Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System doradczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Obecnie zebranie wszelkich informacji w spójnej i zrozumiałej formie nie sprawia problemów. Odpowiednio zredagowane i dobrane pojęcia mogą tworzyć skomplikowaną, a zarazem dokładną pod danym względem tematycznym bazę wiedzy. Baza taka ma ułatwić sposób rozwiązania danego problemu związanego między innymi z regeneracją elementów maszyn. Tak utworzony system, którego podstawą staje się uprzednio zbudowana baza wiedzy, przyspiesza wyszukiwanie informacji usprawniając tym samym eksploatację danego elementu. Baza wiedzy oparta na zestawieniu danych dotyczących sprzętu, materiałów regeneracyjnych i poszczególnych metod regeneracji staje się podstawą systemu doradczego. System ten wykorzystany w przemyśle może pozwolić poszczególnym jednostkom na utrzymanie maszyny w stanie zdatności. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie oceny stanu obiektów technicznych nabiera szczególnego znaczenia głównie w fazie eksploatacji, ze względu na uwarunkowania ekonomiczne i ekologiczne. Stosowane obecnie urządzenia diagnozujące stan obiektów, takich jak pojazdy samochodowe, ograniczają się jedynie do pomiarów. Sprawy znacznie się komplikują, jeżeli chodzi o stan, w jakim był obiekt przed np. wypadkiem lub, jaka jest prognoza, co do dalszej jego eksploatacji. W artykule omówiono problematykę tworzenia systemu doradczego dla potrzeb technik wirtualnych w badaniu stanu maszyn. (abstrakt oryginalny)
W Katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Śląskiej w Gliwicach, w ramach projektu KBN nr 8T11F 02009 pt. "Aktywizacja wiedzy dla potrzeb diagnostyki technicznej" były prowadzone badania nad rozwojem m.in. oprogramowania do pozyskiwania wiedzy dla diagnostycznych systemów doradczych.Jednym z kierunków tych badań było opracowanie "formularza - edytora elektronicznego" do pozyskiwania reguł empirycznych od specjalistów z zakresu diagnostyki technicznej wybranych grup maszyn. W wyniku powyższych badań powstał m.in. "formularz - edytor elektroniczny" (nazwany EMPREG). Zostanie on omówiony w referacie - szczególnie pod względem budowy i możliwości praktycznego zastosowania. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest ocena realizacji funkcji doradczej w zadaniach audytu wewnętrznego. Metodologia badania - Wykorzystano wyniki badań ankietowych instytutów audytu wewnętrznego i firmy audytorskiej. Wynik - Według przeprowadzonych badań naukowych w zadaniach audytowych ankietowani wymieniają czynności doradcze dla kierownictwa jednostek. Oryginalność/wartość - Dzięki publikacjom zagranicznym uzyskano informacje o rankingu czynności audytowych. Zagraniczni audytorzy korzystają z kontaktów w ramach instytutów audytu wewnętrznego oraz większych możliwości finansowych przy badaniach ankietowych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Changes in Agricultural Advisory Services in Poland After Accesion to the EU
75%
Głównym celem artykułu jest analiza i ocena zmian w doradztwie rolniczym w Polsce, po akcesji do Unii Europejskiej. Najważniejszą zmianą, spowodowaną ustawą o jednostkach doradztwa rolniczego z dnia 22.10.2004 r. było uzyskanie osobowości prawnej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR) i 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz możliwość pobierania opłat przez doradców za wybrane usługi doradcze. Ta ustawa była zmieniana w badanym okresie trzykrotnie. Zmiany dotyczyły głównie podporządkowania ODR, najpierw od wojewodów do sejmików województw, potem do zarządów województw, a ostatnio do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz sposobu finansowania ODR. Obecnie w strukturze doradztwa rolniczego w Polsce istnieją dwie główne jednostki organizacyjne, tj. CDR odpowiedzialny za szkolenie doradców i 16 ODR odpowiedzialnych za doradztwo na rzecz gospodarstw rolnych i rozwoju obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Ewolucja systemu doradztwa rolniczego Unii Europejskiej ostatniej dekady
75%
Współczesne systemy doradztwa rolniczego krajów Unii Europejskiej ukształtowały ewolucyjne przemiany i przekształcenia instytucjonalne dokonane w ostatnich dziesięcioleciach. Ewolucja systemu doradztwa rolniczego miała indywidualny przebieg w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, co spowodowało ukształtowanie różnych form systemu doradztwa - od państwowego, przez półpaństwowy, aż do prywatnego. Zmiany te z jednej strony były odpowiedzią na potrzeby rolników, z drugiej zaś wynikały ze specyfiki i możliwości budżetowych danego kraju. W ogólnym ujęciu, doradztwo jest działalnością zmierzającą do optymalnego rozwiązywania rodzących się problemów. Doradztwo (ang. extension or advisory) wiąże się z czynnością praktyczną - doradzaniem, które jest zdarzeniem społecznym polegającym na doraźnym działaniu udoskonalającym zachowanie jednostek lub grup, przez udział doradzającego (doradcy) w rozwiązywaniu problemów osób, którym się doradza, problemów dostrzeżonych nie tyle przez te osoby lub grupy, ile przez doradzającego.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest podkreślenie znaczenia instytucji doradczych w rolnictwie. W zakres doradztwa rolniczego wchodzi doradztwo technologiczne, ekonomiczne, marketingowe, finansowe oraz doradztwo w zakresie opracowywania regionalnych lub lokalnych strategii i programów rozwoju. Zdaniem autorów rola doradztwa, zarówno państwowego jak i lokalnego powinna być zgodna ze strategią rozwoju obszarów wiejskich wyznaczoną przez rząd.
