Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System agencyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem niniejszego artykułu jest problematyka prawa agenta do informacji o należnej mu prowizji, jak również sposób ochrony tego uprawnienia agenta. Kwestie te unormowane są w art. 761 5 k.c., którego stosowanie budzi wątpliwości w praktyce. W niniejszym artykule omówiono te wątpliwości, proponując konkretne rozwiązania.(abstrakt oryginalny)
Dla części ajentów status podmiotu gospodarczego jest nęcący, ponieważ utożsamiają go z byciem "przedsiębiorcą", a więc osobą niezależną, która decyduje o swojej pracy i jest dobrze sytuowana. Inni ajenci z kolei rozumieją, że status podmiotu gospodarczego ma pełnić rolę przynęty i wiedzą, że nie oznacza on dla nich awansu społecznego, ale jest środkiem do obarczenia ajentów kosztami utrzymania sklepu, których nie można przerzucić na pracowników. Niezależnie od nastawienia, ajenci szybko adaptują się do warunków współpracy. W tym krótkim artykule nie rozwikłam tajemnicy Żabek i ich ekspansji. (...). Spróbuję jednak opisać, w jaki sposób ajenci, działając na trzech głównych polach: współpracy ze spółką, zarządzania kasjerkami oraz niepłacenia podatków, neutralizują rygorystyczne warunki współpracy i starają się przezwyciężać sprzeczności statusu ajenta, oraz na ile model systemu agencyjnego zdążył się rozprzestrzenić w polskiej gospodarce. (fragment tekstu)
Od 1.07.2021 r. wskutek nowelizacji Kodeksu spółek handlowych w polskim systemie prawnym funkcjonuje nowy typ spółki kapitałowej w postaci prostej spółki akcyjnej. Wprowadzając ją, ustawodawca zdecydował się na przyjęcie konstrukcji odpowiedzialności członków zarządu za złożenie fałszywych oświadczeń w przedmiocie wkładów na wzór podobnych unormowań w spółce z o.o. (por. art. 291 k.s.h.) i spółce akcyjnej (por. art. 479 k.s.h.). W doktrynie na gruncie odpowiednich regulacji prezentowane były opinie łączące tę odpowiedzialność z systemem ochrony kapitału zakładowego. Zważywszy, że w ujęciu modelowym prosta spółka akcyjna odchodzi od tradycyjnego paradygmatu ochrony wierzycieli na podstawie kapitału zakładowego, można się zastanawiać, czy art. 300123 k.s.h., statuujący odpowiedzialność w prostej spółce akcyjnej, nie został przeniesiony w sposób nieco mechaniczny, bez głębszej refleksji. Celem niniejszego artykułu jest w związku z tym zbadanie zasadności i celowości wprowadzenia przedmiotowej odpowiedzialności do regulacji prostej spółki akcyjnej oraz wyjaśnienie, jaka jest istota, charakter i funkcje tego przepisu wobec zastąpienia kapitału zakładowego kapitałem akcyjnym na gruncie prostej spółki akcyjnej.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zjawisko agencji w firmach rodzinnych
84%
Celem głównym artykułu jest identyfikacja i charakterystyka kosztów agencji, występujących w firmach rodzinny. Ponadto autrzy podejmują próbę charakterystyki firm rodzinnych oraz istoty teorii agencji i kosztów, które obejmuje. Celem empirycznym opracowania jest wskazanie zakresu i siły występowania kosztów agencji w praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw rodzinnych. Przy czym przyjęto hipotezę, iż przedsiębiorstwa rodzinne nie są wolne od kosztów agencji i mimo, iż niektóre występują w mniejszym nasileniu, aniżeli w pozostałych podmiotach, pojawiają się koszty agencji charakterystyczne wyłącznie dla firm rodzinnych. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę, że instytucje finansowe coraz częściej decydują się na tworzenie sieci na zasadzie franczyzy. Omówiono "Raport o franchisingu i systemach agencyjnych w Polsce 2006/2007" przygotowany przez firmę konsultingową PROFIT.
