Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 748

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System bankowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Od momentu uzyskania niepodległości Ukraina przeprowadza transformację gospodarczą w kierunku wolnego rynku. Jedną z ważnych reform gospodarczych, które zostały przeprowadzone na Ukrainie, było stworzenie dwupoziomowego systemu bankowego. Pierwsze etapy rozwoju systemu bankowego Ukrainy odbywały się na tle pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Negatywny wpływ na całą gospodarkę Ukrainy, a w tym i na system bankowy, miało prowadzenie przez rząd Ukrainy poszukiwań tzw. trzeciej drogi w polityce gospodarczej. Wielkie znaczenie dla rozwoju systemu bankowego miały też dwie reformy pieniężne: w 1992 r. oraz 1996 r. Obecny system finansowy Ukrainy, którego ważnym ogniwem jest system bankowy, można określić jako system finansowy typu reńskiego (niemiecko-japońskiego).
W artykule omówiono proces prywatyzacji banków wschodnioniemieckich w latach 1990-1995
Omawianymi zagadnieniami w artykule są: właściwości systemu bankowego w Polsce przed 1989 r., ewolucja systemu bankowego po roku 1989 i pozostałości poprzedniego ustroju, istota i zadania systemu bankowego w gospodarce rynkowej, determinanty przekształceń polskiego systemu bankowego, instytucje bankowe - ich pozycja w systemie i wzajemne relacje, kierunki i postulaty rozwojowe systemu bankowego w Polsce.
Artykuł poświęcony jest informatycznym systemom bankowym, które stanowią istotne narzędzie działalności operacyjnej każdego banku, zarówno w walce konkurencyjnej jak i w usprawnianiu zarządzania.
Przedmiotem artykułu jest ocena transformacji systemu bankowego w Polsce. Z perspektywy ponad dwudziestu lat doświadczeń Autor krytycznie ocenia realizowany proces zmian w tym sektorze gospodarki. W ocenie Autora przyczyną tego stanu rzeczy jest słabość instytucji państwa. Sugeruje on, że należy dążyć do zwiększenia udziału kapitału polskiego na rynku bankowym, wykorzystując w tym celu potencjał jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i banków spółdzielczych. (abstrakt oryginalny)
Oferta bankowa jest mocno rozbudowana. Konkurencja między bankami w walce o pozyskanie klienta sprawia, że oferują one coraz to nowsze produkty, przystosowane do indywidualnych potrzeb miasta. Coraz częściej na wybór banku wpływa nie lokalizacja, lecz kondycja kapitałowa, ceny, jakość oferowanych usług czy konkurencyjne oprocentowanie. Miasta często decydują się na współpracę z kilkoma bankami. Pozytywna kooperacja między władzami samorządowymi a bankami może przyczynić się niewątpliwie do poprawy jakości zarządzania gospodarką finansową miasta. Możliwe jest to jednak tylko wówczas, gdy wyspecjalizowana kadra, zarówno w urzędzie miasta, jak i w banku, będzie umiała zidentyfikować potrzeby miasta i w efektywny sposób dostosować do nich ofertę banku. (fragment tekstu)
Przedstawiono podstawowe kryteria wyboru systemu do obsługi banków, trudności i ryzyka jakie się z tym wyborem wiążą. Poruszono również zagadnienie modyfikowalności systemu bankowego.
Zostanie powołany Generalny Inspektor Informacji Finansowej przy Ministerstwie Finansów. Będzie on gromadził informacje o większych transakcjach i będzie sprawdzał te, które są podejrzane. Problem dotyczy zjawiska prania brudnych pieniędzy.
Celem niniejszego artykułu jest analiza ilościowa i jakościowa spełnienia wymogów finansowych i niefinansowych wynikających z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/49/UE z dnia 16.04.2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Dodatkowo artykuł zawiera punkt odniesienia w postaci charakterystyk systemów w okresie sprzed reformy, tj. na koniec 2013 r. W artykule dążono do relatywnie szerokiej prezentacji wybranego problemu badawczego. Wykorzystano dane empiryczne, raporty i opinie pochodzące m.in. z Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, Banku Światowego, Parlamentu Europejskiego oraz krajowego i zagranicznych organów właściwych do zarządzania systemem gwarantowania depozytów. (abstrakt oryginalny)
Kontrowersje wokół upadłości czeskiego banku kredytowego i głębokiego kryzysu Agrobanku odsłoniły upolitycznienie i słabości systemu finansowego w Czechach. Kreditni Banka jest 7 już w tym roku, a 11 od roku 1994 bankiem, który zawiesza swoją działalność.
