Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System auditor
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor podjął w pracy zagadnienia dotyczące doboru i przygotowania kandydatów do pełnienia funkcji audytora jakości jako istotny czynnik wpływający na przebieg i wyniki procesu audytu. Opracował własny schemat postępowania w tym zakresie, podzielony na 10 etapów. Wyraźnie rozdzielił działania związane z przygotowaniem audytora od przygotowania audytora wiodącego. W każdym etapie zaprezentował działania konieczne dla jego właściwego przebiegu. Poddał analizie cały zaproponowany schemat działań. Zwrócił uwagę na zagrożenia pojawiające się na poszczególnych etapach oraz podał przykłady błędów popełnianych przez organizacje. Konkludując stwierdził, że dobór i przygotowanie kandydatów do pełnienia funkcji audytora ma bardzo duży wpływ na efekty ich pracy. Zatem organizacja, a szczególnie osobą zarządzająca procesem audytu bierze odpowiedzialność za podejmowane działania i wynikające z nich efekty. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Funkcje audytu wewnętrznego w opinii polskich audytorów
75%
W artykule przedstawiono wyniki badania opinii polskich audytorów wewnętrznych na temat funkcji audytu wewnętrznego. Badanie zostało przeprowadzone metodą sondażową z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety. Poglądy ankietowanych zostały skonfrontowane z rolą, jaką współcześnie wyznaczają audytowi wewnętrznemu Instytut Audytorów Wewnętrznych, badacze na świecie, a także polska ustawa o finansach publicznych. Badanie wykazało dość dużą zbieżność tego, jak rolę audytu wewnętrznego widzą badani audytorzy z funkcją, jaką powinien on pełnić współcześnie w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kierunku zmian w postrzeganiu roli biegłego rewidenta zarówno przez jednostki zobligowane do korzystania z jego usług, jak i przez zewnętrznych odbiorców sprawozdań finansowych. Ponadto opracowanie to wskazuje na funkcje, jakie pełni audytor, oraz na stopień odzwierciedlenia współpracy między nim a jednostkami gospodarczymi w całokształcie szeroko rozumianych decyzji ekonomicznych podejmowanych przez podmioty gospodarcze. Treść artykułu oparta będzie na analizie wyników badań ankietowych przeprowadzonych w roku 2008 i 2009, a także na analizie treści ustawy o biegłych rewidentach. W opracowaniu odzwierciedlenie znajdą także uwagi będące spostrzeżeniami, jakie pojawiły się podczas współpracy z osobami rewidującymi oraz podczas uczestnictwa w badaniach sprawozdań finansowych. (fragment tekstu)
System jakości wymaga "pielęgnacji". Wszelkie działania mające na celu poprawę i doskonalenie systemu zarządzania jakością są dokonywane przez osoby pełniące określone organizacyjne role. W artykule omówiono funkcje audytora jakości.
Artykuł dotyczy problematyki doskonalenia organizacji i ma charakter teoretyczno-empiryczny. Jego celem było ukazanie audytu jakości jako instrumentu zarządzania przyczyniającego się do usprawniania funkcjonowania przedsiębiorstwa. W części teoretycznej przedstawiono współczesne znaczenie audytu, przedstawiono jego cele, funkcje i rodzaje. W drugiej części - empirycznej, na podstawie wyników z przeprowadzonego badania własnego rozpoznano, że audyt jakości identyfikuje słabości organizacji, a tym samym wskazuje obszary, które powinny lub mogą być doskonalone. Dodatkowo, na podstawie uzyskanych wyników należy stwierdzić, że zwiększenie wiedzy pracowników odpowiedzialnych za system zarządzania jakością przyczyniłoby się do ograniczenia barier wpływających na skuteczną realizację audytu oraz maksymalizowałoby efekty uzyskiwane z tegoż badania. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Możliwości audytu systemowego sektora bankowego w Polsce
63%
Rozważono możliwości jakie daje audyt sektora bankowego w przypadku wykorzystania podejścia systemowego. Przedstawiono różnorodność sektora bankowego w Polsce i jego powiązania z europejskim systemem bankowym. Opisano istniejące mechanizmy audytu, kontroli i nadzoru sektora bankowego. Omówiono problemy wynikające z braku powiązań między nimi i wymiany informacji. Zaproponowano rozwiązanie oparte o podejście systemowe. Przedstawiono wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
Wraz z dynamicznym rozwojem rynku finansowego funkcjonowanie rynku usług audytorskich wymaga ciągłej obserwacji i analizy. Zapewnienie wysokiej jakości usług rewizji finansowej ma decydujący wpływ na zapewnienie uczestnikom rynku finansowego rzetelnej informacji, niezbędnej w podejmowaniu racjonalnych decyzji ekonomicznych. (...)Celem opracowania jest prezentacja wybranych elementów organizacyjno-prawnych wpływających na kształt rynku usług audytorskich, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu usług świadczonych przez firmy audytorskie, możliwości swobodnego kształtowania ich struktury właścicielskiej, a także roli i miejsca organu nadzoru nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi w strukturze administracji publicznej. (fragment tekstu)
Nowelizacja norm ISO 9000 stawia nowe szczególne wymagania dla auditorów. Omówiono kolejno rolę i stawiane wymagania dla auditorów wewnętrznych i zewnętrznych.
