnikowej dla wielu grup przy tworzeniu wskaźników nastroju w badaniach koniunktury. Rzetelny pomiar, umożliwiający wiarygodne porównania średnich wartości wskaźnika między okresami wymaga zapewnienia zgodności pomiaru na każdym w trzech podstawowych poziomów - zgodność konfiguracji, zgodność skali i zgodność punktu referencyjnego (skalarnej). W artykule postawiono hipotezę, że jedynie zbiór pytań, które są spójne wewnętrznie, mogą stworzyć podstawę do konstrukcji wskaźnika nastroju. Pierwsza próba zweryfikowania tej hipotezy przeprowadzona została w oparciu o studium przypadku. Podjęto próbę stworzenia wskaźników nastroju w przemyśle przetwórczym na podstawie dwóch zbiorów pytań. Wyniki wskazują, że jedynie dla zmiennych tworzących konceptualną całość i odwołujących się do przyszłości, możliwa była estymacja modelu, w którym spełniony jest warunek częściowej zgodności pomiaru.(abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest prezentacja, analiza i ocena różnych wersji ogólnego wskaźnika koniunktury dla gospodarki polskiej o konstrukcji wzorowanej na metodologii UE, a opartego głównie na wynikach badań ankietowych IRG SGH, prowadzonych w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, handlu i sektorze gospodarstw domowych. W niektórych wariantach dane IRG zostały uzupełnione wskaźnikiem nastrojów konsumentów DEMOSKOP oraz indeksem giełdowym WIG. (fragment z tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiona została koncepcja syntetycznego wskaźnika koniunktury, opartego na danych dotyczących aktywności głównych sektorów gospodarki w przedziałach miesięcznych, opracowanego w ramach badań nad barometrami koniunktury dla gospodarki Polski. Równolegle w ramach tego samego projektu prowadzone są prace nad syntetycznym wskaźnikiem opartym na danych jakościowych (z badań ankietowych). Trzy alternatywne formuły wskaźnika, oznaczone symbolami GCI1, GCI2, GCI5, zostały obliczone dla okresu 1975-95 i stestowane za pomocą procedur X11-ARIMA i PAT, stosowanych do analizy cyklicznych wahań koniunktury w krajach OECD. Analizę wyników dotyczących dekompozycji szeregów na cztery komponenty: składnik nieregularny, sezonowy, cykliczny oraz trend, wraz z chronologią cyklicznych zmian koniunktury i charakterystyką amplitud, zawiera końcowa część opracowania. Została ona poprzedzona zwięzłą prezentacją narzędzi analizy oraz definicji stosowanych pojęć. W końcowej części opracowania możliwe było dokonanie porównania przedstawionych wskaźników syntetycznych ze wskaźnikiem PKB odtworzonym w przedziałach miesięcznych przez I. Kudrycką i R. Nilssona w badaniach nad barometrami koniunktury dla gospodarki polskiej, prowadzonych niezależnie od 1993 r. przy zastosowaniu analogicznych procedur analitycznych, lecz na odrębnym zbiorze danych. (fragment tekstu)
Treść referatu dotyczy analizy kształtowania się koniunktury gospodarczej w rolnictwie polskim, w latach 1993-2002. Podstawą badań jakościowych koniunktury była ankieta, której układ pozwolił na pozyskanie danych do obliczenia wskaźników koniunktury, ocenę związków gospodarstw z rynkiem, poznanie wysiłków inwestycyjnych gospodarstw, ustalenie stopnia wykorzystania przez rolników pomocy finansowej państwa oraz na poznanie stosunku rolników do idei zjednoczenia Polski z UE. Jakościowe badania koniunktury w rolnictwie, prowadzone od 1992 roku w Instytucie Rozwoju Gospodarczego SGH, pozwalają na stawianie hipotez i prognoz w czym wyraża się ich przydatność w poznawaniu rzeczywistości.
