Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System informacji w gospodarce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy rozpatrzono koncepcję sektora informacyjnego w gospodarce, przybliżono jego strukturę i (dla wybranych krajów) jego rozmiary. Szczególna uwagę zwrócono na możliwości matematycznego opisu wpływu sektora informacyjnego na wielkość produkcji, przy wykorzystaniu zagregowanych funkcji typu Cobba-Douglasa. Z literatury przedmiotu zaprezentowano kilka takich prób. Przedstawiono argumenty za takim sposobem modelowania sektora informacyjnego w gospodarce, za taką analizą produktywności, jak i ograniczenia z tym związane. Informacja - mierząca rozmiary sektora informacyjnego - została wpleciona do funkcji produkcji. Z rozważań wynika, że informację można rozpatrywać jako czynnik wytwórczy, na równi z innymi "tradycyjnymi" czynnikami. (streszcz. oryg.)
W opracowaniach na temat reformy w handlu zagranicznym część rozważań jest poświęcona zmianom w systemie planowania tej sfery działalności gospodarczej. Praktyczna realizacja tych zamierzeń wymaga jednak spojrzenia na powyższe zagadnienie od strony technicznej, gdzie najistotniejszą rolę odgrywa właściwie zorganizowany i funkcjonujący system informacyjny. Wagę problemu podkreśla przyjęcie w założeniach reformy w handlu zagranicznym, iż plan centralny nie zostaje rozpisany w sposób nakazowy na jego podmioty, lecz budowany jest równolegle do planów przedsiębiorstw wytwórczych i handlu zagranicznego. Oznacza to istnienie dwóch równoległych układów planistycznych, tj. planu centralnego i planów poszczególnych jednostek mikroekonomicznych. Stąd system informacji musi zapewnić centralnemu planiście wgląd w zamierzenia planistyczne przedsiębiorstw wytwórczych i handlu zagranicznego w celu korygowania zarówno założeń planu centralnego, jak i wpływania na korekty, poprzez stosowanie środków parametrycznych (a w okresie przejściowym również środków bezpośredniego kierowania), założeń planów przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
3
71%
Mający miejsce rozwój technik informacyjnych oraz zmienność otoczenia wymuszają na organizacjach, aby tworzyły systemy informacyjno-komunikacyjne. Infrastruktura ICT taka jak proste sieci komputerowe i dostęp do Internetu stają się artykułem codziennego użytku dla większości organizacji. Celem artykułu było wskazanie znaczenia edukacji dotyczącej wykorzystania systemów ICT w dzisiejszej gospodarce, jak również wskazanie, w których obszarach należy podejmować działania na rzecz edukacji. Badania przeprowadzono w gminie Zabierzów i dały one odpowiedź na pytanie, czy w badanej gminie jest świadomość występowania IT, czy są tworzone systemy ICT, jak również, czy realizowany jest cel kierunkowy strategii państwa dotyczący informatyzacji i tworzenia społeczeństwa informacyjnego. Do badań wykorzystano kwestionariusz oraz wywiad. Na podstawie przeprowadzonych badań sformułowane zostały wnioski oraz rekomendacje dla analizowanej gminy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.