W artykule zdefiniowano i przedstawiono istotę doradztwa. Szczególną uwagę poświęcono doradztwu organizacyjnemu, definiowanemu jako usługi zlecone przez daną organizację i wykonane przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, które pomagają zleceniodawcy zidentyfikować problemy organizacyjne. Doradztwo organizacyjne omówiono według kryterium umiejscowienia doradcy, przedmiotu prac doradczych oraz metodycznego.
Cel - Identyfikacja zagrożeń w absorbcji zewnętrznych źródeł finansowania, a w tym środków Unii Europejskiej w perspektywie lat 2014-2020 w realizacji przedsięwzięć twardych i miękkich poprawiających jakość życia społeczności lokalnej. Metodologia badania - Wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury i pozostałych źródeł, analizę ryzyka oraz case study wybranego powiatu. Wynik - Przeprowadzone badanie pozwoliło potwierdzić rosnące znaczenie funkcji doradczej audytu wewnętrznego oraz istniejące zagrożenia w absorpcji środków Unii Europejskiej przez samorządy i ich determinanty. W konkluzji uzasadniono i potwierdzono potrzebę rozszerzenia katalogu wyłączeń przy obliczaniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Oryginalność/wartość - Zaproponowanie i uzasadnienie - w wyniku realizacji funkcji doradczej audytu wewnętrznego - rozszerzenia katalogu wyłączeń uwzględnianych przy obliczaniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia, mających wpływ na eliminację bariery absorpcji środków Unii Europejskiej oraz poprawę gospodarnego działania na rzecz społeczności lokalnej bez zwiększania zadłużenia.(abstrakt oryginalny)
Program "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych" realizowany jest na obszarze województwa podkarpackiego i lubelskiego. Projekt ten obejmuje zestaw działań i narzędzi zapobiegających powstawaniu bezrobocia. Jest to zestaw działań mniej kosztowny społecznie i bardziej efektywny od wspomagania ludzi, którzy już są bezrobotni. Świadczy to o innowacyjności programu. Innowacyjność ta polega na koncentracji na działaniach mających na celu utrzymanie miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz zapewnieniu ciągłości ich funkcjonowania. Działania te w dużej mierze polegają na dostarczeniu kierownictwu małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) kompleksowej wiedzy na temat zewnętrznych czynników oddziałujących na ich przedsiębiorstwo oraz najnowszych metod zarządzania firmą. Ta wiedza jest przekazywana przez grupę wyspecjalizowanych doradców przez cały czas trwania programu.(fragment tekstu)
Coraz częściej na stronach internetowych firm można spotkać różnego rodzaju wirtualnych doradców. Dzięki awatarom komunikacja staje się coraz bardziej uproszczona, a jednocześnie skuteczniejsza. Jednak, by takie rozwiązanie przyniosło firmie korzyści, warto pamiętać o kilku zasadach. (abstrakt oryginalny)
Francuska metoda edukacyjna w doradztwie zawodowym została zaprezentowana w 1995 r. przez francuskich ekspertów wybranej grupie polskich doradców. Koncepcja ta, której głównym założeniem jest usytuowanie podmiotu w centrum jego doświadczenia została zalecona już przez Departament Poradnictwa Zawodowego KUP jako jedna z dwóch podstawowych metod (obok metody duńskiej) zajęć grupowych z osobami bezrobotnymi.
Niedostosowanie polskiego systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy powoduje konieczność uskutecznienia szeregu działań mających na celu poprawę tej sytuacji. Dużą rolę do odegrania mają tutaj partnerzy społeczni, np. organizacje pracodawców czy związki zawodowe.
Cel - Wdrożenie czynności doradczych audytu wewnętrznego w obszarze przygotowań policji do zabezpieczenia finału regat The Tall Ships Races 2017. Metodologia badania - Zastosowano metodę mapy ryzyka w audycie wewnętrznym dla identyfikacji potrzeb i diagnozowania ryzyka na bazie zebranych danych od kadry kierowniczej oraz wyznaczonych do zabezpieczenia uczestników wydarzeń specjalnych. Wynik - Na podstawie analizy przeprowadzonej z wykorzystaniem mapy ryzyka uzyskano informację o potencjalnych rodzajach ryzyka i ich wpływie na organizację zabezpieczenia imprezy masowej. Ponadto zaprezentowano kierunki rekomendacji czynności doradczych. Oryginalność/wartość - Materiał badawczy pozwolił na obiektywne i niezależne zapoznanie się z zagadnieniem oraz wyciągnięcie merytorycznych wniosków dotyczących wdrożenia czynności doradczych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi analizę polskiego rynku doradztwa finansowego dla osób fizycznych. Autorzy przybliżają skalę rynku w liczbach, historię tego sektora w Polsce, czynniki wpływające na jakość usług finansowych oraz możliwości dalszego rozwoju branży. Autorzy wspominają także o wpływie globalnego kryzysu finansowego na opisywany sektor i nowych wymogach, jakie w związku z kryzysem są rynkowi stawiane.