Celem poniższych rozważań jest ocena wartości poznawczych oraz formalnostatystycznych jakościowych wskaźników złożonych szacowanych w Polsce. Analiza empiryczna obejmuje szeregi czasowe indeksów klimatu oraz odczuć ekonomicznych, obliczonych dla przemysłu przetwórczego ogółem na podstawie wyników badań ankietowych prowadzonych przez Akademię Ekonomiczną w Poznaniu we współpracy z GUS. Analizowane tutaj wskaźniki klimatu dotyczą zarówno sytuacji gospodarczej ogółem, jak i poszczególnych elementów procesu gospodarowania, tj. popytu, produkcji i zobowiązań finansowych. Okres poddany analizie to VI 1992-IX 1995, a jego wybór był uwarunkowany względami formalnymi, związanymi z dostępem w pożądanych przekrojach cza-sowych i przestrzennych do porównywalnych danych empirycznych. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono koncepcję syntetycznego wskaźnika koniunktury dla gospodarki żywnościowej oraz empiryczną charakterystykę cyklicznych wahań aktywności gospodarczej w zakresie zaopatrzenia rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz rolnictwa w okresie od stycznia 1975 do grudnia 2002 roku. Zaprezentowano konstrukcję barometru koniunktury w gospodarce żywnościowej. Na tle wahań koniunkturalnych wskazano na praktyczne korzyści wynikające z własności prognostycznych wskaźników wyprzedzających.
Głównym celem artykułu była próba oceny koniunktury w rolnictwie w Polsce z uwzględnieniem wybranych metod. Wykorzystano dwie istniejące metody, tj. syntetyczny wskaźnik koniunktury SKWR stosowany przez IERiGŻ-PIB i wskaźnik koniunktury w rolnictwie SGH stosowany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Z przeprowadzonych badań wynika, że wskaźniki koniunktury rolnictwa SGH oraz SKWR są względem siebie komplementarne. Drugi z wymienionych może być barometrem (wskaźnikiem referencyjnym) w stosunku do pierwszego. Wyodrębnione cykle koniunkturalne w rolnictwie miały charakter asymetryczny. Faza wzrostowa była bardziej łagodna i długotrwała, z kolei spadkowa - gwałtowna i krótsza. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opisanie wykorzystania konstrukcji mierników syntetycznych do budowy regionalnego wskaźnika koniunktury gospodarczej. Obserwacja rzeczywistości gospodarczej pozwala na sformułowanie tezy, że współcześnie rośnie znaczenie regionów jako samodzielnych podmiotów gospodarczych i społecznych. Jest to również widoczne w realizacji polityki gospodarczej przez organizacje ponadnarodowe, jak Unia Europejska (UE). Dominacja regionów jako beneficjentów funduszy strukturalnych stanowi dowód podnoszenia rangi regionu w układzie administracyjnym i gospodarczym. Jednocześnie zaczęły narastać problemy towarzyszące koncepcji rozwoju endogenicznego. Głównym z nich jest nierównomierne tempo rozwoju gospodarczego poszczególnych obszarów, czego skutkiem jest postępująca dywergencja w tym zakresie. Próba skonstruowania instrumentu badawczego, jakim jest lokalny wskaźnik koniunktury, może być traktowana zarówno jako narzędzie monitorowania rozwoju, jak i rodzaj sygnału rynkowego mającego zwiększyć zaufanie miejscowych przedsiębiorców oraz potencjalnych inwestorów. W warunkach rosnących kompetencji władzy regionalnej wiedza na temat sytuacji gospodarczej regionu może stanowić punkt wyjścia do uruchomienia narzędzi polityki gospodarczej służącej do przeciwdziałania negatywnym zmianom koniunktury w ujęciu regionalnym. (fragment tekstu)
Giełdy towarowe, mimo stosunkowo krótkiej historii istnienia w Polsce, na trwałe wpisały się w polski rynek rolno-spożywczy. I choć rola giełdy jako instytucji rynkowej jest ostatnio często umniejszana, to zauważyć należy, iż podmioty rynku rolno-spożywczego chętnie z niej korzystają. Z badań przeprowadzonych przez Katedrę Badań Marketingowych wynika, iż co czwarta, co piąta firma tego sektora zawierała już transakcje na giełdach towarowych, a blisko co dziesiąta składała zlecenia (kupna lub sprzedaży), które jednak nie zostały zrealizowane. Ponadto ponad 40% firm zasięga informacji na giełdach oraz analizuje publikowane informacje giełdowe. W efekcie jedynie co trzecie przedsiębiorstwo rolno-spożywcze nie miało do tej pory jakiegokolwiek kontaktu z giełdą. Wyniki te pokazują zasadność istnienia instytucji giełdowej w strukturze polskiego rynku rolno-spożywczego. Pytaniem otwartym pozostaje jedynie, na ile giełdy towarowe oddają sytuację na całym rynku rolno-spożywczym, skoro realizują zaledwie niewielką część obrotów tego rynku. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a opinie na ten temat są podzielone. (fragment tekstu)
13
Content available remote The evolution of the balanced synthetic indicators
63%
Zbadana została ewolucja wskaźników syntetycznych. Obliczamy wartości wskaźników syntetycznych. W tym celu stworzona została macierz prawdopodobieństw przejścia. Celem niniejszej pracy jest przewidywanie wartości wskaźników syntetycznych na następny rok.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano analogie czasowe w konstrukcji barometrów koniunktury w gospodarce żywnościowej. Na tle wahań koniunkturalnych wskazano na praktyczne korzyści wynikające z własności prognostycznych wskaźników wyprzedzających. (oryg. streszcz.)