Wymagania stawiane wobec audytora systemu jakości
Przeanalizowano w artykule metody pracy stosowane przez audytorów. Zwrócono szczególną uwagę na niekorzystne sytuacje, które stanowią utrudnienie w pracy audytora. Przedstawiono również możliwości ich łagodzenia lub rozwiązywania.
Podstawowym zadaniem audytorów jest badanie sprawozdań finansowych, jednakże zmiany jakie zachodzą w środowisku gospodarczym, sprawiają, że zakres świadczonych przez nich usług systematycznie się poszerza i nie ogranicza się tylko do badania sprawozdań. Coraz bardziej zawiłe przepisy w zakresie praw podatkowego, finansowego itp. sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na usługi doradcze. Audytorzy starają się wykazywać dużą elastyczność w dostosowywaniu się do potrzeb klientów. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otwiera polski rynek usług audytorskich dla mniejszych firm europejskich. Rosnąca liczba podmiotów oferujących usługi audytorskie przy zmniejszającej się liczbie podmiotów podlegających badaniu spowoduje zaostrzenie konkurencji na tym rynku i konieczność poszukiwania dodatkowych źródeł dochodów. Polskie przepisy umożliwiają biegłym rewidentom świadczenie dodatkowych usług zarówno o charakterze poświadczającym, jak i niepoświadczającym. Niektóre z usług dodatkowych są zarezerwowane tyko dla grupy biegłych rewidentów, np. przegląd sprawozdań finansowych, badanie sprawozdania wyborczego, badanie rachunkowości i działalności spółki z o.o. Inne mogą być wykonywane również przez osoby nie będące audytorami, np. doradztwo podatkowe, usługowe prowadzenie ksiąg, przeprowadzanie postępowania likwidacyjnego. Można przewidywać, że część usług świadczonych przez biegłych rewidentów nie będzie w przyszłości tak ściśle jak dzisiaj związana z badaniem sprawozdań finansowych, ale obejmie swoim zakresem również sprawozdawczość i atestację sprawozdań dotyczących społeczno-etycznego wymiaru działalności firm oraz wpływu ich działalności na środowisko naturalne. Jak pokazują doświadczenia międzynarodowe, niekontrolowana dywersyfikacja usług audytorskich na szeroką skalę nie tylko wzbudza wiele kontrowersji, ale często prowadzi również do tragedii. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie wybranych metodyk wykorzystywanych do audytu systemów informatycznych, stosowanych na całym świecie przez firmy zajmujące się bezpieczeństwem związanym z technologiami informatycznymi. Każda z metodyk jest wynikiem inicjatywy znanych stowarzyszeń i instytutów, takich jak Stowarzyszenie do Spraw Audytu i Kontroli Systemów Informatycznych ISACA, IT Govemance Institute czy też organizację ISECOM (Institute for Security and Open Méthodologies) i powstała dzięki zebraniu najlepszych zaleceń wynikających z praktyki. Na podstawie przeglądu metodyk stosowanych w audycie systemów informatycznych za najbardziej rozpowszechnione uznaje się metodyki: COBIT, OSSTM, TISM. (fragment tekstu)
13
Content available remote Audyt wewnętrzny w doskonaleniu systemu zarządzania jakością
63%
Systemowe ujęcie działań ukierunkowanych na zagwarantowanie powtarzalnej jakości procesów i wyrobów w przedsiębiorstwie może być zorganizowane przy spełnieniu wymagań zawartych w normach ISO serii 9000. Jednym z tych wymagań jest przeprowadzanie audytów jakości. Rola zarówno audytu wewnętrznego, jak i również audytora jest niezwykle ważnym aspektem w doskonaleniu Systemu Zarządzania Jakością w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie poprawy jakości produkowanych wyrobów. W rozumieniu norm ISO serii 9000 audyt jest zasadniczym środkiem w zarządzaniu, umożliwia weryfikację stopnia wdrożenia założeń systemu jakości, oraz efektywnie pomaga w osiąganiu celów jakościowych. Z kolei o skuteczności przeprowadzania audytów decyduje przede wszystkim rola audytora, a konkretnie jego efektywność w przeprowadzaniu audytów. W artykule zostaną przedstawione wymagania stawiane przez normy ISO serii 9000 audytom i audytorom wewnętrznym oraz zostanie zaprezentowana ocena audyt wewnętrznego dokonana przez pracowników pracujących w przedsiębiorstwie produkującym opakowania. (abstrakt oryginalny)
We współczesnych warunkach funkcjonowania gospodarki rynkowej sprawą główną jest właściwa ocena osiąganych rezultatów przez podmioty gospodarcze. Informacje charakteryzujące dotychczasowe dokonania jednostek są istotne nie tylko dla osób zarządzających jednostkami czy właścicieli tych podmiotów, ale również dla innych uczestników rynku, takich jak: inwestorzy, wierzyciele, kontrahenci, instytucje fiskalne i rządowe. Okresowe pomiary posiadanych zasobów i wypracowywanych rezultatów finansowych, jak również monitorowanie wyników prowadzonej działalności gospodarczej pozwalają na obiektywną ocenę wcześniej podjętych decyzji oraz analizę prospektywną. Informacja finansowa jest więc podstawą racjonalnego zarządzania i ze zrozumiałych względów wiarygodność i użyteczność źródeł tych informacji są szczególnie ważne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.