Celem glosy jest analiza stanowiska Sądu Najwyższego w kwestiach związanych z odpowiedzialnością del credere agenta, zwłaszcza stanowiska co do utraty prawa do prowizji z tytułu pośrednictwa jako postaci tej odpowiedzialności. W glosie zakwestionowano pogląd Sądu Najwyższego, zgodnie z którym odpowiedzialność agenta del credere może polegać na kompensującej poniesioną przez dającego zlecenie szkodę utracie prawa do prowizji. Wskazano, że wykluczenie możliwości ustanowienia zabezpieczania wierzytelności stanowiącego obejście unormowania odpowiedzialności del credere agenta jest trafne tylko w części, ze względu na brak de lege lata w semiimperatywnym art. 761 7 k.c. podstaw pozbawienia skuteczności zabezpieczeń prawa wekslowego. Podkreślono, że nie powinna być akceptowana odpowiedzialność agenta za wykonanie przez klienta zobowiązania względem dającego zlecenie poza ramami podlegającej ograniczeniom odpowiedzialności del credere, w tym nie powinna być akceptowana odpowiedzialność agenta za klienta w ramach odpowiedzialności ex contractu. Podtrzymano pogląd, że zawarcie umowy za pośrednictwem agenta stanowi tylko jedną z przesłanek prawa do prowizji i jako błędne oceniono twierdzenie zawarte w komentowanym wyroku, że "prowizja agenta co do zasady nie jest zależna od wykonania umowy przez klienta".(abstrakt oryginalny)
Omówiono amerykański system finansowania budownictwa mieszkaniowego. Jest to system agencyjny. Działają tam takie instytucje wtórnego rynku hipotecznego jak: Fannie Mae i Freddie Mac. Formalnie sprywatyzowane cieszą się licznymi przywilejami państwowymi i są traktowane w nierynkowy sposób. Postawiono pytanie, czy taki system znalazłby uznanie w Polsce.
Rozważania zawarte w artykule dotyczą problemu wiązania potrzeb i preferencji konsumentów z działalnością przedsiębiorstwa handlowego. Uważa się, że jak dotychczas przedsiębiorstwo handlowe cechuje się wyraźnymi brakami w zakresie bazy materialno-technicznej i zatrudnienia. Stąd też nie jest możliwe pełne zaspokojenie potrzeb nabywców. Na wspomnianą sytuację nakłada się niedostateczne zaopatrzenie rynku konsumpcyjnego. Mając na uwadze wspomniane problemy, postawiono równocześnie tezę, że przy rozwiązywaniu ich należy dążyć do sytuacji, w której aparat handlu dysponowałby taką bazą materialno-techniczną i zatrudnieniem, które mogłyby sprostać nagłym i nieoczekiwanym zmianom zapotrzebowania na określone artykuły. Pożądane byłoby równocześnie utrzymanie rezerwy zdolności usługowej aparatu handlu. Konieczne staje się także poszukiwanie nowych form zaopatrzenia rynku. Jedną z nich jest agencyjny system sprzedaży. Stąd też w artykule dokonano oceny poziomu świadczonych usług przez tę formę sprzedaży, w oparciu o badania ankietowe przeprowadzone wśród kierowników sklepów agencyjnych i nabywców. W rozważaniach dokonano charakterystyki badanej grupy agentów, zwracając uwagę na organizacyjno-techniczne warunki ich pracy. Przedstawiono także udogodnienia i trudności związane z zaopatrzeniem punktów agencyjnych. Kompleksowa analiza opinii agentów i konsumentów stanowiła podstawę do sformułowania wniosków dotyczących zalet i wad nowego systemu agencyjnego. (abstrakt oryginalny)
Dla tak wytrawnego i wyspecjalizowanego uczestnika rynku jak Grupa Ubezpieczeniowa Europa, dystrybuującej dotychczas ubezpieczenia niemal wyłącznie w formie grupowej, tzw. Rekomendacja U była niemal rewolucją. Przestawienie i pozostałych partnerów bankowych oraz ich własnej organizacji na tryb sprzedaży indywidualnej wydawało się także z pozoru zadaniem wręcz karkołomnym. Obecnie obawy ustąpiły na rzecz pewności, że w nowym rozdaniu tkwi jednak spory potencjał biznesowy. (abstrakt autora)
Banki w obliczu nakładanych na nie wymogów regulacyjnych rozpoczęły masowe przeorganizowywanie się z modelu oferowania ubezpieczeń grupowych na model agencyjny, w ramach którego klientom oferowane są produkty indywidualne. Tym samym każdy bank, który zdecydował się na utrzymanie sprzedaży ubezpieczeń i ich modyfikacji na model agencyjny, stanął przed dodatkowymi wyzwaniami, np. koniecznością poniesienia kosztów związanych ze zmianami w systemach IT lub renegocjacją umów z ubezpieczycielami. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.