Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System Pracowniczej Własności Udziałów (ESOP)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka skupia się na pozytywnych zjawiskach społecznych, które pojawiły się w kręgu oddziaływania Mondragonu. Mondragon to miasteczko w Kraju Basków, w którym po 1956 r. rozwinął się system własności pracowniczej. Przedstawia również rozwiązania, które mogą okazać się atrakcyjne dla polskiej gospodarki przechodzącej czas prywatyzacji majątku narodowego.
2
Content available remote Payout Policy and Employee Share Options
75%
Here are the major hypotheses on the repurchase-options relationship put forward and tested in empirical research, together with their brief description and paper references: - the substitution/managerial wealth hypothesis (option-influenced preference for repurchases over dividends; Kahle, 2002; Liljeblom and Pasternack, 2003); - agency hypothesis (option-induced earnings retention and payout adjustments; Weisbenner, 2000); - undo-dilution hypothesis (repurchases are related to dilutive characteristics of option plans (Weisbenner, 2000; Kahle, 2002; Bens et al., 2003; Lee and Alam, 2004); - option-funding hypothesis (repurchasing shares for reissue in option exercise; Kahle, 2002; Lee and Alam, 2004); - EPS management hypothesis (options influence managers to manage EPS to meet certain targets; Bens et al., 2003). (fragment of text)
Autor koncentruje się na tych zagadnieniach z problematyki rynku pracy, w których w szczególny sposób uwidacznia się konfliktowy aspekt relacji społeczno-ekonomicznych. Są to: prawo do pracy, swoboda kształtowania umów o pracę, płace, prawo do partycypacji pracowniczej.
Omówiono powstanie i rozwój własności pracowniczej w Stanach Zjednoczonych, gdzie dominują tzw. Plany Pracowniczej Własności Akcji - ESOP (Employee Share Ownership Plan). Wskazano podobieństwa rysujące się między koncepcją ESOP-ów a leasingiem pracowniczym - formą implementującą instytucje akcjonariatu pracowniczego w Polsce.
Celem artykułu jest wykazanie, jak uregulowania w sferze własności środków produkcji wpływają na efektywność gospodarowania. W oparciu o literaturę autor dokonuje przeglądu koncepcji własności. Charakterystyczne dla tych koncepcji jest nawiązywanie do klasycznego prawa rzymskiego i przekonanie, że prawo do posiadania jest jednym z praw naturalnych człowieka. Problem zmian własnościowych nabiera szczególnego znaczenia w dobie przekształceń własnościowych. Autor przedstawia propozycje przekształceń własnościowych. Dłużej zatrzymuje się nad kwestią akcjonariatu pracowniczego.
W artykule poddano analizie rozwiązania prawne przyjęte dla przeprowadzenia procesu prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce w aspekcie zabezpieczenia współuczestnictwa w nim pracowników tych przedsiębiorstw. Autor nawiązał do powojennych tradycji w partycypacji pracowniczej, przedstawił rozwiązania partycypacyjne we współczesnym kapitaliźmie (przed- i powojenne), wpływ partycypacji pracowniczej na system zbiorowych stosunków pracy, a także różne współczesne koncepcje prywatyzacyjne przed wprowadzeniem PPP i ewolucję reguł współuczestnictwa pracowników w procesie przekształceń.
Przedstawiono źródła koncepcji społecznej gospodarki rynkowej począwszy od jej pierwotnej wersji zapoczątkowanej w RFN w latach 1947-1948, poprzez francuskie i amerykańskie odmiany, koncepcje Kościoła a także pewne próby polskie po roku 1989. Następnie autor przedstawia praktyczne propozycje dla Polski, które mają zrównoważyć procesy komercjalizacji, deetatytzacji i prywatyzacji.
Celem artykułu jest ukazanie akcjonariatu pracowniczego jako jednej z właściwych obecnie form prywatyzacji polskiej gospodarki i przechodzenia do gospodarki rynkowej. Omówiono te rozwiązania ekonomiczno - prawne, które umożliwiają powstanie i rozwój własności pracowniczej w Polsce, a także jakie mogą być możliwości upowszechnienia i rozszerzenia jej rozmiarów. Autorka przeanalizowała również problematykę własności pracowniczej w Europie Zachodniej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.