Economic growth has dominated development strategies and goals for many years, but prosperity encompasses more than that. In 2013, UN-Habitat proposed the City Prosperity Initiative (CPI) as a tool to quantify cities' prosperity and sustainable development. The CPI is accompanied by six essential components with 62 indicators associated with the urban settlement, incorporating productivity, infrastructure development, quality of life, social inclusion, environmental sustainability, and urban governance and legislation. The research aims to use the indicators of CPI and adopted the Full Permutation Polygon Synthetic Indicator method to measure and evaluate the level of prosperity of Da Nang City of Vietnam with data from 2004 to 2019. According to the findings of our study, the value of a synthetic indicator for the prosperity of Da Nang City increased, from 0.34 in 2004 to 0.36 in 2009, 0.43 in 2014, and 0.45 in 2019, which indicates a moderate level of wealth. On the one hand, Da Nang City has high levels of quality of life, equity and social inclusion, and urban governance and legislation. However, the city still has modest determinants of prosperity in terms of the environment, productivity and infrastructure. The Full Permutation Polygon Synthetic Indicator technique provides a comprehensive solution that illustrates the system integration idea. As a result, the proposed methodology offers a potential foundation for decision-making to promote sustainable urban development strategies and assess the effectiveness of these actions. (original abstract)
Jakościowe badania koniunktury są bardzo dobrym źródłem informacji badania koniunktury przedsiębiorstw. W ramach opracowania dokonana została próba oceny kondycji polskich przedsiębiorstw przemysłowych. W tym celu autorki wybrały wskaźniki, które charakteryzują w najbardziej syntetyczny sposób sytuację przedsiębiorstw i stanowią najważniejszy element kształtujący tę sytuację: wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury liczony jako średnia arytmetyczna z sald odpowiedzi uzyskiwanych na pytanie o bieżącą i przewidywaną ogólną sytuację gospodarczą przedsiębiorstwa, wskaźnik produkcji sprzedanej, wskaźnik sytuacji finansowej oraz bariery napotykane przy prowadzeniu działalności, w tym poziom popytu krajowego i zagranicznego.
Opracowanie jest próbą rozstrzygnięcia, który ze wskaźników, czy stosowany dotychczas w praktyce polskiej, czy stosowany w krajach UE daje pełniejszy obraz koniunktury w gospodarce. W referacie problem ten podjęto w doniesieniu do polskiego przemysłu sektora publicznego i prywatnego oraz dla przemysłu ogółem.
Opracowanie jest najnowszą edycją syntetycznych wskaźników koniunktury dla gospodarki polskiej, skonstruowanych przez autora na podstawie danych ilościowych zaczerpniętych ze statystyki gospodarczej oraz danych jakościowych pochodzących z badań ankietowych. Nawiązuje ono do wcześniejszych badań nad złożonymi wskaźnikami koniunktury, prowadzonych W instytucie Rozwoju Gospodarczego SGH w latach 1994-1999. Celem badań było opracowanie i testowanie zestawu złożonych wskaźników, opartych na danych ilościowych i jakościowych, które można wykorzystać w analizie ogólnego poziomu aktywności gospodarczej oraz w monitorowaniu aktualnych tendencji koniunktury.
W nawiązaniu do swojej wcześniejszej publikacji (Ogólny wskaźnik koniunktury dla gospodarki polskiej, "Ekonomista", 1996) autor aktualizuje i rozszerza analizę wahań obserwowanych w rozwoju polskiej gospodarki oraz przedstawia zestaw syntetycznych wskaźników, które mogą być użyteczne w ocenach bieżącej kondycji gospodarki i jej tendencji.
W artykule omówiono metody badań niektórych struktur gospodarczych, przedstawiono prognozy sytuacji gospodarczej za pomocą wybranych wskaźników syntetycznych. Omówiono zagadnienie badania cykliczności rozwoju polskiej gospodarki oraz przedstawiono niektóre aspekty badania rozwoju sektora przemysłowego gospodarki za pomocą wskaźników jakościowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.