W niniejszym opracowaniu zawarte są informacje o działaniach zespołu doradczego w przedsiębiorstwach poddanych analizie w etapie pilotażu, który zakończył się 30 czerwca 2006 r. Uwzględnione zostały w nim najważniejsze, z punktu widzenia pracy doradcy i beneficjenta ostatecznego jakim jest przedsiębiorstwo, elementy. Opracowanie zawiera opis celów działalności doradczej, krótką charakterystykę analizowanych przedsiębiorstw z uwzględnieniem formy prawnej prowadzonej działalności i sytuacji kadrowej oraz wskazanie zasadniczych problemów wraz ze sposobami działań usprawniających w badanych przedsiębiorstwach.(fragment tekstu)
Przedmiotem zainteresowania autora była rola służb doradczych ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) w ewoluującym systemie upowszechnieniowo-doradczym. Celem natomiast próba określenia misji realizowanej w ramach tej specjalności, charakterystyka stanowiska pracy doradcy pod względem zadań związanych z potrzebami ludności rolniczej oraz poznanie zakresu wiedzy i umiejętności przydatnych w pracy służbom doradczym. Badania przeprowadzono w 2002 roku, a objęto nimi pracowników Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Świdnicy, zatrudnionych na terenie powiatu kłodzkiego.
Celem artykułu jest identyfikacja unikatowych atrybutów wizerunku Poznania, Wrocławia i Bratysławy. Cel ten zrealizowano za pomocą analizy opinii zamieszczonych na angielskojęzycznym portalu TripAdvisor.co.uk. Pozyskano 29 383 recenzji z kategorii atrakcji turystycznych (Things to do...) dla trzech miast. Za pomocą procedury Text Mining wyodrębniono 76 najczęściej powtarzających się atrybutów-słów. Słowa te w istotny sposób różnicują między sobą badane miasta. Analiza korespondencji ujawniła unikalne atrybuty wizerunku każdego z miast. Ponadto wykonano analizę sentymentu (wydźwięku), która wykazała istotne różnice w afektywnym wymiarze wizerunku pomiędzy miastami. (abstrakt oryginalny)
Procesy podejmowania decyzji przez abiturientów szkół różnych szczebli są kluczowe dla dalszej kariery edukacyjnej i zawodowej młodzieży. W warunkach dynamicznych zmian gospodarczych coraz większą rolę odgrywa system orientacji i poradnictwa zawodowego, którego nadrzędną rolą jest udzielanie wsparcia uczniom w planowaniu dalszej ścieżki kariery, zgodnie z ich potrzebami, predyspozycjami, ale też wymaganiami rynku. Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących systemu orientacji i poradnictwa zawodowego, przeprowadzonych na terenie województwa śląskiego. W pierwszej części artykułu przedstawiono modelową strukturę systemu doradztwa zawodowego w Zabrzu oraz działania władz miasta zmierzające w kierunku rozwoju tego systemu. W drugiej części przedstawiono wyniki badań systemu doradztwa zawodowego w Gliwicach i Rybniku w następujących aspektach: sposoby poszukiwania informacji nt. dalszej ścieżki edukacji i kariery, znajomość doradców zawodowych i oceny ich kompetencji, efektywność lekcji z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, potrzeby informacji nt. perspektyw na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Wstęga Mobiosa jest specyficznę przestrzenią matematyczną, której istota stosowana jest do interpretacji zagadnień dotyczących rozwiązywania problemów. Autor, omawiając Wstęgę Mobiosa przedstawił ją jako ideę skoordynowania i skręcenia dwóch pętli, reprezentujących dwa rozbieżne zjawiska. Następnie przedstawił schemat zastosowania tej metody przy rozwiązywaniu problemów, wymagających połączenia układów: rozwiązującego i rozwiązywanego. W konsekwencji omówił metodę specyficzną, która jest efektem połączenia (przecięcia) tych dwóch układów, a przeznaczona do rozwiązywania problemów - tu i teraz. W dalszej części autor zaproponował sposób budowania metody (M) (metody rozwiązywania problemów), który jest pomocny zarówno do tworzenia metod ogólnych jak i metody secyficznej. Na koniec scharakteryzował istotę i prcedury formułowania problemu oraz sposób jego definiowania, w myśl zasady, że dobre sprecyzowanie problemu, wpływa na właściwy dobór metod oraz skuteczność i efektywność wyniku końcowego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.