Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System informacyjny przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
2
Content available remote Decyzyjny rachunek kosztów jakości w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa
86%
W artykule we wstępie postawiono pytanie: Jaką rolę i znaczenie dla systemu informacyjnego przedsiębiorstwa stanowi informacja o kosztach jakości? W treści autorka starała się udowodnić znaczenie i potrzebę wyodrębnienia kosztów jakości. Podkreślała jak ważne są informacje o kosztach jakości w procesie podejmowania decyzji. Przedstawiła graficznie i omówiła modele: rachunku kosztów jakości w przedsiębiorstwie oraz rachunku kosztów jakości w zarządzaniu kosztami przedsiębiorstwa. W zakończeniu udzieliła ostatecznej odpowiedzi na zadane pytanie o znaczenie kosztów jakości w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w 2001 roku przez zespół badawczy Uniwersytetu Szczecińskiego wśród szczecińskich przedsiębiorstw. Przedmiotem badań były: źródła pozyskiwania SI, typy dziedzinowych SI w przedsiębiorstwach, stopień integracji SI, ocena posiadanych SI, charakterystyka przesłanek i efektów wykorzystania SI, realizowane bądź planowane przedsięwzięcia informatyczne.
W artykule rozważono wpływ, jaki ma sprawnie funkcjonujący system informacyjny na przedsiębiorstwo logistyczne. Omówiono obszary działalności firmy logistycznej, w których SI może wspomagać proces podejmowania decyzji lub polepszać jakość świadczonych klientowi usług. Na zakończenie przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w firmie logistycznej (dotyczące zidentyfikowanych problemów komunikacyjnych) wraz z możliwymi rozwiązaniami z zakresu SI.
Celem artykułu jest przedstawienie podejścia obiektowego jako przydatnego w modelowaniu procesów gospodarczych i tworzeniu architektur systemów informacyjnych przedsiębiorstw, tak aby zapewnić ich optymalizację w zakresie kosztów, czasu i wykorzystania zasobów.
Zaprezentowano hipotezy dotyczące zarządzania wiedzą, statyczne i dynamiczne podejście do tworzenia wiedzy, poszerzone łańcuchy wiedzy oraz rolę przedsiębiorstw w tworzeniu lokalnych społeczności wiedzy.
|
2003
|
nr 1
74-84
W artykule dokonano przeglądu wybranych zastosowań technologii informatycznych, wspomagających procesy organizacyjnego uczenia się przedsiębiorstw. Jako przykład posłużyły firmy z branż: konsultingowej, informatycznej, środków czystości, urządzeń biurowych i usług teleinformatycznych. W podsumowaniu podjęto próbę klasyfikacji opisanych systemów.
|
|
nr 2
97
Artukuł ukazuje, na przykładzie dystrybutora leków Pharmag SA, alternatywną metodę wprowadzania w firmie sytemów wspomagających zarządzanie. Zamiast zakupu gotowego, nierzadko drogiego sytemu, w/w firma postanowiła wdrażać system ASW modul po module.
System Planowania i Sterowania Produkcją (PSP) powinien spowodować, aby w przedsiębiorstwie dysponującym zasobami w postaci ludzi, maszyn i materiałów, zorganizować produkcję w taki sposób, by wymienione zasoby zostały przygotowane: w wystarczającej ilości, o właściwym czasie, we właściwym miejscu.
|
2003
|
nr 11
134-135
Bez nowoczesnego systemu informatycznego nie ma co marzyć o skutecznym zarządzaniu flotą. W Polsce najlepiej sprawdziły się rodzime rozwiązania IT.
|
2003
|
nr 11
128-129
Karty paliwowe wypierają tradycyjne, drukowane faktury za benzynę czy olej napędowy. Korzystanie z nich nie jest jednak zbyt powszechne.
|
|
nr 11
14-19
Od 30 procent do 75 procent inwestycji w nowy system informatyczny w przedsiębiorstwie nie spełnia oczekiwań dotyczącyhc efektu finansowego, usprawnienia procesów pracy lub wsparcia zmian organizacyjnych. Przedstawiono zagrożenia związane z wprowadzaniem nowego systemu komputerowego w przedsiębiorstwie.
W niniejszym artykule:• dokonano próby analizy dotychczas stosowanych technik specyfikacji wymagań, w tym wykorzystujących podejście procesowe,• przeprowadzono analizę możliwości wykorzystania języka UML w zorientowanej procesowo specyfikacji wymagań przedsiębiorstwa,• sformułowano propozycje założeń metody specyfikacji zorientowanej procesowo, wykorzystującej jednocześnie możliwości języka UML. (fragment tekstu)
Strategia bezpieczeństwa jest dokumentem określającym główny cel bezpieczeństwa. Powinna ona w sposób jak najbardziej obiektywny wskazywać cele, potrzeby zabezpieczeń oraz określać umowny poziom bezpieczeństwa systemu informacyjnego (SI) w organizacji. W tym celu, opracowując strategię bezpieczeństwa, należy dokonać wstępnej analizy wartości zasobów oraz zagrożeń i ryzyka. Analizę ryzyka można traktować jako usystematyzowanie w postaci podziału na kategorie zagrożeń wraz ze środkami im przeciwdziałającymi. Wykonanie analizy ryzyka może być bardzo pomocne przy realizacji kolejnych procesów zarządzania bezpieczeństwem systemu informacyjnego w organizacji. Publikacje związane z problematyką analizy ryzyka - zarówno krajowe, jak i zagraniczne - wydają się jednak traktować ją w sposób dowolny. Przejawia się to w wielości definicji analizy ryzyka, a także w tym, iż często utożsamia się analizę ryzyka z jego zarządzaniem. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie problematyki strategii bezpieczeństwa systemu informacyjnego przedsiębiorstwa oraz analizy ryzyka jako jej podstawowego elementu. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł jest próbą prezentacji istoty i znaczenia zarządzania bezpieczeństwem SI. Jego celem jest również wskazanie znaczenia kultury organizacyjnej dla bezpieczeństwa SI, a także podkreślenie, iż proces zarządzania bezpieczeństwem jest ściśle powiązany z zarządzaniem organizacją oraz powinien być elementem zarówno strategii biznesu, jak i strategii IT. (fragment tekstu)
Dziś w większości biur komputer jest narzędziem pracy. Tematem artykułu jest budowanie hurtowni danych.
|
2009
|
nr 18
343-352
Artykuł dotyczy wewnętrznej sprawozdawczości prowadzonej dla potrzeb osób podejmujących decyzje. W pierwszej części omówiono zwięźle istotę sprawozdawczo­ści zarządczej i wyjaśniono jej miejsce w systemie informacyjnym całej organizacji. W drugiej części opracowania zaproponowano ogólną strukturę sprawozdawczości zarząd­czej, wskazując na obieg informacji, zakres i organizację raportowania. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
18-20
Wdrażanie systemów informatycznych jest bardzo złożonym zjawiskiem, na pograniczu socjologii i dyplomacji. Autor analizuje cały proces wyboru i wdrażania systemów.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.