11
Content available remote Bankowość cienia na rynku europejskim
80%
W międzynarodowej ocenie shadow banking było wskazane jako zjawisko powstałe poza systemem bankowym, które w swoich rozmiarach znacząco przekracza bankowość uregulowaną, a tym samym stanowi zagrożenie dla stabilności systemu finansowego. Aktywa shadow bankingu w USA dwukrotnie przekroczyły aktywa sektora bankowego, a w Europie stanowiły 30% rynku. Ze względu na rozmiar, ale też brak unormowania prawnego, shadow banking uznano za jedną z podstawowych przyczyn ostatniego kryzysu finansowego, a regulatorzy wskazywali na konieczność jego ograniczania. W niniejszym opracowaniu podjęto się próby wykazania, w przeciwieństwie do głównego nurtu debaty dotyczącej shadow bankingu, że jest to integralna i potrzebna część systemu bankowego. Na podstawie analizy działań EBC w celu przeciwdziałania kryzysowi starano się także wykazać, że to właśnie narzędzia i instytucje shadow bankingu będą w przyszłości wspierać rozwój akcji kredytowej w Europie, a tym samym przyczynią się do rozwoju gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii informatycznych uznawany jest za jedną z najważniejszych sił decydujących o kształcie współczesnych systemów bankowych. W artykule przeanalizowano szwedzki system bankowy. Podstawowy przedmiot badania stanowiły: czynniki determinujące rozwój bankowości elektronicznej w Szwecji, kierunki adaptacji rozwiązań teleinformatycznych w funkcjonowaniu banków oraz ich konsekwencje dla szwedzkiego sektora bankowego.
Wydarzenia historyczne wpływają zwykle ewolucyjnie na zachowania i postawy ludzi, niektóre zaś zmieniają je radykalnie. Na gruncie doświadczeń jest wysoce prawdopodobne, że kryzys finansowy - zapoczątkowany w USA w 2007 roku - spowoduje zmiany radykalne. Kształtuje się bowiem opinia, pomijając ocenę jej prawdziwości, że załamanie na giełdach i bankructwa instytucji finansowych to wynik zarówno chciwości i nieuczciwości, jak i niekompetencji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemu finansowego. W Europie skala szkód finansowych i społecznych w następstwie kryzysu finansowego wydaje się mniejsza niż w USA, choć są przykłady stwarzające podstawy do poderwania zaufania do instytucji finansowych, w tym także banków, do radykalizacji postaw obywatelskich i gwałtownej utraty prestiżu zawodowego finansistów. Obywateli bulwersują zwłaszcza wypłaty bonusów, które na tle bilionowych szkód wyrządzonych przez bankowość inwestycyjną są wprawdzie nieznaczne, ale odzwierciedlają chciwość, nieroztropność i brak wstydu osób, które do niedawna uważano za elitę globalnej gospodarki. (fragment tekstu)
Internacjonalizacja systemów bankowych nie jest zjawiskiem nowym. Rozpoczęła się już w XIX wieku, przybierając na sile w latach sześćdziesiątych XX wieku. Internacjonalizacja sprzężona z procesami globalizacji przyniosła wiele zmian w funkcjonowaniu systemów bankowych. Banki uczestniczące w internacjonalizacji przekształciły się w banki wielonarodowe, prowadzące działalność na skalę międzynarodową. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest typologia szwajcarskiego systemu bankowego. Identyfikując grupy bankowe funkcjonujące w Szwajcarii, Autor zwraca uwagę na wysokie możliwości przyciągania pieniądza transgranicznego i rodzimego przez system bankowy. Szczególną uwagę Autor poświęca funkcjonowaniu banków kantonalnych i ich znaczeniu w obsłudze pieniądza publicznego(abstrakt oryginalny)
Rozważania, dotyczące nowej sytuacji, w której znajdzie się rodzimy system bankowy po przystąpieniu do Unii Europejskiej, i związanych z tym plusów i minusów, wynikają z faktu, iż kwestia owego przystąpienia została przesądzona.
17
Content available remote Ustawa o NBP w świetle kryzysu finansowego w Polsce
80%
Kierunek harmonizacji w polskim prawie bankowym został niejako narzucony poprzez konieczność dostosowania tegoż prawa do standardów Unii Europejskiej. Przejawia się on w przestrzeganiu ustalonych i akcepowanych zasad funkcjonowania banków, systemu bankowego i całego rynku finansowego, które ustalane są przez Komisję Europejską, Parlament Europej- ski, Radę Europejską oraz Europejski Bank Centralny. (fragment tekstu)
Dokonano analizy specyficznych elementów funkcjonowania systemu bankowego w USA i Japonii, opisując mechanizmy prowadzonej w tych krajach polityki pieniężnej.
Celem artykułu jest określenie udziału Deutsche Bundesbanku w regulowaniu płynności Eurosystemu i ustalenie, jakie pozycje bilansu skonsolidowanego niemieckiego systemu bankowego i Eurosystemu przyczyniały się do zmiany tego udziału oraz wskazanie, jakie następstwa z tego wyniknęły dla regulowania płynności Eurosystemu i polskiego systemu bankowego. (fragment artykułu)
Scharakteryzowano brazylijski system bankowy i jego sytuację w latach 90-siątych. Omówiono program restrukturyzacji banków prywatnych i państwowych. Przedstawiono programy zachęt do restrukturyzacji i wzmocnienia krajowego systemu finansowego o nazwach PROER (Program of Incentives to the Restructuring and Strenghtenieng of the National Financial System), PROES (Program of Incentives to the Reduction of the State-Level Public Sector in the Bank Activity) oraz PROEF (Program for Strengthening of the Federal Financial Institutions). Wprowadzenie programów przyczyniło się do znacznych zmian w strukturze własnościowej sektora bankowego Brazylii.
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.