Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System opłat kompensacyjnych (SOK)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
In this paper, we present a 1-period model of the Polish financial market from the view point of KGHM, the Polish largest listed company that suffered huge declines in share prices from 125 PLN in August 2015 to 60 PLN in January 2015. Our goal is to show how KGHM might create a portfolio (with practically zero cost), which would fully compensate the abovementioned declines. The methodology presented below may be equally well employed by many other listed companies and investment funds, as well. We create here a matrix model of the Polish financial market and employ the Black-Scholes formula to valuate portfolios compensating potential declines of KGHM's shares prices. To give more insight to practitioners wishing to apply the results presented here to other listed companies, we distinguish two cases. In one of them, volatility of KGHM's share prices is 20%, and in the other case it equals 33%. (original abstract)
W artykule przedstawiono system wspierania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania w Irlandii, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki tych terenów oraz kolejnych zmian w ich delimitacji. Główną częścią badań jest prezentacja wyników analiz i ocen opisywanego systemu wsparcia rolnictwa i terenów wiejskich w irlandzkich dokumentach ewaluacyjnych z uwzględnieniem oceny zgodności instrumentu z inny-mi działaniami z Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich, stopnia, w jakim działanie wspiera dochody rolników, skali, w jakiej działanie przyczynia się do kontynuowania rolniczego użytkowania ziemi, zgodności działania z koncepcją zrównoważonego gospodarowania, efektywność administracji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problemy poruszane na ósmym "Forum Energetyki", które odbyło się 16-17 listopada 2000 r. w Szczyrku. Poruszano tam trzy główne tematy: 1. konsolidacja polskiego sektora energetycznego, 2. problem tzw. kosztów osieroconych wraz ze związanym z tym systemem opłat kompensacyjnych (SOK), 3. efektywność ekonomiczna inwestycji ekologicznych w energetyce.
Wprowadzenie zasad wolnego rynku w polskiej energetyce i związana z tym zapowiedź wdrożenia Systemu Opłat Kompensacyjnych zmusiły elektrownie do przeprowadzenia działań przystosowawczych. Jednak w wielu firmach do urynkowienia przygotowywano się od lat. Jak to wygląda w Zespole Elektrowni Dolna Odra SA?
W opracowaniu przedstawiono status, funkcje oraz zasady przyznawania i przekazywania premii kompensacyjnych z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, który zasilany jest przede wszystkim dotacjami z budżetu państwa. Stanowią one formę bezzwrotnego wsparcia inwestorów realizujących przedsięwzięcia remontowe lub remonty odpowiednio w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych lub jednorodzinnych. Uprawnionymi do premii kompensacyjnych są wyłącznie osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków z tzw. lokalami kwaterunkowymi. Premie kompensacyjne są formą dofinansowania wydatków ponoszonych przez inwestorów na wykonywanie przedsięwzięć remontowych lub remontów oraz równolegle rekompensatą za straty poniesione przez nich w okresie obowiązywania ustawowych ograniczeń w ustalaniu wysokości czynszów najmu. Fundusz Termomodernizacji i Remontów jest administrowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W ten sposób ustawodawca stworzył mechanizm finansowego bezzwrotnego wsparcia inwestorów ze środków publicznych, ale z zastosowaniem bankowych metod oceniania wniosków składanych w sprawach przyznania premii kompensacyjnych. W opracowaniu pozytywnie zweryfikowano tezę o potrzebie stosowania takiego wsparcia inwestorów, którzy ponoszą koszty remontów budynków mieszkalnych z lokalami kwaterunkowymi w celu poprawy ich funkcjonalności. Wykazano, że premia ma charakter celowy, tzn. jest udzielana w związku z realizacją konkretnego przedsięwzięcia przez właściciela lub współwłaściciela budynku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.